00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

גיא תיכון | מטפל התנהגותי בכלבים

מהו "אילוף חיובי" בכלל?

שלום לכווווולכם  :-)

חזרנו אליכם עם נושא שנוי במחלוקת עד מאוד ומעורר מחשבה.
האמת, שהנושא הזה מטלטל את עולם האילוף לא רק בארצינו, אלא בכל העולם.
בכל מקום בגלובוס מתדיינים על השאלה - האם קיים "אילוף חיובי" או שמא הוא נועד למטרות שיווק ומשיכת לקוחות? – או שמא  "אין כזה דבר".
האם זה אומר שקיים "אילוף שלילי" מנגד? - האם המונח הנ"ל נחשב למקצועי? - אני חייב לומר, שכל התשובות לשאלות הן "לאו".

הפוסט יחולק לשלושה חלקים ואני אנסה בכל מאודי לפשט את העניינים כך שתוכלו לקרוא בצורה אובייקטיבית וללמוד מהניסיון שלי בתחום. לא אעמיס עליכם בכל פוסט על מנת לשמור אתכם עירניים להמשך :-).

נתחיל!
אם תחפשו היום במנועי החיפוש את הערך "אילוף חיובי" יעלו לכם כמעט כל המאלפים העובדים בשוק ללא אבחנה אמיתית של שיטות וגישות עבודה לאילוף וטיפול התנהגותי, טריקים, שוצהונד, נחיה ועוד.
המילה "חיובי" בהקשר של אילוף חיות (מכל המינים) דיי "פשטה את הרגל" ואינה מעידה באופן אובייקטיבי על סגנון האילוף של מאלף כזה או אחר. בעצם, אפשר לומר שזו מילה "מכובסת" מאוד אשר איבדה כל ערך אינפורמטיבי אמיתי.

איני מכיר מאלף אחד שיעיד על עצמו שהוא עובד ב"גישה שלילית" או שיעיד על עצמו, שתהליכי האילוף שלו אינם "חיוביים" (למרות שהוא יעשה שימוש באביזרים המכאיבים לכלב או יעשה שימוש תכוף בענישה כלשהי כחלק מהאימון או חלילה, יכה את הכלב), וזה נכון והגיוני, כי כולם רוצים לעזור לכלבים ובעליהם והכל נובע מתוך רצון טוב.
המאלפים שאני מכיר באופן אישי נמצאים בתחום מתוך אהבה עזה לכלבים ורצון לשפר את יחסיהם עם המגדלים אותם על מנת שלא יזרקו כלבים לרחוב בגלל בעיות כאלו ואחרות.

בואו נניח ויש מונח כזה, "אילוף חיובי", המתאר שיטות אילוף מסויימות, האם זה אומר שיש שיטות אילוף שהן בהכרח "שליליות" לכלב? - איך יודעים מה שלילי ומה חיובי? - הרי הכלב "מחליט" מה טוב לו ומה לא נעים לו,  הוא חווה את הסיטואציה באותו הרגע ולא אנחנו. לנו יש היכולת לנסות ולפרש לפי שפת הגוף ומדדים פיזיולוגיים (קצב נשימות, קצב לב, גודל אישונים ועוד) איך מרגיש הכלב כלפי הסיטואציה (וגם אז לא תמיד נבין לחלוטין). לא יהיה מופרך לחשוב, שמה שיכול להתפס בעינינו כ"חיובי" יכול להיות "שלילי" בעיני הכלב ולהיפך. לכן, הכלב הוא שמגדיר האם מה שעשינו יהיה חיובי או לא (איך יודעים? - רמז, שפת גוף כלבית לעולם אינה משקרת).

אתן דוגמה אנושית.
כמעט כל הורה שאני מכיר מכריח/כופה/מאלץ/משכנע (לפחות מנסה :-)) את הילד שלו לסיים מהצלחת, או לפחות, לאכול את הרוב. אתם, כהורים, יודעים טוב מאוד, שאם הילד יאכל טוב תהיה לו אנרגיה להעביר את היום, יהיה מרוכז יותר ורגוע (הבטן מלאה) וכו` - כלומר, מבחינתכם זה "חיובי"!
נניח ואתם מבקשים מהילד שלכם לאכול דבר מה שהוא לא הכי אוהב, אבל המזון הזה ממש חיוני לו לבריאות. האם למרות שהילד יודע ומבין שהמזון מקיים אותו והוא הכרחי לבריאותו (חיובי, לא?) הוא יכול להתפס בעיניו (בלבד) כאקט שלילי מצידכם? - ודאי שכן. הרי הוא לא אוהב את המנה הזו ואולי לא רעב במיוחד ואתם מונעים ממנו לעסוק בפעילות אחרת שהוא היה מעוניין בה יותר. כלומר, הילד שלכם חווה את מה שאתם מגדירים כ"חיובי" בשבילו כאקט "שלילי" מצידכם. זו בעיה שכל הורה חווה אותה. אם כך, האם אתם "חיוביים" או "שליליים" כלפי הילד שלכם...?
אני לא הורה, אבל אני זוכר את המצבים הללו כשהייתי ילד וזוכר את החוויה.

