00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

טיול בעיר

העברת המידע לבלוג חדש
הרשאה לשימוש במידע
המידע והתמונות שבאתר מיועדים לשימושם של כל אוהבי ידיעת ארץ ישראל ותולדותיה

המידע והתמונות שבאתר נועדו להנאתם של אוהבי ידיעת ארץ ישראל ותולדותיה. קוראים המעוניינים בכך רשאים לשכפל את המידע ולעשות בו שימוש (לא מסחרי) כאוות נפשם.

 

כל שאני מבקש בתמורה הוא להוסיף, בצמוד לתמונה או למאמר, הפניה אל הרשומה בבלוג ממנה נלקחו הדברים, וזאת על מנת להפיץ ברבים את הידיעה על דבר קיומו.

בית דוד ורבקה

במרכז העיר תל אביב, ברחוב גוש חלב מספר 21, ניצב בית מגורים אשר הוקדש לישיבת גור לכבודם של דוד ורבקה גודמן.    

 

 

המדובר בבית מגורים שגרתי, בן שתי קומות בתוספת דירה על הגג. עם זאת, ניתן ללמוד מן ההיסטוריה של המבנה לא מעט על תולדות היישוב היהודי בארץ ישראל. 

 

 

ראשיתו של הסיפור בבחור צעיר בשם משה קוגוט, אשר נולד בפולין בשנת 1901. משה היה חבר בקבוצה של ציונים דתיים, אנשי הפועל המזרחי, ובשנת 1923 עלה לארץ ישראל על מנת להגשים בה את שאיפותיו הלאומיות. שלוש שנים עבד עם חבריו כפועל בכל רחבי הארץ, ועסק בבנייה, בסבלות ובסלילת כבישים. כשהצליח לצבור מעט כסף, נסע חזרה לפולין על מנת להעלות לארץ את חברתו, חנה. בשנת 1926 עלו השניים לארץ ישראל, נישאו, והתיישבו בשכונת נווה צדק. משה המשיך בעבודתו כפועל בניין, וכעבור זמן מה התקבל לעבודה בעיריית תל אביב.

בשנת 1933 רכשו בני הזוג את מגרש מספר 95 בחלקת הקרקע שנודעה בשם "שכונת אפרים" (כיום רחוב גוש חלב מספר 23). ביום 31.3.1933 הם קיבלו אישור להקים על המגרש בית מגורים קטן בן קומה אחת, בו תכננו לגור עם ארבעת ילדיהם. 

 

 

חודשים ספורים לאחר שהחל בבניית הבית נאלץ משה קוגוט לתכנן מחדש את ביתו, ולהגדילו על ידי הוספת קומה שנייה. במכתב בקשה, אותו הפנה אל רשויות התכנון בעיריית תל אביב, הסביר משה כי הוא נדרש להכין מקומות מגורים להוריו שנאלצו לברוח כפליטים מגרמניה, ולהוריה של אשתו שעלו לארץ ישראל מפולין. הוא ביקש להתחשב במצבו, ובהיותו פועל בעירייה, ולא לחייב אותו בתשלום קנס על שהחל לבנות את הקומה השנייה לפני קבלת היתר הבנייה. ביום 30.8.1936 אושרה בקשתו להקמת מבנה מגורים בן שתי קומות.  

 

 

בשנת 1949 עבר הבית לבעלותו של יהודי תושב ארצות הברית בשם דוד גודמן, או כפי שהוא מכונה במסמכי העירייה - דוד גוטמן. לאחר שנים רבות בהן הושכרו דירות הבית למגורים, החליטו בני משפחת גודמן לתרום את המבנה לאנשי הישיבה הגדולה של חסידות גור. ביום 27.11.1974 הועבר הבית באופן רשמי לבעלות נציגי הישיבה הגדולה "שפת אמת", הידועה בשם ישיבת גור.

על קיר המבנה, מימין לשביל הגישה אל פתח הבית, הותקן שלט הקדשה עשוי אבן.   

 

 

בית דוד ורבקה. בניין זה הוקדש לישיבה הגדולה "שפת אמת" בירושלים. מזכרת נצח לכבוד ר' דוד גודמאן הי"ו [האלוהים יחיהו וישמרהו] ולזכר נשמת מרת רבקה ע"ה [עליה השלום] מברוקלין, ניו יורק. מבניהם פנחס, אליעזר, יצחק, ירוחם, בועז ושמואל הי"ו. צדקתם תעמוד לעד.

 

 

בשנת 1987 אושר לבנות על גג הבית דירה נוספת, ובכך הושלמה הרכבת הבית כפי שהוא נראה כיום.

 

 

 

התמונות צולמו ביום 13 ביוני 2011.

 

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

הצעה לקריאה נוספת
הנצפות ביותר
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל משה רימר אלא אם צויין אחרת