44
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

חופשי ומאושר

למה צריך רוחניות חילונית?

בני האדם הם קופים מתוחכמים שיודעים שהם קיימים ומחפשים משמעות בעולם שנראה סתמי ואדיש. האם אין כל משמעות? האם באמת כל מה שנשאר לנו הוא להרים ידיים ולרדוף אחרי הנאות רגעיות שלא מספקות אושר מתמשך? המדע מגלה תגליות רבות ומתקדם בקצב מסחרר, אך משאיר את החיפוש הרוחני ואת חיפוש המשמעות לידי הדת, המיסטיקה והניו אייג'. אסור לנו להשאיר נושאים כה חשובים ומהותיים ליצור האנושי בידיים של מוכרי אשליות ומספרי סיפורים שהאמת לא נחשבת בעיניהם כערך עליון. אפשר להגיע למשמעות ולפתח רוחניות חילונית המבוססת על המדע והפילוסופיה. רוחניות ששמה דגש על מסע אישי, על העוצמה שבתוכנו ועל האינסוף הנסתר שיש מסביבנו מבלי לוותר על החתירה לאמת ועל התובנות שהשיטה המדעית חושפת לפנינו. 
 
בפוסט הקודם רוחניות חילונית - האם יש משמעות בעולם ללא אלוהים? ניסיתי להציע שיש משמעות בעולם ללא אלוהים ושיש משמעות לרוחניות חילונית. רוחניות ללא צורך במיסטיקה, ללא צורך בהנחת בריאה בעלת כוונה תחילה, ללא צורך בתכלית מוחלטת שיש לנו ולכל דבר בטבע וללא צורך בהאנשת האינסוף. לא חייבים ישות תבונית אינסופית כדי להרגיש בעל משמעות. מאד נחמד להחליט שיש הורה שברא את הכל, שהכל נברא באהבה ושיש כוונה ותכלית בכל דבר ובכל מקרה שקורה לך בחיים. השאלה האם זה באמת המצב? כמו שניסיתי להראות בפוסט הקודם, הדתות הן המצאות אנושיות ורעיונות על אלים שונים, אלוהים, כוונה ותכלית בטבע גם הם רק המצאות פסיכולוגיות שבאו להרגיע אותנו ולתת לנו פיתרונות קסם מהירים מבלי להתאמץ בחיפוש אחר פיתרון אמיתי.
מסרים יפים של הברסלבים, אך בסופו של דבר הכל מגיע לנחמה הפשוטה, אבאל'ה אוהב אותך! וכמובן ה' הוא המלך וההורה הטוב והמגונן שנותן לך משמעות ופתרון מהיר.
 
מהי רוחניות חילונית? לפי ויקיפדיה "רוחניות היא דרך חיים המטעימה את המימד הנפשי והפנימי של הקיום."
הבנתן? גם אני לא.
הכוונה כנראה היא הצורך הפנימי\אנושי שלנו להבין למה כל זה שווה? מה הטעם בחיינו, מה החשיבות של העולם ושלנו? לדעתי הצורך הזה למשמעות בא מתוך ההרגשה הפנימית שלנו שאמורה להיות לנו חשיבות. הרי מי שלא מרגישה שאמורה להיות לה חשיבות, לא תנסה בכלל למצוא לעצמה חשיבות. לכן חיפוש המשמעות הזו באה מתוך הרגשה פנימית שלנו שאמורה להיות לנו חשיבות. מאחר שאנחנו לא מוצאים את החשיבות שלנו כשאנו מסתכלים סביבנו וכשאנחנו מבינים שאנחנו "תקועים" בגוף שברירי שצועד למותו, אנחנו נתקלים בבעיה, בעיה שקראתי לה פרדוקס גוף ונפש, הרגשת הסתמיות והסופיות של גופנו ושל העולם לעומת הרגשת העוצמה שיש בנו.
שימו לב לדוגמה לקטע הפתיחה של הסרט המצויין "עבודת נמלים" בו וודי אלן מקריין נמלה בשם Z שאומנם יודעת את תפקידה ואת מקומה בעולם, אך עדיין אינה מרוצה משום שהיא מרגישה שאמורה להיות לה ולעולם חשיבות. כמו שZ אומר "כל המערכת גורמת לי להרגיש כה חסר חשיבות!". זו דוגמה מצויינת להרגשת העוצמה שיש בנו, הרגשה ממנה נובעת התחושה שאמורה להיות לנו חשיבות ולא מספיק רק לחיות ולדעת את מקומנו ותפקידנו בעולם.
 

