00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

עיניים גדולות בארץ שטוחה

אז למה באמת נשים שותקות

התמונה לקוחה מהעמוד פייסבוק של slutwalk perth

ברשומה הקודמת בבלוג תיארתי כמה מקרים של הטרדות מיניות (בעלות אופי מיני או על רקע מגדרי), תקיפות מיניות ואונס. כתבתי בסוף הרשימה שיש עוד מקרים שאני לא מוכנה לתאר ולמה שתקתי כל השנים. חברותיי שהחליטו גם עכשיו להפסיק לשתוק שתקו מאותן סיבות. אם סיפרת לחברות או לבני משפחה או כתבת בפורום בשם בדוי זכית כבר לשמוע שהגזמת, לא הבנת, צחקו איתך, קורה ב"טעות", פיזיולוגי, טבעי, מדעי או שהיית עדה להשתקה שעברו אחרות. המנגנונים האלו כל כך חזקים שאנחנו כבר משתיקות את עצמינו לפני שפתחנו את הפה בכלל כי אנחנו יכולות לחזות מראש את התגובות.

לכן גם לא התפלאתי בין התגובות המחזקות והמחבקות לקבל גם תגובות שבדיוק מוכיחות את הפואנטה.

מצד אחד אומרים לנו כל הזמן, תתנגדי, תצעקי, הם לרוב נבהלים כשהם נתקלים בהתנגדות או לפחות מישהו אחר ישמע ויעזור ואז כשאני מספרת על בן כיתה שהרים אותי ולא רצה להוריד אותי למרות שצעקתי עליו שיוריד אותי וכל ילדי הכיתה עמדו סביבנו וצחקו אז כותבים לי "המקרה יכול בקלות להיות משחק תמים גם בין ילד לילד (בנים)" אה, כי באותה מידה בדיוק הוא היה יכול להרים בן כיתה אחר וזה רק במקרה שהוא הרים בת וזה תמים מאוד שהוא וכל מי שעמדו סביבינו התעלמו מההתנגדות שלי שהיתה די ברורה ולא משתמעת לשני פנים?

כשאני מספרת על גבר זר באוטובוס שדחף את היד שלו בין הכסא לישבן שלי אז כותבים לי שאולי המקרה שאני מתארת שקרה לי קרה בכלל אחרת "אולי הוא פשוט נשען ולא התייחס למרחב האישי של מי שלידו , אם שמים את היד בהשענות על המושב שליד." איך אפשר לשים את היד בהשענות על המושב ולהגיע עם כף היד לוגינה שלי?!?! ו- "חסרים מקרים שאדם אחת נוגע בטעות באיזור מוצנע של אחר שעוברים באיזור צפוף למשל ? (לא חושב שיש אדם שלא נגעו ושלא נגע בטעות באחר)"   איך אפשר "לגעת בטעות"מתחת הטוסיק של מישהי שיושבת? קרה לך? חשבת שאיבדת מטבע על הכסא של מי שיושבת לידך וישבה שם כבר לפני שעלית לאוטובוס בכלל? ברור, קורה לכל אחד.. למעלה מ-20 שנים אני נוסעת בתחבורה הציבורית ולפעמים ממש צפוף באוטובוס ועוד לא יצא לי "ללטף בטעות" אשכים.
רק גברים שהם כל כך עיוורים לעובדה שהחוויה שלהם במרחב הציבורי כל כך שונה מהחוויה של נשים במרחב הציבורי יכולים להגיד לאשה שמרגישה וחשה שמישהו נגע בה בכוונה שאולי זה היה בטעות. בכם נוגעים בטעות, בנו נוגעים גם בכוונה! ולכן אנחנו מזהות גם את ההבדל.

כשגבר זר מעיר על השדיים שלי או על הטוסיק שלי או מספר לי מה הוא היה מת לעשות לי (יש לי עוד הרבה דוגמאות חוץ מה"הלצה" על  הבלונים) אז הוא מתחיל איתי וכמבן השפלת נשים זו דרך לגיטימית להתחיל איתן (לומדים את זה אפילו איפשהו) ו"
כל עוד זה היה במין שעשוע, מצחיק או בוחן גבולות, זה בסדר עד שאמרת איזה לא ברור" . לא נכון! ראשית זה גם לא נכון בהגדרה החוקית של הטרדה מינית, חפש אותה חבר. הערות מבזות על מיניותם של א.נשים הן הטרדה מינית עוד לפני שהאשה המוטרדת אומרת "תפסיק בבקשה,זה לא אישי נגדך ואני ממש לא רוצה לפגוע ולא להשמע נחמדה אבל לא נעים לי. תודה על ההבנה,מקווה שלא נעלבת,סליחה, שלום" (את חייבת להיות נחמדה אחרת הבאת על עצמך את ה-"יא שרמוטה מי בכלל הסתכל עליך יא מכוערת")

אחד הטוקבקים שאל אם אני בזוגיות פתוחה כי זה רלוונטי למשהו והסיפור על הבחור שאנס אותי כשהייתי חולה נשמע לו לא הגיוני כי למה שבחור ירצה להדבק בדלקת ריאות שכידוע נדבקים בה במגע מיני.

