00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

טיולים בטבע

טורפים עירוניים

למעלה ממחצית האוכלוסייה בעולם מתגוררת בערים וישובים והעימות שנוצר כין טורפים לאוכלוסייה מעורר דאגה רבה בקרב רשויות הטבע, איכות הסביבה, מתכנני ערים והציבור בכללותו. הנושא משמש כמחקר בינלאומי ומשתתפים בו חוקרי טורפים מרחבי העולם, לכולם אותה מטרה – חקר הסוגיות הביולוגיות והאקולוגיות היחודיות הקשורות לטורפים בנופים העירוניים. 

חיות טרף באזורים עירוניים מרתקים מבחינה אקולוגית, מעוררים תשוקות חיוביות ושליליות בקרב האוכלוסין ומציבים אתגרים קשים לרשויות המקומיות שמפקחות על המצב באזורם.  

בשנים האחרונות מתרבים העימותים בין האוכלוסייה העירונית וחיות טרף שונות. לא פעם חיות בית נטרפות על ידי תנים, חתולי בר ואריות הרים המשוטטים באזורי פרא ומבקרים באזורים מיושבים בהם הם מוצאות טרף קל כחתולים, כלבים, תרנגולות, עיזים וכבשים וכיוצא באלה. האבידה גורמת לבעליהם שברון לב בל יתואר שלא לדבר על נזקים כספיים לא קטנים ולא אחת קורה שבעימותים בין חיות הטרף לאוכלוסייה ידה של האוכלוסייה גוברת עליהם ומחסלת אותם וכך מאבד הטבע חלק מאוכלוסייתו.

בשבוע שעבר הוזמנתי על ידי רשות הפארקים הלאומית במערב ארצות הברית להשתתף בהרצאה שעסקה בנושא: "מצבם של הטורפים בהררי סנטה מוניקה" אותה הגיש הפרופסורSeth Riley, מרצה מאוניברסיטת יו.סי.אל.איי. ועובד רשות הפארקים הלאומית  ובה סקר את פעילותם של ארגונים שונים במעקבם אחרי הטורפים המקומיים והנסיונות לשקמם ולמנוע את השמדתם.

ההרצאה לוותה בעשרות תמונות ומפות שתיארו את פעילותם המגוונת של החוקרים במעקב ושימור החיות תוך שהיא מתמקדת בהבנת צורת חייהם בסביבה העירונית וכיצד הם מושפעים ממנה, במיוחד המצב האקולוגי והשפעתו על התנהגותן, התפתחותן ומקורות מחייתן.

ההרצאה שארכה כשעתיים תמימות ריתקה כמאה וחמישים איש שהגיעו לכאן על מנת ללמוד על הטורפים המקומיים החיים באזורנו. ככלות הכל רובם בעלי בתים שבצורה כזאת או אחרת נפגשו עם הטורפים הללו באופן ישיר או בעקיפין והתעניינו בקבלת אינפורמציה נוספת ממקור מהימן. בתום ההרצאה ניתנה לנוכחים הזדמנות לשאול את הפרופסור כל מה שעל ליבם בנושא ומהתשובות למדתי למשל שרק באזורנו הקטן חיים כיום קרוב למאה אריות הרים שבדרך כלל נמנעים ממגע ישיר עם האוכלוסייה למעט מקרים בודדים בהם ניתן להבחין בהם, ברוב הזמן הם מסתתרים. רק עשרה מהם זכו לקולר המאפשר מעקב צמוד אחריהם, כל היתר מסתובבים בשטח ללא מעקב או השגחה וזו גם הסיבה העיקרית שמציעים לכל המטיילים המקומיים לנוע בשטח בקבוצה משום שרעש ודיבורים מסלקים את הטורפים ומונעים מהם מלהתקרב לאנשים.

פרופסור Seth Riley כתב ביחד עם שני קולגות ספר מפורט בנושא מחקרו ובו המון איפורמציה מעניינת על הטורפים החיים באזורים עירוניים, ממש מעניין.

פרופסור Seth Riley עונד לאריה הרים קולר שבתוכו נמאצא מכשיר GPS המאפשר לעקוב אחרי החיה ולתעד את מקום תנועתה. (התמונה באדיבות רשות הפארקים הלאומית)

    

פרופסור Seth Riley עונה על שאלות בתום הרצאתו. בנוסף הוא כתב גם ספר חד עם עוד שתי קולגות ובו הם מתארים את כל מחקרם

 בנושא הטורפים העירוניים לפרטי פרטים.

טביעות אצבעותיו של אריה הרים.

זו התמונה שהתפרסמה לפני מספר ימים ובה נראה אריה הרים שזה עתה המית איילה ועדיין גוהר מעליה. מנתוני המחקר שנערך על ידי רשות הפארקים הלאומית עולה שהאיילה שקלה כשבעים קילוגרמים בקירוב מה שבא ללמדנו על כוחה העצום של החיה הטורפת.

    

אריה הרים שהגיע לחצר פרטית ומנסה להגיע אל החתול שניצב מאחורי דלת זכוכית נעולה, אין צורך להוסיף מה היה קורה אילו.....

אריה הרים בחיק הטבע. זו אחת הסיבות העיקריות שרשות הפארקים הלאומיים מציעה למטיילים לטייל בקבוצות ולא ביחידים. כל זמן שיהיה רעש , דיבור או צחוק ולו הקטן ביותר החיה לא תתקרב, שקט עוזר לה במעקב ותקיפה מהמארב.

איור השוואה בין Bobcat לאריה הרים, ההבדלים ניכרים מיד.

Bobcat נראה כאן מטייל בחצר בית פרטי. הוא דומה לחתול בית אולם במימדים קצת יותר גדולים וזנבו אינו מותיר שום ספק לגבי זהותו.

תנים מסתובבים כאן בהמוניהם ולכן החוק אינו מתיר השארת חיות בית בחצר בשעות הלילה בעיקר. לפני כחודש בערך ידיד קרוב שלנו שלח את כלבו האהוב למספר דקות לעשות את צרכיו בחצר. השעה היתה שעת בין הערביים והשמש עדיין שלחה את קרניה האחרונות. משבושש הכלב לחזור יצא חברנו לחצר לחפשו ולתדהמתו מצא רק כמה שערות שנותרו שם כמזכרת. הכל קרה בתוך כעשר דקות, ממש עצוב. זה היה תן שחברי ראה אותו בורח מהמקום במהירות.

 

למדתי יחד עם כל הנוכחים בהרצאה את כל הסובב אותנו כאן. נפגשתי כאמור עם מספר חיות בר בחצרי ובסביבות האגם בו אני מבקר לעיתים קרובות מאד. היה מאד מעניין לשמוע מאדם מוסמך ובעל נסיון רב בנושא את כל המתרחש באזורנו ובכך העשרתי את הידע האישי שלי.

 

 

 

 

 

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

16 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל אבי דרורי אלא אם צויין אחרת