00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

הבלוג והצילומים של טואית

טיול בכנסיות ובנופים שבצפון הכנרת

כנסיית הר האושר על הר נחום, אחד האתרים הקדושים ביותר לנצרות באזור הכנרת.

 

בעקבות אירועים המתוארים בברית החדשה שקשורים לחייו של ישו ותלמידיו, הוקמו בגליל במאות השנים האחרונות כנסיות רבות, בעיקר באיזור המתפרס בין נצרת, עירו של ישוע, לכנרת, שלחופה אסף את תלמידיו, הטיף ולימד. מכנסיית הבשורה שבנצרת ועד כפר נחום שעל חוף הכנרת. הכנסיות הן אבני דרך בנתיב חייו של ישו ובתהליך התהוותה של הדת הנוצרית.

קטע הסיור שלנו בכנסיות שבצפון הכנרת הינו חלק משביל שנקרא "שביל ישו" - "Jesus trail".

בשנת 2009, לקראת ביקורו של האפיפיור בנדיקטוס ה-16 בישראל, הכשירה המדינה את 'שביל ישו', שביל הליכה בן 65 ק"מ בגליל, המחבר בין האתרים החשובים לסיפור חייו של ישו ולנצרות, בנוסף לאתרים הסטוריים ודתיים אחרים. השביל מקשר בין העיר נצרת וכנסיית הבשורה, לכפר נחום ועובר דרך הגן הלאומי ציפורי, כפר כנא, קרני חיטים, נבי שועייב, הגן הלאומי ארבל, מגדל, טבחה, הר האושר ועד כפר נחום.

השביל הוא פרי יוזמתו של מעוז ינון, שהקים בתי הארחה בנצרת ודיוויד לנדיס, תרמילאי אמריקאי. יוזמי השביל מציינים כי: "השביל נוצר במטרה להפוך לטרק ברמה בינלאומית, ולהוות במה ללימוד היסטוריה ורוחניות, גשר לקירוב אנשים בעלי רקע שונה, ולעידוד תקשורת ביניהם".

"בעבור אלפי המאמינים הנוצרים שעולים לרגל לישראל, ארץ הולדת הנצרות, מתגלה ב"שביל ישו" בגליל מציאות עגומה למדיי. אלפי צליינים מצטרפים מידיי שנה למסע בעקבות תחנות חייו של הדמות החשובה בעולם הנוצרי  ומגלים מציאות של זבל ופסולת רבה שזרוקים באין מפריע על השביל המקודש". (NRGׂׂׂׂ)

"בסוף שנת 2011 פתח משרד התיירות שביל חלופי המכונה באופן רשמי "דרך הבשורה" - "The Gospel Trail". בדומה לשביל ישו, מתחיל גם שביל הבשורה בנצרת, אם כי לא במרכז העיר, אלא בהר הקפיצה, וגם יעדו הוא חופה הצפון-מערבי של הכנרת. בניגוד לשביל ישו, עוברת דרך הבשורה בשטחים פתוחים תוך שהיא עוקפת מקומות יישוב ומספר אתרים קדושים לנצרות. אורכה של דרך הבשורה הוא 62 ק"מ, והיא מיועדת להולכי רגל, רוכבי אופניים ורוכבי סוסים. הדרך הוכשרה בשיתוף עם הקרן הקיימת לישראל.

על דרך הבשורה נמתחה ביקורת חריפה מצד גורמים שונים ולפיה הדרך החדשה עוקפת מקומות יישוב במקום להשתלב בהם, ושמה את הדגש על הליכה דרך יערות קק"ל. לדברי המבקרים שביל ישו מוצלח יותר מהדרך החדשה, הן בזכות נופיו, והן בשל התאמתו לקהל היעד הנוצרי." (ויקיפדיה).

לדעתי, אם "דרך הבשורה" עוברת ביערות קק"ל ובדרכים נקיות וחוסכת לנו את הבושה של הבאת תיירים למסלול הליכה מקודש מכוסה זבל, הרי היתרון של "דרך הבשורה" ברור.

