00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

אייקידו - מגאזין האייקידו בעברית

קִי וקוֹקיוּ - מאת מיטסוגי סאוטומה שיהאן

איקידו דוג`ו און-ליין
קִי וקוֹקיוּ
מאנגלית : כפיר לדרמן.
מתוך הספר" אַיקִידו וההרמוניה של הטבע" מאת מיטסוגי סאוטומה שיהאן.
 
 
 מהו קי? זוהי אחת מן השאלות שקשה מאוד לענות עליהן, אך יחד עם זאת זו שאלה פשוטה מאוד. אם אגיש לך בצל ואומר "זהו קי", אתה תסיר את הקליפה, תבחן אותו ותחשוב לעצמך "זה אינו קי". אולי תנסה לקלף אותו אט אט, שכבה אחר שכבה, עד שדבר לא יישאר. לא, לא תמצא זאת, אך ללא קי בצל זה אינו יכול להתקיים.
 תלמידי אַיקִידו רבים מחפשים אחר סוג מסוים של אנרגיה קסומה הזורמת החוצה מידיהם המושטות ומאמינים שהתקדמותם תלויה בהתפתחותה המיסטית. אך מאז זמנים קדומים, המונח "קי" או צ`י בסינית ייצג משהו שקיים בהיבטים הרגילים ביותר בחיי היום יום. זוהי פעילות החיים, מהותה של הנפש. קי הוא ויברציה כפי שהאור והצליל הם ויברציות. אור השמש הוא קי, הרעם הוא קי, הרוח היא קי. הוא קטן מן האטום ועצום יותר מהגלקסיות. זוהי מהותו החיונית של היקום, האנרגיה היוצרת של האל. קי ממלא את היקום ואת כל מה שהיקום מכיל מראשיתו ועד הנצח.
 המילה קי יכולה לתאר זרימה של אנרגיה, ויברציה, אווירה. היא יכולה לתאר מצב נפשי, מצב בריאותי, את פעילות החיים, את קיום הנפש או את תנועתה הפועמת של הנשמה. קי מושפע מאור, צליל, זמן ומרחב. דחיסות, לחץ וכיוון של כוח יכולים לגרום לו לשנות את צורתו ויישומו. ביטויים רבים מספור בשפה היפנית מכילים את המילה קי. מזג האוויר הוא טן-קיten-ki  או הקי של הרקיע, האוויר הוא קו-קיkuu-ki  או הקי של השמיים או הריק. חום הוא הי-נו-קיhi-no-ki  או הקי של האש. האדמה היא טסוצ`י-נו-קיtsuchi-no-ki , קי הארץ. אם אתה חסר סבלנות יש לך טאן-קיtan-ki , קי קצר. אם אתה חולה הקי שלך חולה, ביו-קיbyoki . אם אתה קי-צ`יגאיki-chigai , אתה משוגע, הקי שלך לוקה בחסר. וחוקי הטבע הם טנרי-שינזן-נו-קיtenri-shinzen-no-ki .
 שמעתי אנשים אומרים "אין לי קי". זוהי שטות מוחלטת. אם אין לך קי אינך יכול לומר "אין לי קי", אם אין לך קי אין לך חיים. אולי אינך מבין מהו קי, אך אתה חש בקי. מדוע אתה חש שלא בנוח במחיצת אדם אחד ואילו חש שימחה בפוגשך אדם אחר? כשאתה רואה מישהו מחייך מדוע אתה שמח? כשאתה רואה מישהו בוכה מדוע אתה חש כאב? כיצד אתה מבין מהי אהבה ומהי שנאה?
 כשאתה מתבונן בחפץ כלשהו, אתה מבין את משקלו ואת דחיסותו בלי למדוד זאת. אתה יודע אם הוא נוקשה או רך בלי לגעת בו. אתה מבין מהו חום ומהו קור בלי מד חום. קי הוא תפיסה.
