44
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

הסקירות של גלי

המלצות וביקורות ספרים של קרולין (גלי) וילדיה!

דרך המלכים - ספר ראשון - ברנדון סנדרסון

דרך המלכים - ברנדון סנדרסון - אתר נוריתה 

 

דרך המלכים הוא הספר הראשון בסדרת "גנזך אורות הסער". בסדרה מתוכננים עוד כ-תשעה ספרים ובחודש הבא ייצא הספר השני בסדרה (באנגלית). בתרגום לעברית הספר חולק לשני כרכים מטעמי נוחות, אך למעשה מדובר בספר אחד.  זהו הספר הראשון של סנדרסון שאני קוראת והתרשמתי ממנו לטובה. מחכים לי ספרים נוספים שלו, אך בכל פעם הם נדחקים בתור לטובת ספרים אחרים. כעת אשתדל להגיע גם אליהם. מקריאה ברשת התרשמתי שהספר הנוכחי הוא בין הטובים שבספריו ואני מסכימה עם התשבחות על הספר. חסרונו היחיד שהוא רק הסנונית הראשונה, קרי הספר הראשון, בסדרה  שטרם הסתיימה ואין רואים את סופה.  לרוב אני מהססת להתחיל סדרות לא סגורות,  אך הפעם החלטתי לחרוג מהרגלי ולטעום מכתיבתו של סנדרסון. סנדסון בהחלט יודע לכתוב והעולם שרקח מפליא במורכבותו ובמקוריותו.

הסיפור מתרחש בעולם רושאר, עולם של אבן וסערות אימים הבאים מהמזרח. סופות ברק אלו משפיעות על האקולוגיה של העולם ומכתיבות את תנאיי החיים שבו. "
צמחים מסתתרים בתוך קונכיות, עצים מושכים פנימה את ענפיהם והדשא נסוג אל האבן". הסופות יוצרות איסנפור יצורים חיים (ומקוריות ביותר יש לציין) ומגוון של צמחים ושאר ירקות. העולם הנוצר משתלב היטב בסיפור ונראה טבעי לחלוטין. 

רקע קצר על העולם: לפני אלפי שנים בני האדם נלחמו נגד  מפלצות הריק לצד האלים (עשרת המבשרים). לאחר אלפי שנות סבל ולידה מחדש,, נמאס לאלים והם פשוט עוזבים את בני האדם לאנחות. הם משאירים אחריהם שריונות רסיס וחרבות רסיס  מיוחדות וממנים את אבירי אור להמשיך במאבק. בשלב מסוים גם אבירי האור נטשו את המאבק חסר התכלית והעולם נחרב. "
מאות שנים חלפו מאז נפילתם של עשרת המסדרים המקודשים של אבירי האור, אבל חרבות ושריונות הרסיס שלהם עדיין קיימים: חרבות רבות עוצמה וחליפות שריון אימתניות שהופכות אנשים לכמעט בלתי מנוצחים בקרב. אנשים מוכרים ממלכות עבור חרבות רסיס. מלכים יוצאים למלחמות רק כדי לזכות בהן".

העלילה:
בתקופה בה הספר מתחיל, בני האדם שכחו מהחורבן ומהנבואות העתיקות ועסוקים במלחמה משלהם כנגד אויב אנושי.  בעקבות הרצח של מלך האלת'ים על ידי שכיר חרב  קטלני ביותר (חסר אמת שסטה מדרך עמו) של הפרשדנים, פורצת מלחמה בין שני העמים.  המלחמה במישורים המנופצים נמשכת כבר 6 שנים ואין רואים את סופה. ממלכת אלת'קאר מחולקת ל - 10 נסיכויות שבמקום לאחד כוחות כנגד האויב המשותף  נלחמים כנגדו בנפרד ומתחרים ביניהם על שלל המלחמה. הלורד הבהיר דאלינאר קולין (דודו של המלך) מפקד על אחד מהצבאות הללו. הוא סובל מחזיונות ומושפע מספר עתיק ששמו דרך המלכים. מנגד קאלאדין, שהפך משוליית מנתח ללוחם חניתות נמכר לעבדות ומשמש כאיש גשר בצבא אחר. בצד השני של האוקיינוס  אישה צעירה בשם שאלאן מתכננת להציל את משפחתה ממפולת כספית בכל מחיר ובכל דרך. הסיפור מסופר מנקודת המבט של שלוש דמויות אלה והעלילה נעה ביניהן.

על הדמויות בקצרה:

קאלאדין - בנו של מנתח שהפך ללוחם במטרה להגן על אחיו שגוייס לצבא. עקב בגידה הוא נמכר לעבדות וכעת מוצא את עצמו כאיש גשר עלוב באחד הצבאות. חיי אנשי הגשרים קצרים הם שכן הם נשלחים ראשונים לעבר האוייב ומשמשים כמטרה נעה. בניגוד לכל הציפיות והתחזיות קאלאדין מצליח לשרוד ואף מאחד את אנשי הגשרים. יש בו יותר מאשר נראה לעין. קאלאדין הוא הדמות המרתקת והמורכבת מכולם ואת סיפורו אהבתי במיוחד. סיפורו בהווה  משולב בפלאשבקים מהעבר המאירים את מסלול חייו ומסבירים  את מצבו הנוכחי.

