00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

אני חיה לי מיום ליום...

Facebook

ליחצו לייק ותוכלו להתעדכן גם דרך הפייסבוק

שיפולה- אומנות, בישול ואפייה

פופוליזם זול

01/05/2013

 

שר החינוך שי פירון, הוא שר פופוליסטי, שמנסה להיות פופלארי, אך אם ימשיך לפעול בצורה כזו, ייתכן ויתקע את המסמר האחרון בארון המתים של החינוך בישראל.

השוואת ימי החופשה של תלמידי ישראל לימי החופשה של ההורים, זאת הצהרה יפה מאד, אך מאד לא מעשית. במקום לאפשר להורים לקחת ימי חופשה במקביל לחופשות הילדים, דורש פירון לפזר את ימי החופשה בתוך השבוע- נו באמת...

זהו שר שלא עשה שיעורי בית, יושב במגדל השן ובהחלט לא מכיר את המערכת!!

אך לפני הכל.

אתמול פרסמו בחדשות את מספר ימי החופשה שיש לילדי ישראל "המסכנים", לעומת ימי החופשה שיש לילדי העולם המערבי. מסתבר שכביכול לילדי ישראל יש יותר ימי חופשה.

איזו שטות!!

במיניין ימי החופשה, הכלילו אך ורק את ימי החגים, ללא סופי שבוע והחופש הגדול.

אז אולי כדאי לדעת את הנתונים הבאים:

מרבית ילדי ישראל לומדים 6 ימים בשבוע ואילו ילדי העולם המערבי לומדים רק 5 ימים בשבוע- את מניין הימים הללו לא ספרו.

כמו כן, חופשת הקיץ מתחילה באירופה כבר ב-25 למאי ומסתיימת ב-1 לספטמבר ואילו החופשה של ילדי ישראל מתחילה ב-1 ליולי (בתיכון זה כאילו מתחיל ב-20 ליוני, אבל הבגרויות נמשכות לתוך יולי).

בסך הכל, לי נראה, שילדי ישראל "נהנים" הרבה פחות מימי חופש מאשר ילדי העולם, שאליהם כל הזמן משווים אותם.

והנה עוד אמרה פופוליסטית מטעם התקשורת והשלטון, בכדי להסיט את תשומת הלב של כולנו מהבעיה האמיתית- דמוקרטיה וקפיטליזם הן מילים חדשות ויפות לפאודליזם.

הצהרה הפופוליסטית של שר החינוך אתמול, מעלה דילמות רבות וקשות. הלכתי אתמול לישון מהרהרת בכמה דילמות וקמתי בבוקר עם מספר דילמות נוספות וסביר להניח שיש עוד כמה שיעלו במהרה.

רשימת הדילמות:

1. האם תהיה הבחנה בין מערכת החינוך היסודית והגנים למערכת החינוך העל יסודית?

2. ברחבי ישראל יש לא מעט בתי ספר שכבר עברו ל-5 ימי לימוד בשבוע. יום שישי הוא יום קצר והשעות שלו פוזרו בין שאר ימות השבוע. מה יקרה לבתי ספר אלה? האם שם יעברו למערכת של 4 ימים?

3. יום שישי הוא יום קצר, כמות השעות בו לומדים היא יחסית מעטה לשאר השעות אותן לומדים הילדים ביום רגיל, האם המורים יצטרכו להחזיר את אותן השעות, או יצטרכו ללמד מערכת מלאה בהתאם לשאר ימות השבוע?

4. הרפורמות האחרונות בחינוך, שיעבדו את המורים לבית הספר וכעת הם יושבים 40 שעות שבועיות בבית הספר. רבים לוקחים יום חופשי את יום שישי, כי אחרת יצטרכו לעבוד 6 ימים בשבוע. האם סל השעות השבועי של המורה יקוצר ב-8 שעות והמשכורת שלו תישאר כשהיתה- שגם ככה נשחקה ב-62% בעקבות הרפורמות, או שזאת הדרך לשעבד את המורים עוד יותר, לשחוק אותם ולהבריח אותם מהמקצוע?

5. במערכת הגנים, הגננת עובדת 5 ימים בשבוע. באחד הימים, באמצע השבוע, מחליפה אותה גננת אחרת, גננת מן המניין, שנקראת גננת מסתובבת. המעבר ל-5 ימים, יגרום לכך שמאות גננות ימצאו את עצמן מחוץ למערכת.

