00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

מזון למחשבה

קוד חופשי

צבעי מאכל מזיקים, הנמצאים ברשימת הקניות שלנו

רשימה מפורטת של צבעי מאכל המזיקים לבריאותינו,אותם תוכלו למצוא ברשימת הקניות שלכם בדרככם אל הסופר.רשימה אשר תוכלו להמנע ממנה בקניה הבאה.

 בעקבות מחקר שנערך באוניברסיטת סאוזהמפטון.מיעצים להורים לילדים היפראקטיביים לא להשתמש במזונות המכילים את הצבעים האלה:E 102 טרטרזין. E 104 כינולין. E 110 צהוב סנסט. E 122 קרמויזין. E 124 זהרורית אדומה.E 129 אדום אלוורה.בצבעים אלו בשילוב עם החומר המשמר סודיום בנזואט הנקרה אף הוא E 211. יש השפעה שלילית על ילדים.

להלן הפירוט של צבעי המאכל הנמצאים בשימוש:

E100 - כורכום. צבע צהוב (טבעי).
E101 - ויטמין B2. צבע צהוב-כתום (טבעי).
E102 - טרטרזין. צבע מאכל צהוב סינטטי ממשפחת האזו. ישנם מחקרים המצביעים על כך שהטרטרזין הוא חומר המעורר תגובות אלרגיות, מעורר תגובות אלרגיות אצל חולי אסתמה,זהירות לאנשים הרגישים לאספרין,מגרנה,חרדה,גידולים בבלוטת התריס.
הצבע נאסר לשימוש בנורווגיה ואוסטריה. בארצות הברית נקרא צהוב מס` 5.

E104 - צהוב כינולין. צבע המבוסס על "זפת פחם". הצבע עלול לעורר תגובה אלרגית,נאסר לשימוש בארצות הברית, אוסטרליה, נורווגיה ויפן.

