11
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

חושבים טוב

חינם- לא תקחו?!

יהודים רבים בכל העולם יושבים היום אבלים. לא אוכלים,לא שותים, לא מתרחצים, יושבים על הרצפה בבית הכנסת, מתפללים,בוכים ומקוננים.

תופעה!

וכל זה על מה?! על בית המקדש (2 בתי המקדש) שנחרב לפני יותר מ-2000 שנה! זה זמן שלא נתפס, אין כמעט עמים בעולם שקיימים תקופה כל כך ארוכה ולא נכחדו או התפזרו לכל מיני מקומות. אבל עם ישראל זוכר. לא רק זוכר, גם מצפה ומייחל לחדש ימינו כקדם.

מוזר, אפשר לזכור מה היה לפני שנה,לפני 10 שנים,100 שנה... אבל 2000? אפילו ראיות מדעיות לא קל להביא על דברים כל כך ישנים. ובכל זאת...

היום, יש מאמצים קדחתניים לשמר את זיכרון השואה שהייתה לפני 70  שנה ומספר הניצולים הולך ומתמעט. ישנם חצופים בעולם שבראש מורם באים ומכחישים את השואה, אומרים: לא היה ולא נברא. ישנם ניצולים, ישנם מליוני עדויות,יש אפילו תמונות ויומנים והם מכחישים וגם יש מי שמאמין להם!

חוששים, שעוד 30 שנה,עוד 100 שנה גם בישראל בקושי יזכרו את השואה, אולי גם כאן אנשים יכחישו או ימעיטו במה שהיה. הרי אפילו היום, קשה מאד לתפוס איך התרחש דבר כזה? ועוד על ידי עם הנחשב כל כך נאור....

והיום, יושבים אנשים, זוכרים ובוכים על דבר שהיה לפני 2000 שנה! איך אפשר להסביר את זה?

כמעט אין איש (וגם אני לא,כמובן)  שיכול ממש להבין איזו מציאות הייתה כשבית המקדש היה בנוי, איזו משמעות והשפעה הייתה לזה, אז איך אפשר לבכות ולהתאבל על זה? יש אפילו אנשים שמזלזלים בזה, שלא רוצים את זה...

אבל אולי אנחנו מפספסים את הנקודה.

אולי האבלות היא לא ממש דווקא על הבניין שנחרב, הרי לכאורה מה הבעייה פשוט לבנות אותו מחדש? (נניח לרגע בצד את המשמעויות הפוליטיות שיש לצעד כזה כיום, זה לא הנושא), כלומר במקום לבכות- פשוט לבנות שוב ושלום על ישראל. אז כנראה שבאמת לא זו הנקודה!

יש מדרש על מגילה איכה (שאותה קוראים היום), שכביכול ישראל באים אל רומי ואומרים להם "בית שרוף שרפתם". מה זאת אומרת? בעצם הם אומרים, לא אתם שרפתם והחרבתם את בית המקדש, הוא כבר היה שרוף מלפני כן!

טענה מעניינת, אך עובדתית היא לא נכונה, אז מה העניין פה?

אלא, ידוע שבית המקדש (השני) נחרב בגלל שנאת חינם שהיתה בעם ישראל ועל כך ישנו הסיפור המפורסם על קמצא ובר קמצא (ניתן ללחוץ על הקישור כדי לקרא את הסיפור במלואו), מה שהוביל לשחיתות מוסרית בעם ישראל. הייתה הרבה שחיתות ושנאה סביב כסף, מעמד וכבוד שהגיעו לדרגים הכי גבוהים בעם. היה מצב של ריקבון מוחלט.

בית המקדש זהו המרכז הרוחני והתרבותי של עם ישראל שמבטא את האחדות בין כל חלקי העם ובין העם לה'.  הוא מהווה ביטוי חומרי למצבו הרוחני והערכי של העם. ברגע שזה התפרק, גם בית המקדש למעשה "סיים את תפקידו" ולכן אמרו "בית שרוף שרפתם" , זה דומה לשרפת גופה. לא שרפתם משהו חי, כי אם משהו שכבר מת... אתם רק עשיתם את הפעולה החיצונית של שריפה באש.

וניתן למעשה לומר, שעל זה עיקר האבל, על שנאת החינם שאכלה וממשיכה לאכול אותנו במידה כזו או אחרת גם היום (היום המצב טוב לאין ערוך ממה שהיה אז!)

ולכן עיקר התיקון לשבר הזה הוא להרבות באהבת חינם. קל לאהוב את החבר שלי שדומה לי ,שחושב כמותי ונוהג כמוני  ואנחנו מסתדרים מצוין. אבל בא נראה אותך אוהב (מכבד,מעריך,סובלן וכו') את זה ששונה ממך, שחושב הפוך ממך שמאמין בדברים אחרים ומתנהג בצורה שונה. יש נטייה אוטומאטית להתנגד לו, לכעוס,להתרגז. אבל אם מתאמצים, אפשר להגיב גם אחרת וכן, יש דברים שצריך להתאמץ בשבילם, ככה בונים אהבת חינם וכשזה יקרה, גם הבית כבר יהיה בנוי, הבנייה באבנים תהיה רק אקט טכני כדי להשלים את המלאכה!

שנזכה להיות מאוחדים, אוהבים וסובלניים אחד כלפי השני,

זה בחינם וזה שווה! 

 

 

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

52 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל חושבים טוב אלא אם צויין אחרת