22
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

אריה רפפורט ההיסטוריון

משטרת באר שבע וכוחות הביטחון

  משטרת באר-שבע

 

ספרים של המחבר

40 שנות ספורט בנגב (1989).

 בין רעננה לבאר שבע (2007)

ההיסטוריון הלקט-60 שנות ספורט בנגב (2012).

פרק הספורט (בשיתוף עם העיתונאי משה ניר) בספרו של איציק מצליח ז"ל (עריכה צביקה אלוש) אל הנגב (1998).

 

 

 

 1.

. חוקרים ביחידה המיוחדת המיתולוגית של תחנת באר שבע. שנות ה-80. אחרי לילה מתיש צילום עם השלל. מימין: יוסף עמר, ניסים דבורה, שמעון לוי, דוד וקנין, ניסים אמנו. 

 

 

 

 2

יוזי זכריה,  מקציניה המוכשרים ביותר של המשטרה מעניק דרגה קצונה לאיש החקירות ניסים אמנו. זכריה, שבין השאר שימ כמפקד משטרת באר שבע,  פרש מהמשטרה בשנת 1998 לאחר שבין השאר שימש מפקד המשמר האזרחי בדרגת ניצב (1993-1996). עם יציאותו לגימלאות הקים חברת אבטחה ושימש בועדות קרואות של העיר לוד והישוב ערערה.  אמנו, כיום גימלאי בדימוס בדרגת סגן ניצב , מתגורר באשקלון. השניים שירתו לאורך שנים במשטרת באר שבע. 

  3. יוסי אבני מעניק דרגת קצונה לניסים אמנו

 

 

4. 

יוסי זכריה (מימין),  שמילא שורה של תפקידים בכירים במשטרת ישראל עם עמיתים. 

 

 

 

 5. 

קצינים בכירים במשטרת המחוז הדרומי . מימין: איתן רצון, דני ברינקר, ניסים אמנו. 

 

 

6.

 

  קציני משטרה במשטרת המחוז הדרומי, שהם דור המשך במשטרה: עובדיה שמש (מימין) ושולה אטד (משמאל). בתווך: קצין המשטרה ניסים אמנו. 

 

   

 7.

 כשהמפכ"ל משה כראדי (עם המיקרופון), שירת כקצין במחוז הדרומי כמפקד מרחב לכיש.  שני מימין: מפקד המחוז הדרומי יאיר יצחקי. ראשון משמאל ניסים אמנו.  כראדי היה המפכ"ל הצעיר ביותר של משטרת ישראל, בן 43. פריט 7 בפוסט.

  8.

 מפקד משטרת מרחב לכיש, אברהם מלכא, מעניק תעודת "שוטר מצטיין" לדוד גולן ז"ל. 

 

 

9 .גבי דהן, מפקד יחידת הסיור  וניסים ואמנו, סגן ממפקד המרחב.

 

   10.

  .קציני משטרה ועיתונאים נראים בצילומים של השבועון שבע לרגל חגיגות חצי היובל שלו. שלו שהתקיימו בשנת 1996.

  

 

 11. 

ביקור בותל עם מפקד מרחב לכיש ג'קי דדון וסגל הספק."לא יאומן כמה ממ"רים עברו לידי. מאז המשיך לכל אחד לדרכו", כותב סנ"צ (די') ניסים אמנו בדף הפייסבוק שלו. 

 

   12.

   אנשי הפלוגה הבדווית  משבט ערב-אל-היב במצעד צה"ל ביום השנה הראשון להקמתה של מדינת ישראל. 1949.

    

   

   13.

 

אריאל שרון, זכרו לברכה, מצביא הדור וראש ממשלה נערץ, מקבל אות כבוד  מאוניברסיטת בן גוריון ב-2001.  בצילום נראים מקבלים נוספים של האות,  ובתוכם המחזאי,  הסטיריקן  והסופר אפרים קישון ז"ל, נשיא המדינה לימים  שמעון פרס ונשיא אוניברסיטת בן גוריון דאז, פרופ' אבישי ברברמן. צילום: דודו גרינשפן. 

 

   

   

 

  14. 