וכמובן שגם קיבלתי את התגובות הרגילות "כאילו לא ידעת ולא רצית את זה אל תשחקי אותה. אם לא היית רוצה לא היה קורה כלום."

וגם המושג "מקרה אפור" נזכר בתגובות ועליו אני רוצה לכתוב עכשיו.

מקרה אפור זה איך שקוראים לכל מקרה שאפשר למצוא איזושהי דרך (וגם רצוי שניה אחרי שמישהי אזרה אומץ לספר אותו) להטיל בו ספק. לערער את בטחונה של המלוננת, לטעת בה את המחשבה שאולי היא לא הבינה, אולי היא לא זוכרת טוב, אולי היא שדרה מסר... בקיצור, שאפשר למצוא איפה היא אשמה. לא חייבת להיות אשמה שהבחור חלאה (אנחנו לא עד כדי כך חסרי רגישות!), אבל היא כן אשמה שהגישוש המשעשע בוחן הגבולות הפך להטרדה שהתדרדרה והפכה לתקיפה או\ ולאונס.
 

אם איזשהו מהמקרים האלו שתארתי בפוסט הקודם הם לא "חד משמעיים" ו"אפורים" זה אך ורק בגלל שאנחנו חיים בתרבות שבה מלמדים אותנו מגיל הגן שבנים הם בנים וכשהוא מושך לך בשיער או בחזיה, מרים לך את החצאית וצוחק, בועט בך בהפסקה ונותן לך סתירה בסוף יום הלימודים זה רק בגלל שהוא מחבב אותך! את לומדת - בנים מבטאים אהבה באלימות.

אנחנו חיים בתרבות שבה אומרים לך שאם לא אמרת ברור שאת לא מעוניינת הוא לא אמור להבין שהוא מטריד אותך אבל כשאת חוסמת מישהו מלהגיב לך בבלוג הוא לא מבין מזה שאת לא מעוניינת בשום אינטראקציה איתו., לא, הדבר הבא שהוא עושה זה לשלוח לך מסר אישי וכשאת כותבת לו "לא רוצה לקבל ממך יותר מסרים" מה אתם חושבים שהוא עושה?

אחנו חיים בתרבות שבה נשים הן לא אמורות להיות מיניות ולכן הסכמה נלהבת ורצון ממילא לא מצפים מהן אז מספיק לשם כסת"ח שהיא כבר לא תגיד שהיא לא רוצה. תרבות בה אם היא אמרה שהיא לא רוצה זה לא אומר שאי אפשר יהיה להשיג אחרי כמה מניפולציות "טוב, נו" וש "טוב, נו" זה מספיק בשביל גברים להנות ממין.

ואנחנו חיים בתרבות שבה יש מקרים שאפשר להשתמש בהם אחרי האונס כאיזושהי הוכחה להסכמה כללית מראש לזמן בלתי מוגבל למשל אם היא לא בתולה, כבר שכבה עם הרבה (יותר משניים?) בחורים אחרים (אז למה לא איתי?), אם היא ביסקסואלית, פוליאמורית, בזוגיות פתוחה או סתם בגדה פעם, אם היא מתלבשת "כמו זונה", אם היא מתפרנסת מזנות,  כל התנאים האלו זה כמו ייפוי כוח ללא תאריך תפוגה.

אנחנו חיים בחברה שבה אומרים לנו כל הזמן לקבל הערות מיניות כמחמאה, שפרסומות בטלויזיה מתארות מקרים שבהם אשה אמורה בכלל להגיד תודה שמישהו מסתכל עליה וששופט בדימוס אומר שיש נשים שנהנות מאונס.

לתרבות הזו קוראים תרבות האונס, אולי שמעתם פעם את המושג הזה ולא ידעתם למה אנחנו מתכוונות. עכשיו אתם יודעים. מקווה שתחשבו על התגובות שלכם להבא.

וזו היתה הפואנטה של הפוסט הקודם - התגובות שלכם זה למה נשים שותקות!


 

מתוך עמוד הפייסבוק של מצעד השרמוטות של תל אביב 2013

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

6 תגובות

ארכיון פוסטים
נקה
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל ayala26 אלא אם צויין אחרת