דאלינאר - הינו מפקד צבא בעל כבוד ומוסר, אחיו של המלך הנרצח ודודו של המלך הנוכחי. הוא מותש מהמלחמה האינסופית וסובל מחזיונות בכל פעם שיש סערה בעולם. אוייבים רבים לו בשל רצונו בשלום ואפילו אחיינו המלך חושד בנאמנותו. בניו משרתים תחתיו, אך מתחילים לפקפק בשפיותו עקב חזיונותיו.

שאלאן - הינה נערה צעירה ממשפחה מכובדת שירדה מנכסיה המבקשת להפוך לבת חסות של הנסיכה ג'סנה (אחותו של המלך),
 מלומדת מוכשרת וכופרת ידועה לשמצה. לשאלאן  אג'נדה משלה והיא מתכננת גניבה נועזת. 

בין לבין אנו מוצגים לגלריה של דמויות משנה ססגוניות ומעניינות שסיפורן משולב בקו העלילה המרכזי.
הסופר ברא דמויות משכנעות ורבות פנים הכובשות את הלב באנושיותן. אין דמות משעממת בספר ואין רגע דל. הדמויות בלתי נשכחות והעולם בנוי היטב ובעל היסטוריה ורקע נרחבים.  אי אפשר מבלי להזכיר את ליצן החצר של המלך המכונה, איך לא, שנינות. העלילה נעה מציר עלילה אחד למשנהו עד להתמזגותם לכדי פסיפס מבריק.  הספר מלווה בגרפיקות ואיורים נהדרים הלקוחים כביכול ממחברתה של שאלאן והם מוסיפים מימד נוסף לעלילה. לא ארחיב יתר על המידה על העלילה, שכן אחרת אין טעם בקריאה. רק אוסיף ואומר שיש כאן היפוך תפקידים נהדר.  בספר זה ידיעת קרוא וכתוב נחשב מקצוע נשי. הנשים הן אלו שאחראיות על הקריאה והתיעוד והן משמשות כלבלריות לגברים, בעוד  הגברים עסוקים בלחימה ושאר עיסוקים "גבריים".

הספר מלא אקשן והעלילה שומרת על קצב אחיד. מכל קווי העלילה, אהבתי במיוחד את סיפורו של קאלאדין. הסיפור נע כאמור בין 3 דמויות מרכזיות אלה, אם כי חלקה של שאלאן קטן יותר ורוב הסיפור ממוקד סביב דאלינאר וקאלדין. גורל האחרונים שזור זה בזה ובשלב מסויים חוצים שבילי השניים. בניית העולם נהדרת ומקורית והקסם בספר משולב בטכנולוגיה. התאולוגיה המומצאת בעלת דמיון עשיר עם קריצה לעולם הנוצרי. העולם נבנה בהדרגה וללא האכלה בכפית. טיפין טיפין הקורא מתוודע להיסטוריה העשירה של העולם, למערכת הדת, האקולוגיה ומערכת הקסם. תככים, מלחמות אפיות, מיתולוגיה עשירה, אבירי אור, מפלצות אבן, ספרנים מסוגים שונים, הירככיה של מעמדות לפי צבע העיניים, כל זה הם רק חלק מספר מרתק  זה. 
  
זוהי בהחלט התחלה מצוינת לסדרה אפית, אם כי הספר ארוך, ארוך מדי. בהחלט היה רצוי לקצץ במסופר ולהדק יותר את הסיפור. הסופר לקח על עצמו פרויקט שאפתני ביותר ועומד בו בכבוד. הסקופ של הסדרה הזכיר לי את סדרת מאלאזן הנהדרת (אני באמת צריכה לחזור אליה מתישהו), רק שפה העלילה פחות מפותלת ויותר קלה להבנה. המידע ניתן במינון שאינו מלאה את הקורא ורק מגביר את סקרנותו. הספר מתחיל עם חוט עלילה אחד ובהרגה מוסיף עוד ועוד חוטים לרשת הנרקמת. הפלאשבקים בספר קצת דיכדכו,  שכן זה היה מדכא לקרוא על נפילת הגיבור ודרך החתחתים שעבר עד להווה.  

ספר פנטזיה טוב מכניס את הקורא לעולם אחר והספר הזה בהחלט עשה כן. הספר מצליח לרתק ולהפתיע למרות שמלחמות אינסופיות, שנהפכו לעניין שבשגרה בחלק מספרי הפנטזיה, קצת החלו להתיש אותי. העלילה נבנית בדיוק במידה כדי לאפשר עניין ועומק והיא מחברת את כל הקצוות לסיפור סוחף. הסופר סוגר חלק מהקצוות ומשאיר אחדים פתוחים כצפוי. בכל זאת מדובר בסדרה ולא בספר יחיד. הספר מומלץ לאוהבי הפנטזיה בכלל ולאוהבי הסופר בפרט. לאלה מכם שכמוני  טרם קראו מספריו, זוהי בהחלט התחלה טובה להתחיל את ההיכרות עימו. מומלץ כמובן!

בשורה התחתונה: סופות של תקוה!

דרך המלכים - ספר ראשון  ברנדון סנדרסון
חלק א' - 554 עמ'
חלק ב' - 687 עמ'
the way of kings /brandon sanderson
הוצאת אופוס 2014

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

4 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל גלי1היחידה אלא אם צויין אחרת