00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

הבלוג של אילנה ארד לוין - פסיכולוגית קלינית, סקסולוגית ויועצת נישואין

מבצע חם לסוכות!

סדר פסח כהלכתו- "והיגדת לבנך ביום ההוא"- כתבה ראשונה בסדרה.

כתבה ראשונה בסדרת הפסח

מוקדש לכל עם ישראל על עדותיו ומשפחותיו (הכתבה השנייה בסדרה אודות היכולת להשתפר נפשית תפורסם מיד לאחר חג הפסח, פסח לוקח).

אצל מי אתם עושים השנה את הסדר?

אז ככה, בואו נתחיל בכך שפסח הוא הקשה בחגי ישראל וקשה מכולם הוא ליל הסדר. אין הכוונה כלל לניקיונות טרום החג (מי שבוחר לטרוח בכך) או להכנת שפע תבשילי החג. גם ההוצאה הכספית היא לא בראש מעיינינו, כל אלו קטנים עלינו בהשוואה לשאלה המסורתית הנפוצה הקבועה הנאמרת בכל שפות המוצא האפשרויות: פולנית, אמהרית, מרוקאית, גרוזינית וכמובן רמת אביבית: אכן שאלה כלל לאומית חובקת כל שהיא שאלת השאלות היהודית הנשאלת בקוליות אגבית, בקול נמוך, כמו- לא- ממש מתעניין, כלומר על הדרך: "אצל מי אתם עושים (עושה) השנה את הסדר?"

בום!!! הוטלה הפצצה. נו, באמת, אצל מי אתם עושים השנה את הסדר? (הסטטיסטיקה מלמדת כי מדי שנה נמלטים כמיליון ישראלים לנפשותיהם ערב חג הפסח כדי להינצל בדיוק מאותה טחינה משפחתית ששום ביעור חמץ לא יכול עליה).

זוהי שאלת השאלות המסכמת את כל חייכם על רגל אחת: אתם לבד או ביחד?

ואם ביחד עם איזו משפחה?

ומאיזו משפחה אתם מעדיפים להתחמק?

 

קיצור תולדות העם היהודי

אז כל ההיסטוריה היהודית ניתנת לתמצות כלהלן: הוציאנו הקדוש ברוך הוא ממצרים ביד רמה ובזרוע נטויה (נכון הוא שבני ישראל נאנחו וזעקו, כי זה האופי היהודי, אך מתוך זה לא התבקש כלל שהם ביקשו לצאת ממצרים) לתוך מדבר ציה ושממה. טירטר אותנו שם 40 שנה בסיבובי סיבובים ועוד כפה עלינו את עשרת  הדיברות.

אם לא די בכל אלו השליך עלינו את תיק התיקים, הכבד בעולם, ככתוב ומפורט בארבע   מחומשי התורה כלהלן: שמות, במדבר, ויקרא, דברים: לומר תרי"ג מצוות. מאז אנחנו היהודים בעל כורחנו והרי זה מתבקש שכל החקוק ב-DNA שלו  עול תרי"ג מצוות  בין ממלאן ובין מפקירן יהיה גורלו קשה ומר שכן מהגנים קשה להימלט.

ואכן כך בדיוק מתרחש הגורל מדי דור ודור, ככתוב בהגדה של פסח, והקדוש ברוך הוא אמור להצילנו מידי שונאי ישראל.

ועל שמחה זו שנגאלנו בעל כורחנו, נגררנו במדבר, נאנסנו לקבל עול תורה ומצוות, נחקק בנו שאנו העם הנבחר- מוקצה הרינו אמורים להלל, לשבח, להודות וכו`, וכו` ובפרט לחוג מדי שנה את ליל הסדר. אם נתעלם (מה שלגמרי קשה) מהרקע ההיסטורי המסובך שהביא להיווצרות ליל הסדר, ואם נתעלם מהבליל הבלתי ברור של תכני ההגדה, רבי יוסי, רבי טרפון ושאר חברים, ואפילו אם נתעלם מקשיי העיכול הנלווים אוטומאטית לפסח (זאת יודע כל מי היוצק בבטנו דבק העשוי מקמח ומים המכונה מצה) הרי לא נוכל בשום פנים ואופן להתעלם מקשיי העיכול של המשפחתולוגיה היהודית- ישראלית לדורותיה.

