00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

גיא תיכון | מטפל התנהגותי בכלבים

מהו "אילוף חיובי" בכלל? - חלק 2.

שלום לכם חברים יקרים!

בפעם הקודמת דיברנו על המונחים המקצועיים המאפיינים את "האילוף החיובי" והפעם אנחנו נצלול לעומק קצת יותר.

האם הצלחתם לאתר התנהגויות שאתם אוהבים בכלב שלכם ולחזק אותו על זה? - אני בטוח שמי שניסה שם לב שאותה התנהגות התגברה ועם הזמן הפכה לקבועה יותר מאשר אקראית. למשל, מבט עליכם, ישיבה ליד הדלת, ישיבה לפני האכלה ועוד.

בואו רגע נעצור ונסביר איך כלבים חווים מהו חיזוק ומהו עונש.
האם אנחנו יכולים לקבוע מה הוא עונש ומהו חיזוק לכלב? - בסבירות גבוהה כן, אך יש מקרים, דיי שכיחים יש לומר, שהפעולה שאנחנו נוקטים יכולה להוות חיזוק ועונש במקביל או חיזוק במקום עונש. מבלבל? - בודאי, לא רק לכם.
חיזוק - כל פעולה מצידכם אשר תגרום להתנהגות מסויימת להתגבר או להמשיך באותה תדירות.
עונש - כל פעולה אשר תפחית או תכחיד התנהגות מסויימת.

דוגמה קלאסית.
הגור קופץ עליכם כאשר אתם יושבים על הספה ומתחיל לנשוך כל דבר שמגיע לפה שלו, בעיקר את הידיים שלכם, ואתם בתגובה אומרים לו "דיי" וכדו' (אתם בטוחים שהוא מבין את המשמעות?) ודוחפים אותו מכם. הוא מצידו, חוזר מיד וממשיך לנשוך!
האם הפעולה הזו מהווה עונש לכלב? - כלומר, אתם התכוונתם להעניש את הכלב על ההתנהגות הלא רצויה במטרה שיפסיק אותה, אך הוא הבין אתכם אחרת כניראה. הגור כניראה חשב שעכשיו משחקים והוא חוזר לעוד סיבוב של נשיכות (משחק נורמלי לחלוטין אצל גורים). מה יקרה בסוף? - אתם תרימו את קולכם ותראו כעוסים ורק אז הגור ירגיש לא בנוח ואולי יפסיק להציק לכם (לא בטוח שהוא הבין שעשה מעשה אסור), כי שפת הגוף שלכם הפכה להיות מאיימת בשבילו.
אגב, זהו אחד החסרונות הבולטים של ענישה, תמיד צריך להחמיר אותה עם הזמן (להרים את הקול יותר, שפת גוף מאיימת יותר, תיקון חזק יותר וכו') על מנת שתמשיך להיות אפקטיבית לטווח ארוך (הכלב מפתח כלפיה עמידות. לכן תתקלו בהרבה מקרים בהם האילוף התחיל עם קולר רגיל ואז עבר לחנק ואז לדוקרנים ואז לחשמל מתוך הנחה שהכלב לא לומד וחייב גורם הרתעה חמור יותר).

אז מה מבדיל את גישת האילוף ללא כפיה מגישות אחרות?

ראשית, בתפיסת עולמו של הכלב הביתי בחיינו. 
היום, לאחר מחקרים של שנים רבות, עדיין יש חילוקי דיעות לגבי מוצא הכלב, האם הוא "זאב אפור מבויית" או צאצא של אב קדום משותף לזאב ולכן התיאוריה הישנה ("תיאוריית הדומיננטיות" - לפיה מוצא הכלב מהזאב) מאוד בעייתית ואף מעוררת עימותים רבים עם הכלב על בסיס "מלחמת המעמדות", דבר הפוגע אנושות, לעיתים, בקשר שלכם עם הכלב.
יותר מזה! חוקרים רבים בשנים האחרונות חוזרים ואומרים שזו טעות נפוצה להתייחס לכלב כאל "זאב מבויית". הכלב הוא פשוט "כלב" ולא זאב משום סוג שהוא.
אחד מהם למשל, הינו החוקר הנודע David Mech משנות ה-60-70, אשר פונה אל המצלמה ומסביר על הטעות התפיסתית בכל הקשור למונח "כלב אלפא". 
אני אגלה לכם סוד, דיוויד היה אחד החוקרים שטבע את המונח "זאב אלפא" ובסירטון הוא מסביר עד כמה המונח והתפיסה הזו שגויים ביחס לכלבים אשר קוראים להם "כלב אלפא". 
שווה צפייה!

