00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

טיולים בטבע

אנשי העצים

 

בצומת של קולדווטר קניון ומולהולנד דרייב שוכנת אחת האגודות המפורסמות ביותר בקליפורנייה. אגודת "אנשי העצים" הידועה כמרכז חינוכי בנושאי העצים והצמחייה. אגודה זו שמה לה למטרה לחנך את הציבור הרחב בחשיבותם של העצים והצמחים השונים. נערכת כאן פעילות רבה ומגוונת בנושא העצים והצמחייה הכוללת סדנאות שונות ומעניינות.

הדגש מושם בעיקר על שתוף פעולה עם בתי ספר ומוסדות חינוך רבים המסיעים לכאן את מוריהם ותלמידיהם לסדנאות בנושאי שתילת עצים וצמחים והטיפול בם. בנוסף לכך מספקת האגודה שתילי עצים וצמחים לבתי הספר השונים ומגיעה אליהם על מנת לשתול את העצים והצמחים עם הילדים בחצר בית ספרם. אחת המצגות המעניינות כאן היא ללא ספק התצוגה הנפלאה הממחישה את צורת הזרימה והמיחזור של המים (סירטון מצורף למטה). מפל מיים קטן ניצב בפתחו של האתר וממנו זורמים המיים במורד תעלת אבנים צרה הממחישה את אפיקם של הנחלים השונים באזור, האפיק עורך סיבוב קטן וזורם לתוך בריכה עגולה קטנה המסמלת את האוקינוס. כך ניתן למבקרים הידע הבסיסי על צורת זרימת המים באזורים העירוניים. לידם קיימים שני מבנים קטנים בעלי גגות זהים לבתים באזורינו, באחד מהם מומחשת צורת זרימת המיים מהגג לתעלת הניקוז העירונית ומשם לאוקינוס. בשני מומחשת צורת אגירת המים לשימוש מאוחר יותר בתקופת בקייץ. האגודה מקיימת כאן סימפוזיונים מיוחדים למורים במטרה ללמדם את החומר על מנת שיעבירו אותו לתלמידיהם מאוחר יותר בכיתה.

בנוסף לכך עובדת האגודה בשיתוף פעולה עם ארגונים רבים אחרים באזור על שימור ושיחזור הפארקים הלאומיים הממוקמים על גבעות סנטה מוניקה אותם אני מכיר מעצם השתתפותי בכמה ממפעליהם. המטרה העיקרית בכל מפעל ומפעל שהארגון הזה מקיים היא  לגייס כמה שיותר אנשים למען החזרת הטבע לאזורים האורבניים. לקראת סוף עונת החורף ותחילת האביב נוהג הארגון להגיע לאזורים שנשרפו בפארק הלאומי הידוע "National Angeles Forest" ולטעת המון עצים חדשים במקום אלו שנשרפו. הם עושים זאת בעזרת אלפי מתנדבים המגיעים לעסוק במלאכת השתילה.

קיימת כאן משתלה ענקית ובה מגדלים את העצים הרבים שאיצטרובליהם או בלוטיהם נאספים בשטח. כאן מנביטים אותם, מגדלים ומכינים אותם לשתילה מחודשת. כשהם מוכנים לשתילה הם מועברים חזרה לשטח ונשתלים במקום כל אותם עצים שנשרפו או נכחדו.

 

הקליקו על התמונות להגדלה

 

השלט בכניסה למתחם.

 

במרכז המתחם צומח עץ אלון מסוג "Valley Oak" שעליו המיוחדים בצורתם מהווים למעשה את הלוגו של "אנשי העצים".

 

ממש בכניסה לקולדווטר קניון פארק נמצאית פינה מיוחדת ובה שולחן המשמש לתצוגה ועבודה, לידו נמצא כלוב ארוך ובו מוצגים אבנים שונות שנאספו באזור וכן כלוב נוסף ובו חתך של הקרקע המקומית המציג את מרכיבי הקרקע השונים.

 

המחשת מיחזור המים העירוני. בתמונה העליונה ניראים המים היורדים מהגג במרזב ומהשקאת המדשאות היישר אל תעלת הניקוז בכביש ומשם לאוקינוס, הבעייה עם המיים האלה היא שהם אוספים בדרכם המון אשפה מהרחוב ומזרימים אותה לאוקינוס. בתמונה התחתונה ניתן ללמוד כיצד לאגור את מי הגשמים הנאספים אל חבית מיוחדת למטרה זו או יורדים מהמרזב היישר לגינה.

 

שיטה נוספת לחיסכון במיים היא גן "Cistren" הווה אומר יצירת בריכה מתחת לערוגה המאפשרת למי הגשמים לשקוע בתוכה ולהציפה. המים נשארים בה לתקופה ארוכה מאד ולצמחים ממעל אין בעיית התייבשות.

 

המשתלה של "אנשי העצים". לכאן מובאים כל האיצטרובלים ובלוטי האלונים מהפארקים השונים באזור. הם מונבטים וצומחים בעציצים עד לרגע בו הם מוכנים להישתל חזרה באזור, אז הם מובאים לפארקים ונישתלים ברוב הדר ופאר כשהם מחליפים עצים שנכחדו או נשרפו.

 

באזור אחר של המיתחם ממוקם אמפיתאטרון קטן ובו נערכות מידי פעם בפעם הופעות שונות שמטרתן איסוף כספים לתיפעולו של המתחם.

 

אחד החומרים החשובים ביותר בשימור העצים והצמחייה הוא ה "Mulch" המורכב משבבי עצים ועלים. מפזרים אותו מסביב לעצים והשיחים והוא מונע מהמיים להתאדות בעיקר בקייץ, כך יש לעצים ולשיחים הזדמנות לשתות במשך זמן ארוך בין השקאה להשקאה.

 

במיתחם קיימת תצוגה נפלאה הממחישה את צורת הזרימה והמיחזור של המים, מפל מיים קטן ניצב בפתח וממנו זורמים המיים במורד תעלת אבנים צרה הממחישה את אפיקם של הנחלים השונים באזור, האפיק עורך סיבוב קטן וזורם לתוך בריכה עגולה קטנה המסמלת את האוקינוס, כך ניתן למבקרים הידע הבסיסי על צורת זרימת המים באזורים העירוניים. הסירטון המצורף מתאר את התצוגה הזאת:

 

 

 

אין ספק בחשיבותה של אגודה זו הן בחינוך הציבור לתודעת הצומח והן בשימור ושיחזור הפארקים הלאומיים באזור. החומר הנלמד כאן מעניין ביותר ולא פלא שהמקום הומה במשך כל ימות השבוע בתלמידים והורים המגיעים לכאן לקבל שיעור מעניין בתורת הצומח ודרכי הטיפול בו. אני בהחלט ממליץ לכל אחד מכם שאוהב עצים וצמחייה לבקר כאן, יש הרבה מה ללמוד ואם חשקה נפשכם בעבודת שיחזור ושימור הפארקים ניתן להירשם כאן או באתר האינטרנט שלהם למלאכה.

 

 

 

 

 

 

 

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

17 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל אבי דרורי אלא אם צויין אחרת