   אריאל שרון נואם בבאר שבע במסע הבחירות להסתדרות. יושב בחזית: אמיל דיין, לשעבר יו"ר ועד העובדים של "ברום" ויו"ר מחלקת הנוער של הפועל ב"ש.

  

 

 

       15.

 

אריאן שרון נואם בקמפיין בחירות למען בחירתו של אנדרי אוזן למזכיר מועצת פועלי באר שבע. שנות ה-90. בתמונה נראים גם, בין השאר,  ראש העיר, יצחק רגר ז"ל ואמיל דיין מראשי הסניף. 

   

 

  16.

    מכתב שהוציא אנדריי אוזן בתאריך 12.1.2014

 

    


https://fbcdn-profile-a.akamaihd.net/hprofile-ak-frc3/373294_312480258854997_2127122274_q.jpg

נאות חובב - יוצרים כימיה עם הסביבה

סמן דף ב'אהבתי' · לפני ‏4‏ שעות 

 

אלו הם ימים עצובים. ימים בהם אני יחד עם חברי למועצה המקומית תעשייתית נאות חובב, מרכינים ראשנו בצער על לכתו של ראש הממשלה ה – 11, איש הנגב ומנהיג עתיר זכויות, אריאל שרון

פועלו של שרון, חזונו והשפעתו משולבים בדברי ימיה של מדינת ישראל. לצד משימותיו בשדה הקרב ובזירה המדינית, אריאל שרון בתפקידו כשר התעשייה והמסחר היה זה שהקים את המועצה המקומית תעשייתית רמת חובב (היום נאות חובב). בחתימתו על צו ההקמה ב – 15.6.1989 אפשר שרון הקמה של עוגן כלכלי ותעסוקתי שיספק שנים אחר כך תעסוקה איכותית ומגוונת ללמעלה מ-10,000 משפחות ברחבי הנגב

במהלך עבודתי הציבורית נחשפתי לא מעט ליכולות שיוחסו לו בתור "בולדוזר". אחת התקופות היפות שזכורות לי הייתה במהלך קליטת העלייה הגדולה של עולי חבר העמים בראשית שנות התשעים. לעשייתו הגדולה למען העולים מכיסאו בממשלת ישראל בירושלים – נחשפתי גם אני בתפקידי בעיריית באר שבע – עת היינו צריכים להכין את התשתיות בעיר לקליטתם של עשרות אלפי משפחות באתר מגורים זמני

לצד העשייה הציבורית , הכרתי אותו גם בזירה הפוליטית-מפלגתית. היה לי הכבוד לזכות בתמיכתו וליהנות משותפות עמו בצמתים פוליטיים שונים – בזירה המוניציפאלית והלאומית
כ – 15 שנים לאחר ההחלטה על הקמת מועצת רמת חובב, יכריע שרון בסוגיית הקמת קריית ההדרכה בצומת הנגב. זאת לצד התנעת המהפכה הסביבתית בפארק האקו תעשייתי נאות חובב ובמקביל לשדרוג התשתיות בכל רחבי הנגב. זהו מהלך מחולל שינוי שתוצאותיו האדירות והחיוביות לנגב עוד יילמדו בדברי ימיו של חבל ארץ הנגב

יהי זכרו ברוך

אנדריי אוזן 
ראש המועצה המקומית תעשייתית נאות חובב
חברי המועצה ועובדיה

  

 

  17.

  ניידת משטרתית של תחילת שנות ה-80 בבאר שבע.  ותודה לישראל סמי שמואל.

  18.

   הפגנה של נשות שוטרי באר שבע בתחילת שנות ה-80, בפתח בניין המשטרה. לשוטרים אסור לשבות, אז שי מי שייצג אותן בנושא תנאי השכר. ותודה לסמי ישראל.

   

 

  19. 

  אריק שרון מבקר במכללת סמי שמעון בבאר שבע. 2001. חנוכת גן הקשחוח על שם רעייתו המנוחה לילי שרון. צילום: דודו גרינשפן.

   

           20.