ובאמת, מה החשיבות שלנו? למה כל זה שווה? רק לגדול, להרוויח כסף, למצוא זוג, לגדל ילדים ולמות? ילדים שבתורם שוב יעשו את אותו הדבר ויגדלו גם הם ילדים, שיגדלו גם הם ילדים וכך הלאה.. מה הטעם? אין משהו טוב יותר מעבר לשרשרת חסרת החשיבות הארוכה הזו? יש לנו יותר מידי עוצמה בשביל לקבל את תפיקדנו האבולוציוני הסתמי הזה ללא התנגדות. אנחנו יותר מרק עוד בורג במערכת, חייבת להיות יותר משמעות לנו ולעולם! (ראו למשל די לעבדות העבודה!).
אם כך, רוחניות היא דרך חיים שמנסה למצוא משמעות לאדם, או במילים אחרות מנסה לממש את הרגשת החישבות שיש לנו וכך לפתור את פרדוקס גוף ונפש שלנו. אפשר לממש את הרגשת החשיבות שלנו על ידי המצאת אל שברא אותנו ואת העולם מתוך אהבה וכוונה, אך עדיף לממש את הרגשת החשיבות שלנו בדרך אמיתית ולא אשלייתית. יש כאן בחירה בערך האמת. אם משהו אמיתי צריך לקבל אותו גם אם זה קשה יותר מאשר להמציא סיפורים שעוזרים לנו פסיכולוגית. האמת עדיפה על אשליות שבאות לגרום לנו להרגיש טוב יותר. זו לא בחירה ברורה מאליו, אלא בחירה בכך שהאמת היא ערך גבוה יותר מערכים אחרים ולכן אין טעם להרגיש מאושר אם האושר מבוסס על משהו מזוייף. יש כאן גם הנחה שכן ניתן להגיע לאושר אמיתי, ז"א אושר שמבוסס על המציאות כפי שהיא ללא סיפורי מעשיות.

השיטה הטובה ביותר שמצאנו עד היום לבירור האמת היא השיטה המדעית ולכן המדע הוא הבסיס לדעת מה אמיתי ומה לא. אם ,לדוגמה, מתגלה בניסויים מבוקרים חוזרים ונשנים שלמים אין רגשות או שהומאופתיה אינה עובדת, אלו אישושים טובים שמראים מעל לספק סביר מהי האמת (ראו דוגמאות מעניינות באתר חשיבה חדה, שם הוא אסף מחקרים מדעיים על המון נושאי ניו אייג' שונים ומשונים ותוצאותיהם). ברגע זה ממש אתה שקורא את המאמר על צג המחשב ואת שקוראת זאת בסלולרי מאששים שוב ושוב את השיטה המדעית עצמה. המחשב, האינטרנט והסלולרי הם תוצאה של השיטה המדעית שאיששה תיאוריות מסויימות לגבי חוקי הטבע ומהן הומצאו הטכנולוגיות הללו. העובדה שהטכנולוגיות הללו פועלות שוב ושוב הן אישוש אדיר לשיטה המדעית כשיטה הטובה ביותר שמצאנו לחקר האמת.