E110 - צהוב סנסט, מכונה גם צהוב מס` 6. צבע מאכל על בסיס "זפת פחם". נפוץ במיוחד במספר רב של מאכלים. עלול לעורר תגובה אלרגית,זהירות לרגישים לאספירין,מיגרנות,סימפטופים של שילשולים הקאות,וקלקול קיבה ופריחה.
E120 - מכונה כרמין, ארגמן, אדום מס` 4. מופק ממין של חרק. עלול לעורר תגובה אלרגית, ולהחמיר אסתמה. לא מומלץ לילדים היפראקטיביים.
E122 - קרמויזין, צבע מאכל אדום ממשפחת האזו. עלול לעורר תגובות אלרגיות, אסתמה,פריחה ונפיחות בעור,מסרטן(שלפוחית השתן),זהירות אצל רגישים לאספרין.נאסר לשימוש בקנדה, יפן, שבדיה וארצות הברית.
E123 - אמרנט, אדום מס` 2. צבע אדום ארגמני. עלול לעורר תגובות אלרגיות, עלול להחמיר אסתמה,פריחות בעור,עלול לדכא מערכת החיסונית.נאסר לשימוש בארצות הברית ונורווגיה.
E124 - פונסו 4R, אדום ארגמן. עלול לעורר תגובה אלרגית, אסתמה,מסרטן.נאסר לשימוש בארצות הברית ונורווגיה.
E127 -אריתרוזין, אדום מס` 3. צבע אדום-ורוד על בסיס "זפת פחם". חשוד כמשפיע על בלוטת התריס, אך לא קיימת עדות מבוססת דיה לכך. נאסר לשימוש בנורווגיה וארצות הברית.
E129 - אדום אלורה, אדום מס` 40. צבע אדום סינטטי ממשפחת האזו. נחשב לפחות מעורר אלרגיה מצבעים אחרים ממשפחת האזו.
E131 - פטנט בלו 5, צבע מאכל כחול על בסיס "זפת פחם". עלול לעורר תגובות אלרגיות, מגרה את העור,בחילות,ירידה בלחץ הדם.נאסר לשימוש באוסטרליה וארה"ב.
E132 - כרמין אינדיגו, כחול מס` 2. צבע מאכל על בסיס "זפת פחם". עלול לעורר תגובה אלרגית,מזיק לדרכי הנשימה,מגרה את העור והעניים.נאסר לשימוש בנורווגיה.
E133 - כחול מס` 1, בריליאנט בלו. צבע בו משתמשים לעיתים קרובות בשילוב עם טרטזין בכדי לקבל צבע ירוק. נאסר לשימוש בארגנטינה, בולגריה, צ`כיה, צרפת, איטליה, טורקיה ומספר מדינות נוספות.מעורר אלרגיה באסתמה. לא מומלץ לילדים היפראקטיביים. 
E140 - כלורופילים. צבע מאכל ירוק.
E141 - נגזרת נחושת של הכלורופיל. נוצר על ידי החלפת ה בכלורופיל בנחושת. על ידי כך מתקבל צבע יציב יותר מהכלורופיל. נחשב לצבע מאכל טבעי.
E142 - בריליאנט גרין, צבע מאכל ירוק סינטטי. עלול לעורר תגובה אלרגית, נאסר לשימוש בפינלנד,יפן, נורווגיה, שבדיה וארצות הברית.
E150 - קרמל. צבע מאכל טבעי בגוון חום כהה, אחד מצבעי המאכל הנפוצים ביותר בשימוש.עלול לעורר אלרגיות לרגישים.
E154 - בראון FK, צבע מאכל חום. עלול לעורר תגובה אלרגית, עלול להגביר סיפטומים של אסתמה לא מומלץ לילדים היפראקטיביים. נאסר לשימוש בהרבה מאד מדינות, כולל כמעט כל מדינות אירופה, קנדה וארצות הברית.
E155 - בראון HT, צבע מאכל בגוון חום-שוקולד על בסיס "זפת פחם". עלול לעורר תגובות אלרגיות, רגישות בעור.נאסר לשימוש בהרבה מאד מדינות.
E160a - אלפא, בטא וגמא קרוטין. צבע מאכל טבעי המופק מגזר (אם כי ניתן ליצור גם באופן סינטטי) בגוון צהוב-כתום.
E160b - אנטו. צבע מאכל טבעי בגוונים הנעים בין צהוב לאדום. מופק מפרי האנטו.
E160c - צבע מאכל טבעי בגוון אדום המופק מפפריקה.
E160d - ליקופן. צבע מאכל טבעי בגוון אדום המופק מעגבניות.
E161 - קסנתופילים, קבוצה של צבענים טבעיים בגוונים הנעים בין צהוב לכתום. בקבוצה זו חומרים שונים המסומנים באותיות a עד g. מופקים בעיקר מצמחים שונים.
E161b – לוטאין מסייע לשמירה על הראייה,מורידה את הסיכון לקטרקט.נמצא בפירות וירקות באופן טבעי.לפת,תרד,עלי מנגולד ועוד..
E161g – קָנתַקְסַנתין נמצא באופן טבעי בסרטנים, דגים כגון: קרפיון ,בורי,באצות ים,ובפטריות.אסור לשימוש באוסטרליה וניו זילנד.עלול לגרום לאלרגיה בעור ופגיעה בכבד.
E162 - בטאנין. צבע אדום טבעי המופק מסלק.
E163 - אנטוציאנינים. צבע מאכל טבעי המופק מכרוב סגול או ענבים. צבעו משתנה ותלוי ברמת החומציות בסביבתו, בין אדום בסביבה חומצית לכחול בסביבה בסיסית.
E170 – גיר (קלציום קרבונט). משמש להענקת צבע לבן למאכלים ומשקאות. משמש גם כחומר מווסת חומציות, כחומר שומר מרקם, ורכיב תזונה.
E171 - טיטניום דיוקסיד. צבע מאכל לבן. נאסר לשימוש בגרמניה.
E173 - אלומיניום (מתכת). משמש לצביעת מאכלים בצבע כסף. קיים חשד שהצטברות אלומיניום עלולה לפגוע במערכת העצבים ולגרום למחלת האלצהיימר, נאסר לשימוש באוסטרליה.
E174 - כסף (יסוד) (מתכת). משמש לצביעת סוכריות בצבע כסף. לאורך זמן עלול לגרום נזק לכליות.
E175 - זהב (מתכת). משמש לקישוט מזון בצבע זהב, בכמויות זעירות. לא ידוע כיום על נזקים בריאותיים. נאסר לשימוש באוסטרליה.
E180 - ליתול רובין, צבע מאכל אדום סינטטי ממשפחת האזו. עלול להחמיר התקפות אסטמה. עלול לעורר תגובה אלרגית, לא מומלץ לילדים היפראקטיביים. נאסר לשימוש באוסטרליה וניו זילנד.
E579 - פֶראס גלוקונט. צבע מאכל בזיתים מושחרים.מסוכן מעל 60 מ"ג לקלוגרם תופעות לוואי התייבשות,לחץ דם נמוך,דופק מהיר,שלשולים,בחילות,סחרחורות,פרכוסים ועוד..
E585 - פֶראס גלוקונט. צבע מאכל בזיתים מושחרים.

הערה אפשר להעזר בגוגל תרגם ולקרוא על כל תופעות הלוואי.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל מזון למחשבה1 אלא אם צויין אחרת