00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

ירוק עד - אקולוגיה ואיכות הסביבה

מונח סביבתי #3 טביעת רגל אקולוגית

היום בפינת המונח הסביבתי, בה אנו בוחנים מונחים אקולוגיים מרכזיים בשפה פשוטה ועניינית - נחקור מעט את המושג "טביעת רגל אקולוגית".

עוד משמו של המונח ברור שמדובר במטאפורה; טביעת רגל היא הסימן שאנו משאירים אחרינו, עקבה של דריכת רגלנו המעידה על קיומנו ומעשינו.
כך היא טביעת רגלנו האקולוגית - מדד לבחינת מידת ההשפעה שיש לבחירות שלנו על הפלנטה והסביבה, כמה אנחנו "מעמיסים" על כדור הארץ.
המדד הזה משווה את הביקוש האנושי למשאבים (מים, מחצבים, מזון, אנרגיה ועוד) למול היכולת הממשית של כדור הארץ לספק אותם לאורך זמן, ולחדשם.

היה זה מאתיס ווקרנאגל (Mathis Wackernagel), מהנדס שוויצרי שטבע את המונח בשנות ה-90; הוא פיתח נוסחה בעזרתה ניתן למדוד כמה צורך אדם לפי אופי והרגלי חייו ביום-יום.
הנוסחה בוחנת כמה שטח אדמה נחוץ לסיפוק צרכינו: כמה שטח לגידול מזון? כמה שטח צריך למפעלים היוצרים עבורנו אנרגיה ומוצרים שונים? כמה שטח נחוץ כדי להכיל את האשפה שלנו? 

"אילו סבי, שהיה בנקאי, היה רואה כיצד מנהיגנו מנהלים את משאבי הסביבה, הוא היה צוחק", אמר ווקרנאגל, "אין לנו מושג כמה משאבים באמת עומדים לרשותנו, ואנחנו לא מנהלים מעקב אחר האופן שבו אנחנו מבזבזים אותם. בקצב הזה, ועל-פי הגרפים המתארים את העלייה בכמות האוכלוסייה בעולם ואת הצריכה הבלתי מבוקרת, הרי שבין שנת 2040 לשנת 2050 נזדקק לכמעט שני כדורי ארץ כדי לקיים את עצמנו. משיכת יתר ופשיטת רגל של בנק זה דבר שאנחנו יכולים עוד לספוג. אבל פשיטת רגל סביבתית היא בלתי-נסבלת. יש לנו רק כדור ארץ אחד".

ההשפעה האנושית המתרגמת לטביעת רגלנו הינה כפולה: מה אנו צורכים - ומה אנו משליכים. 

מה אנו צורכים: מאז ומעולם צרך האדם משאבי טבע לקיומו, כך היה משחר הזמנים וכנראה ימשיך עד לסוף הקיום האנושי.
השאלה המרכזית היא - האם שימוש זה נעשה בצורה אחראית, שקולה ובת קיימא, או שמה בצורה בזבזנית, חסרת ראייה לרחוק ו"אחרינו המבול"...

תפיסה "ירוקה" נפוצה גורסת שבתרבויות קדומות האדם חי בהרמוניה עם הטבע, הוא אמנם השתמש באוצרות הטבע אך השכיל לשמור על האיזון הטבעי - בעוד שבעידן המודרני אנו צורכים ללא הכרה, חומסים וגוזלים את המשאבים ומבצעים למעשה התאבדות תרבותית.
חלקה הראשון של ההנחה לגבי התרבויות הקדומות, הוא נכון בבסיסו, כי כשהרמה הטכנולוגית שהאדם הגיע אליה הייתה בסיסית (תקופת האבן, תקפות הברזל), כמות הנזק הסביבתי שהוא יכל לגרום הייתה לא גדולה והפיכה, אך עדויות ארכאולוגיות מראות לנו שגם בתקופות קדומות האדם לא השכיל לכלכל את צעדיו בתבונה ותרבויות שלמות נמחקו בשל כך.

בספרו המרתק "התמוטטות" מתאר ג`ארד דיימונד את החברה שחיה באי הפסחא הקטן, שהגיעה לאי בסביבות שנת 400 לפנה"ס.
התושבים כרתו בעקביות את כל יערות האי, בלי לחשוב קדימה ובלי לנטוע יערות חדשים, וכך מוטטה החברה את עצמה ואוכלוסייה בת 30,000 נפש ירדה למאות בודדות.
הגישה הרואה בתרבויות הקדומות כשומרות הטבע, גם אם ברובה נכונה, לוקה בגלוריפיקציה של העבר, השייכת לרוב לעדות הניו אייג` מהסוג הפשטני והילדותי משהו, הרואה בהתקדמות הטכנולוגית אסון.

לגבי חלקה השני של התפיסה הנ"ל, אין כיום עוררין במדע שאנו חיים בעידן המודרני במסלול הרסני וחסר אחריות, אנו צורכים הרבה ממה שכדור הארץ יכול לחדש ובתחומים רבים חצינו את נקודת האל-חזור.

מה אנו משליכים: חלק משיטת החישוב של טביעת הרגל האקולוגית לוקח בחשבון את שטח האדמה הדרוש למען טיפול באשפה שלנו.
על מנת להפטר מאלפי הטונות של הפסולת שאנו מייצרים, נחוץ שימוש עצום באנרגיה (שינוע הפסולת, שריפתה, טמינתה באדמה), והנזק האקולוגי הוא חסר שיעור, בשל זיהום מקורות המים, האוויר והאדמה.

מה ניתן לעשות?

כמו בכל בעיה מורכבת, הפתרון מורכב; עם זאת אם נפשט את הדברים, אולי נחטא למורכבות ולתמונה השלמה, אך נגיע לפתרון שיכול להועיל בטווח הארוך, כי יהיה קל יותר ליישמו.

לגבי "מה אנו צורכים" הפתרון ברור - לשנות את הגישה הבזבזנית שלנו ולעבור למודל חיים פחות צרכני, יותר חסכוני ואחראי.
עקרונות הפחתת הצריכה ושימוש חוזר, אותם פגשנו במונח שלושת ה-R-ים, הם המפתח לפתרון הפשטני שלנו - ככל שנפחית את מה שאנו צורכים ונשתמש בו עד שיצא לחלוטין משימוש ללא שום אפשרות להשמשה חוזרת, נחסוך במשאבים ונפחית את טביעת רגלנו האקולוגית.

לגבי "מה אנו משליכים" בא לעזרתנו העיקרון השלישי של שלושת ה-Rים, הוא המיחזור.
אם נשכיל למחזר את חומרי הגלם של המורים השונים, נפחית משמעותית את הצורך בכריית משאבים חדשים וטביעת הרגל תצטמצם לאין שיעור.

שיהיה לנו בהצלחה!


ינון

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

6 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל גשם אביבי אלא אם צויין אחרת