00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

גוגל דודל

442 שנה להולדת יוהאנס קפלר

Johannes Kepler's 442nd Birthday

יוהנס קפלר נולד בוויל, שבנסיכות וירטמברג בדרום גרמניה. סבו היה ראש העיר, אך המשפחה ירדה מנכסיה ואביו היה שכיר חרב שנהרג במרד ההולנדי. אמו היתה מרפאה וחוקרת צמחי מרפא, תחום שימושי במיוחד עבור יוהנס הילד, שהיה חולני. בגיל 6 צפה קפלר בשביט של שנת 1577, ושלוש שנים מאוחר יותר - בליקוי ירח. הוא התלהב מאסטרונומיה, אך נבצר ממנו לעסוק בתצפיות בגלל פגיעה בעיניו עקב מחלת האבעבועות השחורות בה לקה. בהיותו בן 18 סיים את לימודו והחל ללמוד תאולוגיה באוניברסיטת טיבינגן. הוא למד על המודל הגאוצנטרי (כדור הארץ במרכז) של תלמי ועל המודל ההליוצנטרי (השמש במרכז) של קופרניקוס, ותמך בתאוריות של קופרניקוס. בסוף לימודיו, כשהיה בן 23, נענה להצעה לעבוד כמורה למתימטיקה ולאסטרונומיה בבית הספר הפרוטסנטנטי בגרץ.

ב- 1596 פרסם את סיפרו הראשון, "מסתרי היקום" (Mysterium Cosmographicum), בו עסק בקשרים בין מסלולי כוכבי הלכת. המודל שלו היה מושתת על הרעיון שאפשר לחסום את חמשת הגופים התלת מימדים המשוכללים של אפלטון (פירמידה, קוביה, תמניון, תריסריון ועשרימון) בכדור, כשכל כדור הוא מסלול של כוכב לכת אחר (בזמנו היו ידועים רק חמישה). קפלר שלח עותקים מחיבורו לעמיתים, וזכה בפרסום נרחב ולמוניטין חזקים בתחום. 

ב- 1597 נשא לאישה את האלמנה ברברה מולר, בתו של טוחן ואם לשני ילדים קטנים. נולדו להם 5 ילדים, שניים מהם מתו בינקותם. 

קפלר המשיך לכתוב על תנועת כוכבי הלכת, השמש והכוכבים, על השפעת השמיים על כדור הארץ, מטאורולוגיה ואסטרולוגיה. הוא החל להתכתב עם טיכו ברהה, האסטרונום הדני שהיה לאסטרונום הראשי של הקיסר רודולף השני, והוא הזמין אותו לעבוד איתו במצפה הכוכבים שבנה בפראג. קפלר עבר לשם עם משפחתו ב- 1600. ברהה מת שנה לאחר מכן, וקפלר קיבל את משרת המתימטיקאי הראשי של הקיסר למשך 11 שנה. ב- 1604 פרסם את ספרו "חלק מאסטרונומיה אופטית" (Astronomiae Pars Optica) העוסק בתופעות אופטיות שנראות בתצפיות אסטרונומיות, כמו היחס בין עוצמת האור למרחק ממקור האור, החזרת אור על ידי מראות ישרות וקמורות, ועוד. מאוחר יותר באותה שנה פרסם את ספרו: "הכוכב החדש" (De Stella Nova) בו ניתח את התפוצצות הסופרנובה שארעה חודשים מספר קודם לכן באופן מדעי, בניגוד לפירושים האסטרולוגים שניתנו לה. בספרו "האסטרונומיה החדשה", שיצא לאור ב- 1609, כלל שניים מתוך שלושת חוקי התנועה של כוכבי הלכת שניסח. הוא החל את החישובים עם מאדים, תחת הדרכתו של ברהה, ורק משקבע שהמסלול הוא אליפטי והשמש נמצאת באחד ממוקדיו, הסתדרו חישוביו, גם לגבי שאר כוכבי הלכת. ב- 1610 גילה גלילאו גליליי בעזרת טלסקופ, שכוכב לכת צדק מוקף בארבעה ירחים. כך הוכיח שלא כל כוכבי הלכת נעים סביב כדור הארץ, אלא סביב השמש, וזה נתן משנה תוקף לגילוייו של קפלר.  

קפלר התלהב מהטלסקופ, שהיה המצאה חדשה באותה עת, וכתב ספר נוסף, ב- 1611, "הדיופטריה", מדע שבירת האור על ידי עדשות. באותה שנה כתב גם את "על ששת צדדיו של פתית שלג", חקירה של בעיות אופטימיזציה וכיסוי: מהו הסידור הטוב ביותר של כדורים המאפשר את תפיסת הנפח הקטן ביותר? השערתו, שהוכחה רק ב- 1998, היתה שהסידור האידאלי הוא גביש קובייתי ממורכז פאה. 

באותה שנה ויתר רודולף השני על כס מלכותו עקב בריאות רופפת, ואחיו, מתיאס, עלה לשלטון. קפלר הרגיש לא בטוח, והחליט לעבור ללינץ, כמרצה למתימטיקה. באותה עת, בנו בן השש מת מאבעבועות שחורות ואשתו מתה גם היא זמן קצר לאחר מכן. קפלר נשאר בפראג עד מות רודולף השני ואז עבר ללינץ. ב- 1613 התחתן שוב, עם סוזנה רויטינגר בת ה- 24, ממנה נולדו לו ששה ילדים. שלושת הראשונים מתו בילדותם ושלושת האחרונים שרדו עד בגרות.  

ב- 1623 השלים את הטבלאות הרודולפיניות (טבלאות עם חישובי מסלולים של כוכבי לכת), עליהן החל לעבוד בפראג. התהפוכות הדתיות שהובילו למלחמת שלושים השנים, איימו שוב על שלום קפלר ומשפחתו והוא הצטרף לצבא כיועצו של גנרל וולנשטיין. בשנותיו האחרונות נדד בין ערים שונות ברחבי הקיסרות הגרמנית, ולבסוף מת ב- 1630, בהיותו בן 58. 

קפלר נחשב עד היום לאחד ממניחי היסודות החשובים ביותר של מדע האסטרונומיה, והשפיע על מדענים כמו גלילאו וניוטון. על שמו קרויים אסטרואיד, מכתשים על הירח ועל המאדים, אוניברסיטאות, מכשירים אסטרונומיים ואפילו אופרה שכתב פיליפ גלאס. 

לוגו גוגל גרמניה מציג את דמותו של קפלר מוארת ומוחשכת בהתאם למיקום כדור הארץ על ציר הסיבוב סביב השמש. 

Johannes Kepler 1610.jpg

התמונה נלקחה מכאן

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

8 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל אמא של יותם1 אלא אם צויין אחרת