00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

משפט ועסקים

האם ניתן להגיש תביעת רשלנות רפואית בשם אדם שנפטר?

החוק בישראל מתיר הגשת תביעת רשלנות רפואית בשם אדם שנפטר. ברוב המקרים התביעות מוגשות על ידי הורים לילדים שנפטרו במהלך הלידה או כתוצאה מסיבוך מוקדם, אך לא מעט תביעות מוגשות גם על ידי שאירים של אדם זקן שעבר טיפול רפואי רשלני. כל תביעה של מטופל כנגד רופא, אחות, פסיכיאטר, רוקח וחבר צוות רפואי נחשבת לתביעת רשלנות רפואית. התביעה יכולה להיות בגין התרשלות בטיפול הרפואי עצמו, התרשלות בשל היעדר הסכמה מדעת או פגיעה באוטונומיה. קשה יותר עבור שאירים להוכיח רשלנות רפואית מהסוג של התרשלות בשל היעדר הסכמה מדעת או פגיעה באוטונומיה, וזאת עקב מחסור מראיות מצד הנפגע עצמו, ולכן תביעות הרשלנות בשם אדם שנפטר נכללות בקטגוריה של התרשלות בטיפול הרפואית עצמו.

הוכחות בתביעת רשלנות רפואית

מתן אבחנות שגויות יכול גם הוא לשמש עילה לתביעת רשלנות רפואית בשם אדם שנפטר. כאשר אדם סבור כי קיבל טיפול רפואי רשלני וניזוק מכך, עליו לפנות אל עורך דין המתמחה בנושא מוקדם ככל האפשר. בית משפט קובע פיצויים בגין רשלנות רפואית רק אם התובע יכול להוכיח את הפרת חובת הזהירות מטעם הצוות הרפואי, את הנזק שנגרם לו ואת הקשר בין הדברים. ללא קשר סיבתי עובדתי וקשר סיבתי משפטי יתקשה בית המשפט לפסוק פיצוי בנזיקין. מאידך, לא כל נזק הנגרם לתובע לאחר טיפול רפואי הוא תוצאה של רשלנות. גם אם במקרים קיצוניים המטופל נפטר, יש לבדוק האם מדובר על תופעת לוואי, סיבוך העומד בקריטריונים של רפואה מודרנית או תגובה לא צפויה אשר את האחריות לגביה לא ניתן להטיל על הרופא. 

התייעצות עם עורך דין

על מנת לבדוק האם רופא התרשל בתפקידו מקבל לידיו בית המשפט חוות דעת מטעם מומחה. חוות דעת זו עוזרת לבית המשפט להפעיל את "מבחן הרופא הסביר", בו יש לבדוק האם כל רופא היה מתנהג בצורה דומה תחת הנסיבות הקיימות. עורכי דין בעלי ידע בסיסי ברפואה יכולים לעזור לשאירי הנפטר לזהות רשלנות רפואית טרם התביעה, לגבש טיעונים מוצקים ולקצר את ההליך הבירוקרטי. למרות שכאמור אין מניעה להגיש תביעת רשלנות רפואית בשם אדם שנפטר, קיימות מגבלות הנובעות מהעובדה שמדובר על מקרים רגישים במיוחד.

גובה הפיצויים

שאירי אדם שנפטר זכאים במקרים מסוימים הקבועים בחוק לקיצבת שאירים מהביטוח הלאומי. זו הסיבה לכך שרוב הפיצויים הנקבעים על ידי בתי המשפט בתביעות רשלנות רפואית המוגשות על ידי שאירים אינם גבוהים. סכומי התביעה מדודים היטב ולוקחים בחשבון את הפיצויים המגיעים אל השאירים ממוסדות מדינה אחרים. יתרה על כך, בתי המשפט אינם משיתים באופן אוטומטי אחריות פלילית על רופאים רשלנים ולצורך כך נדרשת הוכחה לרשלנות חמורה או גרימת מוות ברשלנות. התלויים במנוח או בעזבונו של הנפטר צריכים לקחת זאת בחשבון ולבחון את עלויות ניהול התביעה, הכוללות אגרות, חוות דעת רפואית ועוד. בנוסף, עליהם להתחשב בתגמולי המוסד לביטוח לאומי אל מול הערכת שיעור הפיצויים הצפוי.

מטרת הפיצוי הכספי

לסיכום, כל אדם בישראל יכול להגיש תביעת רשלנות רפואית – גם בשם אדם שנפטר. בתי המשפט בוחנים את הפיצויים על פי חוות דעת רפואית ומבחן הרופא הסביר, ומתייחסים בדרך כלל אל התרשלות בטיפול הרפואי עצמו. מבחינת בתי המשפט מטרת הפיצויים היא לעזור לאדם שנפגע מרשלנות רפואית להתמודד עם ההשלכות הכלכליות. היות ושאירי נפטר זכאים לתשלום מהמוסד לביטוח לאומי, הפיצויים הנקבעים בתביעות המוגשות בשם הנפטר אינם גבוהים

לקריאה נוספת:

מהו משך תביעת רשלנות ומהן ההוצאות הכרוכות בה?

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל karmititu אלא אם צויין אחרת