44
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

חופשי ומאושר

צעדת המיליונים - מעמד הביניים צועד לקלפי ומשנה את ישראל!

יש לי הרגשה שהרוב הדומם, כבר לא יהיה דומם ואדיש בבחירות הקרובות ואנחנו צפויים להפתעה. התעוררות מעמד הביניים שהחלה במחאה החברתית הענקית שלפני שנה וחצי (כמעט 500,000 איש בהפגנה אחת!) תגיע לשיא בבחירות הללו. כמו בימי המחאה הגדולים כאשר צעדות המחאה ההמוניות החלו מאירועים קטנים בפייסבוק שצברו תאוצה, כך גם כעת בפייסבוק צובר תאוצה אירוע בשם צעדת המיליונים - צועדים לקלפי ומשנים את ישראל! שמאיים להיות צעדת מחאה המונית לקלפי. מעמד הביניים קם על הרגליים והחליט לשנות את המדינה בכוח המספרים הגדולים שלו ולא לתת לקיצוניים להכתיב לרוב את המדיניות, אלא להחזיר את המדינה לרוב, למעמד הביניים שרוצה לראות ישראל מפותחת, שוויונית וחופשית יותר.

משנת 2003 הנתונים מאד עגומים מבחינת מעמד הביניים. בגלל האכזבה מהפוליטיקאים ומהמצב שלא משתנה ירדו אחוזי ההצבעה של מעמד הביניים בצורה דרמטית. שיעור ההצבעה הכללי בשנת 2003 עמד על 80% ואילו בבחירות האחרונות שהיו בשנת 2009 אחוז ההצבעה ירד כבר ל-65%. תוך שש שנים עוד 15% מבעלי זכות ההצבעה של מעמד הביניים ויתרו על יכולת ההשפעה שלהם. למה אני טוען שרוב 15 האחוז הללו שלא הצביעו הם דווקא ממעמד הביניים? משום שכשבודקים את אחוזי ההצבעה באוכלוסיות אחרות, קיצוניות יותר, רואים ששם שיעורי ההצבעה מאד גבוהים. סה"כ 850,000 אזרחים החליטו לוותר על יכולת ההשפעה שלהם, ורובם ממעמד הביניים.

הנה הנתונים לגבי ההצבעה של השכבות הקיצוניות בחברה הישראלית בבחירות האחרונות: בקרב החרדים שיעור ההצבעה הוא סביב 90%, בקרב המתנחלים שיעור ההצבעה הוא 85%! ומה קורה בקרב המעמד הבינוני, המתון וההומוניסטי? שיעור ההצבעה בתל אביב בבחירות האחרונות היה 59% מקרב בעלי זכות ההצבעה, בחיפה 57% ובבאר שבע 53%. עצוב לא?

מה שבאמת עצוב הוא שכאשר מישהו מחליט לא להצביע או לשים פתק לבן או כאשר מישהי מחליטה להצביע סתם למפלגה קיקיונית שברור שלא תעבור את אחוז החסימה בכך הם לא הביעו שום מחאה אלא ההיפך הם חיזקו את הקיצוניים ונתנו להם עוד כוח להטות את ישראל לכיוונם. האם זה מה שרציתם להשיג? האם אתן מרוצות?

הסיבה לכך היא שהמחיר של 120 המקומות בכנסת נקבעים באופן יחסי למספר הקולות הכשרים שהצביעו בבחירות (ללא הפתקים הלבנים). אם למשל היו מצביעים רק 120 אנשים כל קול היה נותן מקום אחד לח"כ\ית אחד\ת בכנסת. אבל אם מצביעים פי עשרה אנשים, 1200 קולות, עכשיו מקום אחד בכנסת יקר פי עשרה. צריך עשרה קולות כדי לקבל מושב אחד מתוך 120 המושבים שבכנסת. ככל שיש יותר מצביעים כך יותר קשה למפלגות להכניס ח"כים לכנסת.

ככל שאחוזי ההצבעה מקרב מעמד הביניים יורד ואילו אחוזי ההצבעה של השכבות הקיצוניות נשאר גבוה, מתחזקות המפלגות שמייצגות את הקיצוניים. במצב נורמאלי, מפלגה קיצונית מקבלת מספר קולות מסויים, אך בגלל שיש הרבה יותר קולות שהצביעו לעוד הרבה מפלגות אחרות, מספר הקולות של המפלגה הקיצונית לא נותן להם להכניס הרבה אנשי מפלגה לכנסת. כך כוחם הקטן יחסית של הקיצוניים בקרב האוכלוסיה נשמר גם בכנסת, אך כאשר כמות מצביעי המעמד הבינוני יורדת, אותה כמות של קולות קיצוניים מספיקים לפתע להכניס לכנסת הרבה יותר מאנשי המפלגה הקיצונית. כך אנו מקבלים עיוות של יחסי הכוחות בחברה הישראלית, וקולות קיצוניים מקבלים הרבה יותר כוח והשפעה ממה שאמור להיות להם. לא חבל? רציתם הצבעת מחאה וקיבלתם ישראל יותר קיצונית, לא רציתן להשפיע ובעצם השפעתן לעבר ישראל פחות דמוקרטית.

