11
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

הבלוג (הרשמי) של נתאי

כמה טיפים יפים, טובים וחשובים שקיבלתי בנסיעה מתל-אביב לירושלים

כמה טיפים יפים, טובים וחשובים שקיבלתי בנסיעה מתל-א...

לכבוד יום ההולדת שלי (שחל היום ב-22.6) רציתי לשתף אתכם במשהו מיוחד שקרה לי זה היה ביום חמישי בלילה, או יותר נכון ביום שישי לפנות בוקר.
בדרך-כלל, אני מפרסם רשימת איחולים, אבל הפעם, בגלל שהיה משהו ממש מיוחד שלימד אותי המון, החלטתי דווקא לשתף אתכם במה שהיה כי אולי תוכלו גם אתם לקבל משהו מזה...

זה היה אחרי בילוי מדהים ביום חמישי בלילה בת"א עם חברה מאוד מאוד טובה שלי בשם לירן.
השעה הייתה קצת לפני 2:00 (שזה כבר יום שישי), אני מחכה בתחנת ארלוזוב בת"א לאוטובוס לירושלים (בימי חמישי בלילה יש קווי לילה עד 3:00 לפנות בוקר).
כשאני מחכה מגיע אדם דתי עם זקן, פאות והרבה תיקים ושואל אותי מתי האוטובוס אמור להגיע ואני עונה שזה יקח משהו כמו רבע שעה.

החלק המעניין מתחיל כאשר האטובוס מגיע והוא מתיישב ספסל אחד לפני, הוא מתחיל לדבר איתי ומהשיחה איתו למדתי הרבה הרבה דברים חשובים ומעניינים שלבסוף החלטתי לרשום על זה רשומה כאן בבלוג ולשתף אתכם על פרטי השיחה (בקצרה) והטיפים שקיבלתי מהשיחה איתו.

האוטובוס התחיל לנסוע. הוא התחיל בכך שהוא אמר לי שע"פ הגמרא אם יש מטרה כלשהי אזי צריך שהדרך תשיג את המטרה, אבל אם אין מטרה, אזי צריך לבחור בדרך הקצרה ביותר.

טיפ ראשון:
אם צריך לעשות משהו וישנה איזה מטרה שצריך להשיג בדרך, אזי העדיפות היא ללכת בדרך שתשיג את המטרה. אבל אם אין מטרה כזאת - אזי העדיפות היא ללכת בדרך הקצרה ביותר שאפשר.

 

אנחנו ממשיכים בנסיעה, עדיין בתוך ת"א. הוא מספר לי שכרגע אין לי בית כי הוא היה גר בישיבה כלשהי בירושלים (שהוא מאוד אהב) עד שמישהו מטעם הרב של הישיבה אמר לו ללכת, אמר לו שעליו לעזוב. אותו אדם פשוט קם והלך מבלי לדבר עם הרב אפילו! הוא ארז את הדברים שלו ויצא לדרכו. 
התעכבתי איתו קצת על הסיפור הזה כי הוא היה מאוד מעניין בעיני. ניסיתי להבין איך הוא לא ניסה לדבר עם אותו רב, אפילו רק כדי להבין למה, אלא פשוט קם והלך באותו רגע שאותו "השליח" אמר לו ללכת.
הוא לא רצה ללכת נגד מה שהרב שהוא כל-כך מעריך ואוהב אמר לו והוא גם לא רוצה לדבר איתו כדי לא להעמיד אותו במצב לא נעים, לכן הוא פשוט קיבל את מה שהרב אמר מבלי לתהות לרגע והלך
.

ניסיתי קצת לעודד אותו ואמרתי לו שלפי דעתי זה לטובה כי ככה הוא יכיר מקומות חדשים ואולי ימצא מקום טוב יותר מאותה ישיבה בירושלים.
הוא הסביר לי שהוא גם חושב כך והוא יודע בוודאות שזה לטובה ואז הוא הגיע לדבר שיהיה הטיפ השני...

טיפ שני:
איך אנחנו יכולים לדעת אם משהו רע שקורה הוא לטובה?
ע"פ היהדות אם מישהו טוב עושה לנו משהו רע - אזי יצא מזה בסוף משהו טוב. כלומר - זה לטובה...
(מנגד, אם מישהו רע עושה משהו רע - אזי זה לרעה, ואם מישהו רע עושה לנו משהו טוב, אז זה לטובה רק אם אותו אדם רע "חזר בתשובה" (לדברי אותו אחד שסיפר לי) אפילו לרגע אחד).

