00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

הבלוג של אילנה ארד לוין - פסיכולוגית קלינית, סקסולוגית ויועצת נישואין

מבצע חם לסוכות!

אין אלא נפש\גוף – ביוכימיה של הרגשות ושל פעילות מערכות הגוף – כתבה שניה בסדרה

                                                          

פרופ' פרט מתארת בספרה המדעי את הגוף כמערכת מידע אינטגרטיבית בה זורם מידע בין כל מערכות הגוף בו-זמנית. בכתבות בנושא נתייחס למושג mind כשילוב של מחשבה\רגש, כלומר לכל רגש יש את המחשבה ה"הולכת" איתו ולכל מחשבה יש את הביטוי הרגשי התואם לה. לכל תופעה של המחשבה\רגש יש את הביטוי הביוכימי שלה בדמות מעבירי מידע ביוכימיים (מכונים פפטידים שהם שרשראות קטנות של חומצות אמינו). מעבירי מידע אלו שהגוף, כולל המוח, מייצר, משפיעים הן על המערכת ההורמונאלית שלנו והן על המערכת החיסונית.

הגילוי המדהים של פרופ' פרט הוא שלמעשה כל תא בגוף מתוך טריליוני התאים שבו הוא תא המקבל ושולח מסרים ביוכימיים לכל תא אחר בגוף. באופן מטאפורי אפשר לומר שגם התא בסוף זרת רגלי הימנית חושב ומרגיש, בפרט אם קיבל מכה לדוגמא או אם עבר פדיקור יפה. הקשר בין כל תאי הגוף הוא רב כיווני ורב סטרי. לדוגמא: כשלים של מסרים או מסרים שליליים המתקבלים במוח ובמערכת העצבים כולה (הצד הנוירולוגי שלנו) מן המערכת החיסונית ו\או מן המערכת ההורמונאלית, מביאים לשינויים ביוכימיים במוח, לשינוי בכל אחד מתאי הגוף ובין היתר גם לשינוי רגשי (דוגמא שכיחה היא שינוי רגשות בנשים בתקופת הביוץ והמחזור החודשי, או שינויי מצב רוח כאשר אנחנו מצוננים או חולים). נחזור ונדגיש כי אין רגש ללא מחשבה מאחוריו, גם אם לא תמיד אנחנו יודעים לזהות זאת בצורה ברורה. לפעמים אדם יגיד שהוא חרד באופן מעורפל וכוללני (דיפוזי), מעין תחושה גופנית ורגשית ללא תוכן, אך תמיד תהיה מחשבה מאחורי חרדה זו שכביכול אינה מוסברת, שכן האדם הוא יצור מעניק משמעות, כך שרגש מסוים תתלווה אליו אוטומטית משמעות או הבנה ברמה מודעת או לא מודעת. למעשה כל מצב של שינוי ביוכימי בגוף משתקף מיד במחשבה\רגש. לדוגמא, האוכל הטעים ששבעתי ממנו מילא אותי סיפוק הנאה ושמחה, ובאותו זמן חלה ירידה בפעילות המערכת החיסונית. הערה: מערכת החיסון מורידה את עוצמת פעילותה משך כמה שעות לאחר ארוחה על מנת שהמזון יתעכל בגוף ומערכת החיסון לא תתקוף את גורמי התזונה כגורמי גוף חיצוניים פולשניים. לכן מומלץ שאדם חולה יפחית את מזונו, מה שקורה ממילא, וירבה בשתיה.

הספר "מולקולות של רגשות" בדק ומצא באופן מדעי את הקשר בין גוף-נפש נפש-גוף ומכאן התפישה הכללית של האורגניזם האנושי כרשת תקשורת ביוכימית\הכרתית המגבירה וקובעת מצבי בריאות וחולי וכמובן גם את התנהגותנו הכוללת. הגוף מפורש כאן למעשה כ"אינטרנט" של מסרי מידע ביוכימיים ותודעתיים השלובים זה בזה. לפרופ' פרט שתי תגליות מדעיות מרכזיות אשר סביבן נסובה עיקר עבודתה המדעית כל השנים.

 

תגלית ראשונה – גילוי הקולטן האופיאטי 1972

גילוי זה שלה כדוקטורנטית מחקר הוא אשר הביא לה תואר Ph.D בשנת 1972 והוא היווה את ראשיתה של המהפכה הביוכימית במוח. מה כאן כל הסיפור?

הקולטן האופיאטי היה למעשה גילוי של קולטן על פני תא מוחי (על פני נוירון מוחי) אשר קולט את האנדומורפין במוח. אנדומורפין הינו חומר כימי הנוצר במוח ומהווה מרומם של מצב הרוח. הוא נוצר, לדוגמא, במצבי התאהבות, לאחר אורגזמה וכמו כן לאחר ריצות ארוכות ופעילות אירובית אינטנסיבית המביאות ל-high של העוסקים בהם ומכאן ההתמכרות האנושית למצבי ההתאהבות והאורגזמה.  אגב, ממצא זה מחזק את עקרון היסוד הפסיכואנליטי של זיגמונד פרויד אודות חשיבות הסיפוק המיני לקשרי אהבה, לבריאות הכוללת, ולשביעות הרצון הכללית. האחת ההתמכרויות החיוביות ביותר הידועות לנו היא ההתמכרות לספורט אירובי המביא בעקבותיו לסם האושר המיוחל המופרש על ידי המוח. השלב הראשון של הגילוי היה אודות הימצאות הקולטנים האופיאטים במערכת המוח הלימבית (איזור המוח האחראי על התהוות הרגשות). במהלך המחקר המדעי לאורך השנים התגלו קולטני האנדומורפין (וזו בהחלט תגלית משמעותית) גם במוח הקדמי שלנו המכונה קורטקס שנחשב לחלק המוח האנושי החושב. משמעות הגילוי היא כי תשתית של יצירת הנאה רגשית חווייתית קיימת גם באזור שנחשב היה למוח החושב של האדם. מן הראוי להדגיש כאן כי תנועות נפש מסוימות אותן נפרט מיד הן שילוב גם של מחשבה וגם של רגש וקשה לסווגן בצורה חד משמעית למערכת הרגשית או למערכת החושבת. כוונתי לתנועות נפש כגון רצון, כוונה, בקרה, יכולת ויסות רגשי, אחריות וכו'. כל אלו הן תודעות אנוש המשלבות חשיבה ורגש יחדיו.