מודעה משעשעת כנראה מטעם משרד פוגל אוגלבי- לכו להצביע כדי לעצור את הקיצוניים

אך מאז 2009 ישראל עברה טלטלה ומחאה חברתית רחבת היקף. מעמד הביניים התעורר ויצא לרחובות. נמאס לו לסבול בשקט ולקטר, הגיע הזמן לקחת אחריות ולעשות מעשה. והנה הגיע השיא, יום הבחירות. נמאס משלטון המיעוט הקיצוני, הגיע הזמן להזכיר לכולם מי הרוב במדינה. תחשבו איזה שינוי אפשר לעשות אם רוב מעמד הביניים ילך להצביע ונחזור ל80% הצבעה לפחות. אפשר לשנות את כל התמונה הפוליטית בישראל. זה תלוי בנו, תצטרפו לצעדת המליונים לקלפיות ולכו להצביע!

אני חושב שפחות משנה האם זו שלי או ציפי או יאיר או אולי מרצ ואפילו קדימה. מה שכן משנה הוא שלפי הסקרים מהיום 18.1.13 גוש המרכז-שמאל מאד קרוב לגוש הימין-חרדים, הן בסקר של ידיעות אחרונות והן בסקר של הארץ ויש 15% מתלבטים. הכל עוד פתוח. העיקר לתת כוח למפלגות המרכז ולהוריד מכוחן של מפלגות קיצוניות יותר כמו מפלגת הבית היהודי של בנט שתומכת בהדרת נשים והדרת הומוסקסואלים, יהדות התורה וש"ס עם תעמולת הבחירות הגזענית שלה ואביגדור ליברמן שתומך בהחלטות לא דמוקרטיות. באותה נשימה חייבים להזכיר את השותף הטבעי של מפלגות אלו, ביבי והליכוד שהולך ומקצין ימינה לעמדות הגזעניות של פייגלין. לאיפה נעלם הימין המתון? (כנראה לפלגות המרכז..).

הנה דוגמה לקיצוניות. מכירים את העניין הזה שבמשטרים טוטליטריים בהם אין דמוקרטיה וחופש השליט מנסה למנוע ידע חופשי מהאזרחים? הרעיון הוא שידע הוא כוח וככל שהאזרחים יהיו בורים יותר, הם יאמינו בקלות לשלטון ולא ינסו למרוד. לכן אחת הפעולות הראשונות שכל עריץ טרי עושה הוא לשרוף ספרים, להרוג את המשכילים ולהפעיל צנזורת מידע. עכשיו שימו לב לתעמולת הבחירות הנוכחית של יהדות התורה:

אוקלידס היה פילוסוף ומתמטיקאי יווני שחי לפני בערך 2800 שנה. הוא פיתח את הגאומטריה שכל ילד מכיר (לפחות החילוניים), כמו למשל את ההוכחה שסכום זוויות המשולש שווה ל 180 מעלות. בהחלט הבסיס לידע המדעי ונכס צאן ברזל של ההתפתחות האנושית. באופן אישי, לי הכרזה הזו מזכירה מידי משטרים חשוכים שרוצים למנוע ידע מהנתינים שלהם כדי שיהיה קל לשלוט עליהם. זו דוגמה אחת לקיצוניות שכדאי לרסן, קיצוניות שיכולה להוביל למדינה פחות חופשית ודמוקרטית. אני חושב שנושאים כאלו חשובים ובוערים לא פחות מנושאים ביטחוניים. 

כל כך נמאס משיטת ההפחדות של הימין, מדינה קטנה מוקפת אוייבים, איראן וחמאס. כן, זה חשוב ומדאיג אך במדינה ביטחוניסטית כמו שלנו אני בטוח שלכל מפלגה רצינית יש מספיק אנשים עם רקע ביטחוני מתאים. מדהים אותי לראות שיש אנשים שמסתנוורים כל כך מההפחדה הבטחונית עד שלא אכפת להם לחיות במצב כלכלי וחברתי גרוע ולא אכפת להם איך מדינת ישראל נראית מבפנים והאם היא מתפתחת מבחינה דמוקרטית או צועדת אחורה, העיקר לשרוד מבחינה ביטחונית. אני סומך על עצמנו, על העוצמה שלנו. אני יודע שנשרוד. אותי מעניינת השאלה איזה מן ישראל תהיה כאן מבחינה ערכית, חברתית וכלכלית. אני לא מוכן לוותר לשלטון רק בגלל ההפחדה הביטחונית על הנושאים המהותיים הללו.

כנראה שאני לא היחיד שנושאים אלו נראים לו לא פחות חשובים מהנושא הביטחוני. כל אלו, ואני ביניהם, יצאו צעדת מחאה אחר צעדת מחאה, 20,000 מוחים, ואז 150,000 ואז 300,000 ובשיא כמעט 500,000 מוחים בניסיון להשפיע על השילטון. אם נרצה, ביום שלישי 22.1.13, יום הבחירות, כמו בצעדות הגדולות שהפתיעו והכניסו את הממשלה ללחץ, מעמד הביניים יפתיע שוב וירשום היענות שיא ואחוזי הצבעה מרקיעי שחקים שישנו את המצב הפוליטי, יבלמו את הקיצוניים ויהיו עוד צעד לעבר ישראל שפויה ומפותחת יותר. לך לבחור, לכי להצביע, קחו אחריות וקחו חלק בשינוי.

הכל תלוי בך.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

3 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל freenl אלא אם צויין אחרת