00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

הבלוג של אילנה ארד לוין - פסיכולוגית קלינית, סקסולוגית ויועצת נישואין

מבצע חם לסוכות!

הגוף הוא הנפש השוכנת בכל כולו – כתבה ראשונה בסדרה

                                                       

 תפישה מדעית עכשווית לפי הספר "מולקולות של רגשות" מאת פרופ' Candace B. Pert

מבוא לקשר גוף נפש

פסיכולוגים מאז פרויד טוענים שקיימת אנרגיית חיים מסתורית המכונה ליבידו  ה"מסתובבת" לה בכל הגוף כולו, ושהיא מהווה את האנרגיה לא רק לתהליכים נפשיים אלא גם לתהליכים גופניים. פרויד היה בין הראשונים שטען לקשר גוף-נפש, בהשגתו כי אנרגיות רגשיות חסומות עשויות "להיתקע" באיברי גוף מסוימים, או במערכות תפקוד גופניות מסוימות, ולשבש את תפקודן. הבעיה הייתה ששיטת הטיפולים שייסד, שיטת ריפוי בדיבור, הייתה ועודנה לוקה בחסר.

בין אם האדם שוכב על ספה כבשיטה הישנה והקלאסית, ובין אם הוא יושב ומשוחח עם המטפל פנים מול פנים, בכל מקרה נמצא המטופל בתדר תודעה המכונה גלי ביטא. זהו תדר התודעה\ההכרה היומיומי שלנו המשקף מחשבה, רגש ודמיון מודעים. מאחר והשפעת האנרגיה הנפשית על הגוף וכמובן על הנפש (מחשבות, רגשות, מוטיבציה, תכנון, ארגון, כוח רצון, אחריות וכו') מתרחשת ברמות של מעבר לסף תודעת הערות שלנו (גלי מוח בתדרי אלפא, דלתא, תטא) הרי שטיפול המבוסס על דיבור בלבד, מחטיא בהרבה מאוד מקרים את האנרגיה של הנפש הכלואה בתוך הגוף.

המטפלים בשיטת גוף-נפש יודעים כי הנפש שוכנת בכל הגוף (!!!). בטח ובטח לא רק במוח, וכי חשיבה רגש וזכרונות שירדו מתחת לסף ההכרה, והפכו לתת מודע, אינם רק במוח אלא בכל תא ותא מתאי הגוף כולו. כ-80 שנה הייתה זו טענה פסיכולוגית שלא קיבלה כל קרדיט מדעי. עד היום מרבית הרופאים הקונוונציונליים דוחים אותה מכל וכל.

 

סוגי הטיפולים לגוף-נפש

הטיפול הנפוץ כיום להתמודדות עם בעיות גופניות נחלק לשני זרמים: בראש ובראשונה כמובן הרפואה הקונבנציונלית. רפואה זו משתמשת בשיטות של תרופות, פיזיותרפיה וכמובן התערבויות פולשניות בצורת ניתוחים. שיטות טיפול אחרות מכונות כיום "אלטרנטיביות" או "משלימות" והן כוללות ביופידבק, שיאצו, דיקור סיני, ביו-אנרגיה רפלקסולוגיה ועוד. כל אלו הם סוגים שונים של התערבות בתהליכים גופניים. אני מניחה שלכל אחד מהם רשימת הישגיו אלא שחסרונם המרכזי הוא שבדרך כלל אין הם מוסיפים לטיפול הפיזי את התוכן האנושי פסיכולוגי של המטופל, והרי האדם הינו הסיפור שהוא חיבר ומספר לעצמו אודות עצמו.