6. הפן הפסיכולוגי של התלמידים- מספר ימי החופשה לא ישתנה, אבל החשיבה הפסיכולוגית של הילד תשתנה וזה יהיה מאד מייאש. חופשה טובה ומרוכזת מידי פעם, עדיפה על סוף שבוע ארוך. התלמידים (בעיקר הבוגרים) חיים מחופשה לחופשה (ממש עושים טבלת יאוש), וכשלא תהינה חופשות (סוף שבוע לא נחשב בעיניהם לחופשה) מה יהיה?

7. הוראה היא עבודה שוחקת וקשה, מרבית המורים שורדים מתוך הידיעה שיש להם חופש גדול לנוח (רבים מהם עובדים בחופשת הקיץ: בדיקת מבחנים, השתלמויות וכדומה). קיצור החופש הגדול יגרום ליאוש ולנשירת מורים מהמערכת, בעיקר מורים צעירים, טובים וחדשים, לא בטוח שיהיו. האם מערכת החינוך ערוכה לקלוט מורים שהם עובדים זרים? האם נבדקו יכולות ההוראה של מורים מסודן, הפיליפינים ורומניה?

8. מורים יכולים לצאת לחופשה רק בימי החופש. ימים שמהווים את שיא התקופה, בה מחירי החופשות יקרות ממילא. האם בתנאים החדשים שיווצרו, יוכלו המורים לקחת חופשות גם באמצע השנה ולהנות ממחירים זולים יותר של חופשות בארץ ובחו"ל כמו יתר האנשים העובדים?

9. ימי יולי-אוגוסט הם ימים חמים ביותר. נכון, בתי הספר ממוזגים, אבל לצערנו, המזגנים במקרים רבים לא עובדים, פעילויות הספורט נעשות בחוץ או באולמות לא ממוזגים. בבתי ספר רבים מנסים לחסוך בחשמל ולכן לא מעלים שלטר לפני השעה 10:00- אלה תנאים בהם אי אפשר ללמוד ואי אפשר לעבוד!!!

10. בחינות הבגרות מסתיימות בתחילת חודש יולי. מקצוע מסתיים עם הבחינה, מה נלמד את התלמידים? איזו מוטיבציה תהיה להם בכדי להגיע לבית הספר?

11. תלמידים המסיימים כתה י"ב, מתגייסים כשבוע לאחר הבגרות האחרונה (מועד ב` במתמטיקה)- שמתקיימת עד ה-8 ליולי. מה יקרה לתלמידים אלה? האם לא יסיימו לימודיהם? האם לא יקבלו תעודה? או אולי צה"ל יסכים בטובו לדחות את הגיוס (דבר מוזר, היות וגיבושים רבים מתקיימים על בחינות בגרות ואבוי לתלמיד שלא יגיע לגיבוש ורבים מעדיפים את הגיבוש על פני מבחן הבגרות)?

12. דילמה שהעלתה חברתי היקרה לאחר סיום כתבת הפוסט- יום שישי הוא היום החופשי של מרבית ההורים, ביום זה יכולים ההורים לצאת לקניות, לעשות סידורים, לנקות את הבית ובעיקר לשבת בשקט בבתי קפה, מבלי שזאטוטוים קטנים יתרוצצו להם בין הרגליים. האם ההורים יוותרו על יום חופש זה, שממילא הוא יום קצר?

12 דילמות מנוסחות...

לא מעט!!

ובראש כבר עולות להן עוד כמה.

ראיתי אתמול את תגובת בני הגדול להצהרה, היה זה מחזה מדהים. היתה זו אחת הפעמים הבודדות בהן הקשיב לחדשות. הוא ממש התעצבן והחליט שיארגן שביתת מחאה של תלמידים, סביר להניח שהוא לא היחיד שהגיב כך.

מפלגת "יש עתיד" הגיחה לעולם ברעש גדול, עשתה רעש רב, הבטיחה הבטחות רבות ועדיין ניראה כאילו היא עסוקה בקמפיין בחירות ולא בעשייה של מפלגה שכבר נמצאת בפנים וצריכה לפעול.

בקצב הזה, לא נראה לי שלמפלגת "יש עתיד" יש עתיד גם בבחירות הבאות.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

7 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל שיפולה אלא אם צויין אחרת