00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

טיולים בטבע

סילוק עשבים רעילים בליאו קאריו פארק

הצטרפתי בסוף השבוע למבצע עבודות טבע שנערך בפארק Leo Carrillo שמצפון למאליבו שמטרתו היתה להסיר ולסלק צמח רעיל הנקרא Cape Ivy המזיק קשות לצמחייה בת המקום ופוגע במקרים רבים גם בדגים שמגיעים לאזור להטלת בייציהם. המבצע אורגן על ידי אגודות Mountain Restoration Trust ו Heal the Bay שחברו יחדיו למען משימה חשובה זו וגייסו כחמישה עשר מתנדבים ששלום הטבע יקר לליבם והגיעו לכאן הבוקר לעזור במלאכה.

 

הקליקו על התמונות להגדלה

 

מטרת המבצע היתה כאמור סילוק צמחי Cape Ivy שמלבד היותם רעילים מתפשטים בצורה מהירה על פני הקרקע תוך שהם שולחים מערכת שורשים מסועפת ולא עמוקה לכל עבר. עשבים אלה צומחים בעקשנות באזורי ביצות ונחלים וחונקים את הצמחייה בת המקום ובמקרים רבים גם את המיים אליהם הם חודרים. בתנאים הנכונים עשבים אלה מסוגלים להתפשט גם ליערות, חורשות שיחים ושדות מרעה ביוצרם שטיח עבה ורעיל שחונק כאמור את הצמחים ילידי המקום.

כאן בפארק לא רק שקיימת השפעה ישירה על הצמחייה המקומית אלא נשקפת סכנה גם לדגה שמגיעה לכאן בעת הגאות להטלת ביצים ובאה במגע ישיר עם הצמח השורץ גם במיים. הרעל ממנו מועבר אל הדגים ומשמידם תוך תקופה קצרה.

הצמח הנראה כגפן קישוטית הובא לארצות הברית מדרום אפריקה בסוף שנת 1800 כצמח לקישוט הגינה אולם הוא "ברח" אל הטבע בעזרת הציפורים שהפיצו את זרעיו בכל מקום וכיום שורץ לאורך רצועת החוף מקליפורנייה ועד אורגון.

צמח זה מניב זרעים בכמויות קטנות הנובטים במהירות די גדולה ובנוסף לכך אפילו חלקיק של שורש הנשאר בשטח לאחר סילוק הצמח מסוגל לצמוח שוב במהירות. זו הסיבה העיקרית שקשה לשלוט עליו ונדרשת פעילות הסרה קבועה כל מספר שבועות על מנת למנוע את הכחדתה של הצמחייה המקומית.

הצמח הוצג לראשונה בארצות הברית  באמצע המאה השמונה עשרה כצמח נוי לשימוש בייתי. פרחיו הצהובים והמרהיבים נראים אנמם מרהיבים אולם מסתירים מאחוריהם את האמת המרה לגבי הרעל הרב שהוא מכיל. כיום מהווה הצמח סכנה של ממש לצמחיית החוף בצפון אמריקה ואפילו בדרום אפריקה (מקום הולדתו) קיים אזור מוגבל להפצתו. אזור החוף במרכז קליפורנייה מכיל אקלים ים תיכוני המתאים מאד לצמח ולכן הוא פורח ומשגשג באזורנו.

הצמח רעיל מאד לבני אדם כולל זרעיו ושורשיו ומסוגל לגרום לפריחה במגע עם העור ולכן נדרשות כפפות לסילוקו מהשטח. המעניין בדבר הוא שבהמות ובמיוחד עיזים מחוסנות מפניו ונוהגות לאוכלו מבלי שיאונה להן כל רע, אולם הרעל עשוי להיות מועבר לבני אדם דרך החלב שהן מייצרות.

 

Cape Ivy צומח ממש בסמיכות לצמח גפני אחר הנקרא מלפפון בר (מימינו) ולכן המתנדבים עודכנו בהבדל שביניהם ובמיוחד צורת העלים השונות אחת מהשנייה וכך הם שלפו מהקרקע רק את הצמח הרעלי כשהם משאירים את מלפפון הבר במקומו.

 

על המלאכה ניצחה Betsy Scheets מאגודת Mountain Restoration Trust שחילקה למתנדבים כפפות מיוחדות להסרת העשבים הרעילים והדריכה אותם על מהות העבודה ואופן ביצועה, בנוסף הבהירה להם את כללי הזהירות בשטח ודרכים למניעת תאונות. Betsy השתתפה במבצע באופן פעיל ולעיתים נאלצתי לשלוף אותה הצידה לקבלת פרטים נוספים, הנמלה החרוצה הזאת ממש השקיעה את כל ליבה בפרוייקט והיוותה דוגמא נפלאה ליתר המתנדבים שעבדו ברצינות רבה בסילוק העשבים הרעילים והעקשניים הללו.

 

הקבוצה שקיבלה את האינפורמציה על הצמח הזה מ Betsy לא המתינה רבות ונכנסה מיד לפעולה. המראה ממש חימם את הלב כשהתבוננתי בחברה האלה עובדים במלוא הרצינות ובסבלנות מרובה ודואגים לסילוק כל צמח ושורשיו כולל חתיכות קטנות ביותר ממנו על מנת למנוע את צמיחתו המחודשת, אף אחד לא פישפש והם חיטטו היטב באדמה עד שמצאו את כל השורשים לפרטי פרטים ושלפו אותם החוצה.

 

מלבד צמחי ה Cape Ivy נמצאו בשטח גם שיחי Gopher Spurge בעלי עלים שטוחים וארוכים שבמרכזם פס כחלחל וצבעם ירוק-כחלחל. צמח זה רעיל מאד במיוחד כשהוא מפריש נוזל לבן בעת שבירת עליו וענפיו. הוא צומח לגובה של כמטר וחצי וכל חלקיו כולל הזרעים רעילים מאד ומסוגלים לגרום לפריחה עורית שורפת כשבאים עימו במגע ישיר.

 

המתנדבים עבדו ללא ליאות וערימות גדולות של הצמחים הרעילים הללו הלכו ותפחו מרגע לרגע על היריעות המיוחדות שהוקצו במיוחד למטרה זו. קטע זה של הפארק יכול לנשום לרווחה כרגע, הוא ניצל מצמח קטלני שללא ספק אם לא היה מוצא משם היה חונק את הצמחייה במקום. אז ממש רוב תודות לכוחות המתנדבים שהגיעו לסייע וניקו את המשמיד התורן.

 

 

 

המבצע שנערך כאן היום הוא רק חלק קטן משורת מבצעים שעורכות כאן אגודות שונות כמו Mountain Restoration Trust ו Heal the Bay. תודות להן יישמר הפארק הזה וכמובן עוד הרבה פארקים אחרים באזור בצורה שתאפשר לכולנו להינות מצמחייתם המרהיבה. אולם מירב התודות מגיעות כמובן למתנדבים הרבים שמכירים בחשיבות העניין ותורמים את זמנם ברצון ובשמחה למטרה נעלה זו.

 

 

 

 

 

 

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

18 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל אבי דרורי אלא אם צויין אחרת