הטיפול בהתמודדות עם בעיות נפשיות נחלק אף הוא לשני זרמים העשויים להיות משולבים זה בזה: הראשון הינו הטיפול הפסיכולוגי הנתפש בעיקרו כטיפול דיבור, בו המוקד הינו על הסיפור האישי האנושי. במידת הצורך, אם לא הושגה המטרה הרגשית הרצויה רק הודות לטיפול בדיבור, או שהתסמין הגופני, שלא נמצא לו ממצא רפואי והוגדר כפסיכוסומאטי נשאר כשהיה, נעשה שימוש בפסיכיאטריה, כלומר בתרופות המשנות מצב רוח. משמעות התרופות היא כי הרגשות הן כימיה. נקודה.  התרופות אינן משנות רק את הרגשות ההופכים חיוביים יותר אלא הן משנות גם את החשיבה שכן אין רגש בלי מחשבה נלווית, ואין מחשבה ללא רגש שנלווה אליה. כתוצאה מכך, הן מצליחות עם השיפור במצב הרוח גם להפחית מחשבות אובססיביות.

 

טיפולי גוף-נפש משולבים

לא הרבה פסיכולוגים ופסיכיאטרים ידעו במשך השנים לעשות טיפולים המשלבים גוף-נפש יחדיו, כלומר תפעול של המטופל את גופו כתגובה לביטוי מחשבתי ורגשי שלו. במשך תקופה מסוימת נעשה שימוש בהיפנוזה עמוקה, בה המטופל אינו מודע כלל לאשר מתרחש. מגבלתה של השיטה היא שלא הרבה אנשים נכנסים לעומק היפנוטי כה עמוק עד כדי שיכחת הכרתם המודעת. האחד היחיד והגדול מכולם, אותו נזכיר בהמשך, היה הפסיכיאטר האמריקאי מילטון אריקסון, שעד היום איש אינו מסוגל לחקות את שיטותיו שכן הן נבעו מאינטואיציה פנימית ומשיטות היפנוזה לא קונבנציונליות. ב-30 השנים האחרונות קיימת טכניקה טיפולית פסיכולוגית המשלבת גוף-נפש באופן שלכל מחשבה המתבטאת בדיבור אותו מבטא המטופל קיים הדגש על הרגש המלווה את האמירה המילולית וכן קיימת התבוננות מעמיקה לתגובות הגוף האוטומטיות הלא מודעות החלות מעצמן תוך כדי ההתבטאות. לעתים סדר העבודה הוא הפוך כאשר מתוך מגוון תגובות הגוף החלות מעצמן באופן אוטומטי (תזוזות, כאב ראש, מועקה בחזה, כיווצים בבטן, כאבי פרקים, נימול של איברים, תחושת ציפה, כובד של איברים וכו') קיים החיפוש הטיפולי על מנת להבין איזה רגש ואיזו מחשבה מבטא הגוף. בדרך זו נערכת אינטגרציה של גוף-נפש נפש-גוף.

כך או כך, עד לפני כ-16 שנים לא היה אישוש מדעי מובהק לטענה כי אכן גוף ונפש הם שני צדדיו של אותו מטבע ואין להפריד ביניהם. בשיעורי ההתעמלות בזמני נפוצה הייתה הסיסמא "נפש בריאה בגוף בריא", ויש כמובן גם צורך להפוך את המשוואה "גוף בריא של נפש בריאה". ברצוננו לומר כי תזונה נכונה מאוזנת ובריאה ופעילות פיזית הולמת, אינם בהכרח התנאי היסודי לבריאות תקינה של הגוף ושל הנפש. לא שאין בהם את התרומה הראויה שלהם, אלא שיש להביא בחשבון כי רגשות שליליים כגון כעס פחד וכאב, הם רעלנים חזקים יותר בתוך הגוף, יותר מכל ג'אנק פוד שהוא העשוי לעתים לרומם את מצב הרוח (לא שאנחנו בעד ג'אנק פוד). בנוסף, יש להביא בחשבון כי החוויות הרגשיות השליליות המודחקות בגוף גורמות לשיבושי תפקודו באופן שכל אוכל טבעוני לא בהכרח יפתור. נסכם שכן, אנחנו בהחלט בעד אוכל בריא ופעילות גופנית הולמת, עם מעט הנאות מתוקות להעלאת הסרוטונין במוח (כימיה נטו) לשיפור מצב הרוח.

