00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

הבלוג של אילנה ארד לוין - פסיכולוגית קלינית, סקסולוגית ויועצת נישואין

מבצע חם לסוכות!

האם בני אדם באמת יכולים להשתנות לטובה מבחינה נפשית- כתבה שנייה בסדרה

מוקדש לגיתית בהערכה ואהבה ותודה עמוקה.

 כיצד להשיג את השינוי

בהמשך לכתבה הקודמת ניתן לסכם כי ה"הנוסחא" לחיי אושר ומשמעות מורכבת כמו כל הדברות מ- 10 סעיפים:

 1. דאג לבריאות גופך (מזון, משקל, ספורט) ולהכנסה סבירה המקיימת אותך בצורה עצמאית.
 2. דאג לתעסוקה בה תמצא ערך מוסף של עניין והערכה בנוסף לפרנסה.
 3. נסה לשמור על קשר זוגי ומשפחתי טוב (למד לוותר, לא להיות צודק בהכרח (חכם עדיף ושתיקה שווה זהב), למד להתחשב, להקשיב לצרכי הזולת ולהבינו.  אל תתפתה לתגובות כעס ולנטירת איבה, למד לבלום עצמך בתזמון המתאים.
 4. נסה לפתח קשרים חברתיים מספקים.
 5. קח יוזמה לייצר מקורות לרכישת ידע, התנסויות חדשות וחוויות חדשות מכל תחומי החיים.
 6. נסה להרגיע מקורות לחוסר שביעות רצון, מרמור, חרדה ודאגנות, כלומר להתעקש לשנות מה שניתן, להשלים עם מה שבלתי ניתן לשינוי ולהשלים עם שניהם.
 7. שחרר מעצמך מצבור רגשות שליליים שאתה סוחב מעברך: פגיעות, עלבון, כעס, טינה, בדידות, כשלון, פחד, חוסר אמון ואשמה. נסה להשלים ולהבין גם את מעשייך שלך בעבר וגם התנהגות קרובייך כלפייך.
 8. הימנע מפגיעה בזולת: לא להעליבו, לא להשפילו ולא להתפרץ כלפיו. התנהגויות אלו יוצרות תשתית של מרירות פנימית וביקורת עצמית יחד עם חרטה ואשמה בהמשך.
 9. נסה להיות בטוח בעצמך שהינך בעל ערך ייחודי משל עצמך, תהיה אשר תהיה. לכל אדם תפקיד ומקום בעולם, כך טוענת החסידות.
 10. למד שיטות של הרגעה עצמית, הרפיה והתאמן בחשיבה חיובית.

יופי של עצות! רק ששאלת מיליון הדולר היא איך לעשות שנצליח לקיים את כל התורה הסדורה הזו וכיצד לתמרן שאכן כך יתנהלו פני הדברים הרצויים. הקיצור קל להגיד, קל להציע קשה ליישם.

 

העיקרון הוא שככל שאדם צעיר יותר (גילאי 20 עד 40), נבון יותר, גמיש יותר מנטאלית ורגשית, משכיל יותר וכמובן בעל אמצעיים כספיים יהיה לו יותר קל להשתנות, זאת משום שנקודת המוצא שלו יותר טובה, היכולות הפנימיות הן איכותיות ומאפשרות, ובפרט נכון הדבר בסיטואציה בה עדיין אין ילדים, אין זה אומר שבעלי משפחה וילדים אינם ברי שינוי אך מובן שככל שגדלות המציאויות והקשיים יכולתו להשתנות הולכת ויורדת או בשפה כלכלית- מחיר השינוי מבחינה נפשית וכלכלית גבוה יותר.

 

כבני אדם כולנו דבקים באמונותינו ומשועבדים להרגלינו. אלו נערמים ונצברים עם הגיל כך שעם הזמן קשה יותר להשתנות, האידיאלי הוא לפנות לייעוץ פסיכולוגי בגיל הבגרות הצעירה היותר שכן אז האדם עדיין גמיש יותר וכן נסיבתיות חייו. בכל גיל, ככל שאדם נוקשה יותר בחשיבותו ובאמונותיו ויותר דבק בפחדיו, כך הטיפול הנפשי יהיה מסע קשה וארוך יותר מבחינתו. במצבים בהם אחד מבני הזוג רואה בטיפול איום על הזוגיות ומתנגד לו כך תפחת היעלות של הטיפול האישי והזוגי.

