00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

הבלוג של אילנה ארד לוין - פסיכולוגית קלינית, סקסולוגית ויועצת נישואין

מבצע חם לסוכות!

הבהגווד גיטא – 'ספר התנ"ך' ההודי (סביבות מאה הרביעית לפנה"ס) כתבה ראשונה בסדרה

16/11/2013

 

ברישיקש הודו התארחנו במלון הטוב ביותר שניתן להעלות על הדעת. ה-divine resort  נבנה ממש על צלע הרכס היורד הישר אל מי הגאנגס השוצפים. הנוף לשני הכיוונים הוא מדהים – ברקע רואים את גשר החבלים הידוע. במרפסת התצוגה שבקומה מתחתינו ניצב פסל ענק מרהיב בצבעוניותו של מספר סוסים לבנים רתומים למרכבה. הרכב אוחז במושכות ומאחוריו ניצב לוחם אמיץ המניף באויר את כידונו לשילוח. אין איש בהודו הזקוק להסבר על מהות הפסל. כמו שאין איש בארץ הזקוק להסבר בראותו תצלום של הכותל המערבי. הפסל ייצג את ארג'ונה האמיץ שבגיבורים והרכב שלו הלא הוא האל קרישנה (גלגול שמיני של האל וישנו בורא העולם). הדיאלוג בין שניהם הינו הספר ההודי הקדוש ביותר – "הבהגווד גיטא".

 

בהיסטוריה ההודית קיימים מיליוני אלים ואלות כך שמבט שטחי נותן בטעות את הרושם כי התרבות ההינדית המסורתית הינה תרבות פגאנית. אולי הדבר היה כך בתחילת ההיסטוריה של התרבות ההודית אך אין הדבר כך כיום. "למרבית המזל" הודות לרעיון הגלגולים שהוא אבן פינה באמונה ההודית הרי חלק ניכר מן האלים הם גלגול שביעי שמיני או תשיעי של האל המקורי כך שחל אפוא צמצום של מספר האלים והאלות לכמה אלפים ומתוכן לכמה מאות היותר משמעותיים.

כך או כך, מספר האלים על גלגוליהם המרובים והשמות הייחודיים להם הם זוכים בכל גלגול עדיין משאיר אותנו העניין עם פנתאון עמוס אלים ומיתולוגיות.

חלילה לנו להתבלבל בין המיתולוגיה ההודית לבין הפילוסופיה הדתית ההינדית, כמו שלא כדאי להתבלבל בין המיתולוגיה היוונית על שלל אליה ואלילותיה לבין הפילוסופיה של אפלטון.

 

להודים יש את התנ"ך שלהם במובן הבסיסי ביותר: האמונה באל אחד בורא היקום שאמנם אין להשיגו ואין להגיע אליו אך בהאצלת אורו נברא העולם ונוצר שדה התודעה המאוחד שהוא המקור לכל ידע. מתוך שדה התודעה המאוחד צומחות כל התופעות ביקום אשר במקורן הינן התגלמות הרוח בחומר. הברהמן הינו שדה התודעה האלוהי המאוחד. אם באלכימאי עסקנו בנשמת העולם שהיא חלק מן האלוהות, הרי כל הרוצה להבין את מהות האלוהות האחת המאוחדת הנוכחת בעולם מוטב לו, למרבה הפרדוקס, לקרוא את הבהגווד גיטא.

אין צורך במקור בסנסקריט, אלא בהחלט יש תרגום לעברית (מאת איתמר תאודור). אפלטון היווני, גדול הפילוסופים המערביים, ראה בעולם החומרי התעבות של העולם הרוחני. הדבר זהה לתפישה היהודית, בפרט זו המתבטאת בקבלה, הטוענת אף היא כי היקום הידוע לנו הינו התעבות של רוחניות אשר נאצלה מלמעלה כלפי מטה. בהקשר זה מונה הקבלה את ארבע עולמות ההאצלה של האור האלוהי מעולם אצילות לעולם בריאה, ממנו לעולם יצירה, וממנו לעולם הגשמי המכונה עולם עשיה – ארבע עולמות אבי"ע. הבהגווד גיטא שמוצאו בהודו הרחוקה טוען בדיוק אותו הדבר אם כי במבע ספרותי צבעוני ביותר וססגוני.

רצית להבין מהו או מיהו אלוהים, כיצד הוא פועל בעולם? לך קרא את הבהגווד גיטא.

מונותיאיזם ואלים – היילכו יחדיו?