 או סנסאי השתמש במילה קי בצורות רבות ושונות. הוא התייחס להילה כאל קי וריכוז היה קי. לעיתים זה היה ביטחון, לעיתים חיות ולפעמים עוצמה. הוא השתמש במילה זו כדי לתאר את אנרגיות היקום וכוחות הטבע ופעמים רבות כדי לתאר את פועלו של אלוהים. לכן אין תשובה חד משמעית לשאלה מהו קי. רק דע את המציאות ואז תדע מהו קי.
 קי הוא המהות הקוסמית של החיים. אנו יודעים באופן אינטלקטואלי שמים הם שני אטומי מימן ואטום אחד חמצן, אך כאשר אתה לוגם ממימיו הצוננים של פלג מים הררי אתה לא חושב על מימן או על חמצן. אלו הם המים שמרווים את צימאונך. אנו נושמים, נוגעים, טועמים, רואים ושומעים את המציאות בכל שנייה ושנייה בחיינו, אך עדיין אנו מחפשים אחרי הסברים פילוסופיים. היקום לא מעניק שום הסברים פילוסופיים, רק התנסות. עלייך להכיר באמת ובמציאות של ההווה.
 שכלך והאידיאלים שלך שולטים בסיטואציה הפיסית שלך. זהו סוג אחד של תהליך  אנרגטי. אך הכוח האמיתי של הקי אינו טמון בשכל. מהפרספקטיבה המוגבלת של השכל ההגיוני לעולם לא תוכל להבין את מהות הכוח. התמקדות בידע אינטלקטואלי תערפל את הרטט הנפשי, ותוכל לפתח אסטרטגיה בלבד.
זהו המחסום הגדול ביותר להבנה אמיתית. הגיון, רעיונות וגישה פסיכולוגית אינם בהכרח האמת. אך הרוח היא אמת. קי והרוח הם אחד.
 פעם שאלתי את או סנסאי , "כיצד אתה יכול לראות את אלוהים?" הוא הצביע על עצמו ואחר כך עליי. "האל שלי מבחין באל שלך". הגוף האנושי הוא התנועה והמהות של היקום שהתעבו לכדי צורה אחת. זוהי צורת האל. הגוף כולו והחלל הנפשי שסובב אותו הם מוח אחד. כל תא, כל עצב מן הפנים ומן החוץ, כל יחידה זעירה של חלל בשדה הרוחני הוא כלי קיבול של קי, הנפש של האל.
 ישנם ארבעה אלמנטים של קי שטומנים בחובם את הסודות של ספיגת והמסת האנרגיה מקיימת החיים שנעה בגופנו הפיסי והנפשי. קי האדמה, של הארץ, טסוצ`י-נו-קי, מייצר את זרימת האנרגיה על ידי התזונה. קרני השמש והמים חוברים יחד עם מרכיבי האדמה שמהם הגוף נוצר ומערכת העיכול מתמירה אותם לתנועת החיים. מיזו-נו קי, הקי של המים הוא כוח הנשימה, הפיכת האנרגיה הרוחנית לצורה פיסית. האחראי על חילוף האנרגיה באמצעות הנשימה וההזעה וניקוז מחזור הדם הוא קי המים של הריאות והלב.
 הי-נו-קי, הקי של האש הוא זרימת האנרגיה הרוחנית שמגיעה אל השכל. הוא שולט בכוח האינטואיציה החזון והתפיסה. הוא שולט גם על כוח המחשבה, ההגיון והריכוז, זהו הקי של המודע והתת-מודע. קו-נו-קי, קי הריקנות הוא החלל הרוחני שדרכו האנרגיה של היקום גואה ודועכת. הוא הקשר הרוחני עם האל באמצעות ההילה הנפשית. הגוף הוא מכונה הנשלטת בידי הרוח, אך זהו הקי שמטעין את הסוללות של הגוף והנפש ומאחד אותם עם מהות הרוח, האנרגיה המדריכה את הכל.