 

כמה אנשים יכולים להרשות לעצמם לפנות לטיפול בהתאם לצורכיהם? לא הרבה. זהו טיפול בעל עלות גבוהה יחסית, בתדירות שבועית לפחות אם לא גבוהה יותר הדורשת התפנות של הראש והלב ונכונות לצאת לדרך של מסע חשיפה וגילוי עצמי. לחלק מן האנשים אין המשאבים הנפשיים לכך וחלקם "לא מאמינים" בטיפול פסיכולוגי. כל אדם חי בהתאם לאמונותיו כך שההתנגדות לחשיפה בפני אדם זר ועמדה של "ממילא זה לא יועיל" אכן תכשיל את הטיפול כבר מלכתחילה, כדי להשתנות צריך להאמין, צריך לרצות וצריך לקוות. בעקרון אין שום שיטה בעולם או הליך טיפולי בכל תחום שהוא, נפשי או גופני, שהוא מיטיב וישים ויעיל לכלל בני האדם, תמיד ולעולם יש להתאים את הטיפול והשיטה לאדם המסוים, אי התאמה בין האדם ושיטת הטיפול יוליכו לכישלון. יש היותר מתאימים לטיפול נפשי ולמטפל מסוים ויש שפחות מתאימים, ממילא אין יכולת לספק שירות זה לשאר האוכלוסייה המעוניינת בכך, עניין של מימון, תקציב ומיעוט כוח האדם המקצועי. כאמור רבים וטובים אינם מעוניינים כלל בדרך זו של טיפול נפשי שיחתי, משחקי או גופני.

 

אז מה נותר? נותר כמובן הפתרון התרופתי, ארבעים השנים האחרונות הן פריצת דרך בזינוק מצב הרוח, זוהי מהפכת הפרוזק וכל השאר הוא היסטוריה והשתלשלות מתרופה זו לנגזרותיה השונות. כיום בעזרת התרופות ניתן להתגבר על דיכאון, חרדה, אובססיה מחשבתית, פחד מיצירת קשרים חברתיים ופחדים באופן כללי. חשוב מאוד לציין שבעזרת תרופות ניתן להתגבר על הטחת דברי עלבון ושטנה.

 

את גלולת האושר טרם המציאו וככל הנראה היא לא תומצא לעולם, החיים מסובכים מדי ואלוהים מתוחכם מדי. אבל התרופות הקיימות, אם מצליחים להתגבר על תופעות הלוואי, בפרט בהתחלה, ואם יודעים להתאימן בצורה נכונה בהחלט מסייעות להפחתת הסבל האנושי והתנהגויות בלתי תואמות. חלק התרופות מצריכות תהליך של התאמה למטופל, הן משום תופעות הלוואי שבדרך כלל נעלמות עם הזמן והן בגלל שהביוכימיה האנושית מגוונת ומשום שהתאמת התרופות נעשית בדרך של ניסוי וטעייה. יש מיעוט של בני אדם בפרט נשים צעירות אשר עבורן התרופות אינן מטיבות, יוצרות רדימות בלתי נסבלת ועדיף להן לפנות לשיטות אלטרנטיביות: דיקור סיני, הומיאופתיה וכו`.

