00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

כלבה זקנה לומדת טריקים חדשים

מה עושים חייטים בלילה - פרק 1

 

 

פרק 1 – איוונצ`וק היוגוסלבי מגיע העירה


היתה שעת צהריים מופזת באור שמש רכה, כאשר שמע אבא דפיקה מהוססת על דלת בית המלאכה. אבא היה במתפרה בחדר האחורי, ולמעשה לא היה איש במשרד הקבלה הקדמי. אבא יצא מהחדר האחורי, עוזב את ארבעת החייטים שעסקו במלאכתם, ופתח את הדלת. יהודי זר קד קידה מוגזמת ואמר "איוון איוונצ`וק לשירותך". אבא שאל לרצונו של הזר, והלה אמר כי הגיע יומיים לפני כן לעירנו מזאגרב שביוגוסלביה, שם התקשה למצוא עבודה. הוא ראה את השלט של אבא בחוץ, הקיש על פי השם כי החייט יהודי ולכן נכנס לשאול שמא יש צורך בחייט נוסף.
אבא הזמין אותו פנימה, ושאל אותו היכן עבד ומה המומחיות החייטית שלו. לדבריו, הוא היה פרח חייטים וכמעט הגיע למעמד של חייט. כלומר, הוא שאב מים, הסיק תנורים, טאטא את החדרים ונשלח לשליחויות. מדי פעם, לדבריו, נתנו לו לתפור חוטי מכלב. לאיוונצ`וק היוגוסלבי לא היו קרובי משפחה בעירנו, והוא הגיע לכאן שלשום מפני ששמע שזו עיר חייטים יהודים. ומאז הוא לן בבגדיו בפתחי בתים. הוא ידע מעט הונגרית.
אבא לא הזדקק לעוד עוזר, אבל הנה יהודי זר ועני שמחפש עבודה, ואי אפשר לסלקו מבלי לעזור. אבא פנה לחדר הפנימי, הביא שני צדדים אחוריים של מעיל גזור וביקש מאיוונצ`וק היוגוסלבי להכליב אותם זה לזה. על השולחן בחדר הקדמי היו מחטים, חוטים, סיכות. עכשיו איוונצ`וק בחר חוט מכליב, השחיל בקוף המחט והתחיל לתפור. אבא כמעט התעלף: איוונצ`וק לא שם אצבעון! אין חייט בעולם שתופר ללא אצבעון. זה פשע חסר תקנה, שגם עונש מוות לא יתקן.
אבא אומר לאיוונצ`וק "אתה לא חייט, אתה לא למדת חייטות מעולם, ולא מתאים לי כאן בן אדם לא ישר". איוונצ`וק פורץ בבכי, מספר את תולדות חייו תוך משיכות באפו וגריפת נחיריו לתוך ממחטה מלוכלכת. הוריו נהרגו בתאונת רכבת בהיותו בן שתים עשרה, והוא גדל עם סבתו בעוני רב. עכשיו הוא מנסה לפרנס אותה, ואין לו שום מקצוע.
אבא שלי רחום מבטן אומר "טוב, תוכל לעשות פה עבודה של חניך ואחר כך נראה". יש לדעת כי תקופת החניכות מתחילה בגיל ארבע עשרה, אורכת כשלוש שנים ובשנה האחרונה לומדים גזירה, תפירה ביד ובמכונה, התאמת החליפה לאדם ספציפי וגם התמחות מיוחדת לטיפול בחליפות לגברים מעוותים כהנה וכהנה. אבא מספר לנו תמיד שכל חייט מעדיף גיבן דו צדדי עם רגל אחת קצרה מאשר גבר בנוי לתלפיות. הגבר התלפיותי הוא רחב כתפיים וצר מותניים ויש לכוון את החליפה לצורת ביניים שלא נהיית צרה בבת אחת לקראת המותניים, כי אז איש השרירים ייראה כבלרינה והחייט שלו יהיה לשנינה בכל העיר.
בזמן זה אבא הוא כבן עשרים ושתיים, ורוב חייטיו אף הם צעירים בני גילו. איוונצ`וק כבר בן שלושים ושלוש, אבל הוא שמח לטאטא, לטפל באח בחורף, ללכת לקנות חוטים וצרכים אחרים ואף לסחוב את הבדים שאבא קונה בסיטונות.
מאחר שכל החייטים צעירים הם מרבים להתבדח. איוונצ`וק צוחק הכי הרבה, אבל בדרך כלל לא מבין את הבדיחה. בעניין הזה אני חייבת לומר מניסיוני שאני לא מגנה את איוונצ`וק. להונגרים יש "בדיחות" נוסח: “מה משותף לעגלון ולג`וק?” הנישום לא יודע. והתשובה היא כמובן "העגלון מוביל עגלה, והג`וק הוא שחור". כאן ההונגרי הממוצע נופל מרוב צחוק. אני מוכרחה להתוודות שהבדיחות הללו לא הצחיקו אותי, אבל מאחר ששמעתי אותן רוב חיי זה נטבע בי כקעקוע, והיום אני צוחקת אפילו כשאני כותבת את הבדיחה הנפלאה הזאת.
מי שאינו הונגרי לא יבין זאת.
הבחורים החייטים באים רובם, כמו אבא, ממשפחות דתיות מאד. מאחר שהם התפקרו, רובם גרים מחוץ לבית הוריהם, בחדר בתוך דירה, שם הם מקבלים שירותי ניקיון והאכלה, כאשר בני המזל ביניהם, כמו אבא, זוכים גם להטבות נוספות מבעלת הבית הבשלה, שנהינית מאד מדייריה הצעירים.
