00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

הבלוג של אילנה ארד לוין - פסיכולוגית קלינית, סקסולוגית ויועצת נישואין

מבצע חם לסוכות!

וגיניסמוס – התנגדות "הגוף" להתקדמות הטיפול

וגיניסמוס, כידוע כבר לכל המתעניין בנושא, הינו כיווץ ספונטני בלתי רצוני ובלתי נשלט, של שרירי הנרתיק באופן החוסם לחלוטין את פתח הנרתיק וכמובן אינו מאפשר חדירה. בדרך כלל, נמצא את התופעה אצל נשים צעירות בתחילת פעילותן המינית על רקע של פחד כולל מכאב או על רקע של חינוך נוקשה לצניעות. אלו הם בדרך כלל הגורמים העיקריים.

החינוך לצניעות יכול לנבוע מסיבות דתיות, מסורת של עדה מסוימת, או עמדה משפחתית, כאשר האיסור על פתיחות התנהגותית יכול לבוא מצד האם או מצד האב. על פי רוב אנו מוצאים בתמונה אב נוקשה אשר אסר על בנותיו החל מגיל ההתבגרות להתאפר, לצאת לבלות עם בנים, הקפיד על שעת חזרה מוקדמת הביתה וכן על לבוש שאינו חשוף: ללא גופיות, איסור על חולצות ללא שרוול, לא הדוק מדי או צמוד לגוף, לא חצאית קצרה מדי - אני מניחה שהפרינציפ ברור. לעתים הוגיניסמוס יופיע אצל נשים צעירות המתקשות לעמוד על שלהן בקשר הזוגי או בעצם גם ללא כל סיבה מוגדרת שניתן לאתרה – "פשוט כך". לבחורה יש וגיניסמוס. נקודה.

כאשר הרקע האישי של הבחורה אינו מצביע על קושי משמעותי בחינוך שקיבלה מן הבית לצניעות, או באיסורים כלפי מיניות, וכן מקרים בהם האווירה הרגשית במשפחת המוצא הינה סבירה, הרי שהטיפול בוגיניסמוס הינו פשוט זורם וקל. למעשה נחשבת בעיני תופעת הוגיניסמוס לקלה ביותר מבין התסמינים הזקוקים לטיפול מיני. בשיטה הסקסולוגית עובדות המטופלות עם מאמני נרתיק (דיאלטורים) הנעים בין שבעה לעשרה גדלים, בעלי היקפי גודל הדרגתיים: מתחילות מעובי שהוא פחות מזה של זרת היד ועולות בהדרגה עד עובי של איבר זכרי בהחלט עבה. התרגול בבית מחייב החדרה יומית של ארבע פעמים משך 30 שניות של כל דיאלטור איתו הן מתמודדות באותו הזמן, כולל הפסקות בין ההחדרות, כך שסך הכל התרגול היומי הביתי עורך כ-10 דקות. כל דיאלטור מתורגל עד שהחדרתו נעשית קלה, פשוטה וזורמת, ואז בהדרגה בשיטה מסוימת של הדרגתיות ניתן לעלות לעובי הבא בתור. עד היום, למעט מקרים בודדים, רוב הבנות שסבלו מוגיניסמוס היו בקשר זוגי יציב - או חברות יציבה או נישואין. הקשר התפתח כמו כל קשר זוגי, וכאשר התברר שהחדירה אינה אפשרית, זרם הזוג עם מה שכן ניתן לעשות במהלך התעלסות מינית. הרבה פעמים קיימת הייתה התקווה שהעניין יחלוף מעצמו עם הזמן, ולעתים התקווה הייתה שהעניין ייפתר לאחר הנישואין. המחשבה הייתה הגיונית, מתוך הנחה שלאחר נישואין תחוש הבחורה שקיום החדירה הינו "מותר" רגשית-מוסרית-מצפונית, ואולי יביא הדבר לרגיעה כללית ולשחרור גופני ספונטני.

אין לי כל מידע אודות המקרים בהם התופעה נפתרה מעצמה שכן אליי מגיעות אותן נשים אשר עבורן פתח הנרתיק נשאר תקוע – שריר תפוס וחוסם.

 

