00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

הבלוג של אילנה ארד לוין - פסיכולוגית קלינית, סקסולוגית ויועצת נישואין

מבצע חם לסוכות!

בחלום הלילה בצאת הכוכבים: האמת, ההשתקפות, ההדרכה (כתבה ראשונה בסדרה)

בהיותי תלמידת יסודי היה הביטוי "בחצות הלילה בצאת הכוכבים" ביטוי נפוץ שבא להביע את דעת השומע אודות דברי האומר. אם חשב השומע שמדובר בדברי סרק שאינם מציאותיים היה מבטלם באמירה: "בחלום הלילה בצאת הכוכבים".

כידוע בזמן שנתנו אנחנו חולמים. כל בני האדם חולמים נקודה. גם היונקים, איך יודעים? לפי גלי המוח. אם מחברים לראש האדם או החיה אלקטרודה חיצונית באזור המוח בזמן השינה הרי לפי גלי המוח ניתן לאתר את שנת החלום וכמו כן בהתאם ל- R.E.M- ריצוד העיניים המהיר בשנת החלימה. מדי 90 עד 120 דקות (כל מחזור שינה) מתחולל במוח חלום. דג`נג`י, כלבתנו האהובה והמתוקה, הושלכה על ידי בעליה הקודמים לרחוב בהיותה בת שלושה חודשים. למחרת נאספה על ידינו בשמחה ואהבה רבה, משך ארבע השנים הראשונות לשהותה אצלנו הייתה חולמת חלומות של סיוט, ככל הנראה אודות נטישה והשלכה, במהלך החלום הייתה מייבבת ורועדת בכל גופה. ממש שובר לב. היינו מחבקים ומנשקים אותה ומנסים להרגיעה. בשנים האחרונות פסקו חלומות האימה של המתוקה, זהו, עכשיו היא בבית והיא אהובה ובטוחה מאוד.

אז נחזור אלינו, לבני האדם, כאמור כל בני האדם חולמים בלילה, מחקרים פסיכולוגיים מצביעים על כך כי אחת הדרכים להוציא בן אדם מאיזון נפשי היא להעירו בכל פעם שהוא נכנס לשנת חלום ובדרך זו למנוע ממנו את החלימה. שניים שלושה לילות מנועי חלום והבן אדם מתחיל להיות עצבני, רגזן ביותר ובהמשך ממש מתחרפן. בשפה מקצועית ניתן להביאו בדרך זו למצב של פסיכוזה. משמעות הדבר כי החלום הוא צורך חיוני, קיומי לאיזון מצבנו הנפשי והגופני. לא כל בני האדם זוכרים את חלומותיהם במודע. יש הטוענים בצורה עקבית כי אינם "חולמים" דהיינו אינם זוכרים חלומותיהם. יש אחרים הזוכרים גם זוכרים. שאלת זיכרון חלומות הלילה היא למעשה שאלה של מידת פתיחות החיבור בין הצד המודע של האדם לתת מודע שלה ובין העל מודע שלו. אוקיי, למען הפשטות נגדיר שהתת מודע מתייחס לכל חוויות העבר, לכל הצרכים הגופניים ולכל הקשרים של נפש גוף שהתרחשו לאורך חיי האדם. לתת מודע אין ספור רבדים אשר בכל רובד ניתנת לחוויה ולצורך הגופני משמעות שונה או זווית ראייה אחרת, אין רק רובד אחד של תת מודע. העל מודע יוגדר שוב כספקטרום תודעה שאינו נגיש אלינו בזמן המודע, הוא מתייחס ליכולת הבנה, תובנה וידע ברמות גבוהות מאלו של הצד המודע. הכל עניין של ספקטרום תדרים, לעל מודע אינספור רבדים והנגישות אליו היא באמצעות חלימה או מדיטציה עמוקה או בצורה של השראה המופיעה מגבוה.

מהיותי חולמת כרונית אני מבכה תמיד את העובדה "שאיש אינו קונה חלומות לילה" (האמת שזה ממש לא נכון, על כך נדון בהמשך) שכן אם הייתי מוכרת אותם (מי צריך את החלומות שלי מלבד עצמי?), חלום בשקל, לא יותר, הייתי הופכת לעתירת הון.

