00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

מעבדת מידע

נבדלות

חזרתי עכשיו מהרצאה במסגרת "פילוסופיה על הבר". נושא ההרצאה היה "זרמים של תודעה" והיא הועברה ע"י ד"ר קרן בן יצחק, חוקרת מדעי המוח.

במסגרת ההרצאה ניסתה המרצה להסביר מהי תודעה ומה ההבדל בין תודעה לבין התודעה האנושית; כלומר נקודת המוצא שלה היתה שבני אדם מודעים לעצמם באופן שונה מיצורים "לא אנושיים".

אחת מאבני היסוד עליהן הסתמכה הוא ניסוי בו יכולים ילדים החל מגילאי 18-24 חודשים לזהות עצמם במראה בעוד בעלי חיים אינם יכולים. לדבריה בערך בגיל זה מפתחים ילדים מודעות לנבדלותם מהעולם. הם מפתחים תחושה של מי הוא "אני" ומי הם כל השאר.

לדידה, לבעלי חיים יש תודעה, אך היא  שונה משל בני אדם משום שהם אינם מעבדים אינפורמציה בצורה אינטגרטיבית. ההסבר שלה לעיבוד אינפורמציה אינטגרטיבית היתה למשל קליטה של מימדים מרובים של אובייקט שאנו מביטים בו, שומעים אותו, מריחים אותו וכו'. זיהוי פרצופים למשל הוא בעיניה יכולת עיבוד אינטגרטיבית של אינפורמציה. לפי הגדרה זו אני חושבת שבעלי חיים יכולים לעבד אינפורמציה בצורה אינטגרטיבית במידה רבה. חיה שיכולה לזהות את בני מינה על פי ריח או לברוח מטורף על סמך פרשנות המידע המתקבל עליו כאיום - מעבדת מידע אינטרגטיבית.

שבטים או להקות של בעלי חיים מזהים יחידים בתוך הקבוצה. לפעמים קבוצה אפילו מנדה פרטים מסוימים בתוכה. כלבים מזהים את בעליהם בקלות ולפעמים גם אנשים אחרים, בין אם זה באמצעות ריח, מראה, וייב אנרגטי או מי יודע מה. ההנחה שבעלי חיים אינם מודעים לעצמם רק משום שאינם מזהים עצמם במראה היא שגויה ביסודה בעיני. אם בעלי חיים מזהים אויב, מזהים את הגורים שלהם, חשים כאב ומנסים להימנע ממנו, מלקקים את הפצעים שלהם או מנהלים קרבות חיזור כדי לכבוש נקבה הם מודעים לנבדלות שלהם, לצורך שלהם לשרוד ולצורך להמשיך את הקיום של המין שלהם ושל עצמם.

אני לא פוסלת את האפשרות שהיא ערכה עוד ניסויים רבים שאולי הוכיחו את הטענה הזו בעיניה, אבל היא לא העלתה אותם בהרצאה והטיעונים שכן העלתה אינם מספקים הוכחה חד משמעית לכך שבעלי חיים אינם בעלי תודעה עצמית.

יש נטייה לחשוב שעיבוד המידע של בני האדם הוא מורכב משום שהם מבטאים אותו, או שהיכולת שלהם לבצע רטרוספקטיבה על מחשבות, רגשות, תחושות; כלומר לבצע חשיבה על החשיבה, היא שמייחדת אותם ומבדילה אותם מבעלי החיים האחרים. אבל מי אמר שבעלי חיים אחרים לא מבצעים חשיבה על החשיבה? האם רק בגלל שאנו לא שומעים או מבינים זאת מפיהם בהכרח זה לא קיים? אולי לבעלי חיים יש מערכת תקשורת מסועפת ועשירה שאנחנו בכלל לא מסוגלים לתפוס במוחותינו משום שאנחנו לא מפותחים מספיק???

ומי אמר שהעובדה שאנו מכירים בנבדלותינו הופכת אותנו למתקדמים יותר מבעלי חיים? אולי זה דוקא הופך אותנו לגזע נחות ומפגר יותר? אולי העיסוק שלנו ב"אני" ובאגו הוא עיסוק פרימיטיבי, חסר השראה, שמביא יותר הרס מאשר תועלת? אולי אותה נבדלות; מאנשים אחרים, מקבוצות שונות, מעמים שונים ומזנים שונים היא שמאפשרת לנו לפגוע, להילחם, להרוג ולהרוס דברים שאנחנו לא חושבים עליהם כ"אנחנו" או כ"שלנו". אולי אותה נבדלות היא לרועץ ותהיה זו שתביא למפלת המין האנושי? בעיני, דווקא להיות חלק ממשהו, לחוש שותפות, אחווה או להיות חלק מהאיזון בטבע (משהו שלבני אדם אין שום מושג בו) נראה נאור ונעלה הרבה מהנבדלות שאנו מעלים על נס.

אולי ההסתמכות שלנו על חמשת חושינו היא היא שמונעת מאיתנו לראות את התמונה בכללותה, את חלקנו במארג היקום? המדע מתקדם בצעדים קטנים כל פעם. כל פעם מרחיב את מעגל התודעה שלו רק במעט משום שהכלים שיש לו הם כלים מוגבלים, הכלים שהספיק לרכוש עד כה. הרבה פעמים דווקא השימוש באותם כלים ובאותה חשיבה לינארית מבוססת הוכחות קודמות מונעת פריצות דרך. היא משאירה "נקודות עיוורות" שהמדע אינו יכול להכיר בהן משום שהן לא נכנסות למסגרת המסודרת שהוא בנה. בעיני מדע אמור להיות משהו בעל דמיון ומעוף. הוא אמור לשאול "מה אם"? ו"איך זה אפשרי" ולבדוק את התיאוריה...

ואם אנחנו נאחזים בהוכחות כבסיס לכל הידע שלנו, הייתי רוצה לשאול את אותה הדוקטור "האם את יכולה להיות בטוחה מעל לכל ספק שבעלי חיים אינם מודעים לעצמם"?

אני מניחה שהתשובה שלה לא תהיה חד משמעית, משום שכמו כל דבר בחיים - הכל השערות.

ולכם, ידידי, אני מאחלת לילה של מיזוג עם היש הגדול....

זמישאני.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

תגובות אחרונות
קוביית קוד חופשי
Flag Counter
קוביית קישורים
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל TheMisheani אלא אם צויין אחרת