 

                                           אבן עליה משורטט מסלול "דרך הבשורה"

 

אנחנו טיילנו, כאמור, רק בקטע שבצפון הכנרת, בכנסיות הממוקמות על ציוני דרך משמעותיים בחייו של ישו, כפי שמתוארים בברית החדשה.

 

הסיור בכנסיות שסביב הכנרת נערך בדצמבר 2013  במסגרת הסיורים "הטבע בעין העדשה" של החברה להגנת הטבע.

 

(ניתן לראות את התמונות בהגדלה ע"י לחיצה עם העכבר על התמונה. )

 

התחלנו את המסלול על הר האושר. על ההר שתי כנסיות: כנסיית "בית הגליל" וכנסיית "הר האושר" הותיקה יותר.

 

כנסיית "דומוס גלילאה" - "בית הגליל". הכנסייה הקתולית הינה כנסיה חדשה. היא נחנכה בשנת 2000 לרגל ביקורו בישראל של האפיפיור יוחנן פאולוס השני.

 

 כנסיית "בית הגליל" ממוקמת במרומי הר נחום הנקרא גם הר האושר, מעל כנסיית הר האושר. נשקף ממנו נוף הכנרת וסביבתה. המרכז בנוי בצורה אסתטית מרשימה, המאמינה כי הקרנת יופי משפיעה לטובה על אופיו של האדם.

זהו מרכז לפרחי כמורה וכוהני דת ולמאמינים נוצרים בכלל, ללימוד הנצרות עם דגש על מסורת ישראל כמקור לנצרות.

המקום בנוי בשלושה מפלסים: בעליון, מרכז קונגרסים המכיל ספריה ייחודית, כנסיה ואולמות התכנסות למימוש המטרה החינוכית. שני המפלסים התחתונים מיועדים למגורי התלמידים והצליינים שיגיעו למקום.

 

Domus Galilaeae International Center

 

 

הכניסה לדומוס. 12 עמודים כמספר השליחים תומכים ב-8 קשתות כמספר הפעמים שישו אמר את המילה "אשרי" בדרשה מההר (מתי 2-12). מעל הכניסה ציור עוגן אניה ומצידיו שני דגים, המסמלים את ישו.


 

אולם הכנסיה מדהים ביופיו. ויטראזים מודרניים, שלל צבעים ואורות

                        

 

                 

               

 

על רקע ציור קיר ענק ומעניין במיוחד, המעלה נושאים מהתנ"ך ומ"הברית החדשה", סיפר לנו הכומר על הכנסייה ועל מטרותיה.

 

 

                                         הכומר גם השמיע לנו קונצרט קצר

 

לאחר מכן נלקחנו לסיבוב היכרות עם פלאי הכנסיה ותפארתה


               אולם תפילה והרצאות ענק.

 

 

מהלובי יורדים במדרגות . אז נראים מגורי פרחי הכמורה – לכל אחד חדר צר למדי אך מצויד היטב.

 

במרכז - קפלה שעל גגה פסלי ישו המלמד את תלמידיו, שנים-עשר השליחים.

 

 

בראש המדרגות ניצבת חומה ובה פתח קטן, דרכו קשה לעבור. לצד אותה חומה ישנו מעבר רחב.  זוהי תזכורת לדבריו של ישו (לוקס יג 24)- "ואתם התאמצו לבוא בפתח הצר ".

 

 

                                                      על הגג, קבוצת המטיילים צופה על נופי הגליל

 

 

בדרך אל כנסיית הר האושר:

 

 

 

 

כנסיית הר האושר היא אחד האתרים הקדושים ביותר לנצרות באזור הכנרת. על פי המסורת, במקום זה נשא ישו את "דרשת ההר" שבה נכללים עקרי תורתו. הכנסייה בנויה בצורת מתומן ועל כל אחד משמונה צלעותיה כתוב פסוק אחד מתוך הדרשה. כל אחד מפסוקי הדרשה מתחיל במילה" אשרי" ומכאן שמה של הכנסייה.