אנשים הנמצאים בטיפול פסיכולוגי אשר תוך כדי כך מתרחב חיבורם אל עצמם ובין היתר גם אל התת מודע שלהם מתאפיינים בהתגברות הזכירה של חלומותיהם. העיסוק בחלומות ובמשמעותם הרב מימדית הינו אחד הכלים הטיפוליים היותר חשובים התורמים רבות להרחבת המודעות האישית ולחשיפת הרבדים האישיים העמוקים. כאמור זכירת חלום והבנת משמעותו כמובן מהווה צינור צלול, רחב ועמוק לתוך עצמנו.

פירוש חלומות הינו עתיק ותחילתו בשחר דברי האנושות. תמיד היו מספר בני אדם שזכרו את חלומותיהם והיו פונים לחיפוש הפשר אצל "פותר החלומות": השמאן, הכהן, האיש החכם, המנהיג הרוחני או לידעונית. ההרגשה האנושית האינטואיטיבית היא "שיש בחלום משהו", שהוא עוסק בתוכן משמעותי לאדם, גם אם באופיו הגלוי הוא מבולבל ומסתורי, ובאינטואיציה חש האדם שבחלום יש אמת סמויה אודות עצמו או הדרכה סמויה כלפי העתיד. תרבויות שונות פירשו חלומות שונים לפי קודים שונים של פרשנות. הבה נמציא קוד כזה: חתול בחלום שווה זכייה ברווחה כלכלית, עץ פורח שווה כניסה להריון, מים שווה רגשות שוטפים או צורך בטיהור וכך הלאה. כיום באינטרנט ניתן למצוא קודים שונים של פרשנות קבועה לסמלים שונים בחלום משהו כמו "המילון להבנת החלום", הפופולאריים שבהם מכונים למען האדרתם לפי "תורת הקבלה". הדבר הוא נכון ואינו נכון בו זמנית.

אינו נכון משום שאת החלום יש לפרש אך ורק בתוך המרחב הנפשי וההיסטורי של החולם, חתול עבורי, לדוגמא, הוא חיית מחמד אהובה ומתוקה הישנה למראשותי, מבינה הוראות בסיסיות בעברית ובקיצור, ידידות, פינוק, מתיקות ואהבה. עבור שונאי חתולים יסמל חתול בחלום תיעוב, פחד, מזל שחור, סכנה וכו`. מכאן כי חלום יש לפרש בקונטקסט האישי של החולם בלבד. הפירוש אמור להתרחש תוך קבלת מערך האסוציאציות האישית של החולם ולא על ידי צד ב` שהוא כביכול "פרשן החלומות".

מצד שני אדם חי בתוך תרבותו. אם הוא מודע לקוד הקבוע של סמלים מסוימים בחלום כפי שמגדירה זאת תרבותו בהחלט ייתכן שבעת בניית החלום והמחזתו יעשה שימוש בקודים הקבועים הידועים לחולם, וזאת לשם הצגת תוכן החלום. בעבודת הטיפול הפסיכולוגי אהובה עליי במיוחד עבודת פירוש החלום בצוות הבילוש מטפל/מטופל. זהו סיפור מרתק אשר בעבודה משותפת אנו מתירים בהדרגה את פשרו.