אין בהכרח להתבלבל מריבוי האלים והאלות המרכזיים בפילוסופיה ההודית לבין התפישה המונותאיסטית. הכיצד זה? יש לראות באלים השונים כוחות שונים או אנרגיות שונות הפועלות ביקום. בקבלה יש 10 ספֶירות שכל אחת מהן מייצגת כוח או אנרגיה הפועלת ביקום. על פי "ספר יצירה" הנחשב כספר הקבלה הראשון יש בעולם 32 כוחות אנרגטיים הפועלים ביקום, שהן 22 האותיות העבריות בנוסף ל-10 הספֶירות. ככתוב בלשון הפתיחה של ספר יצירה, "ל"ב נתיבות פלאות חכמה חקק יה יהוה צבאות [...] עשר ספירות בלימה ועשרים ושתיים אותיות יסוד [...]". בפילוסופיה ההודית האלים והאלות, יהיו אשר יהיו, מייצגים כאמור כוחות אנרגטיים שונים כגון כוחות טבע, כוחות בנפש האדם, וכללית מגוון זרמי אנרגיה הממלאים את חלל עולם התופעות היקומי.

הבהגווד גיטא הינה הסמכות הדתית-פילוסופית העליונה ביותר בתפישה המונותאיסטית ההינדית, וכן מציבה את עקרונות הפילוסופיה של היוגה. יוגה משמעותו אחדות עם הנשגב. הבהגווד גיטא דנה בדרך לאחדות עם שדה התודעה המאוחד שמשמעותו הגילוי האלוהי ביקום.

נעשה סדר בדברים: לכל אדם לפי האמונה ההינדית יש את גרעין נשמתו, העצמי הפנימי ביותר שלו המכונה אטמן. נשמת האדם במקורה הרי היא נאצלת מנשמת האנוש הכללית שמקורה אלוהי, היא קיימת מכוח עצמה, נצחית לעד ומאושרת. רעיון זה מופיע גם ביהדות הרואה בנשמת האדם היחיד "ניצוץ אלוה ממעל" ("גבורות השם" למהר"ל, פרק מז).
לסך בני האדם ולסך תופעות היקום יש שדה תודעה מאוחד (באלכימאי הוא מכונה נשמת העולם). שדה התודעה המאוחד מהווה את מקור הידע, מקור הרוחניות ומקור הגשמיות בעולם, והוא למעשה הכוח בורא היקום. שמו הוא ברהמן. מטרת הקיום האנושי על פי הבהגווד גיטא הוא להגיע למצב תודעה בו האטמן זהה לברהמן.
בספר בראשית שלנו נאמר "ויאמר אלוהים ויהי אור ויהי אור". גם היקום לפי המונותיאיזם ההינדי נברא על ידי הברהמן תוך שימוש במילה. זוהי המילה הקדושה בשפת הסנסקריט המכונה "אוֹם". לגבי האלוהות עצמה, היא טרנסנדנטלית ושורה מחוץ ליקום ואין לומר עליה דבר וחצי דבר. כך לפי היהדות וכך לפי ההינדואיזם. האלוהים הבורא בתנ"ך היהודי וברהמן הבורא בבהגווד גיטא מהווים האצלה מסוימת מהאנרגיה האלוהית שהופנתה אל היקום. המרתק הוא שבשתי המסורות שאנו מציינים בריאת היקום מקורה בהגיית מילה, בצליל.

 

אז מהו ומיהו האלוהים הזה?

על פי קבלת האר"י צמצמה עצמה האלוהות אשר תפסה את כל המרחב האינסופי ביוצרה על ידי כך חלל ריק אשר היה מיועד ליצירת היקום. חוט דק של אור השתלשל מהאצלת האור של האלוהות שהצטמצמה ומחוט דק זה של אור שהשתלשל ממנה, ממנו נאצלו כל העולמות, רובם רוחניים, ורק האחרון הוא היקום הפיסי המוכר לנו. אודות מהות האלוהות עצמה אסור לנו אף להרהר כי אין אנו יודעים אודותיה דבר ואין לנו שום יכולת המשגה לגביה, אלא מותר לנו להרהר אך ורק אודות התגלות האלוהות אשר ביקום, כנאמר בספר שמות "אהיה אשר אהיה".

מטרת האדם לפי הבהגווד גיטא היא להעלות את רוחניותו ואת תדר נשמתו עד אשר נשמתו הפרטית (האטמן) תתאחד עם הברהמן (שהיא ההאצלה האלוהית ביקום, כלומר זהו שדה התודעה המאוחד). כאשר אטמן=ברהמן אז יחוש האדם שהינהו ניצוץ אלוה ממעל ויידע שהברהמן שוכן בליבו (בספר האלכימאי התאחד ליבו האוהב של הנער עם נשמת העולם הכלולה בתוך האלוהות). נשמע לכם מוכר, לא? יהדות, הינדואיזם... למעשה כל הדתות המונותיאיסטיות מדברות בבסיסן על דברים מאוד דומים. שנים של לימודי יהדות וקבלה לא הצליחו להפיל לי את האסימון החווייתי אודות מהות האלוהות בעולם כפי שהצליח לעשות זאת הבהגווד גיטא בססגוניות תאוריו.