בתחילה איוונצ`וק היוגוסלבי ישן בחדר האחורי בבית המלאכה. עם הזמן הוא יכול להרשות לעצמו לשכור חדר. הוא מקבל הנחיות מחבריו החייטים לשכור את החדר רק אצל בעלת בית נאת מראה, אבל איוונצ`וק מוצא לו חדר אצל מכשפה רומניה חסרת שיניים בעלת שפם מכובד, ושמה מדאם בוטנרו. “ היא כל כך מזכירה לי את סבתי בזאגרב.”
ברור שהבחורים צוחקים עליו ורומזים שהוא מערבב נוזלים עם הזקנה. איוונצ`וק רוגז, כי הוא מכבד מאוד את הזקנה, שטורחת עליו בלב רחב גם אם שעיר.
יום אחד איוונצ`וק ישן לו במיטתו הנעימה בבית מדאם בוטנרו, ופתאום הוא חש ב"משהו" שזוחל עליו מרגליו כלפי מעלה. הוא מתאבן. אז נשלף מתחת לפוך ראש אפור מדולדל, ועיניו נתקלות בעיניה העכבריות של בוטנרו. הוא שותק באימה. הזקנה עושה בו כל מיני מעשים עד ד`לא ידע (אפילו שעוד לא פורים) ואיוונצ`וק, שלא ידע אשה, ידע לראשונה בחייו מכשפה רומניה בת ששים וחמש. עכשיו אל תזלזלו ברומניה בת ששים וחמש, שכבר שכחה דברים שאתם עוד לא למדתם.
כמובן שאיוונצ`וק לא מספר לידידיו דבר. באחד הלילות, לאחר שהזקנה עושה בו בקסמיה, איוונצ`וק חש שהוא עושה לה עוול: מעולם לא אמר לה מילה טובה, מה "מילה טובה" – לא אמר לה כלום. שאז, מכובד האשמה, הוא תופס בידו קווצת שער דקה משערותיה, מלטף וממולל אותה בידיו עד ששניהם נרדמים. בבוקר איוונצ`וק מתעורר ראשון ורואה את בוטנרו ישנה,כשצד שמאל של שפמותיה מתקרזל כלפי מעלה. כלומר, איוונצ`וק, שחשב שהוא מלטף את שערותיה, מולל את שפמה עד שסמר אל על.
אמנם איוונצ`וק יודע לשמור סוד, אבל ההתרחשות כל כך מצחיקה אותו שהוא מוכרח לשתף. הוא מצחקק כל היום, עד שהוא נכנע ל"לחץ" ומספר את סיפור השפם. ואז כמובן מתבררת גם העובדה שאיוונצ`וק שוגל את הזקנה, דבר שחבריו לא שיערו למרות שהתגרו בו על כך. קמה המולה של שמחה, הבחורים מיד לוחצים על איוונצ`וק היוגוסלבי לסמר את שפמה של בעלת הבית, הפעם בשני הצדדים, תמורת תשלום הוגן. איוונצ`וק מסרב. אבל כידוע, לכל אדם יש מחיר. כשמגיעים בערך לגובה המשכורת החודשית שלו, הוא נעתר. סוכם שכל החברים יעברו בבוקר ליד ביתו של איוונצ`וק, כביכול כדי ללכת יחד לעבודה, וכך יראו אם איוונצ`וק ביצע את חלקו.
באותו לילה איוננצ`וק היוגוסלבי מתקשה להירדם. הוא מסתובב מצד לצד, מחכה לקולות אנפילאותיה של הזקנה, אבל שום דבר לא מפר את הדממה. הוא מחליט ללכת לחדרה. היא ישנה בפה פתוח ללא שיניים, ונראית מתה. לא איכפת לו גם אם היא מתה. שפמה יסמור ויהי מה! הוא רוצה את הכסף. כשהיא מתעוררת היא מתרגשת מאד למצוא את המאהב הצעיר בחדרה. איוונצ`וק עושה מה שהוא עושה, ולאחר מכן מכן מתחיל ללטף את שערה המקליש של המכשפה ומשם יורד בעדינות אל פניה. הוא מגלה לתימהונו שלזקנה יש גם פיאות לחיים כמו לקיסר פרנץ יוזף. כשהוא מגיע לשפם, בוטנרו כבר נוחרת. איוונצ`וק מוצא משחה שומנית על הכסא שליד מיטתה של הזקנה, ומיד הוא מחליט שהמשחה, שהיא במקרה משחה לטחורים, תעזור לו בקיבוע השפם. הוא עובד כמעט כל הלילה, ואז חוזר למיטתו. הוא עוד ישן כשכל החבורה מגיעה, ואבא דופק בדלת. את הדלת פותחת מדאם בוטנרו, שאף היא רק התעוררה. השפם של בוטנרו מזדקר יפה כלפי מעלה בשני הצדדים, והיא נראית כמו הוסאר הונגרי במסדר בוקר, או  כמו הסוס שלו.
חמישה חייטים מעולם לא רצו מהר יותר מאשר רצו בבוקר זה, תוך התקפת צחוק לא נשלטת.
איוונצ`וק היוגוסלבי קיבל את הכסף, שהגיע לו כדין.

 

למדתי מחברותי החכמות ממני בבלוג, לא להעמיס יותר מדי. הפרק השני והאחרון יפורסם מחר.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

76 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל המיזנטרופית אלא אם צויין אחרת