      משטרת באר שבע ביום שחרור העיר. 21.10.48. ב-1990, לאחר שמטות משטרת המחוז ומשטרת המרחב עברו  לבניין החדש  שבאיזור שכ' ט', נשארה במבנה ה"טיגרט"  שבנתה ממשלת המנדט ב-1936 (כחלק ממדיניות בגין המאורעות), אחד מכמה ברחבי הארץ, רק תחנת באר שבע. (עמוד ראשון מתוך הפרק על המשטרה של הספר "אל הנגב-50 שנות הישגים בבאר שבע והנגב".).

   

   

21.

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

22.

  השוטר הראשון של משטרת באר שבע, שלמה רגוניס. עמוד 150 מתוך הספר. בשנות ה-80 של המאה הקודמת זכיתי להכיר אותו,  ואף עשיתי עליו כתבה, כאשר היה נשוי לאביבה ז"ל, שוטרת בבית המעצר של תחנת באר שבע. היה לו אז קיוסק קטן בצפון שכ' ד בב"ש, והוא נהג להתגאות בזכות הראשונים שניתנה לו. רגוניס ז"ל נפטר בשנת 1984 בגיל 84.

       

 

  

 

 

 

 

 

 

 

      23.

        24.

  חיים תבורי-שוטר מס' 1

מתוך ויקיפדיה:

    תבורי נולד בשנת 1919 בעיר רובנו שברוסיה, ובשנת 1925 עלה עם הוריו לארץ ישראל. שירת בש"יובשנת 1939 התגייס לנוטרות ושירת בראש העין.

בשנת 1940 התגייס לחיל הרוכבים של משטרת המנדט. ב-1947 מונה למדריך בבית הספר לשוטרים בבית לחם. במלחמת העצמאות נפצע בקרב בעיר העתיקה בירושלים, במאי 1948 התגייס למשטרת ישראל ושירת כסמל בעיר העתיקה בירושלים. בשנת 1949 הועלה לדרגת מפקח שני ושירת בפרברי ירושלים, במהלך שירותו עוטר בצל"ש המשטרתי הראשון על חלקו בפענוח פרשת היעלמותו של שייח' יוסף אבו גוש. ב-1950 מונה למפקד משטרת באר שבע, בשנת 1952 היה לראש ענף תנועה במחוז ירושלים, ממנו עבר ב-1954 לשמש מפקד נפת הנגב ושימש בתפקיד במשך 16 שנה בדרגת סגן-ניצב. ב-1970 קודם לדרגת ניצב משנה ומונה לסגן מפקד מחוז הדרום. ב-1971 מונה למפקד מרחב ירושלים.

בשנת 1973 מונה למפקד המחוז הדרומי בדרגת ניצב. בשנת 1975 מונה לראש אגף המבצעים והיה שותף להכנת המשטרה לקבלת האחריות על ביטחון הפנים.

ב-30 בדצמבר 1976 מונה למפכ"ל המשטרה ושימש בתפקידו זה עד ל־31 בדצמבר 1979.

אחר פרישתו כיהן כיו"ר ארגון יד לבנים בבאר שבע. זכה בשנת 1988 בתואר יקיר באר שבע.

נפטר בשנת 1992 ונקבר בחלקת המשטרה בהר הרצל בירושלים

 

  25.

    סגן ניצב (דימ'), ניסים אמנו, כותב:

  "בשנת 1979 המפקח הכללי של המשטרה רנ"צ חיים תבורי ז"ל איש באר שבע . סוקר מסדר סיום קורס קצינים שלי. הקורס הראשון שנערך בנעורים . אני זוכר כשנעמד מולי היה מאוד מרוצה שסוף סוף מצא איש בגובה שלו . וכאשר עניתי לשאלתו מאיפה אני בארץ? אני מבאר שבע .ממש התמוגג מנחת . יהיה זכרו של רנ"צ חיים תבורי ברוך. "            בשורה הקידמית: תבורי: תבורי ראשון משמאל. אמנו: ראשון מימין.

   הרחוב מוליך למטה המחוז הדרומי בב"ש נקרא ע"ש תבורי. 

 

     26.