שיא השיאים של חקר קולטני האנדומורפין היה גילוי הימצאותם בכל תא מתאי הגוף כולו.

הקולטנים הביוכימיים שמספרם מגיע לאלפים רבים, נמצאים על פני הממברנה (קרום התא) של כל תא והם אלו האחראים להכניס לתא את החומרים המתאימים לאותו הקולטן. קיימת התאמה ייחודית בין החומר הספציפי לבין הקולטן כמו התאמה של מפתח לחור המנעול. יש להדגיש כי הקולטן על פני הממברנה לכשעצמו הינו למעשה מולקולה ביוכימית, זה כל הסיפור ומכאן שם הספר "מולקולות של רגשות" המתייחס לקולטנים השונים.

 

חיוניות האנדומורפין לאורגניזם

קולטן האנדומורפין התגלה על ידי פרט ומדענים אחרים גם אצל אורגניזמים בדרגת התפתחות נמוכה. אפילו באורגניזמים חד תאיים נמצאו קולטני אנדומורפין על פני ממברנת התא. מאחר ואורגניזמים חד תאיים אינם נוהגים "להתמסטל" על ידי סמים חיצוניים ואין להם תאים נוספים בסביבה היכולים לייצר עבורם את האנדומורפין, נותרנו ללא תשובה לשאלתנו. כך או כך העובדה שיש לחד תאיים קולטני אנדומורפין מצביעה על כך כי יש להם חשיבות קיומית לחיי התא, הווה אומר, חשיבות חיונית-הישרדותית לגבי המערכת האבולוציונית כולה.

מדוע תגלית קולטני האנדומורפין כה חשובה ומסעירה?

המורפיום או המורפין הרפואי הינו כידוע חומר גורם עונג, הרפיה, שלווה ושיכוך כאב. כמו כן, הוא מביא להרחבת התודעה. כאן המקום להעיר בצניעות כי גם המריחואנה הנקייה והטובה משתייכת לאותה קבוצה של מאפיינים ולפיכך אף היא מרחיבת תודעה וכתוצאה מכך מביאה לעונג, הרפיה, שלווה ושיכוך כאב. במוחנו קיימים קולטנים קנבינואידים לקליטת ה-THC במריחואנה ללמדנו שחומר זה אכן מתאים לגוף, ואת השאר נשאיר לפוליטיקה ולשרת הבריאות רחבת האופקים שלנו.

האנדומורפין, שלא כמו הקנאביס, הינו מורפין המיוצר על ידי הגוף עצמו, ומכאן שמו: אנדו (פנימי) מורפין, ותפקידו הוא זהה לחומר החיצון, כלומר ליצור עונג הרפיה ושיכוך כאבים. דוגמא קלאסית היא מתן נשיקה של אמא על המכה שקיבל בנה הקטן. הנשיקה מצליחה להעביר את תחושת הכאב שכן רגש האהבה שהועבר בנשיקה הביאה להגברה בהפרשת האנדומורפין מן המוח. נשאלת השאלה, מדוע יש צורך למוח האנושי ולכל אחד מתאי הגוף האנושי ועד לחד-תא הפרימיטיבי ביותר לייצר אנדומורפין?

התשובה ההישרדותית היא כי עקרון העונג לעומת הכאב הינו עקרון יסוד המנחה את היצורים החיים בכל רמות ההתפתחות, המחפשים מצבי עונג ומצבי הימנעות מכאב ומסבל, וזאת לשם הישרדותם בחיים. חשוב להדגיש כי קולטני האנדומורפין המצויים בממברנות של תאי גופנו מיועדים קודם כל כדי לקלוט חומרים אותם הגוף מייצר בעצמו עבור עצמו. משמעות הדבר היא לא רק ביולוגית אלא גם פסיכולוגית ופילוסופית. חשוב לאורגניזם החי ליצור לעצמו מתוך עצמו מקור של עונג פנימי, עונג קיומי, ולהפחית עבור עצמו כאב פיזי וסבל. כמו פסיכולוגים רבים תפישתה ההוליסטית של קנדיס פרט היא כי מרבית המחלות (כולל מחלת הסרטן – עיין ד"ר ברני סיגל "רפואה, אהבה וניסים") הן פסיכוסומאטיות: כלומר, מקורן הוא ברגשות שליליים, בין גלויים ובין לא מודעים, המשבשים את תפקוד מערכת החיסון של הגוף. ראוי להדגיש כי תאי סרטן נמצאים בגוף האדם כל הזמן ומערכת חיסון בריאה פשוט מחסלת אותם באופן שוטף. כאשר יש רגשות שליליים גלויים או לא מודעים הם משבשים גם תפקוד פונקציונאלי מערכתי כגון לחץ דם, בריאות הלב, נשימה, עיכול, הפרשה, תנועתיות וכו'.

 

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל אילנה ארד לוין אלא אם צויין אחרת