המשכנו לדבר עוד, כבר ראיתי איך עוד לא יצאנו מת"א וכבר למדתי שני דברים חשובים.
אז הוא נתן לי עוד טיפ שהוא ע"פ הרבי מליובאַוויטש:

טיפ שלישי:
נכון קורה לכם לפעמים שיש לכם שרשרת של דברים רעים שקורים אחד אחרי השני?
אזי מה שצריך לעשות זה פשוט לתת צדקה, אפילו הכי קטנה - רק בשביל לשבור את אותה השרשרת של הדברים הרעים.

אני חייב להודות שמשהו בבנאדם הזה הקסים אותי. הוא סיפר לי שהוא מגיע לירושלים מצפת (שבשלושת הימים האחרונים הוא "גר" שמה), שהוא היה אמור לקחת את האוטובוס מצפת לירושלים, אבל בגלל שהיו לו בני שיחה מעניינים, הוא החליט להתעכב (כשעתיים יותר) בצפת ולכן הוא לקח את האוטובוס לתל-אביב ועכשיו הוא לוקח מת"א את האוטובוס לירושלים....
אני יכול לומר שלפחות אני זכיתי בבן-שיחה מדהים :-).

המשכנו לדבר, בין השאר גם על הגמרא ואז הוא אמר לי משהו מאוד מעניין: הוא אמר לי שהוא משתדל תמיד ללמוד כדי לומר שהוא לא יודע, כלומר כל דף גמרא שהוא לומד הוא משתדל ללמוד כדי לומר בסופו שהוא לא יודע אותו (אם הבנתי את דבריו נכון). אז תהייתי ושאלתי אותו למה מלכתילה הוא לומד משהו שבסוף הוא יגיד שהוא לא "יודע אותו" (אני חייב להודות שגם אני כזה בד"כ, אבל שאלתי אותו כי אמרתי לעצמי שאולי אני אשמח תשובה מעניינת).
הוא אמר לי שככה באמת לומדים דף גמרא - שמנסים להבין את מה אומר ולהשתנות בהתאם אליו ולא להפך - לא מנסים לראות איך ניתן להבין אותו בהקשר שלנו.
גם כאן מצאתי טיפ מעניין....

טיפ רביעי:
אם אנחנו רוצים ללמוד משהו באמת, אזי החוכמה היא לא להבין אותו בהקשר שלנו, אלא לנסות להבין איך אנחנו יוכלים להשתנות בהתאם אליו כדי להבין אותו באמת ולעומק.

אני חייב להודות שהיה לי קצת קשה להסכים עם זה בהתחלה, אבל אז הבנתי מה הרעיון כאן - שבשביל להבין משהו לעומק, או ליתר דיוק, ללמוד אותו באמת, אנחנו צריכים שתהיה לנו היכולת להשתנות בהתאם אליו, למה שנאמר בו. אחרי זה אנחנו נוכל להחליט אם אנחנו מעוניינים להמשיך בכך או לא, אבל בשביל ללמוד אותו באמת אנחנו צריכים לדעת איך להשתנות בהתאם אליו. עד אז אנחנו לא באמת "יודעים אותו". (אני מודה שעדיין קצת קשה לי להסכים עם זה באופן מלא, אבל משום מה אני מרגיש שיש בזה משהו נכון....).

המשכנו לדבר, הוא אמר לי שהוא נוסע לעשות שבת בירושלים וששאלתי אותו אם הוא הולך לעשות שבת בישיבה שאותה עזב, הוא אמר לי שלא.
תהייתי למה, ואז הוא אמר לי, כמו שכבר נכתב למעלה, שהוא לא רוצה לפגוש את אותו רב בגלל שהוא לא רוצה שפתאום הרב יזמין אותו להישאר בישיבה. מבחינתו, ברגע שהוא קיבל את הסימן להמשיך בדרכו, הוא צריך להמשיך הלאה. לכן הוא לא מעוניין לחזור לאותה ישיבה....

אני לא ממש זוכר איך הגענו לזה, אבל הוא אמר לי דבר מאוד מעניין שאני ארשום אותו ישר כטיפ, אפילו שזה משהו טיפה "דתי":

טיפ חמישי:
אם אנחנו עושים עבירה כלשהי ואנחנו מביעים חרטה וצער זה בסדר עד שאנחנו מתקנים. אבל אם אנחנו תיקנו (כלומר עשינו תיקון לעבירה) ואנחנו עדיין עצובים בגלל שעשינו את אותה עבירה - אז הצער והעצב הזה זאת כבר עבירה חדשה בפני עצמה....  