    

Nisim Amano באר שבע של פעם

השנה 1980 מפקד מרחב נגב , נצ"מ יצחק ברקוביץ ז"ל מעניק לי דרגת מפקח . יצחק ברקוביץ ז"ל, איש באר שבע, אדם יקר שהסתכל לכולם בגובה העיניים,  ואהב את כל פקודיו שהיו  מוכנים ללכת אחריו באש ובמים יהיה זכרו ברוך.  

 

 

 

 

      ניסים אמנו (סגן ניצב (דימ') של משטרת ישראל העלה הערב (21.1.14) תמונות מרגשות, שריגשו גם אותי. חלק גדול מהדמויות,  לצערנו אינם כבר בין החיים. במיוחד הן ריגשו אותי, משום שכאלחוטן במשטרת מרחב הנגב, הייתי עם השוטרים הללו במגע יום יומי.

 27.מימין: צבי פוטשניק, בועז כהן, עדי אהרון, שמעון אבוחצירה,  יוסף עמר. יושבים: יוסי אבני, אברהם מלכא, מוריס כהן.

  

 

 

  

  

  גדולים מהחיים.

     כותב היום (22.1.14)  סגן ניצב (דימ'), ניסים אמנו:

 "באחד מימי ראשון של שנת 1971 כאשר הגענו לעבודה התברר כי חנות התכשיטים של משה בן טוב שברחוב קק" ל בעיר נפרצה במשך השבת ונגנבו ממנה תכשטים בסכום אגדי כ 300.000 ₪ זהב ותכשיטים . עם קבלת ההודעה יצאו רכזי המודיעין וחוקרי השטח לבדוק אצל מקורותיהם מי ביצע פריצה נועזת זו . את הלא יאומן עשו השוטרים האלה ובפחות מ- 24 שעות מההודעה על הפריצה הובאו לתחנה הפורצים עם התכשיטים .הפעולה המהירה התאפשרה תודות לתעוזה של רכזי המודיעין הבלשים והחוקרים .מודיעין מצויין . ופיקוד מעולה בתמונה : יושבים מימין לשמאל ממ"ש יוסף אבני ראש משרד החקירות .פקד אברהם מלכא מפקד התחנה . רס"ר מוריס כהן. עומדים מימין לשמאל צבי פוטשניק ,ויקטור כהן ,עדי אהרון ,שמעון אבוחצירה. יוסף עמר . גדולים מהחיים".

(הערת בעל הבלוג: שקלים חדשים הונהגו רק ב-1983 ויתכן שמדובר בשווה ערך).

 

 

 

 

 

28.

   עם רכוש גנוב. מימין: בועז כהן, מיכאל אבן חיים, ניסים דבורה.

 29. מסיבה תחנתית. עומד ראשון משמאל: שלמה לוי.יושבים מימין: אלברט דנא (שלישי), מרסל אוחנה (רביעי), מיכאל אבן חיים (חמישי), אלברט נהון (שביעי).

    

  30.בחתונה של חבר, חיים אלגרבלי. 

 

 

 31.

    עם ממ"ר יוסי אבני. פרידה ממפקד. 

   

 

    32.

  הרמת כוסית באירוע. שני הראשונים מימין: אנשי משטרה  שלום עדי וצבי שוורץ

  

 33.   תפיסת רכוש גנוב. מימין: בועז כהן, מיכאל אבן חיים, ניסים דבורה.

  

 34.

  שוטרים באירוע. זיהוי חלקי. מימין: אלברט דנא, (ראשון), מיכאל אבן חיים (שלישי), מישל זריהן (חמישי). 

  

 35.

   שוטרים באירוע. מימין: אלברט נהון, יוסי אסידו, חיים אבורהון.  36.

זיהוי חלקי. מימין: שלום עדי, צבי שוורץ.

 

 37.

  

  מעמד הענקת דרגה בתחנה לבועז כהן.

  

     38.

  זיהוי חלקי. מימין: בועז כהן, ששון יצחקי, אלברט נהון, אלברט דנא. דוד ברקי (ראשון משמאל).

  

     39.

  השוטר ויקטור (בועז) כהן, מפקד נקודת המשטרה בירוחם, מלווה  בסיור בירוחם את דוד בן גוריון, ראש הממשלה ושר הביטחון, כשלצידו  גברת מוצניק, רעיית ראש המועצה. 1964. 

