00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

ספרים, מידע ומה שביניהם

מעבר הבלוג

 

כולכם מוזמנים לבלוג בבית החדש

חוויות באוטובוס חרדי והמלצה על אפליקציה.

04/11/2013

השבוע נסעתי עם הבת לחתונה בבני ברק.

כשקיבלנו את ההזמנה התבלטתי אם בכלל להטריח את עצמי לאירוע... בכל זאת ידעתי שהנסיעה תהיה ללא רכב, בעלי שחשבתי שיצטרף לא רצה (לא רק בגלל שהאירוע נפרד, אלא כדי שהוא לא יתעייף מהכל - בבוקר הוא יוצא מאד מוקדם.)

בהזמנה ראיתי שמצויין קו מסויים שמגיע קרוב לאולם ואמרתי לעצמי נראה איך נסתדר וניסע איתו כשהמחשבה היתה שבטח נצטרך להגיע לתחנה המרכזית. (מרחק של 15-20 דק' נסיעה מהבית תלוי בקו...) למחרת בבוקר בעודי צועדת מהבית לצומת ולעבודה אני רואה קו שחולף על פני עם המספר שכתוב בהזמנה... כמו כן הוא עצר בתחנה מאד קרובה אלינו.
 

הייתי בטוחה שאני טועה - אבל בדקתי שוב וזה באמת היה הקו (613) באותו זמן החלטתי להתחיל לבדוק גם באפליקציה שיש לי במכשיר האייפון - Moovit

(מקור התמונה)

 

 

 

זאת אחת האפליקציות המדהימות שקיימות. בעיתון ממון שהכיל אינספור אפליקציות הוא הגדיר את המוביט כ'הוויז של התחבורה הציבורית' האפליקציה כוללת לוחות זמנים וקווי אוטובוסים כאשר רמת הדיוק לזמן ההגעה גבוהה.
כמו כן ניתן לתכנן מסלול נסיעה בתחבורה הציבורית (אם כי לעתים הוא בוחר בדרך שלא הכי מתאימה, אבל לרוב זה משתלם לגמרי...)

 

בדקתי לפי קו וראיתי שאכן הקו עובר קרוב אלינו לבית 

לפי שמות התחנות (שמצאתי דרך המוביט) הבנתי שהקו הוא בעצם קו חרדי היוצא מהקריה החרדית הקרובה אלינו לבית (קהילה חסידית מאד נוחה שאני אישית גם מאד מכבדת ומעריכה...) 

היתה לי גם אפשרות במוביט לבדוק גם את החזרה לפי הקו ומצאתי שיש גם תחבורה בשעה סבירה חזרה. כך שנוכל להגיע לחתונה בדרך סבירה (למרות שהייתי באותו יום די מותשת, באותו יום היתה לי עוד נסיעה בשעות הצהרים, לא רציתי לאכזב את הילדה...)

 

ביום האירוע, התארגנו אני והבת יחד עם חברה שלה שהצטרפה אלינו לנסיעה ויצאנו לדרך.

כאשר עליתי לאוטובוס, די אוטמטית כיוונתי את עצמי למושבים האמצעים של האוטובוס. קרוב לדלת הירידה מאחור, אני אישית אוהבת לשבת שם - מבלי לחשוב אם יש או אין הפרדה בקו.

באוטובוס עצמו אין כלל סימן להפרדה, מה גם שהיו לא מעט זוגות (מן הסתם נשואים indecision) שישבו יחד.

התחלתי להניח שאולי החרדים בקהילה החסידית לידנו לא כאלה פאנטים כמו אלה שבירושלים...

הנסיעה היתה סה"כ נעימה ודי מהירה. אם כי למרות שהאולם היה באזור ז'בוטינסקי כדי להגיע לאולם היינו צריכים לעבור את כל בני ברק. אבל באמת שזה לא היה נורא.

האירוע היה מאד משמח. הילדה מאד נהנתה ממנו (למרות שהזוג שהתחתן הוא ספרדי/תימני החתונה ברובה היתה ברוח 'אשכנזית' לגמרי...)

 

כאשר תכננתי את החזרה מהאולם (גם דרך המוביט) קיבלתי באפלקציה כמה זמנים ודאגתי שנצא כ-7 דקות לפני הזמן שרשום. אני הייתי בטוחה שהזמן שרשום הוא הזמן בו מגיע האוטובוס לתחנה - אבל רק שהיינו בדרך חזרה הבנתי שמדובר בזמן שאנחנו אמורות לצאת מהאולם...
האמת שאני אישית שמחתי שיצאנו ככה לפני הזמן,  כי הלכנו בצורה רגילה והגענו לתחנה בדרך נורמלית (בדרך חזרה גם הצצתי לרחוב בו גרתי, בהיותי רווקה, בערך שנה devil)  

עלינו לאוטובוס והבנות התיישבו בשורה השלישית של האוטובוס.
אני אישית התיישבתי בשורה הראשונה אחרי הנהג (מבנה האוטובוס הזה היה מוזר - השורה שלי בעצם הקבילה לשורה שהבנות התיישבו. העדפתי לשבת שם קרוב אליהן כדי למנוע צעקות בין הבת אלי... בעיני זה לא מנומס ולא צנוע לצעוק ככה ברחבי האוטובוס indecision) למרות שאני אישית דווקא לא אוהבת לשבת במקום הזה (כאמור אני תמיד מעדיפה לשבת במרכז האוטובוס - המקום הכי נח...)