כל התרופות ניתנות אך ורק במרשם רופא, חלקן הגדול ניתנות כיום על ידי רופאי המשפחה, הכי פשוט בעולם. חלק מהן בלבד צריך לפנות לפסיכיאטר של הקופה. התרופות משפיעות כל עוד נוטלים אותן. עם הפסקת נטילתן פוסקת גם השפעתן המטיבה. בצר לו מאוד יפנה אדם לכל גורם אשר הוא מאמין שיסייע .לומר לא מאמין בתרופות זה כמו לומר אני לא מאמין בכימיה. הטיפול התרופתי עובד ביעילות הגבוהה ביותר לשיפור מצב הרוח, יש בני אדם המתנגדים באופן עקרוני לתרופות, לא חשוב עד כמה קשה להם ולא חשוב עד כמה הם סובלים. הטיפול התרופתי מהיר יותר מהטיפול הנפשי הצורך פרק זמן ארוך עד שיניב פרי, כאן התוצאות ממהרות להגיע תוך שבועיים שלושה, לפעמים חודש לפעמים שישה שבועות, הכל תלוי בביוכימיה האישית של המטופל. יש המעדיפים כמובן לנסות ולהשתנות מבפנים ולא לקחת תרופות, חלק ניכר מהמטופלים על ידי פסיכולוג משלבים זאת יחד עם תרופות נוגדות דיכאון וחרדה ותרופות המונעות התפרצויות זעם. התרופות משפיעות על המוליכים העצביים במוח וכתוצאה מכך מתייצב מצב הרוח, גוברת השלווה הנפשית והרוגע ואיתה פוחתת הדאגה, ההתפרצות והחרדה. אני בהחלט רואה בתרופות גשר מן ההווה אל העתיד, כמו גשר מגדה אחת של הנהר לצידו השני. מאחר והן מביאות לחיזוק עצמי מתאפשר אז ביתר קלות לקיים את  10 הנקודות שציינו. כאשר לאדם יש את הכוח להפיק את הטוב מהחיים אין לו יותר הצורך בתרופות. אנשים המתנגדים לטיפול התרופתי עשויים בהחלט לשבש את פעילותו הכימית שכן אמונה ותקווה יש להם את המקבילה הכימית המוחית, הן עשויות להגביר את יעילות התרופה ואף לשבש. כל קופות החולים מעמידות שירות של טיפול פסיכיאטרי לטובת מטופליהם וממש אין צורך לשלם סכומי עתק לפרופסורים מנהלי מחלקות. לרשות כל הפסיכיאטרים עומד אותו סל כלים תרופתי וממילא יש בטיפול היבט של ניסוי וטעייה מה שמסייע לאחד לא בהכרח מסייע לזולתו. רופאי הקופה הם טובים וראויים מכל בחינה שהיא ובעלי ניסיון רב ועורכים את המעקב אחרי המטופלים ביעילות ובמסירות גם ללא תשלום של סכומי עתק.

יחד עם זאת ראוי להתבונן על פלח אוכלוסיה שממש אינו מגיב כהלכה לתרופות למצב הרוח השונות, מתוך ניסיוני מדובר בנשים צעירות מגילאי עשרים עד אמצע שנות השלושים. התסמונת הכללית הרווחת ביותר אצל כולן, ממנה אינן מצליחות להיפטר או להסתגל, היא עייפות עמוקה המלווה לעיתים בצורך לישון כמות בלתי סבירה של שעות המשבשת לחלוטין את יכולת התפקוד ופוגעת קשות באיכות החיים. חלק אחר מאותה קבוצה שאינה מתאימה במיוחד לתרופות הינה תגובות של עצבנות, אי שקט, התפרצויות, בחילות וסחרחורות. שוב אשר אינן חולפות בתום תקופת ההסתגלות אשר לוקחת בדרך כלל עד שלושה שבועות. יוצר אפוא שעבור קבוצה זאת התרופות אינן מהוות פתרון רצוי ולא נשאר להן להסתמך על הטיפול הנפשי ו/או על טיפולים אלטרנטיביים המיועדים לאיזון האנרגיה הכוללת בגוף. אינני פרמקולוגית ואיני יכולה להצביע על הסיבות הפיזיוביולוגיות מדוע דווקא קבוצת נשים זו בגילאים המסוימים שצוינו עשויה לגלות אי התאמה לתרופות.

