55
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

סימן קריאה!

פוליטיקה, מוזיקה, לשון עברית

למה החלטתי לשים ז בבחירות

22/01/2013
למה החלטתי לשים ז בבחירות

בשלוש מערכות הבחירות האחרונות לא הצבעתי. אם תרצו, הצבעתי ברגליים. החשק והרצון לבחור אבדו לי, לא הרגשתי שהקול שלי באמת יכול להשפיע או שווה משהו.

בבחירות שאנו ניגשים אליהן השבוע החלטתי שאני חייב, פשוט חייב להצביע. המצב במדינה הידרדר עד כדי כך שאין מנוס, חייבים להצביע, כולנו חייבים להצביע. כל קול משמעותי וכל קול חשוב.

מרוב מפלגות לא רואים את העם

אלא שאחרי שהחלטתי שאצביע, בחנתי בחון היטב את מצַאי המפלגות הרצות לכנסת, והתביישתי. מספר המפלגות הרצות לכנסת המחיש בעיניי את עומק הקרע בעם, את גודל הפילוג והפיצול שבינינו לבין עצמנו. כל אחד ואחד דואג לאינטרסים הצרים שלו, למגזר שלו וששאר העם ילך לעזאזל מבחינתו.

די מהר צמצמתי את אפשרויות הבחירה לשתיים: מרצ או ארץחדשה. בהתחלה התייחסתי בזלזול למפלגת ארץחדשה ואפילו כעסתי על עורך הדין אלדד יניב, שבמקום להצטרף למפלגה קיימת מוסיף עוד נדבך לפילוג בעם במפלגה שהקים. אלא מה? שלאט־לאט התעמקתי במפלגתו, חקרתי על אודותיה, צפיתי בסרטונים שהועלו על ידיה והבנתי: יש דברים בגו.

מרצ או ארץ?

וההתלבטות שלי הייתה קשה, קשה מנשוא. מצד אחד לבי עם מרצ ואני מאמין בלבב שלם בחברת הכנסת זהבה גלאון, ובכלל אני מאמין בכל לבי שאם זהבה גלאון תהיה ראשת ממשלה המצב בארץ ישתפר פלאים מכל הבחינות: החברה, הכלכלה, הרווחה, החינוך, הביטחון ו... השלום, כן, השלום שהפך למילת גנאי גסה בימי שלטונו של נתניהו. אין לי הספק בכלל שזהבה גלאון תהיה ראשת ממשלה מעולה, ולא עוד אלא שמזמן לא הייתה כאן ראשת ממשלה והגיע הזמן שתהיה.

מצד אחר, דגדג לי באצבע להצביע ז בבחירות. בתור אחד ששם ז על הבחירות כבר זמן רב, השתעשתי ברעיון לשים פעם אחת ז בבחירות ולא עליהן, לשים ז ולבחור בארץחדשה.

זמן רב התלבטתי התלבטות קשה וגורלית בין מרצ לארץחדשה, ואתמול החלטתי סופית: בבחירות לכנסת התשע־עשרה אשים ז בבחירות ואצביע למפלגת ארץחדשה #בלי פחד בראשות עורך הדין אלדד יניב.

ארץחדשה? ארץחד"שה? ומה עם אחוז החסימה?

כאמור, צפיתי בסרטונים שהעלתה ארץחדשה ליו־טיוב, קראתי מעט רקע, נכנסתי לאתר המפלגה והתעמקתי בפייסבוק שלה, האזנתי לאלדד יניב כשדיבר עם נתן זהבי ברדיו, והגעתי למסקנה אחת: אני מאמין לעורך הדין אלדד יניב.

אומרים לי שחבל לבזבז קול על מפלגה קטנה שלא תעבור את אחוז החסימה, מפחידים אותי שארץחדשה היא למעשה ארץחד"שה מפני שהיא מפלגת שמאל קיצוני, מספרים לי שעורך הדין אלדד יניב לא ממש נקי מכל רבב... ולכל אלה אני עונה במשפט אחד: אני שם ז בבחירות.