מתוך הגישה המדעית-רציונלית הזו אומנם אי אפשר להוכיח את קיום או חוסר קיום האל (ולכך נקדיש פוסט מיוחד על אלוהים), אך כן ניתן להבין ולבסס כיצד התפתחו הדתות השונות וכיצד נוצר והתפתח רעיון האל. מתוך המחקר הארכיאולוגי וההיסטורי נראה שאין שום בסיס לשום דת ושאלוהים הוא פשוט עוד רעיון אנושי (התורה, לדוגמה, נכתבה כנראה בין שנת 700- לשנת 800-, ה"בהוואגאד גיטה" המקודש להינדואיזם נכתב בין שנת 400- לשנת 200- וכך הלאה). נראה גם שאין שום בסיס אמיתי לניו אייג' ולטענות מיסטיות אחרות ולכן יש צורך בהתמודדות חדשה עם הרצון שלנו לחשיבות ומשמעות. נושאים שעד היום רק הדת או המיסטיקה התמודדו איתן.
רוחניות חילונית היא דרך חיים שתוביל למשמעות ותסתמך על הידע שצברנו בעזרת הכלי הטוב ביותר שמצאנו עד היום להבדיל בין מה נכון ומה לא נכון - המדע. כדי להגיע למשמעות צריך לספר סיפור. אנחנו אוהבים לספר סיפורים, אפילו על עובדות מדעיות, חישבו על תורת האבולוציה לדוגמה ואיך מיד יצקנו סיפור ושאלנו מה משמעות התוצאות הללו לגבי חשיבות המין האנושי. מה אומרת העובדה שהתפתחנו מן הקוף? כיצד עובדה זו משפיעה על המשמעות שלנו, על המוסר שלנו, על יחסינו לבעלי חיים אחרים? אנחנו תמיד מנסים לצקת תוכן ומשמעות לתוצאות המדע היבשות ואנו עושים זאת ע"י יצירת סיפורים ופרשנויות לעובדות היבשות. הסיפורים חשובים למין האנושי, אי אפשר לוותר עליהם, אך צריך לבסס אותם על ידע אמיתי ולעדכן אותם לפי הידע החדש שנצבור. רוחניות חילונית היא פרשנות שמתעדכנת כל העת לפי גילויי המדע ותפקידה לספק סיפור מסגרת שייתן לנו משמעות ויפתור את פרדוקס גוף ונפש שיש בנו.
 
הדתות ניסו לתת משמעות ונחמה על ידי סיפור קבוע שקבע מהי האמת המוחלטת אשר נכונה תמיד. אמת שתמיד הציבה את האדם והכוונה במרכז המציאות וכך הובילה למשמעות ונחמה. כאשר האמת הכיביכול מוחלטת הזו נסדקה והתבררה כלא נכונה, נפלה גם המשמעות יחד איתה. כעת הגיע הזמן לעבור לסיפור שידגיש לא אמת מוחלטת כלשהי אלא דווקא את מסע החיפוש שלנו אחרי חשיפת האמת הנסתרת. רוחניות חילונית היא סיפור מבוסס מדע ופילוסופיה שמתעדכן כל העת ומדגיש את החיפוש. סיפור שיציע דרך חיים משמעותית לאדם מבלי לוותר על החתירה שלנו למצוא משהו גדול מאיתנו, משהו אינסופי שניתן יהיה לשאוף אליו ובעזרתו לממש את הרגשת החשיבות שיש בנו. אפשר לסכם שלוש בעיות שרוחניות חילונית צריכה לתת להן פתרון:
1. הצורך בנחמה מקשיי החיים
2. הצורך במשמעות שתתן מענה לשאלות כמו "למה הכל שווה עם בסוף אני אמות?", "מה החשיבות שלי ושל
    העולם?"
3. תשובה לשאלה איך כדאי לחיות את החיים, או אילו ערכים אמורים להוביל אותנו בחיינו כיחידים 
   וכחברה
אם כך ראינו שיש צורך בבניית סיפור חדש, רוחניות חילונית שתהיה סיפור שמתעדכן ללא הרף, מבוסס על השיטה המדעית אשר ינסה לענות להרגשת החשיבות שיש לבני האדם ע"י יצירת משמעות אישית וחיבור לדבר אינסופי. אך איך ניתן לעשות זאת? האם בכלל קיים משהו אינסופי שלא קשור לאלוהים ולא קשור למיסטיקה או ניו אייג'?
אז מה אומרת הרוחניות החילונית הזו וכיצד היא פותרת בעיות אלו?
על כך בקרוב בפוסט ההמשך "מהי רוחניות חילונית?
"

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל freenl אלא אם צויין אחרת