55
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

להתמודד עם פסיכופתולוגיה

קוד חופשי

הסבל אינו המטרה הוא בן הלוויה של ההתמודדות  שהיא אמהּ הגדולה של הצמיחה להרצאות:  054-5753522

טיפול פסיכולוגי באמצעות כאב-סבל-תסכול?

טיפול פסיכולוגי באמצעות כאב-סבל-תסכול?

 הסבל אינו המטרה. הוא בן לוויה של ההתמודדות, 
 שהיא אימה הגדולה של הצמיחה. 


שאלתם פעם את עצמכם ממה אנשים מתבגרים/ מתפתחים/ מתחזקים?

לא נעים לי להזכיר לכם כאן, שלא מנשיקות ולא מחיבוקים, ולא משאר הדברים הנעימים.

שריריהם של מרימי המשקולות בדרך כלל כואבים במשך כל שעת האימון וגם לאחריו. כל עוד האימון לא מופרז בעוצמתו זהו סימן מובהק לכך שהשרירים עושים עבודה מאומצת שתוצאתה תהיה התחזקות הדרגתית. בהתאם טעות לחשוב שכאב הוא תמיד גורם שלילי. נהפוך הוא, כאב במידה הנכונה, מצד אחד לא יגרום קריסה טוטלית ומצד שני יסמן ויהווה אינדיקציה לעבודת הגוף בהליך הדרגתי של התחזקות.

כבר לפני מאות ואלפי שנים ניסו בשבטים פרימיטיביים לא מעטים להאיץ ולחזק, שלא כדרך הטבע, את התבגרותם של נערים צעירים בייחוד בתחילת גיל ההתבגרות. באמצעות טקסי חניכה אכזריים היו כופים על הנערים התמודדויות הישרדותיות רוויות סבל. האחרונים מוכיחים שכבר בימי קדם השתמשו בהתמודדויות יזומות ("התערבויות" של אז) המלוות בסבל כאמצעי להשפיע על תהליכים רגשיים הקשורים להתבגרות טרם זמנה.

 

בפוסט כאב נפשי והתרופה הפסיכיאטרית שהתפרסם לא מכבר באתר "פסיכולוגיה עברית", כותבת הפסיכולוגית אסתי פלד: "פסיכותרפיסטית, אני גדלתי מנטאלית בתוך החשיבה של ביון, ממנה הושפעתי, לפחות עד היום, יותר מכל חשיבה פסיכואנליטית אחרת. אצל ביון, התפתחות וצמיחה נפשית תלויות בנכונות לשאת כאב נפשי. לבד מן ההשפעה התיאורטית הזאת, חינכתי את עצמי למשמעת שהיא תובעת, כלומר, למדתי לשאת כאב מתוך מה שהפך בדיעבד לידיעה בלתי אמצעית ולא רק תיאורטית, שכאב נפשי - זה הכרוך באובדן, זה הכרוך באהבה ובתלות, זה הכרוך בהיות אדם מרגיש בכלל - הופך אדם לחכם יותר, סובלני יותר, מעמיק ואחראי".
 

     ונראה לי שלתסכול ולכאב ולסבל, עקרונית, יכולים להיות שני מקורות:

  • או שהחיים עצמם יפעלו על האישיות שלך ויגרמו להתפתחותה והתבגרותה טיפין טיפין, אך רבים הסיכויים שהמציאות הסובבת בכלל לא תיגע במקומות הנדרשים אלא שבעיקר רק תוסיף ותחזק נקודות שהן כבר חזקות.
  • או שמטפלים יזמנו אותם אל המטופל במסגרת טיפול פסיכולוגי. האחרון ינסה לשפר את מצבך באופן הרבה יותר יעיל ומהיר. כי ראשית פעולתה של הפסיכותרפיה בקליניקה הוא מיפוי האישיות ובייחוד אבחון הנקודות החלשות, ואחריתו היא חיזוק האישיות בכלל וחיזוק נקודות התורפה בפרט. 

משל האצבעות - פעם אחת היה היה אדם אחד ששבר את אצבעות ידו. עשה רנטגן, שמו גבס, הורידו גבס, ואז נוכח לדעת שאצבעותיו אינן מסוגלות לנוע כבימים ימימה. פנה לרופא והלה אמר לו שהוא חייב לצעוד ברגליו 100 ק"מ. צעד האיש וצעד והתענה מאוד אך אצבעותיו נשארו מוגבלות בתנועתן כפי שהיו.

ברור שהאיש היה זקוק לפיזיותרפיה מתאימה ומיוחדת לאצבעותיו. צעדתו הארוכה אולי שיפרה את כושרו הגופני ומן הסתם חיזקה את רגליו עד מאוד ואולי היו לה יתרונות נוספים, אך אצבעותיו היו זקוקות לתרגילים הספציפים לפגיעה בידו. גם תרגילים אלו היו מלווים בסבל רב אבל תוצאתם הברוכה לא איחרה לבוא

נפגעי הנפש סובלים רבות בתחומים שפירטתי לעיל. אולי החברה ביחד עם ציבור המטפלים היו צריכים למנוע מהם חלק נכבד מסבל זה שאינו מועיל רבות ואינו מביא לחיזוקם והתבגרותם, אך במקביל לדאוג שהסבל שאכן יסבלו יהא כזה שייתן פירות כי ינבע מפסיכותרפיה הממוקדת בבעייתם הספציפית.

 

 הסבל אינו המטרה. הוא בן לווייה של ההתמודדות, 
 שהיא אימה הגדולה של הצמיחה. 

 

 

 

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

2 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל צביאל רופא אלא אם צויין אחרת