וכל כך למה? מפני שמי שקובע אם מפלגה כזו או אחרת תעבור את אחוז החסימה הם האזרחים, לא הממשלה, לא נתניהו, לא הימין ולא הסקרים. זה פשוט מאוד: אם כל מי שחושב להצביע לארץחדשה יימנע מלעשות זאת מחשש שהיא לא תעבור את אחוז החסימה וקולו יתבזבז - ארץחדשה אכן לא תעבור את אחוז החסימה (וחבל!). אבל אם כל מי שחושב לשים ז בבחירות יחשוב בהיגיון סביר, ילך עם הלב שלו ואכן יצביע לארץחדשה, המפלגה תעבור את אחוז החסימה ואף מעבר לכך.

גם אני מצביע ז בבחירות

זאת ועוד: לכל מי שמפחיד אותנו שארץחדשה היא ארץחד"שה אוכל לומר שקודם כול מפלגת חד"ש ממש לא מפחידה אותי, ליברמן, נתניהו ובנט מפחידים אותי הרבה יותר. אבל יותר מזה: מפלגת ארץחדשה אינה מפלגה של ימין או שמאל, לא זה מה שחשוב אצלה. המפלגה חרטה על דגלהּ להילחם בשחיתות וביחסי הון-שלטון והיא תעשה את המוות לכל המושחתים והעבריינים שם בכנסת. והרי כולנו, ללא קשר לדעות פוליטיות, אמורים לרצות להילחם בשחיתות וביחסי הון-שלטון, לא כן? כך שההקבלה למפלגת חד"ש אינה רלוונטית בעבור ארץחדשה. מעבר לשעשוע מילים חביב אין כאן ממש.

עוד אומרים לי שארץחדשה היא מפלגה של קדנצייה אחת, שתי קדנציות לכל היותר, ממש כמו מפלגות "המרכז", הגימלאים וכיו"ב בזמנן,  וחבל לבזבז את הקול על משהו לא יציב. ואני אומר: ממש לא בטוח שארץחדשה מפלגה של קדנצייה אחת, מי קבע? יותר מזה, גם אם כן, ויתגלה שארץחדשה לא מחזיקה מעמד מעבר לקדנצייה אחת, לא הייתם רוצים פעם אחת שתהיה בכנסת מפלגה שתפחיד את המושחתים ותאיים על השחיתות באופן כזה שגם להבא, גם אם המפלגה לא תתקיים עוד, המושחתים יפחדו וישקשקו מכל דְּבַר שחיתות שירצו לבצע? אני בוודאי הייתי רוצה.

דבר נוסף, חשוב לא פחות: כולנו רוצים צדק חברתי, יש אפילו מפלגה בשם זה. אבל לא יהיה כאן צדק חברתי לפני שהשחיתות לא תמוגר ויחסי הון-שלטון יושמדו. כל עוד השחיתות חוגגת וההון שולט בשלטון לא יהיה כאן צדק חברתי. עוד סיבה להצביע ז. 

ולמי שמוצא רבב באלדד יניב אומַר, שבכל אחד מן המועמדים לכנסת יש רבב כזה או אחר. באלדד יניב הרבב קטן ולא משמעותי יחסית לטוב שהוא יוכל להביא לכולנו. האם הוא יקיים את הבטחותיו? האם הוא באמת יילחם בשחיתות וביחסי הון-שלטון? ימים יגידו, אני בכל אופן נותן לו הזדמנות לקיים את מה שהוא מבטיח. 

אז החלטתי אפוא להצביע לארץחדשה אף על פי שלבי עם מרצ. מרצ מפלגה ותיקה, היא תחזיק מעמד וכוחה יעלה גם בלעדיי. ארץחדשה, לעומת זאת, היא מפלגה חדשה וכל קול חשוב בה כדי שהיא תיכנס לכנסת.

אני קורא לכל המתלבטים: שימו ז בבחירות. תנו להם הזדמנות. לטובתכם ולטובת כולנו.   

 

שלכם,

יאיר בן־חור

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

26 תגובות

הכי מעודכן
המאמרים הנצפים
המאמרים המוגבים
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל לשונאי10 אלא אם צויין אחרת