המקרה של נועה – הבחורה המושלמת

נועה התקדמה בטיפול יפה, טוב ומהר. היא סיימה במהירות ובקלות את החדרתם של ארבע מאמני הנרתיק הראשונים אשר בסדרה הטיפולית ולפתע – אופס! "הגוף" כפי שהוא מבטא את התת-מודע, התקומם. לא רוצה יותר החדרות! מה עושה "הגוף" המתנגד? מתחיל להתכווץ ספונטנית ולחסום את הפתח כבעבר. נזכר עכשיו, לאחר הצלחה מושלמת של מאמן הנרתיק הרביעי בעוביו, ש"חדירה זה לא בשבילי" ומתכווץ ספונטנית כבראשונה במונעו כל יכולת החדרת הדיאלטורים. זהו. חזרנו כביכול לנקודת המוצא.
אז בואו נכיר את נועה: במילה אחת נועה היא פשוט מקסימה. הבחורה המושלמת. ה"צרה" שלה שהיא כה מושלמת. היא מקסימה, לא מהסוג שאתה רואה במבט ראשון ונפעם מיידית אלא בצניעותה, בנעימותה, בשקט שלה, באיפוק שלה. היא מתגלה במלוא יפי אישיותה בהדרגה. יש צורך במספר מפגשים עד שעומדים על טיבה ולומדים לאהוב ולהעריך אותה עד מאוד. נועה היא בת למשפחה עם חינוך למצוינות ולמושלמות בכל, צניעות מינית כלולה בחבילה. נועה היא בת טובה, אחראית ביותר, מסורה ונאמנה למשפחתה, מפנימה את ערכי המשפחה ולא חדלה לדאוג לרווחת כל אחד מהוריה ואחיה, גם כשהיא כבר נשואה ואינה גרה בבית. נועה מסיימת את לימודיה התיכוניים במסלול הריאלי בהצטיינות, המוטיבציות שלה בשמים, ולשמחתנו גם יכולותיה. בצבא היא משתלמת במחשבים, תוך כדי עושה גם תואר ראשון בתחום, ועובדת כיום בהיי טק במקצועה. את בן זוגה הכירה במהלך השירות – החבר הראשון וכמובן "רציני" האוהב אותה מאוד, איך אפשר שלא, ומוכן לעשות הכל כדי להקל עליה – לפנק אותה ולסייע בטיפול הוגיניסמוס ככל יכולתו. הזוג נשוי מזה שלוש שנים וקודם לכן גרו ביחד כשנתיים. הם קרובים מאוד האחד לשני, משתפים בכל ומאושרים ביחד.

 

חרדה לא מודעת

נועה לוקחת את הטיפול בהחדרת המאמנים במלוא האחריות והדקדקנות כמו כל דבר אחר שהיא עושה. מוטיבציה חיובית זה דבר נפלא. מוטיבציית יתר להצליח מעוררת חרדה. על מנת להקל על חרדתה מפני כישלון במהלך התרגול אני נותנת הוראות לשעשע אותה ככל שניתן. לפני התרגול היומי של החדרה עליה לצפות בקומדיה שהיא בוחרת להנאתה, שכן צחוק מביא לשחרור, הרפיה והרגעה. מהיותה רזה וחטובה מתאפשר גם לתת לה צ'ופרים – לאכול שוקולד בהפסקות שבין ההחדרות, שכן שוקולד הוא מרגיען ידוע. עם תום התרגול מקבל גם בן זוגה ברוח טובה את התפקיד שהוטל עליו. הוא נכנס לחדר השינה בו היא מתרגלת ומפתיע אותה בשירה, בשואו, בסטנד אפ, בבדיחות, במתנות... כל פעם הפתעה לפי רוחו היצירתית, כך שהתרגול מסתיים תמיד בצחוק הדדי ורוח זוגית טובה.

הכל הולך למישרין, כאמור. נועה מתקדמת עד הדיאלטור הרביעי במספר המחליק פנימה ללא קושי, אך למרות אווירת השעשוע שנוצרה סביב התרגול היא חוזרת ומדווחת על מתח ודריכות במהלכו. היא מאוד רוצה למהר ולהצליח ולהגיע כבר לסוף הטיפול בשל אי הנעימות שהיא חשה כלפי בן זוגה, החי כבר מספר שנים עם בת זוגו האהובה כשהוא מנוע מחדירה. בן הזוג עצמו אינו לחוץ על העניין. הוא לוקח לשניהם את הזמן. זה הלחץ הפנימי של נועה והצורך שלה בהצטיינות ובמושלמות.

 

התמודדות עם רגרסיה טיפולית

ללחץ מצטבר יש אפקט של מסה קריטית. ואכן, בדיאלטור הרביעי כשנועה נוכחת כיצד היא מתקדמת יפה וביעילות, הנרתיק כאמור חוזר לסורו ומתכווץ. עכשיו נועה בחרדה עצומה. מה יהיה עכשיו? ברמה הפרקטית אני נוקטת בשיטה של טיפול פרדוכסלי: הכישלון מוגדר כהצלחה והצלחה מוגדרת ככישלון. זוהי טכניקה ידועה של ללכת בהפוכה. מעתה ואילך חובה עליה לכווץ את הנרתיק, בין אם באופן ספונטני הדבר מתרחש, ובין אם בצורה מכוונת ומתוכננת, וזה בכלל לא קל ארבע פעמים כל תרגול, ולמנוע החדרה. היא מסתכלת בי באלכסון ואומרת שהיא מוכנה לסמוך עליי שאני יודעת מה אני עושה. למעשה, מרגע הרגרסיה, כל החדרה על ידה מוגדרת ככישלון. התפקיד הניתן לה הוא לשלוט באופן רצוני ומכוון בכיווץ הנרתיק בצורה מוחלטת. למעשה זוהי משימה מאוד קשה לביצוע בצורה רצינית. לא ניכנס כאן לפרטי היישום של הטכניקה הפרדוכסלית שיש בה אלמנטים של שעשוע מחשבתי ואמנם אף נועה החלה לחוש הקלה בתרגול החסימות. הרי המטרה בשלב הנוכחי היא לשחרר אותה מהתסבוכת של מוטיבציית יתר ומתח במהלך התרגול.

