00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

בחירות נכונות

ארוחת חושים ונגישות ערכית-טעם אחר

 

 

 

 

 

 

השבוע נחשפתי לחוויה אחרת.  לקחתי חלק בארוחת חושים.  ארוחת החושים היא חוויה של רגש, המבוססת על התנסות אישית בלתי נשכחת. חויה שונה בכל קנה מידה. מודה חששתי לקראת. לא יכולתי להסכים לאבד ולו לרגעים את יכולת השליטה המוחלטת בחמשת החושים. שאני אכניס לפי משהו שאינני רואה? שאלגום מה שאינני יודעת מה צבעו או סמיכותו? שלא אצליח להגיש את המזלג אל פי בידי?  ובכל זאת, ארוחת החושים בספריה שבמתחם "קום איל פו" ( או בעברית: בדיוק מה שצריך...)  בנמל תל אביב היתה עוצמתית, מסקרנת ויותר מכל חשובה.  

הרעיון לארוחת חושים ונגישות נולד כדרך מיוחדת לקידום המודעות לנושא הנגישות וכהזדמנות למפגש עם אנשים עם מוגבלויות שונות, והיכרות אישית עם עולמם.

nullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnull

 

בארוחה בה לקחתי חלק היו שלוש מנות.  

בטרם נכנסנו לחדר בו התקיימה הארוחה קבלנו  כיסויי עיניים וכך גם הובלנו פנימה. בזמן אכילת המנה הראשונה ובשיחה הקולחת עם לידיה, מי שאבדה את מאור עיניה באמצע החיים, ישבנו עם כיסוי עיניים בניסיון להרגיש כמו אנשים נטולי יכולת ראייה.  את המנה העיקרית אכלנו עם כפפות בישול כשאנו מתנסים בתחושה של מוגבלות פיזית.  המנה האחרונה הוגשה כשאוזניות מורכבות על אוזנינו כדי שנטעם מתחושתו של אדם עם מוגבלות בשמיעה. בארוחה גם תקבלו הזדמנות נהדרת לערוך היכרות עם שפת הסימנים, עם כתב הברייל, משמעות המושג נגישות ותרומתו לעצמאותם של אנשים עם מוגבלות. היה מרגש. מפחיד, מאתגר. יותר מכל קשה היה לי בשלב כיסוי העיניים.

 

עמותת נגישות ישראל הוקמה בשנת 1999 במטרה לקדם את הנגישות על מנת לאפשר לאנשים עם מוגבלות ובני משפחותיהם להשתלב בחברה, בשוויון, בזכות, בכבוד ועצמאות מירבית. מטרת העמותה הינה ליצר מצב בו לכל אדם עם מוגבלות בישראל יתאפשר לחיות את חיוו באופן נורמאלי בכל תחומי החיים (עבודה | תעסוקה, לימודים|השכלה, טיפול עצמי, תיירות, תרבות ופנאי). את יו"ר העמותה ומייסדה הכרתי באופן אישי (שכנות באותו רחוב, והייתי מחנכת של אחיו הצעיר) ב־18 במרץ 1987, יובל וגנר הטיס מסוק קרב מסוג קוברה של טייסת 160 והתרסק עקב תקלה טכנית. מאז הוא נכה על כיסא גלגלים. בשל היותו של יובל בן לנכה צה"ל היושב על כיסא גלגלים (דני וגנר) נושא הנכות והנגישות היו מוכרים לו וסייעו בשיקומו. יובל נשאר בצבא קבע למרות נכותו והגיע לדרגת סגן אלוף בחיל האוויר הישראלי.במהלך חייו נתקל וגנר במקומות שלא היו נגישים עבורו כנכה. הוא כתב מכתב לנשיא המדינה, עזר ויצמן, והתלונן על כך שבתור אב לילדים, הוא אינו יכול לחנך את ילדיו לערך החשוב - אהבת מולדת, משום שישראל כל-כך לא נגישה לנכים. ויצמן הציע לוגנר להקים עמותה שתקדם את נושא הנגישות.

אז מה קורה היום? 

בשנת 2005 חוקק פרק הנגישות בחוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות. החוק מחייב הסדרי נגישות על מנת שציבור האנשים עם מוגבלות יוכל להגיע לכל מקום בכבוד, שוויון ועצמאות.