 

הדרשה פותחת בשמונת פסוקי "אשרי" - עיקרי המוסר של הנצרות:

 

"ויהי כראותו את המון העם ויעל ההרה וישב שם ויגשו אליו תלמידיו׃ ויפתח את פיהו וילמד אותם לאמר׃
אשרי עניי רוח כי להם מלכות השמים׃
אשרי האבלים כי הם ינחמו׃
אשרי הענוים כי המה יירשו הארץ׃
אשרי הרעבים והצמאים לצדקה כי הם ישבעו׃
אשרי הרחמנים כי הם ירחמו׃
אשרי ברי לבב כי הם יחזו את האלהים׃
אשרי רדפי שלום כי בני אלהים יקראו׃
אשרי הנרדפים על דבר הצדקה כי להם מלכות השמים." (הבשורה על פי מתי 5, 1-10)

 
 

בהמשך דבריו, הניח ישו את היסודות לחלק מעקרונות הנצרות החשובים, והדרשה נושאת חשיבות תיאולוגית ראשונה במעלה בנצרות.


כנסיית הר האושר היא כנסייה קתולית השוכנת על  הר נחום, הידוע גם כ"הר האושר", והיא מנציחה את "הדרשה על ההר" שנשא ישו בפני מאמיניו. הכנסייה נבנתה בין השנים 1936עד 1937, על ידי "הארגון הלאומי לעזרה למסיונרים איטלקים" (Associazione Nazionale per Soccorrere i Missionari Italiani או ANSMI) בתמיכה כספית של ממשלת איטליה הפשיסטית והיא תוכננה על ידי  האדריכל האיטלקי הנודע אנטוניו ברלוצ'י.

הכנסייה ניצבת על פודיום מלבני גדול ומוקפת מכל צדדיה באכסדרה המאפשרת תצפית לעבר הכנרת והאתרים בהם פעל ישו.

לצד כנסיית הר האושר נמצאים מנזר, אכסניה של נזירות פרנציסקניות, גן ומשק חקלאי ששייך למיסיון האיטלקי בארץ ישראל. 

 

 

 

גן יפה מקיף את הכנסיה. הנוף הנשקף מכאן מקסים. הכנסייה עצמה מרשימה יותר מבחוץ מאשר מבפנים, אבל יש נזירות ויש מאמינים שמצטלבים בדבקות ואפשר להרגיש את קדושת המקום לנוצרים.

 

 

 

צועדים על "שביל ישו" המחבר בין הכנסיות שלחוף הכנרת

 

 

 

 

 

 

 

 

סוף, סוף הצלחתי לצלם כוכב!

 

                                                         ועוד אחד

 

 

כנסיית הבכורה של פטרוס או כנסיית ההבטחה היא כנסייה פרנציסקנית השוכנת בעין שבע (טבחה) שבצפון-מערב הכנרת, סמוך לקו המים. לפי המסורת במקום זה נגלה ישו לשבע מהשליחים לאחר קומו מן המתים, סעד עימם, והעניק לפטרוס הקדוש את הבכורה.

 

 

כנסיית "בכורת פטרוס"

הכנסייה הנוכחית הוקמה מאבני בזלת על ידי נזירים פרנציסקנים איטלקים אשר התיישבו במקום בשנת 1934.

הכנסיה פשוטה וצנועה אך סוד קסמה במורד הדרך לכנסיה (בו רואים תעלות מיים המובילות את מימי המעיינות הסמוכים) חוף צמוד ונגיש בו ניתן לשכשך רגליים ובמדשאה בה שני אזורים לקיום מיסות. עיקר עצמת המקום בסלע "שולחן המשיח".

חלל הכנסייה חף מריהוט כמעט לחלוטין. הרצפה עשויה מאבנים פשוטות, ועיקר תשומת הלב מופנה אל הסלע הבלתי מעובד, שעליו, לפי המסורת, סעדו ישו והשליחים את סעודתם. 