על כן, אני נמנע לחלוטין משימוש במונח "אילוף חיובי" על מנת לתאר את דרכי העבודה שלי כמאלף, בשל חוסר האחידות של אנשי המקצוע השונים ביחסם למונח.
כשבעל מקצוע מהתחום הכלבני מגדיר עצמו כעובד ב"שיטות חיוביות" אני תמיד אשאל אותו, למה הוא מתכוון ואיך הוא מיישם זאת בפועל? - אשאל באילו אביזרי אילוף הוא משתמש? -ומהן ההנחיות שהוא משאיר לבעלי הכלב כשהוא מתנהג בצורה לא רצוייה? - אלו שאלות שמבהירות הכי טוב בעיניי את דרכי האילוף של אותו אדם עם כלבו או כלבי לקוחותיו.
איני מתכוון אך ורק למאלפים אלא גם לוטרינרים, דוגווקרים, ספרים, בעלי פנסיון ועובדיהם, עובדים בחנות למוצרי בע"ח ועוד. לכולם יש נגישות גבוהה לבעלי חיים ועל כולם לדעת ולהבין, האם הדרך שבה הם מתייחסים לאותו בעל חיים הינה הטובה ביותר והאם היא מיטיבה עימו.

דוגמה קלאסית (מקרה אמיתי):
בעל חנות, המוכר גורי כלבים כבני חודשיים, טוען בפניי שהוא מטפל בגורים בצורה הטובה ביותר עד שהם נמכרים ללקוח - "הכלובים שלהם תמיד נקיים, יש מים ומזון ולא חסר להם כלום".
אך ברגע שנשאלת השאלה מהיכן מגיעים הגורים האמת מתגלה כאחרת. אם הגורים מגיעים ממטחנות גורים אז כל אקט המכירה אינו "חיובי" כלל וכלל (תוכלו לקרוא על כך כאן), שכן, הגורים הם למטרות סחר ורווח בלבד.
נניח והגורים גזעיים ומתועדים (מה שלא סביר שיהיה בחנות חיות) והגיעו ממגדל אחראי ומסודר - האם הגורים הללו יוצאים לטיולים ומרגישים מגע יד אדם מלבד האחד שמנקה להם את הכלובים? - האם יש להם את האפשרות לעשות צרכים מחוץ לכלוב או רק בתוכו? - האם הם מורגלים לחיי היומיום טרם הגיעם לבית מסודר? - אם התשובות הללו הן לאו....אין שום אקט חיובי בעיניי בצורה שבה מוחזקים גורים אלו אצל אותו בעל חנות חיות.
אותם גורים, שלא נחשפו כראוי בשלב הקריטי ביותר בחייהם, יהיו גורים קשים לגידול, יסבלו מבעיות התנהגות כלשהן כל חייהם והרי זו אחת הסיבות העיקריות לנטישת כלבים וחתולים. כך שאותו בעל חנות מוסיף למעגל הכלבים הנטושים עוד ועוד כלבים בזמן שמבחינתו, הוא "עושה טוב".

במקומות רבים נשאלת השאלה, האם המינוח מתייחס לפעולות שאנחנו נוקטים כלפי הכלב או לתוצאה הסופית של האילוף בעיני הבעלים? - האם יכול להיות שאדם מסויים יגדיר אילוף כחיובי מאוד, למרות השימוש בענישה פיזית (הצלפה עם רצועה, מכה עם האף, מכה מתחת לצלעות - כמו בתכניות ריאליטי מסויימות) ושיטות כוחניות כלפי הכלב, כי הבעיה ממנה סבל נפתרה? - אני יכול לומר לכם שהשתובה היא, חד משמעית, "כן", אני נתקל באנשים כאלה הטוענים שהאילוף היה "חיובי" מאוד עבורם, כי עכשיו הם לא סובלים מההתנהגות הבעייתית של הכלב יותר. במקביל הם יעידו, שהכלב "סבל מאוד" מתהליך האילוף.