פרויד מייסד הפסיכואנליזה ויונג מייסד האנליזה היונגיאנית, שניהם הכניסו את עבודת החלום בדלת הראשית של הכרת הנפש כך שהטיפול הפסיכולוגי הדינאמי כיום מקצה להבנת החלומות מרחב ניכר להכרת האדם את עצמו. דוגמא אישית: אתמול פיניתי לעצמי יום חופשה אותו תכננתי מראש ותוכנן לעשיית "כיפים" שונים לאחר תקופה של עבודה דחוסה ומיני עומסים רגשיים. אה- אה מערכת גוף נפש יש לה את החוקים משלה, קודם טיהור אחר כך מילוי מחדש. אני מתעוררת בבוקר, מלאת כוונות שמחות ליום שלפניי ולפתע "הופ"... לא מצליחה לשלוף את עצמי מהמיטה. התעטשויות, נזלת, כאב פה, כאב קטן שם. תאמרו: צינון קל, אולי תחילתה של שפעת חלילה, מי יודע, הייתי מותשת ומרוחה על המזרן. בלית ברירה קיבלתי את הדין. כך או כך עדיף להתמסר לגוף המתלונן ואולי זו קריסה שסופסוף אני מרשה לעצמי אחרי כל התקופה האחרונה. ה"אני" המודע שלי תכנן יום כיף אבל החלק התת מודע- כלומר נפש/ גוף תכנן קריסה. באסה. כך עבר לו יום "מבוזבז". בלילה סיוטי הסיוטים חלומות קשים ביותר, חלומות התייחסו לאירועי עבר בצורה מעוותת, דרמטית, מוגזמת, הרבה מעבר למציאות שבפועל. תכנים שאני מכירה מסיוטים קודמים, ובכל זאת הנפש חשה צורך לחזור ולדוש בהם. משהתעוררתי מחלום הסיוטים (שהמשיך בעוד שתי מערכות שחומרתן הלכה ופחתה) הודיתי לאלוהים הטוב: ברוך מנקה הנפש והגוף. היה לי ברור שבאמצעות חלומות סיוט אלו אני מנקה עצמי ממועקות ומתחים שונים של התקופה האחרונה, שהתלבשו לצורך העניין על ענייני עבר משמעותיים ולשו בהם כדבעי. היה לי ברור שהנפש ותהליכי הגוף עוברים ניקוי אנרגטי עמוק ושבבוקר אקום בריאה לחלוטין ומלאת מרץ. ואכן כך היה ובבוקר התעוררתי שמחה וטובת לב והכתבה הנוכחית הייתה כבר מבושלת וערוכה בבטן לכתיבה. חברים! לא לפחד מן הסיוטים! קשים ככל שיהיו הם דרך לניקוי הנפש מרעליה (פחד, כעס, כאב, בושה, אשמה) ודרך הניקוי הנפשי גם ניקוי של הגוף. כאמור החלימה היא מערכת הניקוז שלנו השומרת על בריאותינו הנפשית והגופנית. שום שפעת ושום כלום, למחרת אני חזקה ונמרצת ברוך השם.

יש אנשים המתעוררים בבוקר שמחים, נמרצים וטובי לב. בעולמם קיים טוב ויש בשביל מה להתעורר. אחרים מתעוררים "על צד שמאל". זעפניים, עצבניים וכעוסים לעיתים רגישות שלילית זו נמשכת ואסור להתקרב או לדבר אליהם. סביר להניח שמצב רוח זעפני זה מקורו בחלומות לא נעימים שנשכחו מן המודע אך הותירו רישומם בהלך הרוח עם ההתעוררות. לכל חלום יש תוכן ועלילה רבת פרטים ועלילות משנה (אם מיטיבים לזכור) וכמובן קיימים מצבי רוחו של החולם במהלך החלום שהוא עצמו יצר עבורו. אם במהלך החלום חווה פחד, כעס, מבוכה, בושה, דחייה, השפלה, חוסר אונים, נתק מהמציאות, חוויות רגשיות אלו בחלום עשויות להתבטא בבוקר של מחרת במצב רוח שלילי למרות שתוכן החלום, עלילתו והרגשות במהלכו נשכחו מהמודע אך נותרו בנפש "כמצב רוח אין פשר לו". הלוקים במידה ניכרת של מצבי רוח בוקריים בלתי נעימים ובלתי מוסברים המעיבים על יומם פונים לעיתים לטיפול פסיכולוגי כדי להבין את התופעה. כאמור חשיפת חלומות לא נעימים עשויה להיות מקור חשוב ביותר להבנה ולשחרור המועקה ובעקבות זאת לחיזוק הנפש ולהעצמתה.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל אילנה ארד לוין אלא אם צויין אחרת