44
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

הסקירות של גלי

המלצות וביקורות ספרים של קרולין (גלי) וילדיה!

פוסטר, אתה מת / פיליפ ק. דיק

פוסטר, אתה מת - פיליפ ק. דיק  - אתר נוריתה

 

"קובץ שני מסיפוריו הקצרים של הסופר האמריקאי האגדי פיליפ ק' דיק (1982-1928), המתפרסם לראשונה בעברית. בדומה לרוב עבודותיו של דיק, גם סיפוריו הקצרים עוסקים באופן אינטנסיבי ומרתק בנושאי הליבה של יצירתו: ממשותה של המציאות הנתפסת; הגבול הדק והלא מובחן לעתים בינה לבין שיגעון; הדינמיקה של פסיכוזות אישיות וקבוצתיות; יכולת עמידתו של היחיד החריג אל מול השלטון או אל מול התפיסות המקובלות בחברה שבה הוא חי; הגדרתה של אנושיות; כוחן של דתות; זרימת זמן ומסע בזמן; המלחמה הקרה; מניפולציות של מידע; עתידים אפשריים להתפתחותו (או להיכחדותו) של המין האנושי, ועוד."


זהו קובץ סיפורים שני של הסופר פיליפ ק. דיק  שיצא כספר אלקטרוני  בלבד באתר מנדלי.  אתר מנדלי מתמחה בהוצאת  ספרים דיגיטליים שניתן להורידם בקלות למרבית הטאבלטים. מכיוון שברשותי קינדל קיבלתי את  הקובץ בפורמט מובי (המתאים לקריאה בקינדל) ומצאתי את האיכות מצויינת. לא היתה לי שום בעיה להעבירו לקינדל ולא מצאתי הבדל בקריאה (מבחינת איכות הפורמט) בינו לבין ספרים דיגיטליים אחרים שקראתי באנגלית. אני קוראת בקינדל רק ספרים באנגלית והיה מוזר לקרוא עליו בעברית, אך מהנה. כאמור הקריאה בקינדל היתה נוחה עד מאד ויכולתי לשנות את הפונט וגודל האותיות  כאוות נפשי. נהניתי לקרוא את הקובץ על הקינדל שלי והקריאה זרמה כמו בספר רגיל, אם לא יותר.  

קראתי את קובץ הסיפורים הראשון  של פיליפ ק. דיק שיצא אף הוא באתר מנדלי בגירסה דיגיטלית ("האדם שמחוץ למשוואה") ואהבתי.  הסיפורים בקובץ הראשון היו מצויינים ברובם,  אך  הסיפורים כאן משובחים אף יותר! לרוב בספר  סיפורים אין אחידות ברמת הסיפורים. להבדיל, פה כל הסיפורים היו מוצלחים אחד אחד ואהבתי את כולם!!!!!!!! מזמן לא קרה לי שאהבתי את כל הסיפורים בספר כמו בקובץ זה. חלק מהסיפורים סוריאליסטים במידה זו או אחרת, אך חלקים מציאותיים להחריד. בהחלט יכולתי לדמיין תסריט בו יתגשם חלק מהמסופר...

הקובץ מורכב מ-11 סיפורים ולמרות שחלקם מיושנים,  חלקם עדיין רלוונטים לימינו. נושאים כדת, ביקורת על השלטון ותעשיית הצבא, ניהול מידע  ועוד,  לא נס ליחם גם בימינו. רוב הסיפורים משרטטים תמונה עגומה על הצפוי בעתיד, לפי מיטב דמיונו הפורה של הסופר.

אציין חלק מהסיפורים שבקובץ:

"ארוחת בוקר לאור הדמדומים" - משפחה מוצאת עצמה 7 שנים קדימה בעולם מוכה מלחמה ומגיפות.
"משחק קליפות"  - קבוצת ניצולים  בכוכב שומם מגלה תגלית מצמררת על עצמה.
"הזר התלוי"  - עוסק בחייזרים מתוחכמים המשתלטים על עולמנו.
"אחרון האדונים" - עוסק בעולם ללא ממשלות (נשמע מפתה משהו)
"האיש המוזהב" - עוסק באדם פראי בעל יכולת לראות את העתיד.
"גן העדן המוזר"  - מספר על טייס חללית המגיע לכוכב בתולי שבו דבר אינו כפי שהוא נראה.
"פוסטר אתה מת" - אדם מסרב להיכנע להיסטריה ההמונית ולרכוש מקלט גרעיני, למגנת ליבו של בנו. בספר זה החותם את הקובץ מועלית ביקורת מוסווית נגד תרבות הצריכה ומתוארת דרך יעילה להגברת מכירות (שיטת ההפחדה במידה ותהיתם),


רוב הסיפורים מתרכזים סביב השפעת המלחמה הגרעינית על עולמנו ועוסקים בנושאים כהכחדת הכוכב, חזרה בזמן, חייזרים, חינוך עתידני מצמרר (חינוך הילדים מועבר לרובוטים), מוטציות ושאר ירקות. בסיפורים יש רעיונות מעניינים על הצפוי בעתיד והכתיבה במיטב המסורת של פיליפ ק. דיק. הסיפורים מהודקים, בעלי סוף סגור ומפתיע,  מלוטשים, מעוררי מחשבה ומזכירים סצנות מסדרת "איזור הדמדומים". כל סיפור עומד בפני עצמו ובדיוק באורך המתאים. למרות שמדובר בסיפורים קצרים, הסופר מצליח להעביר בכל סיפור את העלילה והאווירה, לשרטט דמויות אמינות ולהעביר את מסר הסיפור. התרגום מוקפד, קולח ומוצלח אף הוא.

הקריאה זרמה במהירות ובנעימות על הקינדל שלי ואיכות הקובץ  הגדילה את הנאתי מהקריאה. לפני שהרגשתי, הגעתי לסוף הספר ונשארתי עם טעם של עוד. כעת נשאלת השאלה, מתי ייצא קובץ הסיפורים השלישי??

בשורה התחתונה: העולם לפי פיליפ דיק!

 
 פוסטר, אתה מת / פיליפ ק. דיק
ספר דיגיטלי, הוצאת טרה
2013, 240 עמ'

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

6 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל גלי1היחידה אלא אם צויין אחרת