  ע"פ סקר ארצי שערכה העמותה מצב הנגישות במסעדות עגום. 53% מהמסעדות ללא שירותי נכים ( נכים לא מבקרים במסעדה ללא שירותי נכים, כמו שאדם שאינו נכה לא יבקר במסעדה ללא שירותים - סועד נזקק לשירותים לפחות פעם אחת במהלך ביקור במסעדה).  רק 20% מהמסעדות נגישות לנכים. 24% מהמסעדות נגישות חלקית. 56% אינן נגישות כלל לנכים. רק ב- 4% מהמסעדות יש תפריט המודפס בברייל.

48% מהמסעדות ללא חניית נכים ( המצאות חניית נכים הינה קריטית לאדם עם מוגבלות)

 

והס מלהזכיר את מי שלוקח על עצמו את האחריות והחוצפה וחונה בחניית נכים... 

 

לצערנו יותר ויותר מסעדות חדשות נפתחות ללא שירותי נכים ובלא מעט מסעדות חסר שירותי נכים - זה נובע מאי אכיפה של רישוי העסקים ומתן רישיון עסק ללא הנגשה מלאה. ובנוסף חוסר מודעות והבנה של בעלי המסעדות שאדם עם מוגבלות לא יגיע לבקר במסעדה ללא שירותי נכים.

אני רואה את עצמי כקול הקורא ופונה לבעלי המסעדות ולכל דיכפין, לתת יד בכל דרך שיבחר בהעלאת המודעות לנגישות במסעדות.  לעודד בעלי מסעדות לפרסם הסדרי נגישות באתר המסעדה מתוך ההבנה שאדם עם מוגבלות יחשוש להגיע למקום שאינו מודע להסדרי הנגישות בו מהחשש לעוגמת נפש מאי יכולתו להגיע.

לתת את תשומת הלב למקומות חניית נכים, להסיר את הדרך מהחנייה למסעדה, להקים שירותי נכים תקניים אפילו במקום שרותים רגילים. להגיש תפריט ברייל ולאשר כניסת כלבי נחייה. כל אלו בעצם לא דורשים אלא קצת יותר, רצון, מחשבה, הקשבה, אהבה ומודעות למי שאינו ככל האדם ולא מבחירה. קבלו את המדריך למנגיש - כאן !

 

 

 

מבקר המדינה השופט (בדימוס) יוסף שפירא, פרסם ב- 22.01.2014 דוח (הדוח המלא)  על הביקורת בשלטון המקומי לשנת 2013. בביקורת נמצאו ליקויים רבים בטיפול בהנגשת מוסדות החינוך. למשרד החינוך ולרשויות לא היו נתונים עדכניים על מידת הנגישות של המוסדות ועל התלמידים הזקוקים להנגשה פרטנית. נמצאו מקרים שבהם התארך הביצוע של הנגשה פרטנית של מוסד חינוך זמן רב והסתיים לעתים רק לאחר שהתלמיד הנזקק החל את לימודיו, ובמקרים מסוימים רק לאחר שסיימם! בשל כך נאלצו תלמידים בעלי מוגבלויות פיזיות ללמוד תקופות ארוכות בבתי ספר שלא הונגשו ובתנאים שאינם נאותים, דבר שפגע בזכויותיהם הבסיסיות.

 

 

 

"שנת 2014 הינה גם שנת חינוך לנגישות, בשאיפה שכל תלמיד בישראל ילמד להכיר את האדם עם המוגבלות ומהי נגישות עבורו.
אנו בעמותת נגישות ישראל נערכנו לשנת פעילות מרובת אתגרים, מטרות, יעדים ומשימות. וכהרגלנו נפעל בכל כוחנו לקידום הנגישות והשוויון בישראל."  (יובל וגנר) 

 

טעמה של הארוחה ולוו דווקא טעמו של האוכל שהוגש בה שהיה שולי ולא מהותי חלחלו לתוכי  ואני חשה שקבלתי שיעור לחיים. נקודת ההתבוננות שלי על הקשיים היומיים של אנשים עם מוגבלויות  הותירה בי את השיעור הזה שהייתי  מציעה לכל אדם באשר הוא לעבור. 

 

מוזמנים  לעיין בחדשות העמותה - נגישון ינואר 2014. לסיוע ותרומות .  וכמובן הצטרפו לדף הפייסבוק של העמותה F 

 

 

 

תודה ליובל וגנר, למיכל ולעמותת נגישות ישראל    תודה ל... 

 

 

 

 

תודה לכם ששבתם להכיר חלק נוסף ממני. אשמח ויותר שתגיבו.

 בחירות נכונות אימון אישי וקבוצתי  

  שלכם תפו  

 

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

11 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל תפו ופוזה אלא אם צויין אחרת