00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

אמנון כרמל - על עתידנות, טכנולוגיה, פילוסופיה והעולם הגדול

נפלאות קיצורי המקשים!

כחובב מחשבים רציני פיתחתי עם הזמן מיומנות בעבודה עם מחשב. כשאני חושב מה עשה את ההבדל הגדול ביותר בעבודה שלי עם מחשב, זה ללא ספק קיצורי המקשים. בניגוד למה שרוב האנשים חושבים, עבודה עם מקלדת מהירה הרבה יותר מעבודה עם עכבר. ההבדל כל כך גדול, שלמתבונן מהצד זה יכול להראות ממש כמו שליטה מחשבתית. ניתן לבצע עריכה מתקדמת, לעבור בין חלונות, להגדיל חלונות למקסימום, לתמרן בין פקודות מורכבות, להוריד את כל המסכים על מנת להראות את שולחן העבודה ועוד ועוד. כל מה שצריך זה טיפה תרגול, והעבודה שלכם על המחשב תכפיל ותשלש את המהירות שלה תוך זמן קצר מאוד.


המאמר הזה מורכב מרשימה ארוכה של קיצורים שימושיים שונים. קיימים עוד קיצורים רבים, אשר משתנים מתוכנה לתוכנה. על מנת לעזור לכם ללמוד בקלות את קיצורי המקשים הוספתי טבלה בסוף המאמר המכילה את הקיצורים העיקריים. אתם יכולים להדפיס ולגזור את הטבלה, ולהדביק אותה בתחתית מסך המחשב. אמנם בהתחלה ההרגשה היא כאילו את/ה צריך/ה להכריח את עצמך להשתמש בקיצור הזה, אבל אחרי מספר פעמים זה כבר בא באופן טבעי. מרגע שהתרגלתם לקיצור מקשים לא תבינו איך הסתדרתם בלעדיו.


ישנם כמה סוגים של קיצורי מקשים. ראשית קיימים קיצורי מקשים כלליים הפועלים במסגרת סביבת העבודה של מערכת ההפעלה חלונות. אלו קיצורים המאפשרים מעבר בין חלונות, הפעלה של סייר החלונות (המאפשר הצגה של התיקיות), חיפוש וכו´. בנוסף לקיצורים אלו, ישנה גם רשימה אינסופית כמעט של קיצורים לתוכנות שונות כמו וורד, פאואר פוינט, אקספלורר, ACDSEE, פוטושופ ועוד ועוד.


קיצורי מקשים כללים בעבודה בסביבת חלונות:·
       
מעבר בין חלונות באמצעות ALT+TAB - יש להחזיק את ה- ALT לחוץ, ובלחיצה קצרה על ה- TAB יפתח חלון קטן במרכז המסך המכיל אייקון של כל היישומים הפתוחים על המחשב. (אם יש רק יישום אחד פעיל, לא ייפתח החלון). המשיכו להחזיק את ה- ALT  לחוץ. כל לחיצה נוספת על ה- TAB תעבור ליישום הבא. ברגע שתעזבו את ה- ALT, תעברו ליישום שסימנתם בחלון. זה נשמע מסובך, אבל למעשה זה פשוט להפליא. אגב, היישומים מסודרים לפי סדר השימוש. היישום הנוכחי יהיה ראשון ברשימה, אחריו היישום שעליו עבדם לפני כן וכו´. למעשה לחיצה מהירה על ALT+TAB תעבור כל הזמן בין שני היישומים האחרונים עליהם עבדתם. תרגול קצר ימחיש את חשיבות העניין. והערב אחרונה – הקשה על ALT + SHIFT + TAB תציג את אותו החלון, רק שהמעבר בין החלונות יהיה לכיוון ההפוך.


·        מזעור כל החלונות והצגת שולחן העבודה באמצעות מקש חלונות +M – מקש חלונות אינו מוכר לרוב משתמשי המחשב ורוב האנשים נוטים לראות בו סתם כמקש מיותר. מי שקצת מכיר מחשבים יודע שלחיצה עליו תפתח את תפריט התחל, אבל השימושים שלו רבים הרבה יותר. השארת מקש החלונות לחוץ ולחיצה על M ) Minimize) פשוט ימזערו את כל החלונות הפתוחים. ברגע שמתרגלים לזה האפשרות הזו שימושית בצורה מדהימה. אגב, גם כאן הוספת ה- SHIFT לקיצור (כלומר חלונות  + SHIFT + M), תבצע פעולה הפוכה, ותחזיר את החלונות למצבם המקורי.·        הצגת חלון החיפוש באמצעות מקש חלונות  + F מדובר בדיוק באותו חלון כמו לחיצה על כפתור התחל=>חיפוש=>קבצים ותיקיות.·        הצגת סייר החלונות באמצעות מקש חלונות + E סייר החלונות הוא למעשה חלון המחשב שלי המציג בצד את רשימת הכוננים והתיקיות. ניתן להשתמש בחיצים על מנת לעלות ולרדת, ימינה ושמאלה יפתחו ויסגרו תיקיות בהתאמה. לחיצה על ה- * שמעל ה- 9 ב- NUMPAD (מקשי המספרים בצד ימין של המקלדת) יפתח את כל התיקיות ותתי התיקיות של האובייקט שנבחר.·        הצגת שורת RUN באמצעות מקש חלונות + R – יפתח את אותה שורה שבה ניתן להריץ פקודות כמו CMD (מסך דוס), NOTEPAD (לפתיחת תוכנת ה... Notepad), CALC לפתיחת המחשבון וכו´.