 

אחת מקוראות הבלוג הנאמנות פנתה בשאלה לעניין אודות אישה שעברה את שנות החמישים, אשיה קשה, בעלת חיים קשים, כמובן, שיש כאן את עניין הביצה והתרנגולת ומה קדם למה. כתוצאה מנסיבות חייה הרי היא כעסנית, מתפרצת, מרירה ורוצה שהכל יעשה כרצונה. הרי החיים עד היום לא האירו לה פנים, למעשה זהו סיפור אופייני של המרת הכאב הנפשי בכעס. אישה זו ממירה את הדכאון הפנימי בכעס כלפי עצמה וכלפי הזולת, סובלת מאוד בתוכה וגורמת סבל לזולתה. (חשוב מאוד לזכור כי לעיתים תכופות תופעות של עצבנות יתר כאשר היא נמשכת כמצב ארוך טווח מהוות ביטוי בדרך כלל לדכאון פנימי או לחרדה ויש לעשות את האבחנה המבדלת אם מדובר בדכאון ובחרדה). נחזור לסיפור האישי: אותה אישה הסובלת בשל סכסוכה המתמיד עם עצמה ועם העולם ניסתה שיטות אנרגטיות שונות של שיפוץ בית עמוק, החלפת תכולתו מספר פעמים, כל זאת לשינוי האנרגיות בבית. היא השקיעה הרבה מאוד כסף בשינויים אלו, כמו כן ניסתה שיטות מיסטיות שונות של החלפת שמותיה הפרטיים, ייעוץ רבני, מגידי עתידות, טקסי ברכות וכשפים, ייעוצים של קואצ`רים וכל מה שהיה בתחום ידיעותיה ותרבותה. מתוך התיאור ניכר כי האישה חדורה מוטיבציה חזקה בשינוי ורצון עז לצאת מהסבל. במקביל תיאורה מעביר מצב של בדידות והיעדר זרימה של קבלה ואהבה בינה לבין קרוביה ובינה לבין העולם. חשוב להדגיש כי האנרגיה המבריאה ביותר ביקום היא זו של אהבה וקבלה, אין תחליף לאנרגיה זו. זו אישה המתקשה לאהוב שלא בתנאים שלה ולפיכך יש המתקשים לאהוב אותה. בדרך כלל נתקשה לאהוב מי שלא היה אהוב בילדותו, מי שהיו קשים ועונשים כלפיו או מי שננטש פיזית או נפשית. אישה זו השקיעה משאבים כספיים שלא הביאו את התועלת של הקלת סבלה ושיפור יחסיה עם בני האדם, כיצד תשיג אפוא את השינוי המצופה? לא נותר אלא לחזור ולהמליץ על מה שדובר תחילה:

 1. לפנות לטיפול אצל פסיכולוג קליני, לא קואצ`ר, שכן פערי הידע, האימון וההכשרה בין שני מקצועות אלו הוא הבדל של שמיים וארץ. ההכשרה עבור פסיכולוג קליני מומחה היא עשר שנים (לימודים והתמחות) ועבור קואצ`ינג עניין של מספר חודשים עד שנה. הפסיכולוג יעניק אוזן קשבת  ואוהדת, יקבל אותה כפי שהיא ותהיה נוכחות ומלווה עבורה בסיפור קשייה ומהלכיה היומיים.
 2. במקביל לטיפול הפסיכולוגי מומלץ לשלבו בטיפול תרופתי אשר יקל על הכעס והכאב הפנימי. הקלה בכאב כעס וחוויית בדידות מאפשרים הגמשת בתגובה הרגשית וכתוצאה מכך פוחת הדחף לשתלטנות ופוחתות ההתפרצויות. בדרך זו תהפוך להיות אדם נעים יותר לעצמה ולסביבתה. בהדרגה עשוי לחול שינוי משמעותי באופן בו תחווה את העולם. החיים יחוו אז כקלים יותר, הסבל יפחת ואיתו גם הריב עם העולם.

 

במקרה הזה האישה רוצה מאוד להשתנות, אין כמו מוטיבציה חזקה כמנוע לשינוי, בתנאי שנוקטים באמצעים הנכונים. יש לזכור שכל השיטות האנרגטיות אותן נקטה האישה בעבר לא סייעו משום שככל הנראה היו חלשות בעוצמתן לעומת האנרגיה הנפשית הפנימית שאותה אישה נושאת בתוכה. בחירה בטיפול שהוא יעיל מבחינת האנרגיות שלו (תרופות כימיות וליווי פסיכולוגי) הוא ככל הנראה אפיק המוצא הנוכחי עבור אישה זו. נאחל לה בהצלחה.

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל אילנה ארד לוין אלא אם צויין אחרת