 

40.

  מצעד צה"ל של יום העצמאות 1964. היחיד שנערך בבאר שבע. המונים צבאו ברחובות ועל הגגות. למצעד ניתן גם שם כינוי: טנקי השרמן עם התותחים. לבאר שבע, אז בת 15, היה זה אירוע שיא. בתמונה השנייה נראות חיילות צה"ל צועדות.(ותודה להגר אבן). 

 

  

    41.

  משרד הקשר של משטרת מרחב הנגב. שנות ה-70. מימין: המחבר, רחל יזרעאל,  עופר ארבלי, מפקח בובי כפיר.   בחזית רותי בר. פריט 41.

 

   

  42.

  מכתב להורים במבצע קדש 1956. בתמונה התחתונה:  ביקור מפכ"ל המשטרה, מפקד המחוז הדרומי , ומפקד מרחב הנגב במשרד הקשר של משטרת המרחב. 1976.

  

  43.

 על מגרש המסדרים. שוטרי אחת התחנות במשטרת מרחב הנגב במסדר שגרתי. 

 

  44.

 החוקר המצטיין שעלה בסולם הדרגות והתפקידים עד למפקד המחוז הדרומי בדרגת ניצב. שמעון לוי כמפקד משטרת מרחב לכיש. בטקס חגיגי במרחב.

 

 45.  קצינים בכירים במשטרת מחוז הדרום ביחידת המעברים. מימין: ניצב משנה איתן רצון, ניצב דני ברינקר, סגן ניצב ניסים אמנו. 

 

 

 46. 

אריאל שרון ז"ל בחתונתו של הרצל רז. מימין: יוסי שלי.

 

 47.

 משטרת ב"ש שלהי שנות ה-70.  שני הראשונים מימין: בועז כהן ז"ל ומיכאל אבן חיים. ראשון משמאל: בני מנשרוב.

 

 48. 

 מוטי גליק, ששירת במשטרת ערד ב-1975, בתמונה מאירוע של חבר בחיל הים. במקביל  לתפקידו כאיש משטרה, היה מוטי שחקן מצטיין בהפועל ערד. 

 

 

49.  

 יוסי יפרח (משמאל) היו"ר החדש של איגוד הגימלאים  בבאר שבע והנגב, לאחר בחירות בסניף שנערכו בפברואר. היו"ר הקודם, עמרם בן עזרי (באמצע) ויעקב פיטוסי, עומדים  לצידו בראש הנהלת הסניף. 

  

 50. 

 תעודת הוקרה לאילנה אוזן, המתנדבת הבלתי נלאית של לשכת התנועה במשטרת מרחב הנגב.  

 וכך היא כותבת בסטטוס שלה לאחר ערב ההוקרה: בחודש פברואר 2014:

 ערב גיבוש עם שוטרי התנועה באר-שבע.... תודה לכל המתנדבים על הפירגון.... אילן קליפא היקר תודה על הכל.....ותודה ענקית למפקד התחנה נצ"מ משה איבגי על המילים החמות...

 

  51.

 שלושת האחים לבית דוידוב ביחידה העוסקת בנושאים רגישים במשטרת מרחב הנגב. צילום: דוברות המרחב. במשטרה אומרים כי סוחרי הסמים אינן אוהבים במיוחד את שלישית האחים... 

 

  52.

  ראש לשכת התנועה במשטרת מרחב הנגב,  רב פקד יובל פז, שנתמנה לתפקידו בשנת 2013.

  

    53.

שקי חשיש שנתפסו בדרום. צילום: דוברות משטרת מרחב הנגב. פריט 53 בפוסט.

 

   54.

  בוא להיות בלש בנגב. תפקיד עם עתיד , אקשן אתגר מבצעי. פרטים במודעה שפורסמה ע"י דוברות משטרת מרחב הנגב 

, שלא בהכרח אקטואלית, ואולי כן. בכל מקרה, אפשר לברר. 

 

 

  55.

 רכב מסווה להעברת סמים מהגבול. תצלום: דוברות משטרת מרחב הנגב.

 

   56.