 

מולקולות של רגשות

כדי להוכיח את אמירותינו לא נותר לנו אלא לגלות שהמדע האובייקטיבי המדיד, הזקוק שכל ניסוי לא יהיה רק מדיד אלא גם בעל יכולת שחזור על ידי נסיינים אחרים במעבדות אחרות (זאת לשם זהירות מירבית ושמירה על דיוק), אכן מצא אישור ואישוש לתפישה הפסיכולוגית ההוליסטית של גוף-נפש. רגשות חיוביים הם הבסיס היותר חשוב לבריאות מאשר התחזוקה הפיזית בלבד. שחרור מצבורים מודחקים של רגשות קשים יביא להחלמה ברמה הפיזית כפי שיודע כל מי שעוסק בפסיכולוגיית המעמקים ובפסיכולוגיית גוף-נפש (עיין בבלוג הנוכחי בשיטת הטיפול בוסטבוליטיס).

יצאנו לדרך עם ספר מדעי\אוטוביוגרפי בשם "מולקולות של רגשות" משנת 1997 אשר נכתב ע"י פרופ' קנדיס ב. פרט (Candace B. Pert). את 40 שנות עבודתה כמדענית מחקר בתחום הנוירולוגי והפרמקולוגי העלתה על הכתב בספר זה. את  הPh.D  שלה מאוני' ג'ון הופקינס קיבלה בביופרמקולוגיה בהיותה בת 26 על גילוי הקולטן האופיאטי (קולטן המכניס לתאי המוח סמים מרוממי מצב רוח המיוצרים הן על ידי הגוף והן מחוצה לו) שהיווה פריצת דרך מדעית. משם מיהרה בתחושת שליחות, שאפתנות עמוקה, תחרות ומוטיבציות עזות לפלס דרכה במשעולי המדע העמוס מאבקי כוח ויוקרה על תקציבי מחקר ופיתוח. בדרך הספיקה להיות אם לשלושה ילדים – הראשון בהם עוד טרם מלאת לה 20 שנה, ולהחליף את בעלה הראשון בשני, מומחה למערכת החיסון, איתו עבדה בצמידות. פרופ' פרט פירסמה 250 מאמרים מדעיים בעיתוני המדע היוקרתיים ביותר בעולם ותפקידה האחרון היה בתחום המכונה PNI כלומר, פסיכו נוירולוגיה-אימונולוגיה (תורת החיסון) באוני' ג'ורג'טאון בוושינגטון. היא עמדה שם בראש מעבדה במחלקה לביופיזיקה ופיזיולוגיה. וכן, בהתאם לאינטואיציה היהודית שבי, אכן היא הייתה בחלקה יהודיה (לפחות מצד אמה) אך יהודיה כשרה לפי דתנו, ילידת מנהטן, ניו יורק, יפהפיה בצעירותה ובעלת הופעה מכובדת בשנות ה-60 לחייה. משחיפשתי תצלום שלה בגוגל נדהמתי לגלות כי נפטרה באופן פתאומי מדום לב לפני שלושה חודשים ב-13.9.13, סמוך מאוד לאותו מועד בו התחלתי לקרוא את ספרה מבלי להניח לו. כפי שאמרנו בכתבות קודמות ועוד נגיד בהמשך, זהו יקום של סינכרוניות.

פרופ' פרט, 1946-2013, מסבירה בספרה את התשתית המדעית של קשר גוף-נפש. מהיותה אישה דינאמית ואנרגטית ביותר היא הרבתה גם להרצות לא רק בכנסים מדעיים אלא גם בפני הקהל המתעניין ברחבי ארה"ב. ספרה הוא ספר מחקרי ביולוגי בצד היותו ספר אוטוביוגרפי, והוא עוסק בפירוט מקצועי מדעי במערכות הגוף השונות. 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל אילנה ארד לוין אלא אם צויין אחרת