 

משפחתולוגיה יהודית טיפוסית

עם מי אתם בסדר? מי יהיה נוכח בסדר זה? תלמוד לומר: הבה נציץ לתוך המארג המסובך, עדין והטעון רגשית של יחסי קרבה- ריחוק בתוך המשפחה, נחווה את מאבקי הכוח הסמויים והגלויים, נצלול לתוך תהליכי ההתחשבנות, העוינות והמתחים הסמויים של כל הקונפליקטים הבלתי פתורים ושל קואליציות תוך משפחתיות. אם נטבול בכל החמץ המשפחתי השנתי המתפזר לאורך השנה בצורה הדרגתית, ברת שליטה פחות או יותר. הרי בליל הסדר הכל נערם ומתקבץ ליד שולחן ערוך להפליא סביבו צריך לשבת כמה שעות טובות וארוכות, ולא סתם לשבת, לאכול וללכת כמו סעודת שישי, אלא ממש לשוחח, לשיר, להלל, לשבח, להחמיא, לתת ולקבל מתנות, להביא או לא להביא המנות לשולחן, לפנות או לא לפנות הצלחות ממנו ולבלוע הערות שונות של מרור כגון: כמה עלינו השנה במשקל? ובכלל איך אנחנו לבושים? ומדוע הילד אינו מתנהג כהלכה? ואיך זה שעוד אין לי בן-בת זוג?, ועוד איך זה שאין לי צאצא אחד לפחות?, ואיך זה שאינני חושב/ת על העתיד? וכך הלאה וכך הלאה, כל השאלות הכי עמוקות, רגישות, פנימיות, בקצרה חג הקישקעס שעל השולחן. גם אם לא    נשאלות השאלות במפורש ובגלוי הרי חיצי רמזים עפים מכל עבר.

ועוד לא נכנסנו למשפחות המפוצלות: האם יערך הסדר אצל האב ומשפחתו או אצל האם ומשפחתה? ומה עם החבר/ה, או הבעל- אישה ומשפחתו/ה? האם הושג איזון של יחסי הכוחות המשפחתיים או שמא כל שנה זהו מאבק כיפוף ידיים מתמשך?

כולם מתייצבים לסדר יפים, מצוחצחים, מבושמים, עם חיוך רחב, מתנה נחמדה (נחמדה למי? לנותן? למקבל? אוי, בדיוק קיבלתי בושם כזה, קערה דומה, קומקום זהה וכו`, וכו` והפולניות חוגגת.  האם נתנו בשווי כספי יותר מאשר קיבלנו בחזרה או שמא להפך ויצאנו קמצנים... מכונת החישוב עובדת מתחת לחיוך).

האם נתנו מתנת יתר כדי לומר סליחה ולייחל לפיוס?

אוקיינוגרפיה- חקר הימים

אין צורך באוקיינוגרף לכל משפחה על מנת לחוש ולמדוד את הזרמים התת קרקעיים והעיליים של רגשות ודינאמיקות אישיות, זוגיות ומשפחתיות המתיזים חופשי לכל עבר. מה שברור הוא שליל הסדר הינו מראה משפחתית קבועה למהותה האנרגטית של המשפחה, שלא לדבר על מראה אישית בה מתבונן כל אדם ו"בוחן" את קידומו בחיים, את מעמדו בחיק משפחתו ואת מגוון רגשותיו כלפי אותם המכונים יקיריו. כמה זמן לאחר הסדר הוא זקוק לא להתראות עם אף אחד מהם על מנת להתאושש?

ולפיכך כמובן מצווים אנו לשתות מינימום של ארבע כוסות יין כדי למסך ולטשטש את העומס הרגשי, וניתן כמובן לשתות עוד הרבה יותר מכך.

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל אילנה ארד לוין אלא אם צויין אחרת