אף אחד לא רמז או העיר שבשורות הראשונות יושבים רק גברים... (הדבר נהוג בקווי מהדרין בגלל החמרה מסויימת שאפרט בהמשך...) חשבתי לתומי שהקו בני-ברק נתניה כנראה שפוי יותר מקווי המהדרין שבאזור הבירה.

עוברים תחנה ועוד תחנה - אנשים עולים, נשים עולות (רובם חרדים...)

האוטובוס מתמלא... כאשר שורה מקבילה לפני עדיין פנויה לגמרי...

בערך בתחנה העשירית עולים שני אנשים מבוגרים. עולה האחד עומד להתיישב בשורה הראשונה ועולה אחריו עוד אדם (נכנה אותו צ'...) והוא מתחיל לצעוק...

'מה זה... למה נשים יושבות מקדימה...' ועוד כמה אמירות (לא קללות...אבל הילדה הבנתי מאד נפגעה מזה...)

אני פשוט בהלם טוטאלי...

אני מנסה לענות 'לא ידעתי שזה גם ככה...' 'אף אחד לא העיר על כך...' (כמו שציינתי עלו המון חרדים, אף אחד לא ציין שהשורות הראשונות הם של גברים...)

טוב, אני רואה שהצ' הזה ממשיך להשתולל... העדפתי לקום ולחפש מושבים יותר פנימה באוטובוס...

אני קמה ופשוט בהלם...

שני מושבים מאחורי (לא בסוף האוטובוס כמו שהצ' הזה טען...) יושבים כבר זוגות... (כתבתי למעלה שבאוטובוס הזה נוסעים גם זוגות בלי צעקות 'גיוועלד'... wink) ויש עוד איזה שלושה גברים שכל אחד יושב במושבים שונים...

אני גם שומעת רחשים (והבת איששה את זה...) ש'מה הוא רוצה ממנה..'

ואני פשוט מנסה להבין באמת מה הוא רוצה... רואה שאין לי גם איפה לשבת וגם לא לבנות sad)

ואני פשוט מתחילה להגיד/לצעוק... (מה שאני לרוב לא עושה indecision)

"איפה 'ואהבת לרעך כמוך'"

והמשכתי "מצוות של בן אדם לחברו' יותר חשובות מכל המצוות..

ולבסוף אמרתי.... 'זאת לא צניעות...זאת צביעות...' (לכן אותו חסיד אגב מכונה כאן בתור צ'....)

אגב, באותו זמן עדיין לא ידעתי שהבת שלי מאד נפגעה מכל מה שהוא אמר...  לפי מה שידוע לי הלבנת פנים זה אחד הדברים שהכי אסורים ביהדות (עוד מקור להלכה)

בינתים אני גם רואה קדימה שאותה צ' המום מהכל... נראה לי שהוא הבין (מקווה...) שהוא בעצם גרם לעוול...

 

הרי בעצם בכל המהומה המיותרת שהוא יצר הוא גרם לכך ש-4 אנשים היו צריכים לקום ולחפש מקום לשבת (אופס... לא ספרתי אותנו... אז בעצם הוא הקים 7  אנשים...) 

ואם נדרוש עוד נקודה הלכתית - לדרוש מאנשים להחליף מקומות כאשר האוטובוס נוסע זה דבר מסוכן... איפה "ונשמרתם מאד לנפשותיכם" (דברים ד; ט"ו)  

כלומר מכך שאותו אדם דרש שבנות/נשים לא  תשבנה מקדימה (אני באמת עדיין לא יודעת אם בקו הזה מאד מקפידים בנקודה הזאת...) הוא יצר בעצם רצף של עבירות...

 

בנוגע לאיסור שלנשים אסור לשבת קדימה - הסבירה לי בהמשך אישה מהקהילה (היא גם ציינה שאותו הצ' הוא דמות מוכרת בקהילה ואסור להתרגש ממנו...אבל עדיין הוא לא היה צריך ככה להתנהג...) שהמקור לכל הוא הלכה שלגבר אסור ללכת אחרי אישה (שימו  מי מושא אותה הלכה... גבר... כלומר נשים לא חייבות לעשות כלום... אגב, אני אישית לא מבינה את ההלכה הזאת... אבל אם אדם רוצה להקפיד על זה שיקפיד רק שלא ישגע אף אחד אחר...) אבל באוטובוס, בעיני, זה לגמרי שונה. הרי המושבים באוטובוס מופרדים בצורה מוחלטת - זה לא שהגבר 'הולך אחרי האישה'.

מחיפוש באינטרנט מצאתי שאפילו הרב קנייבסקי פסק שאין בעיה באוטובוס ומותר לשבת מאחורי אישה... (אגב, כשאני נזכרת בסדרה 'שטיסל' לא זוכרת בסצנות שהיו באוטובוס שה'חרדים' יישבו מקדימה ממש...)
 

לאור זה באמת שלא ברורה לי ההתנהגות של אותו חרדי (והוא הרי לא בודד, בירושלים ובבית שמש יש לא מעט כמוהו angryלהחמיר במה שלגמרי לא הלכה (מבחינה דתית זה אפילו אסור...) ולבצע לא מעט עבירות של 'בן אדם לחברו...'

 

בתקווה שבאמת אירועים מעין אלה לא ישנו שוב...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

39 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל חוטהשני אלא אם צויין אחרת