 

 "שולחן המשיח" - Mensa Christi

 

חלל הכנסיה מואר מבעד לויטראז'ים צבעוניים

 

בחצר - תמונת פסיפס עם סמל הכנסיה הפרנציסקנית

 

המוזאיקה מראה את האפיפיור יוחנן פאולוס השני כאשר ברקע פטרוס משליך רשת מסירתו

 

על דלתות הכנסיה תבליטים, האחד של ביקור האפיפיור פאולוס השישי בשנת 1964 והשני של ביקור האפיפיור יוחנן פאולוס השני בשנת 2000.

 

במקום זה מונצחים בצורה בולטת ביקוריהם של שני אפיפיורים, מפני שכאן, בעצם, נוסד מוסד האפיפיורות. פטרוס קיבל כאן, במקום זה, את המינוי הגבוה ביותר, להיות מחליפו של ישוע עלי אדמות. והאפיפיורים הבאים בתור הם ממשיכיו. הם שואבים את סמכותם ממקום זה, בו קיבל פטרוס את מפתחות השמים והעבירם הלאה, אל יורשיו ובהם פאולוס השישי ויוחנן פאולוס השני.
 

 

 

 

 

כפר נחום

הכפר מילא תפקיד מרכזי בחייו של ישו. בפארק הלאומי ניתן לראות את שרידי ההתישבות בימי בית שני. בכפר נמצאו שני בתי כנסת. במקום התגלתה כנסייה שנבנתה מסביב למבנה קדום יותר , מבנה זה נקבע במסורת הנוצרית כביתו של פטרוס.

בפינה הצפונית-מערבית של כפר נחום נמצאת כנסיית שנים עשר השליחים, השייכת לזרם היווני-אורתודוכסי.

 לכנסיה שנבנתה בשנת 1931 צורת צלב והיא מקורה בחמש כיפות עם כיפה מרכזית גבוהה יותר. היא בנויה בסגנון הכנסיות היווניות האופייניות לבלקן. הכנסיה מוקדשת ל 12 השליחים שישו בחר סמוך לכפר נחום — ארוע רב חשיבות , שלא זכה כמעט להתייחסות בספרות הנוסעים ואינו מונצח בשום מקום אחר בסביבה. הקרקע שעליה בנויה הכנסיה נרכשה בראשית המאה , שנים ספורות לאחר שנרכשו בידי הפרנציסקנים חורבות כפר נחום .

בכנסיה ציורי קיר יפים בנושאים שלוקטו מהברית החדשה.

 

 

                                        כנסיית שנים עשר השליחים

 

 

 

                                             תמונת שנים עשר השליחים על קיר הכנסייה

 

 חלונות עם ויטראז'ים

 

ובחצר הכנסיה עצים מדהימים ביופים:

 

 

 

 

 

 

הכנסיה האחרונה, שעל דרך הבשורה שליד הכנרת, שבה ביקרנו היתה כנסיית הלחם והדגים.

כנסיית נס הלחם והדגים בטבחה מצויה לחופה הצפוני מערבי של הכנרת סמוך לצומת כפר נחום. הכנסייה שוכנת באתר עין שבע הידוע בשפע מעינותיו שרובם גופריתיים.

על פי האמונה הנוצרית במקום זה הצליח ישו להאכיל 5,000 איש באמצעות חמישה ככרות לחם ושני דגים בלבד. המסורת גם מספרת כי במקום זה הנחיל ישו את מורשתו לממשיך דרכו פטרוס הקדוש.

 

חזית הכנסיה (התמונה נלקחה מאתר "ארץ הצבי")

 

 

 

פנים הכנסיה ואגן הטבילה

 

 

בחזית הכנסייה מצויה מזרקה ובתוך האולם המרכזי ניתן לראות פסיפס לציון נס הלחם והדגים. פסיפס אחר מציג מגוון דמויות של חיות ובעלי כנף.

 

       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

9 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל טואית אלא אם צויין אחרת