00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

הבלוג של גליקמן

בית המשפט: למפעיל חניון צמוד חוף יש אחריות על הרחצה בחוף צמוד

כתבתי כבר  על הנוהג הפסול להפעיל חניונים ליד חופים האסורים ברחצה   ומתברר כי בית המשפט פסק בעניין כבר באופן ברור לפני 5 שנים .
בית המשפט קבע ב 2008 כי למפעיל חניון צמוד-חוף יש אחריות על הרחצה ולכן הפעלת חניוני רכב ליד חופים שאין בהם שירותי הצלה מחייבת את המפעיל למנוע רחצה. 

הרכב ביהמ"ש המחוזי בחיפה, בשבתו כבימ"ש לערעורים, קבל את ערעור עיזבון המנוח נסאר מג’יד ז"ל ,אשר טבע בכנרת בחוף "סוסיתא" בשנת 1999, על פסק דין בימ"ש השלום, וקבע כי המועצה האזורית עמק הירדן, קבוץ עין גב, והמבטחות אחראים לטביעתו של המנוח, בנתון לאשם תורם שלו.
נסיבות העניינים:
המנוח הגיע יחד עם חבריו לחניון סוסיתא בכינרת ביום 21.07.1999, דרכו נכנסו לחוף "סוסיתא". בשלב מסוים [בשעה: 15:45], כאשר שחה עם חברו במים, המנוח טבע ומת,
בית המשפט השלום דחה את תביעתו של העיזבון ועל כך הוגש ערר למחוזי .
[מקור התקציר: עיתון משפטי און ליין]

סגן הנשיא גדעון גינת קבע כי חוף סוסיתא, היה למעשה "נספח שאינו ניתן להפרדה" מהחניון. חובת הזהירות של מפעילת החניון כלפי המנוח מתפרשת איפוא, גם על רחצת המנוח בחוף סוסיתא. מפעילת החניון בהתנהלותה בחרה במודע להיות קשורה בצורה זו או אחרת לחוף הים, אלא שלא היה מצידה כל פיקוח עליו או שירותי הצלה, כנדרש . אחריות זו חלה באופן שילוחי גם על המועצה האזורית, מעניקת הזיכיון, על מבטחיה ועל מבטחי בעל הזיכיון. עוד קבע כי המועצה האזורית אינה רשאית להשתחרר מחובתה הסטטוטורית על-ידי מסירת ניהול חוף ים לגורם מהסוג של קיבוץ עין גב, מבלי לוודא כי גורם זה אכן מבצע את המוטל עליו בסבירות ומונע סכנה לציבור הפוקד את החופים, המופקדים על-פי דין בידי המועצה האזורית .
עוד ציין השופט כי ההנחה הבסיסית היא כי החניון, באופן בו הופעל, כלל בחובו סיכון בלתי סביר כלפי הלקוחות אשר שילמו בעבור שירותי החניון ומתקניו כחלק מהנחתם הבסיסית, כי החוף הגובל אשר ניתן להגיע אליו דרך החניון, הינו חלק בלתי נפרד משירות זה. לפיכך , מסקנתו היא, כי המשיבות חייבות היו לצפות לכך שחוף הרחצה הגובל יביא את המבקרים לרחצה במים, אף אם אין בנמצא במקום שירותי הצלה. סיכון הטביעה היה, איפא, סיכון צפוי אפשרי והתעלמות המשיבות מסיכון זה, הינה בגדר התרשלות כלפי ה"מבקר הממוצע" במקומות הנמצאים תחת פיקוחן.
השופט הבהיר כי מפעילת החניון לא נקטה את האמצעים הנדרשים, ספק אם נקטה אמצעים כלשהם. לא היה מצידה כל פיקוח, למרות העובדה שמטרת החניון היא לאפשר לציבור המבקרים גישה לחוף הים. לא הוכח, כי במעבר מהחניון לחוף הרחצה אכן הוצב שלט שניתן להסיק ממנו כי הכניסה למתחם זה מהחניון, אסורה. לא היו במקום שלטים, שאסרו רחצה בחוף, אלא לכל היותר שלט שהתריע וקבע כי: "האחריות על המתרחץ בלבד" . נראה, כי המשיבות בחרו לקדם גישה של איש הישר בעיניו יעשה. עוד נקבע כי אין בשלט שהיה במקרה הנוכחי כדי לשחרר את המשיבות מאחריות שעה שבנסיבות המקרה ניתן לייחס להן התרשלות של ממש. וכי האחריות של המתרחץ אינה מוציאה, כשלעצמה ובכל מקרה, אחריות של מפעילי החוף.
ובאשר לקשר שבין ההתרשלות לנזק ציין השופט כי מתקיימת זיקה סיבתית שכן אלמלא בחרו המשיבות שלא לנקוט באמצעי זהירות סבירים, ואלמלא ישבו באפס מעשה – לא היה הנזק נגרם; אילו הקפידו על אמצעי זהירות סבירים, כמפורט לעיל, ניתן לקבוע במאזן ההסתברויות שהנזק היה נמנע.
השופטות שטמר ובר זיו הצטרפו לעמדת השופט גינת והדיון הוחזר איפוא לערכאה הדיונית הראשונה.  [עא 1256/05 ניתן 22.4.08]  [קישור לפסק הדין בערר]

 בדיון נוסף שהתקיים בתיק בבית משפט השלום נקבע כי המועצה האזורית עמק הירדן וקיבוץ עין גב אחריות בחלוקה שווה ביניהן לנזקו של התובע .
 בית המשפט חייב את המועצה האזורית עמק הירדן וחברות הביטוח שלה לשלם 160 אל"ש  לתובע  וקיבוץ עין גב וחברת הביטוח שלו 224 אל"ש  לתובע
[קישור לפסק הדין הסופי]  

כמה הערות:

  1. יודגש כי במועד אירוע הטביעה 1999  חוף סוסיתא היה מוגדר כ"חוף בלתי מוכרז אך אינו אסור ברחצה"  אולם מאז שונתה תקנת  צו החופים וכל רצועת החוף מחוף "חלוקים" עד חוף "המסעדה" בעין גב הוכרזה כחוף אסור ברחצה ובכלל זה חוף סוסיתא וחוף גופרה .   
    למרות הגדרת החוף בזמנו כאינו מסוכן, בית המשפט אמר את דברו באופן נחרץ ולכן ברור שבחופים האסורים ברחצה כיום הדבר נכון שבעתיים.
  2. קביעת בית המשפט המחוזי אינה יכולה להסתכם רק במקרה הספציפי ובהשלכות הממוניות על הנתבעות   ברור מעל לכל ספק כי קביעה כזו הינה הנחיה מעשית לרשויות לפעול למניעת רחצה בחופים אסורים ובודאי שלא לעודד רחצה בהפעלת חניונים ושירותים שונים הצמודים לחופים  אסורים 
  3. לאחר פסק דין זה, משרד הפנים פרסם תקנת רישוי עסקים מיוחדת 7.ה.1  המחייבת כל חניון קמפינג צמוד  חוף להציב שירותי הצלה כחלק מרישוי העסק
    בעקבות שינוי זה, מר נחום דוד -  ממונה רשויות במשרד הפנים - מחוז צפון פרסם ב 15.1.2007 הנחיה ברורה  למפעלי החוף 

אולם עד היום ממשיכים להפעיל בכנרת  חחניונים ליד חופים אסורים ברחצה

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל GlikmanY אלא אם צויין אחרת