·        סגירת חלון פעיל באמצעות 4ALT + F – פעולה זו תסגור את החלון הפעיל. ניתן להמשיך ולהחזיק את ה- ALT לחוץ ובכל לחיצה על 4F יסגור עוד חלון, וכשנסגרו כל החלונות, לחיצה נוספת תאפשר את כיבוי המחשב. יעיל ומהיר!


·        פתיחת שורת הכתובת בדפדפן באמצעות 4F כשדפדפן אקספלורר פתוח על המחשב (תוכנת הגלישה באינטרנט), או כאשר נמצאים בחלון תיקיה כלשהי, לחיצה על 4F תפתח את שורת הכתובת.


·        סימון יותר מאובייקט אחד באמצעות CTRL/SHIFT אם למשל פתוח חלון ובו 20 קבצים, ניתן להשאיר את ה- CTRL לחוץ ולסמן אחד אחד את האובייקטים אותם רוצים לבחור. כך ניתן לבחור כמה קבצים שרוצים. לחיצה על SHIFT תבחר את כל האובייקטים החל מהאובייקט המסומן ועד האובייקט אותו בוחרים. אגב, אחד הטריקים הפחות מוכרים הוא שניתן להחזיק את ה- CTRL  לחוץ ולבחור מסרגל המשימות מספר חלונות פתוחים. אז ניתן ללחוץ על כפתור ימין על אחד מהחלונות ולסגור את כל החלונות ביחד!


·        גזור/העתק/הדבק – CTRL + X/C/V – קשה להאמין, אבל עדיין רוב האנשים אינם משתמשים בקיצור הכל כך יעיל הזה. CTRL+X יבצע גזירה (תחשבו על ה- X כמו על מספריים גוזרות), CTRL+C יבצע העתקה (ניתן לזכור בקלות – Copy), והדבקה באמצעות CTRL+V. איך נזכור את ה-V? קודם כל כי זה המקש הבא במקלדת, וגם בגלל שהמקש V מייצג את האות העברית [ה] ומכאן הדבקה...
ניתן להעתיק, לגזור ולהדביק כל דבר, לא רק מקטעי טקסט בוורד אלא גם קבצים שונים מתיקיה לתיקיה, קיצורי דרך וכו´.·        מעבר בין אובייקטים באמצעות TAB  - מקש ה- TAB שימושי מאוד ומאפשר מעבר בין שדה למשנהו באינטרנט אקספלורר, מעבר בין שורת הכתובות, לתיקיות, למסמכים שבתיקיה בסייר המחשב וכו´. זה נשמע זניח למדי, אבל מאפשר מעבר ממקום למקום באמצעות המקלדת בלבד. המקש הארוך יאפשר בחירה של כפתורי הפעלה כמו Browse, סגירה של אפשרות וכו´. למען התרגול נסו לפתוח את סייר החלונות באמצעות מקש חלונות + E , 3 לחיצות על ה- TAB על מנת לסמן את כפתור סגירת חלונית התיקיות, ולחיצה על המקש הארוך לסגירה.


·        שינוי שם קובץ – F2 כשמסמנים קובץ ולוחצים על 2F, תוכל לשנות לו את השם. אגב, באקסל זה יאפשר שינוי תוכן של תא.


·        טיפ למתקדמים – מזעור/ מקסימום/ שחזור של חלון באמצעות ALT + SPACE + X/R/N לחיצה על ALT + מקש ארוך (SPACE), תפתח את תפריט החלון. לחיצה על X למשל תגדיל למקסימום את החלון. לחיצה על N תמזער את החלון ולחיצה על R תשחזר אותו (תהפוך אותו לחלון קטן). אגב, אם מערכת ההפעלה היא בעברית או בכל שפה אחרת במקום X/R/N יש להקיש את האותיות המסומנות בקו תחתון בתפריט שנפתח.קיצורי מקשים עיקריים באינטרנט אקספלורר:·        פתיחת מסך מלא בדפדפן האקספלורר באמצעות 11F נסו ותהנו. לחיצה נוספת על 11F תחזיר את החלון לקדמותו