 שופעי אנרגיה וחיות, אנו מתנקים ומתרוקנים בעזרת תהליך המיסוגיmisogi.
אנרגיה רעננה זורמת ללא הרף דרך הגוף באמצעות היאנג והיין של הפעילות והשינה, של ההזנה וניקוי הפסולת. אך הדרך החשובה ביותר של הגוף לרכוש את המהות הויטאלית של החיים היא הנשימה, היין והיאנג של השאיפה והנשיפה.
 המייסד אמר באחת מהרצאותיו:
 
"האַיקִידו הוא ההבנה של כוח החיים המקורי, קי, על ידי הרמוניה עם מקצבי היקום וחוקי הטבע. זהו ספר הלימוד של טכניקות האַיקִידו והאימון בו. על החוקים שמגדירים את המבנה והדינמיקה של היקום להפוך לחלק אינטימי ואינטואיטיבי מהתודעה שלנו, משום שאלו הם החוקים שמגדירים את המבנה והדינמיקה של הגוף. האַיקִידו הוא הביטוי האינטואיטיבי הפיסי של נוסחאות המתמטיקאים. הרוח שמניעה אטום, יוצרת גלים בים ומגביהה את להבות האש זורמת לה גם בתוך כל אדם.
 זוהי הנשימה שבאמצעותה אנו באים במגע עם האומנות שמופלאה של קי, שיצרה את כל הדברים. כאשר אומנות מופלאה זו של קי  -קי נו מיו יוki no myo yo  - באה לידי ביטוי בגופנו נקרא הדבר טאקמוסו אַיקִיtakemusu aiki  והוא ביטוי של האמת האוניברסלית. נשימה היא החיבור בין אש למים, מחזור החומרים אשר ביקום. היא מבנה החלל והזמן, החוקים של הקצב האוניברסלי. ביטוי של אנרגיה פועמת, מציאות שבה רוח תודעה וחומר הם בילתי ניתנים להפרדה.
 כאשר תודעה אוניברסלית זו גדלה, יישום החוקים בתנועת הגוף חייב להיעשות בהתאם לחוקים האוניברסליים. טאקמוסו אַיקִי הוא החופש של הכרה זו כאשר אתה ניצב במרכז החלל והזמן, המהות החיה של האש והמים המפזזים לתוך גופך ורוחך מתאחדים ומולידים. על ידי ההתמרה הזו החוקים יהדהדו בתוך גופך כפי שהם מהדהדים ביקום. הכוח הגרעיני, התפוצצות של אור, של קי, התנודות האלקטרומגנטיות, המגוון וההתרגשות מן השינוי.  וכוח המשיכה המייצר סדר, כולם מאוחדים. אומנות הקאמי, אומנות החיים נוצרת. קי הוא הכוח הגרעיני, הכוח היוצר העילאי שבמרכז הבריאה כולה. אך אלו הם היין והיאנג של הנשימה המגוונים ומנקים את כל הדברים בעזרת החילוף, ההפרדה והאיחוד של כוח זה.
היצירה בגוף, ברוח וביקום היא נשמת אפה של האהבה האלוהית. הנשימה היא הכוח המניע את החיים, זהו הכוח של קוקיו."