 בית הספר לקשר של משטרת ישראל ברמלה בסביבות אמצע שנות ה-70,בניהולו של קצין הקשר אברהם קדם (מזרחי), כורע בקידמת התמונה. בתמונה  מופיעות גם שלוש בנות שהמשך שירותו לצידי במשרד הקשר של משטרת מרחב הנגב.: מירה איברמן (שם מקורי), העומדת שנייה מימין. הגר גולן (שם מקורי) העומדת באמצע השורה השנייה; ריקי מנדלוביץ (שם מקורי), כורעת ראשונה משמאל. 

   

 57.

 

  טקס שנערך לרגל הצטרפותם של  גששים מתנדבים בדואים למשטרת מרחב הנגב.  כורע ראשון מימין: צבי וייסלר, בין היתר,  קצין המתנדבים במדים במשטרת באר שבע.  עומד שני מימין: מפקד משטרת מרחב הנגב, תת-ניצב פרץ עמר.

 

 58.

 שוטרי משטרת רהט , בפתח התחנה, יחד עם ראש העיר הקודם, פאיז אבו-סהיבן (במרכז השורה הקדמית).באותה שורה: המפכ"ל יוחנן דנינו (שני משמאל), ומפקד מרחב הנגב, פרץ עמר.  

 

 

  59.

 מפקד מחוז דרום של המשטרה, ניצב יורם הלוי. צילום: דוברות משטרת ישראל

 

 60.

 בלשי הנגב עם סמים שנתפסו

 

  61.

  

מציינים אירוע במשטרת באר שבע. שנות ה-70. זיהוי חלקי. מימין: אלברט נהון (ראשון), יוסי אבני, לימים מפקד משטרת מרחב הנגב (שלישי), ששון יצחקי (רביעי). פריט 61. 

  62.

     סיפור משטרתי: הסבתא והאקדח

 

 ב-10.4.2014 העלה צלם העיתונות הותיק, דודו גרינשפן, סיפור מעניין, וזאת בעקבות  המבצע המשטרתי של משטרת מחוז הדרום לאיסוף כלי נשק ללא רשיון. בצילום, של גרינשפן, נראה מפקד מחוז הדרום, ניצב יורם הלוי, בודק את אחד מכלי הנשק. 

"עשרות כלי נשק ללא רשיון נתפסו אצל אזרחים שחלקם שמחו להפטר מהנשק כי לא ידעו מה ההליכים המשפטיים. כמו אותה סבתא -מספר מפקד הפעולה- שבעלה נפטר ונשאר לה האקדח שלו ולא היה לה מושג מה לעשות איתו. היא  פחדה אפילו לנגוע בו,  וכאשר הגיעו השוטרים אל ביתה להחרים את האקדח, שלפי הרישומים רישיונו לא חודש הרבה זמן, האישה שמחה והודתה לשוטרים שסוף סוף תיהיה שקטה ותתפטר מהאקדח" 

 

 63.

 מסדר משטרתי במחוז הדרום

    64.

  ניצב משנה יוסי אבני (במרכז התמונה) באירוע במשטרת אשדוד. שנות ה-90. פריט 64. 

  

 

  65.

  תחנת מגן במרחב הנגב. תצלום: דובר משטרת מרחב הנגב.

 

 66.

 סטודנטית שהשאירה את פרטיה לצורך גיוס  למשטרת מרחב הנגב, נבחרה לשמש סוכנת משטרתית במבצע ללכידת  סוחרי סמים. התוצאה: מבצע "נערת הפרברים" שמהלכו אירגנה הסטודנטית מסיבות שבו הפלילה 39 סוחרי סמים. כאן היא נראית מקבלת תעודת הוקרה ממפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יוחנן דנינו. מאי 2010. ליצום: לשכת הדובר משטרת מרחב הנגב. 

 

 

67. 

הערכה למתנדבים. מפקד משטרת מרחב הנגב, תת-ניצב פרץ עמר, מעניק תעודת הוקרה לשוקי אליהו. המתנדב לאורך שנים בסיור של תחנת באר-שבע. 

 

 

 68.

 עייפים אך מרוצים. חוקרי NAYR, YYYYY

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל arierap אלא אם צויין אחרת