http://www.youtube.com/watch?v=tNtFgdwTsbU


שנית, אילוף ללא כפיה אינו מתייחס לתיאוריה כזו או אחרת על מנת לאלף כלב כזה או אחר. אין תיאוריה לפיה יקום ויפול האילוף. הגישה מסתמכת על חוקי למידה אוניברסאליים להם כפופים הכלבים (וגם אתם!), אמונה שהכלב מחפש שיהיה לו מקסימום טוב (לא, הוא לא עושה לכם דווקא) והכי חשוב, הגישה מבוססת על מדע עדכני ולא לפי תיאוריות מיושנות, שככל שעובר הזמן רק מופרכות והופכות ללא רלוונטיות יותר ויותר לעולם הכלבים.
אם אתבקש לאלף האסקי סיבירי לא אבוא לאימון מתוך ידיעה מוקדמת שמדובר על כלב "עקשן", הרי שאכשיל את האימון מראש. במקום, אבוא עם ראש פתוח ואשפוט את הכלב שמולי כאינדיבידואל ולא כ"גזע". הרי גם בתוך הגזע יש טווח רחב מאוד של תכונות שונות ומגוונות.
לצערי, אני מכיר אנשים שאמרו מראש שלא יאלפו את הכנעני/סמוייד/האסקי וכדו' שלהם כי "זה חסר טעם".
אנשים יקרים! אלו בדיוק הסיבות שמונעות מכם להינות אפילו יותר עם הכלבים שלכם. אל תתפסו למיתוסים מיושנים.
גם כלבי האסקי אוהבים חיזוקים, רק צריך למצוא מה עובד עליהם.

 

שלישית, התייחסות גבוהה לרגשות שמפגין הכלב כלפי חוץ על ידי שפת גופו.
ניתן לשנות רגש אצל כלבים! חד משמעית.
הטכניקה אפילו פשוטה ביותר - אם תקשרו דבר מה שהכלב לא אוהב או מפחד ממנו (איני מדבר על חרדות עמוקות, שם יש צורך בהתערבות מקצועית רצינית יותר) לדבר מה שהכלב מאוד אוהב הרי שתעזרו לו לשנות את הרגש שלו כלפי הגירוי.
דוגמה - אם הכלב שלכם אינו אוהב שקוצצים לו ציפורניים או שמסרקים אותו או שמנגבים לו רגליים בחורף תוכלו לקשר את כל הפעולות הללו לצ'ופר מאוד מאוד אטרקטיבי, כמו פסטרמה. אם בכל פעם שתנגבו לו רגליים הוא יקבל קוביות נקניק תוך כדי הניגוב ולאחריו הרי שהוא יתחיל לאט לאט להציע בעצמו את הניגוב של הרגליים, כי הפעולה הזו הפכה למשתלמת ביותר עבורו. זה חוסך לכם מאמץ וזמן בטווח הארוך וכמובן, מלחמות אשר פוגעות בקשר איתו.
אט אט תוכלו להפחית בצ'ופרים וכל מה שישאר לכלב זו החוויה - קוראים לזה "הסטוריית חיזוקים". ככל שההסטוריה ארוכה וחזקה יותר כך ההתנהגות תהיה אמינה וחזקה יותר.
מומלץ לתת לכלב צ'ופר פעם בכמה זמן על מנת לשמר את המוטיבציה.
אשתף אתכם ואומר, שאחת הפעולות היותר שכיחות בעבודתי כמאלף הינה יצירת שינוי רגש מול גירויים שהכלב מפחד מהם, נמנע מהם, נרתע מהם וכו'. הטכניקה משלבת חיזוקים שהכלב אוהב, כגון: מזון, משחק, צעצועי האכלה, פעילות גופנית ועוד.

 

לסיכום,הגישה המדוברת מאגדת בתוכה מספר כללי ברזל בכל הקשור לאילוף כלבים:

1. טובת הכלב נמצאת בראש סדר העדיפויות שלנו ולא התוצאה. ברגע שנעשה זאת, התוצאות יגיעו מאליהן.
2. האילוף מבוסס חיזוק חיובי ואינו משלב כפייה, ענישה חיובית וחיזוק שלילי כלשהם ונמנע ככל האפשר מענישה שלילית.
3. לא נעשה שימוש באביזרים שנועדו להכאיב לכלב על מנת לזכות בביצוע מצידו (חנק, דוקרנים, חשמל) וכן לא יעשה שימוש בכוח פיזי על מנת לגרום לו לבצע מטלות ופעולות.
4. אילוף זה כיף! אין צורך לסבול מהתהליך, לא אתם ולא הכלב (כלב לא אמור לצווח בגלל תיקון ברצועה).
5. שימת דגש רב על לימוד הכלב "מה כן" נדרש ממנו וחיזוק על בחירה נכונה מצידו.
6. 
קיימים כללי התנהגות ברורים מאוד, גבולות ודגש על התנהלות נכונה בבית ובטיולים, זוהי לא גישה מתירנית בניגוד לדיעה הרווחת. אם כבר,     ישנם כללים ברורים מאוד ונוקשים לגבי החיזוקים, השימוש בהם, התזמון שלהם ועוד.
 

הכלבים שלכם זקוקים לכם שתדריכו אותם ותראו להם את הדרך הנכונה להתנהג בעולם האנושי והם זקוקים לכם שתעשו זאת ברגישות ובתבונה ולא בכוח ומשיכות רצועה. אתם המבוגר האחראי!
רוצים לקרוא לזה "המנהיגים" שלהם? - אין לי בעיה עם זה, עכשיו תבחרו איזה מנהיג אתם רוצים להיות, כזה שתומך, מעודד ומעצים את ה"פקודים שלו" או כזה שרודה בהם, משפיל ומפחיד אותם כדי לגרום להם לבצע את רצונו.

עד לפעם הבאה.

 

 

שבוע טוב לכולם!

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל AllRed אלא אם צויין אחרת