אם כן, מהו המונח המקצועי ל"אילוף חיובי"? - ובכן, בארץ תמצאו אותו תחת המינוחים:
 Marker Training
"אילוף מבוסס חיזוק חיובי".
"אילוף ללא כפייה".
"אילוף מבוסס מוטיבציה".

בעולם תמצאו אותו תחת ההגדרות -
R+ based training, Force Free Training (a.k.a - FF), Motivational Training
 ועוד

מה קורה בפועל? – איך זה עובד? – מהם העקרונות של הגישה השונה הזו? -

הדגש באילוף מבוסס חיזוק חיובי הוא על התנהגות מתוך בחירה של הכלב, ללמד את הכלב שליטה עצמית וקריאת מצבים ברמה גבוהה על מנת שלא נצטרך להיות בשליטה 100% מהזמן (למעט מקרים חריגים ללא קשר לשיטות האילוף), לאפשר לכלב יכולת "להתנהג" ומשם ללמדו מה נתבקש ממנו ומה רצוי לנו.
כלב אשר לומד לבחור להתעלם מגירוי שהוא בדר"כ יתקוף אותו ילמד ריסון עצמי, יזכה להפחתה באימפולסיביות ולהרגשת ביטחון מתגברת ככל שהוא מתנסה באופן עצמאי בהתעלמות

מה שאני מנסה לומר בשפה פשוטה, שמאלף "חיובי" יחפש את "מה כן" במקום "מה לא" בחיי היום יום של הכלב מתוך מחשבה, שצורת תקשורת שכזו תעלה בהכרח את המוטיבציה של הכלב לשתף פעולה (גם בסיטואציות הקשות), תחזק את הקשר עם המטפל של הכלב ותהיה לה השפעה חזקה יותר לטווח הארוך על התנהגות הכלבהסיטואציות הללו מגוונות מאוד, החל מהתרגשות הגורמת לכלב לקפוץ על אנשים ועד רצון לנשוך אנשים מתוך פחד. כל זאת מתוך הבנה עמוקה, שללמד את הכלב "מה כן" מעביר לו אינפורמציה הרבה יותר מדוייקת מאשר "מה לא", יש ספציפיות גבוהה יותר ודיוק רב יותר לגבי ההתנהגות הרצויה.

האם לדעתכם כלבים באמת מבינים כאשר הם טועים? – האם הם מצליחים להבין את הקונספט "אסור" כמו שבני אדם מבינים וכמו שהיינו מצפים מהם להבין?

אז מהו ההבדל בעצם בין גישת אילוף זו לאחרת?

קבלו שאלה באמת מאתגרת, האם ניתן לשנות רגש אצל כלבים...? - נשמע מעניין :-) לשם כך תצטרכו לחכות לפוסט השלישי!

כל השאלות הללו ואחרות יקבלו מענה בפוסט הבא!

טיפ! קטן להמחשת העיקרון של "מה כן" - קאת'י סדאו, אחת המטפלות ההתנהגויות המפורסמות בעולם, הציעה פעולה יומיומית מאוד פשוטה באחד מספריה להדגמת העיקרון ולשיפור ההתנהגות באופן כללי (כולם מומלצים לקריאה אגב!). פזרו בבית צ'ופרים חתוכים לחתיכות קטנות (30 בערך) בתוך קערות פתוחות ושימו אותן במקומות גבוהים אליהם הכלב לא יכול להגיע (ולגנוב). חפשו התנהגויות רצויות/טובות/נכונות שהינכם מעוניינים מהכלב שלכם וצ'פרו אותו בכל פעם שהוא מתנהג בצורה שאתם אוהבים. הצ'ופרים יכולים להניתן על פעולות בסיסיות (ישיבה, שכיבה, הליכה למקום ועוד) וגם על התנהגויות בנאליות, כמו עמידה במקום בזמן שעושים משהו, שכיבה במקום בחוסר מעש, מבט עליכם, הליכה למקום באופן עצמאי ועוד.
חשוב מאוד! הצ'ופר חייב להינתן בצורה אקראית ללא הכנה מראש! תפתיעו אותם!
ספרו לי האם זה השפיע על ההתנהגות של הכלב/ה שלכם.

 

שבוע טוב לכולם!

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

2 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל AllRed אלא אם צויין אחרת