00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

מה שיש לי לומר לך...

חוק יסוד נשיא המדינה

רשימה זו פורסמה לראשונה בספטמבר 2009.

בימים אילו התחילו הריצות לבחירת הנשיא הבא, בעיני הרשימה אקטואלית ביותר, ולכן הפרסום החוזר.

מול כל הפוליטיקאים שרצים, רץ פרופסור שכטמן. לדעתי פרופסור שכטמן ממלא את שני תפקידי הנשיא, ייצוג העם וליכודו.

והינה הרשימה כפי שפורסמה בשנת 2009

ענת

שלשום בעת צפייה בסרט בטלוויזיה, הופסק השידור ונמסרה ההודעה על התעלפותו של הנשיא פרס. אני מאחלת לפרס אריכות ימים, וגמר קדנציה בנשיאות פורה ורבת מעש. הידיעה הזו הזכירה לי את הימים טרם ההצבעה על בחירתו של הנשיא פרס בכנסת. באותם ימים חשבתי שיש לחדש את חוק יסוד הנשיא.

באתר ממשלת ישראל נכתב כך על תפקיד נשיא המדינה:

" נשיא המדינה נבחר על ידי הכנסת והוא עומד בראש מדינת ישראל ומייצג את כל חלקי העם. למרות היותו אישיות ללא מעמד פוליטי, הנשיא מקבל דיווחים שוטפים מראש הממשלה ושריה, מהרמטכ"ל ומראשי קהיליית המודיעין. הנשיא ממלא תפקידים ממלכתיים ובין סמכויותיו חתימה על חוקים, מינוי שופטים וחברים במועצות השונות, הענקת חנינה לאסירים משיקולי חסד ורחמים, קיום טקסים ממלכתיים והענקת הכרה למוסדות להשכלה גבוהה. בדף זה תמצאו ריכוז מידע שימושי לאזרח מאתר נשיא המדינה – הודעות הנשיא, תלונות ופניות הציבור."

ניתן להסיק מכך שתפקידו הראשון של נשיא המדינה הוא: "לייצג את כל חלקי העם." משפט זה בעצם מדבר על שני תפקידיו העיקריים של הנשיא: ייצוג, וליכוד העם.

כיום נוסף תפקיד נוסף לתפקידיו של הנשיא: מציאת תפקיד לחבר כנסת שרוצים לסלק מן הדרך.

משה גורל בכתבו על תפקיד מוסד הנשיאות וייעודו כותב: "האבות המייסדים של הדמוקרטיה בישראל, כמו במדינות רבות בעולם החופשי, הנאור והדמוקרטי בהן קיים שלטון פרלמנטארי, דאגו להבטיח באמצעות מוסד הנשיאות את מעמדה הממלכתי של הכהונה ע"י הבטחת רציפות ושלמות שלטונית, ואת היות מוסד הנשיאות מייצג את מדינת-ישראל, על כל חלקיה ומגזריה, ואחד מסמלי הריבונות של מדינת ישראל"

כלומר בחושבם על מוסד הנשיאות, חשבו האבות המייסדים על גורם מאחד ומלכד. אך בנתינתם לחברי הכנסת את הסמכות לבחור את הנשיא הבא, בעצם הכשילו את מטרתם. כמעט שאין דבר יותר מפלג בעם מאשר המפלגות. ועל כך מעיד גם שמם: מפלגות מלשון פלג.

אני מציעה שלא יבחר לנשיא אדם שלא עבר תקופת צינון מפעילות פוליטית (חבר כנסת, שר, ראש עירייה, שגריר). האם חמש שנים זו תקופת צינון מספיקה? צריך לבדוק.

ובנוסף בחוק יסוד נשיא המדינה כתוב: " כל אזרח ישראלי שהוא תושב ישראל כשיר להיות מועמד לכהונת נשיא המדינה."

תוספת שלי, שיהיה אזרח המדינה מעל 5 שנים ושבהן גר במדינה תשעה חודשים לפחות בכל שנה.  נכון שחיים וייצמן לא גר 5 שנים בארץ, אך הוא גם לא יכול היה להיות אזרח מדינת ישראל. מאז עברו שנים רבות, ומספר אזרחי המדינה גדל, וינתן למצוא את האדם המתאים להיות נשיא מדינת ישראל מתוכם. רק אדם שחי במדינה יכול לייצג את אזרחיה ולאחדם.

 

 ענת

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

4 תגובות

מפת מבקרי הבלוג
קוביית סקר
תוצאות הצבעה חזרה לסקר
3
סקר זה פתוח למשתמשים רשומים בלבד. לכניסה או הרשמה- לחץ כאן
עליך לבחור תשובה
תשובה אחוזי הצבעה
# 0%
# 0%
נא 11%
עשוי  34%
עשוי היטב  53%
סה"כ מצביעים0
סקר למשתמשים רשומים בלבד
הצבעת כבר
הצבעת כבר
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל ענתר אלא אם צויין אחרת