בספר זה האל האדיר שהינו מחוץ להשגת אנוש, ואשר הינו מעל לשדה התודעה המאוחד, האל הטרנסצדנטלי הוא האל וישנו. לצורך העלילה הוא מתגלגל ומופיע בבהגווד גיטא כבן אנוש כלומר כאווטאר ובבהגווד גיטא הוא מופיע בתור האל קרישנה שהוא למעשה הגלגול האווטארי השמיני של האל האולטימטיבי וישנו. המושג אווטאר מתייחס לאותם מצבים בהם קיימת הטענה כי אלוהים מתגלגל לתוך בן אנוש. בתרבות המערבית האווטאר הידוע לנו ביותר הינו ישו הנוצרי, אירוע שאירע לפני 2013 שנה.  למרבית הפליאה גם הרעיונות הבסיסיים של מדע היוגה נמצאים בבהגווד גיטא. אין הם מופיעים בצורה של תרגולים מפורטים כפי שהם מופיעים בספר היוגה של פטנג'לי הלא הוא מחבר היוגה סוטרה (המאה ה-2 לספירה). פטנג'לי הרחיב ופירט את כל דרישות המוסר הצניעות והפרישות הנדרשים ליוגי וכמובן גם את התנועות הנשימות והמדיטציות הנדרשות לשם גיבוש מדע היוגה. בבהגווד גיטא מופיע הרעיון הרוחני העליון של היוגה אשר פירושה המילולי הוא "אחדות". כלומר, מטרת היוגה היא להגיע לאחדות עם האל או במילים חלופיות להשיג את האחדות בין האטמן לברהמן. אחד מעקרונות היוגה המופיעים בבהגווד גיטא ואשר מקורו עוד בכתבי קודש הינדים מוקדמים יותר הוא רעיון הדהרמה: פירוש הדבר שעל כל אדם למלא את חובתו בצורה הטובה ביותר ולעשות את המוטל עליו בכל הלב מבלי להתייחס לתוצאות הפעולה אותה הוא מעניק לאלוהות כקורבן.

 

דרכי היוגה לאחדות עם התודעה העליונה – הברהמן

  1. תרגול מדע היוגה של תרגולים, נשימות, מוסר צניעות ופרישות.
  2. יוגה של דהרמה – מילוי כל חובות העשיה וההתנהגות הנאותה בלי לדבוק בתוצאות שכן אלו מוקדשות לאל.
  3. היוגה של הדבקות, הלא היא הבהקטי, שפירושה היא התמסרות מוחלטת של העצמי לאלוהות.

הבהגווד גיטא מתמקדת בשני אופנים של היוגה בלבד. אחד, דרך ביצוע דהרמה – הדבר המחויב להיעשות כי הוא הדבר הנכון בזמן ובמקום. שתיים, באמצעות הבהקטי – דבקות ואמונה מוחלטת באל.

 

המהבהראטה (Mahabharata)

הפירוש המילולי של המילה בסנסקריט בהגווד גיטא פירושו שירת האל. זהו למעשה חלק מזערי אך המרכזי בחשיבותו מתוך היצירה הספרותית ההודית הארוכה ביותר בכל העולם עד עצם היום הזה, אשר שמה הוא מהבהראטה (קיים קיצור נחמד מתורגם לעברית כתוב על ידי הסופר ההודי ראיין). האפוס הזה מספר סיפור רב עלילה על סכסוך משפחתי אשר אלים ואלות לוקחים בו כמובן חלק בין בני משפחת המלוכה על שלל נסיכיה. עלילה מסובכת זו של הסכסוך מגיעה לשיאה ב"מלחמת עולם" בין שני המחנות היריבים – מלחמה המייצגת למעשה מלחמה לחיים ולמוות בין שני חלקיה של אותה משפחה מפוצלת.

נדמה לי שאין ילד בהודו שאינו מכיר את גוף העלילה המרכזי של המהבהראטה. קשה לי לומר זאת בהכרח לגבי הבהגווד גיטא, שהיא ספר דתי רוחני הנמצא בתוך המהבהראטה וכל כולה מכוונות להשגת תודעת הברהמן: כלומר, המטרה היא לזכות בהארה ולהשתחרר ממעגל הגלגולים (הסמסרה). זהו טקסט פילוסופי רוחני מורכב מאוד והיא למעשה מהווה דיאלוג בין שני גיבורי עלילת המהבהראטה הלא הם האל קרישנה וגיבור העל הלוחם האמיץ והאגדי ארג'ונה. אודות הדיאלוג ואודות הדברים שדוברו בו שהם מהווים את הבהגווד גיטא נמשיך בפעם הבאה עם מי שנשאר לו עוד כוח.

 

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל אילנה ארד לוין אלא אם צויין אחרת