אני כותב את זה כי אני מרגיש שזה משהו שבאמת צריך לעבוד עליו: במקום להיות עצובים על משהו רע שעשינו (ותיקנו), צריך וחשוב עוד יותר לדעת לשמוח על כך שתיקנו את זה...

אותו אחד סיפר לי שהוא חזר בתשובה. הוא עשה תואר ראשון באומנות, תואר שני בפילוסופיה ואז מתישהו חזר בתשובה ואם אני זוכר נכון הוא עבר להתגורר באותה ישיבה למשך כמה שנים עד לפני שבוע בערך שאותו "שליח" אמר לו להמשיך בדרכו.

רגע לפני שהגיע זמני לרדת מהאוטובוס, אמרתי לו שאני מאמין שאותו רב לא בא אליו בעצמו כי מצד אחד הוא מאוד רצה שהוא ישאר (במהלך השיחה הוא סיפר שלפני כמה זמן הוא רצה לעזוב את הישיבה באופן חלקי וללמוד חלק מהזמן בישיבה אחרת, אבל אותו רב אמר לו להישאר), אבל מצד שני הוא הבין שבשביל אותו אחד הכי טוב זה להמשיך הלאה, ולכן, בגלל שזה היה לו קשה, הוא שלח מישהו שיאמר לו את זה בשמו.
הוא אמר לי שגם הוא מאמין שזה כך.
אמרתי לו שלקחתי מהשיחה איתו המון והוא המליץ לרשום את מה שלמדתי לפני שאני הולך לישון (וכך גם עשיתי לבסוף [כי בהתחלה חשבתי שזה אולי מיותר]...).

אמרתי לו שלום ותודה ענקית על השיחה המרתקת והמעניינת, השעה כבר הייתה 3:04, האוטובוס עצר בתחנה שלי וירדתי מהאוטובוס....

כמובן שהשיחה הכילה הרבה יותר ממה שכתבתי כאן,
אבל נסיתי להביא את העיקר, או יותר נכון, חלק מהדברים המעניינים שעלו בשיחה...

אני רק אוסיף ששאלתי אותו אם הוא חסיד של ברסלב ("ברסלבר") אז ענה לי תשובה מאוד יפה: הוא אמר שע"פ מה שהוא מגדיר את עצמו הוא לא שייך לשום זרם או חסידות, אבל אם שואלים את הילדים הקטנים (לא שלו, כי אין לו ילדים, אלא את הילדים "ברחוב") אז הם יגידו לי שהוא חסיד של ברסלב, ולכן הוא בעצם חסיד של ברסלב....


אין לי מושג מי זה, איך קוראים לו ובאיזו ישיבה הוא היה גר, אבל הבנאדם הזה נתן לי המון (על-אף היותי חילוני...).
הרבה למדתי גם בזכות הסיפור שלו - זה שהוא עזב את הישיבה והמשיך הלאה בדרכו מבלי לתהות או לשאול.

הסיפור שלו מלמד אותנו שלפעמים בחיים ברגע שאנחנו מקבלים סימן כזה או אחר - חשוב שנדע להבין אותו ולפעול בהתאם.
(גם אם מדובר בלעשות משהו שיהיה לנו קשה אבל יכול מאוד להיות שיקדם אותנו בחיים [אני אומר את זה גם לעצמי כי גם לי לא תמיד הכי קל עם זה...]). 

 

אז המון המון תודה לך איש יקר על השיחה המרתקת ועל הלימוד  למרות השעה המאוחרת! 

אני מרגיש שאני גם חייב להודות לזאת שאיתה התחיל כל הערב/לילה המדהים הזה בתל-אביב - לירן ברנר המקסימה היקרה והמתוקה 
תודה רבה לך!!

 

 

 

ותודה רבה לכם שקראתם!

 

*אגב, למי שתהה במהלך הקריאה, שאלתי את אותו אחד איך הוא יודע שזה שבא ואמר לו ללכת הוא באמת בא מטעם הרב וזה לא איזה אחד שסתם רצה לגרש אותו על דעת עצמו. אז הוא אמר לי שאותו אחד שאמר לו ללכת זה מישהו שהוא יודע שהוא שליח של הרב, כלומר בא מטעמו...

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

ארכיון פוסטים
נקה
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל ny22 אלא אם צויין אחרת