 

יישום פסיכולוגיית המעמקים

במקביל לתרגולת הביתית שתוארה לעיל התחלנו לעבור לטיפול בשיטת פסיכולוגיית המעמקים. זוהי שיטה טיפולית המשלבת תגובות גוף\נפש: נועה שוכבת על ספה ובמצב זה כשעיניה מכוסות היא חוזרת בקול רם מספר רב של פעמים על תלונתה. ביטוי התלונה באופן חוזר ונשנה על פני זמן של כשתי דקות מביא תגובות, הן מצד הגוף והן מצד הרגש בהתאם לתחושות הגוף והרגש העולים בה אנו ממשיכים לזכרונות ולחוויות רלוונטיות. בטיפול הראשון מסוג זה בוכה נועה מאוד ומבטאת כעס עמוק בפני נוקשותו של אביה בענייני צניעות. בהמשך הטיפולים היא לא חדלה מלבכות. היא מבטאת חוויית בושה עמוקה בכל הקשור בענייני מין. קשה לה אפילו לומר בקול רם במסגרת ההליך הטיפולי בשכיבה את המתבקש מאליו שהיא שוכבת עירומה בחברת בן זוגה. כל הכרוך בענייני מין מעורר בה בושה עמוקה, רגשות אשמה והלקאה עצמית. בתת-המודע המיניות נתפשת בעיניה כדבר זול ומהיותה בחורה ערכית מאוד, הגונה וטובה, אינה יכולה להרשות לעצמה "להתלכלך" בדבר זול ומלוכלך. רציונלית היא יודעת שמותר, רצוי ומתבקש, הרי בשל כך פנתה לטיפול. רגשית ברמה תת מודעת היא מאוד מפחדת ומעוניינת להתרחק מענייני מין.

החשוב מכל בשיטת הטיפול בשכיבה בעבודת גוף\נפש הוא שתוך כדי הרעיונות האישיים שהיא חוזרת ומבטאת היא חווה התכווצות עצומה של מתח בכל פלג הגוף התחתון והירכיים, כולל כמובן איבר המין. היא נוכחת במציאות הטיפולית בחדר כיצד הרעיונות אודות מין מעוררים בה רגשות של אשמה ובושה וכיצד הגוף מגיב לכך בכיווץ הנרתיק ואיברי הגוף שסובבים אותו.
נועה נעשית מודעת לעובדה ש"לא סתם" התכווץ לו הנרתיק פתאום כאשר חוותה הצלחה טובה בטיפול. הגוף, הנרתיק, המבטאים כאמור את התת מודע נבהלו מן ההצלחה.

"אוי ואבוי", חושב התת-מודע של נועה. לאור הצלחתה היא עומדת להשתחרר מהוגיניסמוס, ואז "תידרדר" להתנהגות זולה ומבישה עם בן זוגה האהוב באופן שתקיים איתו יחסי מין מלאים.
התת מודע מכיל רעיונות ורגשות לא רציונליים אמנם, אך חזקים מאוד ואשר שולטים בתפקוד הגופני הלא רצוני והבלתי מודע. לפיכך נזעק התת מודע "לשמור" על נועה והורה לגוף ליצור שוב כיווץ ספונטני על מנת לחסום את הפתח.

במהלך מפגשי הטיפול נועה חווה את הקשר בין רעיונות תת מודעים לבין הרגשות שהם יוצרים בה ולבין התגובות של הגוף המגיב לכך.
טיפול במאמני הנרתיק אינו מספיק במקרה הנוכחי.
עד שלא תשתחרר מרעיונותיה ורגשותיה האנטי-מיניים שחילחלו לתוכה במשך שנים ואוחסנו בתת-מודע, לא יאפשר התת מודע לנרתיק להשתחרר ולהיפתח. אנחנו ממשיכות אפוא בדרכנו לפגוש את התת-מודע של נועה ולחולל בו שינוי רעיוני.

אחרי טיפול בן שעה בו נועה מרבה לבכות, היא עוברת לשבת בכורסה, מעודדת, חייכנית ונינוחה. עלינו על עקבות "החבלן" הפנימי בסיפור. כל חשיפה שלו מביאה בעקבותיה תחושת הקלה ושחרור.

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל אילנה ארד לוין אלא אם צויין אחרת