·
       
סידור המועדפים – CTRL + B


·        עצירת טעינת העמוד (STOP) – מקש ESC·        טעינת העמוד מחדש  (Refresh) – F5·        חיפוש מילה בעמוד - CTRL+F יש לקחת בחשבון שבאתרים מסוימים בעברית יש לחפש מילה הפוכה. אם אני ארצה לחפש את המילים [אמנון כרמל], באתרים מסוימים יש לנסות למצוא את המילה [למרכ ןונמא].·        הגעה לראש/ סוף העמוד – מקשי Home/ End


·        כניסה לשורת הכתובת, משם ניתן להקליד ישירות כתובת חדשה – 4Fתוכנות אופיס (וורד, פאואר פוינט, אקסל(:


כמות קיצורי המקשים בתוכנות אופיס יכולה למלא ספר ארוך במיוחד. אני בחרתי להתרכז בקיצורים העיקריים, ואני לא אטריד אתכם בקיצורים איזוטריים יותר כמו Shift+F3 על מנת להחליף בין אותיות גדולות /קטנות / אות ראשונה גדולה באנגלית, או CTRL+SHIFT+L בשביל להוסיף Bullets למסמך, CTRL+SHIFT+S בשביל לשנות את הסגנון ועוד...

·        שמירת מסמך – CTRL+S·        שמירת מסמך בשם - F12 (Save As)·        הדגשה/הטיה/קו תחתון – CTRL + U/I/B


·        הדפסה – CTRL + P·        גזור/העתק/הדבק – CTRL + X/C/V


·        טריק אדיר! – העתקת סגנון (מברשת עיצוב) – יש לסמן טקסט בעל הסגנון אותו אתם מעוניינים להעתיק (למשל כותרת צבעונית, ממורכזת, מודגשת עם קו תחתון). אז יש ללחוץ על CTRL+SHIFT+C. לאחר מכן יש לסמן את הטקסט שאתם רוצים שיסומן באותו הסגנון (צבעוני, מודגש וכו´), וללחוץ על CTRL+SHIFT+V. זה דומה להעתק הדבק, רק עם SHIFT.·        תנועה במסמך וסימון טקסט:·        באמצעות החיצים ניתן לזוז תו אחרי תו, או שורה אחרי שורה. אם תשאירו את ה- CTRL לחוץ, ניתן לדלג על מילים שלמות! בצורה דומה כשה- CTRL לחוץ, מחיקה באמצעות DELETE או Backspace תמחוק מילים שלמות. בכלל ה- CTRL כאילו "מעלה דרגה". אם נלחץ על Home או End נגיע להתחלת השורה או לסופה בהתאמה. אם נשאיר את ה- CTRL לחוץ ונלחץ על Home/End, תגיעו לתחילת המסמך או לסופו. PageUP או PageDown נרד או נעלה "מסך" אחד. אם נשאיר את ה- CTRL לחוץ, נגיע לתחילת העמוד הקודם/הבא.·        על מנת לסמן טקסט ניתן להשתמש ב- SHIFT. ניתן לשלב בין כל צורות התנועה במסמך מהפסקה הקודמת ופשוט להוסיף SHIFT לחוץ על מנת לסמן טקסט.·       יישור לימין/ לשני הצדדים/למרכז/שמאל - CTRL+R/J/E/L·        עיצוב לגופן ברירת מחדל - CTRL + מקש ארוך - למשל מילה שהפונט שלה הוא BOLD, גודל 48, צבע וכו´ - נסמן את המילה ונלחץ על  CTRL+ מקש ארוך, הכל ישתנה בבת אחת לגופן רגיל, צבע רגיל, גודל רגיל וכו´·        חיפוש בקובץ - CTRL+F·        החלפה - CTRL+H כך ניתן למשל להחליף את המילה "יוסי" במילה "חיים" בכל המסמך בלחיצה אחת.·        שיכפול אובייקט - CTRL+D - כאשר מצביעים על אובייקט גרפי (תיבת טקסט, תמונה, WORDART  וכו´) - שיכפול האובייקט (במקום להעתיק ולהדביק)


·        CTRL + גלילה בגלגלת של העכבר – Zoom In/ Out שימושי ביותר, גם בתוכנות אחרות! באקסל ופאואר פוינט יבצע פעולה דומה, באינטרנט אקספלורר יגדיל/ יקטין את גודל הגופן וכו´·        ביטול פעולה אחרונה - CTRL+Z - לא רק בוורד, מבטל גם למשל מחיקה של קובץ, או שינוי שם תיקייה
בצע מחדש CTRL+Y -  - אחרי ביטול פעולה, או לביצוע אותה פעולה שוב ושוב
 
.  

המאמר מתפרסם גם בפורטל BSH, ובקרוב יפורסם גם בפורומים מקצועיים ברשת.


כרגיל, תגובות יתקבלו בברכה...


אמנון כרמל

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

12 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל אמנון כ אלא אם צויין אחרת