 
 הנשימה היא מוּסוּבִּי, חיבור הפיסי והרוחני למהות אחת, המקצבים המעגלים והיחסים של החיים. החיים ההופכים למוות והמוות ההופך לחיים מזככים ומרעננים את העולם. עץ האלון מזין ומעניק מחסה לסנאים ולציפורים. בתמורה מותם מעשיר את האדמה על מנת שהאלון יצמח וימשיך לספק הגנה. נמלים פעוטות מסלקות את שרידיו של גמל השלמה ובתורן מזינות את צאצאיו. כוח השמש יונק את הלחות מן האדמה, והיא בתורה, מטוהרת ונקייה תשמש כדי לצנן את האטמוספירה ולרענן את האגמים והאוקיאנוסים. קוקיו הוא תהליך ללא גבול המחבר את הגלקסיה עם היקום, את השמש עם הגלקסיה, את הארץ עם השמש, ואת החיים והאנושות עם הארץ. התפתחות האנרגיה היא קוקיו. אלו הם מקצבי העונות, האוקיאנוסים והירח. ההתרחבות וההתכווצות יצרו את היקום ואת כדור הארץ, שאיפה ונשיפה בקנה מידה קוסמי. כולם תהליכי נשימה של מחזור בילתי פוסק, מסייעים זה לזה, משתלבים כדי לאפשר את זיקוק והתמרת האנרגיה מצורה אחת לבאה אחריה, מרעננים את המערכת ומאפשרים חיים חדשים. זהו היקום, מתפשט ומתכווץ בנשימה אחת, מיחזור אותה אנרגיה בצורות רבות.
 בלימודי אומנות הלחימה ובלימודים רוחניים, תמיד הושם דגש רב על האימון בשליטה בנשימה על מנת להבין בצורה היעילה ביותר את כוחה ואת סגולות הניקוי שלה. נשימה לא רק מספקת חמצן לגוף אלא גם מציפה את הגוף והרוח באנרגיות הקורנות הרחק במעמקי החלל, קרינת חיים עשירה בפעימות הלב של היוצר.
 באמצעות הנשימה, החלל שבתוך הגוף משתווה ומתאחד עם זה שמחוץ לו.
אוויר עכור מרוקן מאנרגיה הנושא עמו רעלים מצטברים מתחלף באוויר צלול עשיר במרכיבים חיוניים של היקום. קרינה קוסמית זו שנמצאת באוויר חייבת לחדור לכל תא ותא בגוף.
 באופן רגיל אנו נושמים שש-עשרה נשימות בדקה, אך בישיבה שקטה בסייזה, צורת הישיבה הפורמאלית, כשאנו רגועים ונושמים עמוק לתוך הבטן והטן-דן, מספר הנשימות יורד בקלות לפעמיים או אפילו פעם אחת בדקה. האוויר נמשך חזק ועמוק לתוך ההארה. כשההארה מתרחבת האוויר מתחיל למלא את הריאות והחזה מתרחב. כשהחללים מתמלאים, השאיפה נמשכת והדופק החשמלי של החיים חודר לכל תא בגוף. למרות שהוא מוחזק בגוף, האוויר איננו סטטי. ללא הרף הוא נע ומתרחב בהתרגשות, דוחק את הוויברציות של החיים לתוך כל רקמה. ואז, שוב מההארה האוויר ננשף החוצה באיטיות רבה אף יותר. הגוף מרוקן לחלוטין ונוצר ריק בכל תא. אוויר טרי נכנס פנימה יחד עם אנרגיה מתרחבת וממלא את הריק הממתין כאשר הנשימה הבאה נשאבת לכל תא בגוף.
 כאשר הנשימה מואטת ונעשית שלמה יותר נפח האוויר בריאה גדל באופן ניכר. הלב מאט, מקצביו מהדהדים בעוצמה בשעה שהוא מכריח את הדם לזרום בכוח דרך העורקים ולנקות את כל העומד בדרכו. העלייה בזרם החשמלי מגרה ומחדדת את המוח. המסרים המשוגרים ממערכת העצבים נישאים במהירות רבה יותר, מנגנוני ההגנה של הגוף מתפקדים יותר ביעילות, וכל אברי הגוף זוהרים באור בהיר תודות לזרימה המשופרת.  הקרומים העדינים אשר בקצוות העצבים מסוככים ומצופים בנוזל שמרגיע ומרענן את הגוף והנפש.
