44
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

חופשי ומאושר

מה אפשר ללמוד מההפיכה השנייה במצרים? הפיכה בשירות המהפכה

מרגש לראות היסטוריה מול העייניים!

יש אומנם מי שהעדיף באותו הזמן לראות ריבים חסרי חשיבות בבית האח הגדול, אך רבים הבינו את גודל האירועים שמתרחשים ברגעים אלו במצרים וצפו בשידורי החדשות השונים. הנה ריבים שיכולים להשפיע על התנהלות העולם כולו והם חלק מהמאבק הבלתי פוסק של האדם, בכל מקום ובכל זמן, לזכות בהכרה, בשליטה ובחופש. מצב מוזר קרה בהפיכה הזו במצרים, מצד אחד הנשיא מורסי ומפלגתו, מפלגת האחים המוסלמים, ניצחו בבחירות דמוקרטיות אחרי ההפיכה הראשונה ומצד שני ציבור רחב שוב יצא לרחובות ולכיכר תחריר להפגין כדי להעיף את מורסי והאחים המוסלמים מהשלטון. מורסי הצליח להשניא את עצמו ואת האחים המוסלמים תוך שנה על רבים מאזרחי מצרים וכעת הצבא התייצב לצד המפגינים וסיים בכוח את שלטונו של מורסי. במשך שנת כהונתו מורסי עשה צעדים רבים שנראו נוגדים את רוח הדמוקרטיה שהמהפכה המצרית ניסתה להביא למצרים ומהפכנים רבים מההפיכה הראשונה הרגישו שגנבו להם את המהפכה. מצד שני, מורסי נבחר בבחירות דמוקרטיות, ובדמוקרטיה אמורים לכבד את החלטת הרוב, גם אם לא מסכימים איתה. לא עושים הפיכה בשלטון דמוקרטי, רק בגלל שהנשיא הנבחר לא לרוחך. אז האם ההפיכה הזו לגיטימית?

אני חושב שזו הפיכה לגיטימית. ההפיכה השנייה הזו היא דוגמה מצויינת להבדל שבדרך כלל לא שמים לב אליו בין דמוקרטיה לליברליזם. כולם מכירים מהי דמוקרטיה, אך לא רבים יודעים מהי ליברליות. זהו מצב בעייתי משום שדמוקרטיה היא מנגנון חיוני, אך היא אינה הדבר החשוב ביותר או הערך העליון שאליו צריך לשאוף.
הדבר החשוב הוא הליברליזם. זוהי מערכת ערכים שלפיה מחוקקים את חוקי המדינה. בראש הערכים הללו נמצאת ההכרה בחשיבות של האדם היחיד ובחשיבות החופש שיש לתת לאדם בכדי שיוכל לממש את עצמו. בזכות הערכים הללו הליברליזם פיתח את זכויות האדם שמוגנות בד"כ בחוקה או בחוקי יסוד (כמו בישראל). מה הקשר בין דמוקרטיה וליברליזם?  הדמוקרטיה היא רק כלי אחד בתוך הליברליזם שמבטיח כוח וחופש מסויים לאדם. בזכות הכלי הדמוקרטי אמור להיות חופש וכוח לאזרח להחליט מי יהיה המנהיג שלו ומה הכיוון אליו הולכת המדינה בשנים הקרובות.
בגלל שדמוקרטיה היא רק כלי בתוך הליברליזם, הדבר החשוב באמת הוא לאו דווקא שמירה על סדרי דמוקרטיה אלא ההתקדמות לעבר מדינה ליברלית בעלת חוקה ששומרת על זכויות האדם. כמובן שחשוב לשמור על הדמוקרטיה, אך כאשר מדובר בתקופת מהפיכה בה המדינה מעצבת את דמותה מחדש לכיוון הליברלי והדמוקרטי יש חשיבות יותר גדולה להתקדמות לכיוון הליברלי מאשר לשמירה על דמוקרטיה תקינה. גם אם מורסי נבחר בדרך דמוקרטית, אם הוא לא עומד בהתחייבויות לחוקה ליברלית ולא פועל להבטחת ליברליזם במצרים, צריך להמשיך את המהפכה כדי להחליף אותו. אין משמעות מיוחדת לבחירות דמוקרטיות ללא זכויות וחופש לאדם שמובטחים בחוקה. רק לאחר גמר המהפיכה הליברלית והתבססות החוקה, יש לשמור על קיום החוקה והחוקים הליברליים והדמוקרטיים.

לכן, למרות כל הסיכונים שבדרך, אני בעד ההפיכה השניה הזו. כל עוד הצבא ידע שתפקידו אינו לשלוט אלא לתת לעם לכתוב חוקה ליברלית, להתארגן ולארגן בחירות דמוקרטיות חדשות, אני מאמין שיהיה בסדר. בינתיים, כמה שעות לאחר הדחת מורסי, אלו הן בדיוק ההצהרות של הצבא המצרי. יש לנו נטייה לראות הכל מנקודת מבטנו הצרה, אך כפי שרשמתי כבר אחרי ההפיכה הראשונה, צריך לזכור שמהפכות לוקחות זמן. מנקודת ראות היסטורית אין משמעות גדולה לטווח של שנים בודדות, אנו עדיין באותה מהפיכת אביב ערבי שהחלה בשנת 2011, המהפיכה המצרית עדיין לא תמה. זוהי עוד הפיכה בשירות המהפיכה שאנו בעיצומה ונקווה שבסופה נראה מצרים בעלת חוקה ליברלית ודמוקרטית שמכבדת את תוצאות הבחירות הדמוקרטיות.
שיהיה להם בהצלחה!

ומה איתנו? האם כעת, לאחר הצלחת המחאות האזרחיות ששוב החלו בפייסבוק ועברו לכיכר תחריר וההפיכה השנייה במצרים, נראה גם כאן וברחבי העולם התעוררות והמשך של המחאות בגלובליות משנת 2011? האם גם מהפיכה זו עדיין לא הסתיימה ויהיה לנו מאהל רוטשילד שני?

ריאיון של ערוץ 10 עם עיתונאית מצרייה בעברית שוטפת

שימו לב מה יש לה להגיד עלינו

 

שידור ישיר מכיכר תחריר

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל freenl אלא אם צויין אחרת