 החום מרחיב ומגמיש. מרגיע ומחיש את התגובות. ההתרגשות שנוצרת מהנשימה העמוקה ובעלת העוצמה מסייעת לגמישות של כל אברי הגוף, השרירים והרקמות. היא משפיעה על תנועת המבנים האטומיים וגורמת לחיות לפעפע בגוף, מטעינה את הגוף באש הפיסית והספיריטואלית של הבריאה.
 הפתיחות והגמישות שנוצרות בתודעה בזמן מדיטציה עמוקה הן הכרחיות על מנת להתעלות מעל האגו. הריק של החלל הפיסי מהדהד בהילה של הרוח, וכאשר האגו מתמוסס על ידי ההתרגשות, הפולסים החשמליים מפיקים ניצוץ של השראה כדי להאיר את הידע האמיתי של האינטואיציה והתפיסה. סאטורי מגיע מהקי, האנרגיה של החלל הקוסמי הזורמת דרך התודעה האוניברסאלית. מועצם על ידי הנשימה, על הדופק האלוהי למלא את גופנו הפיסי והרוחני כי אנו שניהם, ושניהם הם אחד.
 פעמים רבות או סנסאי  החל את אימון האַיקִידו במדיטציה ובתרגול נשימה עמוקה הנקרא פונאטורי פורוטמהfunatori furutama . התלמידים לרוב ראו בכך תרגול גרידא בהחמיצם את משמעותו האמיתית. פונאטורי הוא תרגיל המוכר לתלמידיי אַיקִידו בכל מקום. תנועת המותניים הוא תנועתם של הדייגים החותרים בסירתם בדרכם למטלתם היום יומית, או של הסמוראים החותרים בספינות המלחמה שלהם אלי קרב. התרגול מלווה בקוטודאמה עמוק מתוך ההארה, כך שהגוף והקול מזמנים את ויברציות הגאות והשפל של החיים. התלמידים נעשים לאחד, כוחו האינדוידואלי של כל תלמיד נבלע ומועצם על ידי  האחרים עד שאין זה אפשרי להפריד את כוחו וקולו של האחד מהכלל.
הגוף והנפש  של המתאמנים מתאחדים באמצעות הנשימה עם הטבע ומקצבי היקום. עם הרוח והים. העצמי הופך לגל באוקיאנוס, נע ללא הרף , ואילוצי הזמן מתמוססים אל החלל.
 תנועת הגוף פוסקת בזמן שרטט הצליל האחרון מגיע לפינות המרוחקות ביותר של החלל. הרגליים, משוחררות כעת מעמידת ההאנמי hanmi של תרגול הפונאטורי, מובאות לעמידה ברוחב הכתפיים של מדיטציית פורוטאמה, ובה הברכיים כפופות קמעה והגב זקוף. נשימה עמוקה ואיטית נכנסת דרך הנחיריים. הידיים אחוזות יחד, שמאל מעל  ימין, סוגרות בקלילות את החלל בין כפות הידיים. הן מורמות מעל הראש כאילו כל הגוף נמתח אל השמיים ואז יורדות לפוזיציה מעט מתחת להארה hara. כאשר הידיים נופלות , הלחץ בהארה מאלץ את האוויר להכנס עמוק יותר לתוך הגוף. העיניים עצומות למחצה והזמן מתפוגג בזמן שהנשיפה משתחררת מהפה, לאט אך בעוצמה. הידיים האוחזות זו בזו יוצרות רטט חלק וקבוע שמהדהד בכל הגוף וגורם לו לרעוד מכף רגל עד ראש.
 הקצב מתקבע והרטט בכל נשימה מביא אנרגיה רעננה עמוק  יותר לכל חלקי הגוף, אל ההארה, המוח, קצות האצבעות, הבהונות. הנשיפה משתחררת בטבעיות בהתאם לקצב הרטטים והגוף מתרוקן מאוויר. הוואקום גדל ומתעצם לפני השאיפה הבאה. ההפוגה בין היין ליאנג  ובין היאנג ליין מאפשרת למחזור להגיע למלואו לפני החילופין. בכל התהליך יש לאפשר לקצב להמשיך ולהתפתח בהתמדה וללא אילוצים, ללא חשיבה מודעת. הגוף מהדהד ברטטים המתפשטים להילה הרוחנית. הגוף הרוחני מהדהד ומתפשט ומתחבר ליקום כולו. כאחד, הגוף והנפש מתרוקנים ומתאחדים עם הסביבה.
 כמו במכ"ם, הרטטים המתפשטים חוזרים. נוצר חום אשר מנקה ומנקז. מנער את האבק מהנפש ומטהר את האגו התוקפני. בשעה שאתה מתנסה באחדות העוטפת אותך אתה מגלה את השלום שבתודעה הקוסמית. הגוף, התודעה והרוח נטענים באנרגיה ומסתגלים
על  מנת לקבל ולהפיק כוח. אתה כעת מוכן לתנועה המדיטטיבית ומלאת החיים של האיקידו ולמקצביה.
 ניתן להשתמש בפונאטורי פורוטמה גם כתרגול אישי לתלמיד המתקדם, אך השגחתו של מורה מנוסה היא הכרחית. אין זה תרגיל המיועד למתחילים. על הגוף להיות חזק ומותנה היטב, והתרגול צריך להתנהל בזהירות רבה ובהדרגה. משילוב בין שתי הצורות  בונים לאט לאט תרגול  האורך כשעה, של מיסוגי.  אתה תזיע כהוגן וקרוב לוודאי תחוש סחרחורת ולעיתים בחילה כאשר הרעלים יישטפו החוצה מהרבדים העמוקים ביותר של הגוף והנפש.
כאשר תעבור תהליך זה של התנקות  אינטנסיבית, אולי תראה אור מתפוצץ סביבך ותודעתך תאיר בהבנה ובהירות חדשה. מראות מוזרים עלולים להופיע אך אל תנסה לאחוז בהם ולא להלחם בהם. אפשר להם להמשיך כזרימת הגאות והשפל  של החלל שבתוכך ומחוצה לך ואולי לשבריר שנייה נצחי, כאשר תתמוסס אשליית האגו, תחווה באמת את המציאות של כאן ועכשיו ותתאחד עם רוחו של האל. אך אל תחפש סאטורי satori. רק הנח לעצמך להתרוקן ולהתמזג עם החלל. עם הזמן, אימון שכזה יסייע בידיך לזכך ולהעשיר את תפקוד הקי שלך. אנרגיית החיים שלך.
 אימון שנועד לחזק את  הקי איננו אימון של הדרך. לקי חזק או קי חלש אין כל משמעות, מאחר והחוזק יכול לשמש לרוע ואילו חולשה יכולה לשמש לטוב. המעלה היחידה של קי שעליך לשאוף אליה, המעלה היחידה שעליך לחשוב עליה היא הטוהר. מעלת הטוהר היא זו שיוצרת מקום לכוחו של היקום להכנס אל תוך נפשך. המראה שמאפשרת לך לשקף כל מה שסביבך בלי מוכתם בחישובים הוא קי חזק. תגובה שכזו היא בהתאם לתנועת היקום. קי שלילי  יכול ליצור רק רטט מלוכלך ולא הרמוני. אלו הם הקי החיובי והתגובה החיובית שיוצרים רטט שיפוט של האגו. זהו אייקי. רק אם תהיה פתוח לשינוי זה וריק משיפוט תהיה רגיש מספיק על מנת להגיב בחופשיות. באימון האיקידו כוח חיים נקי וספונטני שאינו אבירי, אצילי ועצום.
 
חזרה למאמרים מאת מורים יפנים
 
חזרה לתפריט הראשי

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל aikido magazine אלא אם צויין אחרת