00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

משפט ועסקים

יפוי כוח נוטריוני למשכנתא ודוגמא לנוסח

ניתן לקבל משכנתא רק לאחר הצגת יפוי כוח נוטריוני לטובת הבנק. אם ברצונכם לממן רכישת נכס, כדאי שתקראו את המאמר הבא ותבינו מה המשמעות של יפוי כוח כזה.

כל מסמך יפוי כוח מאפשר לאדם מסוים לפעול בשם זולתו: אדם אחר, קרוב משפחה או כל אחד המעוניין ומוכן להצהיר על כך בפני עורך דין או נוטריון. מסמך יפוי הכוח מציין במפורש אילו פעולות משפטיות יכול המיופה לבצע, מלבד יפוי כוח כללי אותו יש לערוך על פי החוק מול נוטריון. הסיבה לכך היא שלעומת יפויי כוח אחרים, יפוי כוח נוטריון הוא בעל תוקף משפטי ולכן מחייב משנה זהירות. לפני שנוטריון חותם על יפוי כוח עליו לוודא את זהות החותמים, את היכרותם עם ההשלכות כדין ואת חופשיות רצונם. מלבד יפוי כוח כללי, על פי החוק יש לפנות אל נוטריונים גם לצורך קבלת יפוי כוח על ביצוע עסקת מקרקעין הטעונה ברישום בטאבו. כאן הסיבה היא כלכלית, ונובעת מהעובדה שעסקאות מקרקעין מן הסוג הזה מחייבות התנהלות כלכלית משמעותית אשר עליה יכולים לפקח רק רשויות משפטיות ממעמד הנוטריון ומעלה. אך לצד כל אלו, רוב האזרחים נתקלים בסיטואציה של דרישה למתן יפוי כוח בעת צורך בלקיחת משכנתא.

כדאי שתדעו: כך לוקחים משכנתא?

מימון עסקה עם לקיחת משכנתא מחייבת יפוי כוח. באופן כללי, הליך לקיחת המשכנתא מבוסס על תהליך המתנהל במספר שלבים:

1. פנייה אל הבנק – לצורך קבלת ההלוואה משעבד הלווה את הנכס הנרכש לטובת הבנק. בצורה כזו הוא מבטיח את תשלום הלוואת המשכנתא על פי הפריסה הנקבעת מראש.

2. דרישה ליפוי כוח – מבחינתו של הבנק, הלווה חייב להציג יפוי כוח נוטריוני לטובתו. המטרה היא להסמיך את הבנק לפעול באופן משפטי מול הלווה במידה ויש בכך צורך. לדוגמא, יפוי הכוח מאפשר לבנק לרישום הערת אזהרה, לרשום את המשכנתא בלשכת רישום המקרקעין, להופיע מול הרשויות בשם רוכשי הנכס ועוד. ללא יפוי כוח נוטריוני למשכנתא לא יסכים הבנק לספק ללווה את ההלוואה.

מדוע דורש הבנק יפוי כוח?

לא קשה להבין את ההיגיון מאחורי הדרישה של הבנק לקבלת יפוי כוח נוטריוני למשכנתא. פעולות של שעבוד הנכס או הפעלת עורך דין מקרקעין מול הלווה, שהוא הבעלים הרשומים של הנכס, יכולים להתבצע רק במידה ולבנק יש את הסמכות לפעול כך. מצד שני, הסמכות הזו היא התנאי הבסיסי לקבלת המשכנתא המהווה את גורם המימון העיקרי לרכישת הנכס מלכתחילה. יתרה על כך, הבנק מעוניין להבטיח כי יפוי הכוח שהוא מקבל לא יהיה מזויף. לכן הוא לא מסתפק ביפוי כוח רגיל או אפילו ביפוי כוח הנחתם מול עורך דין, אלא דורש יפוי כוח נוטריוני. יש לזכור כי יפוי הכוח לבנק למשכנתאות הוא בלתי חוזר.

הוצאת יפוי כוח נוטריוני

על מנת לקבל יפוי כוח נוטריוני למשכנתא יש להגיע אל משרדי הנוטריון עם תעודת זהות מקורית או דרכון. לאחר אימות ההזדהות נדרש מיפה הכוח לחתום על המסמך אותו הוא קיבל מהבנק. דרישה ליפוי כוח נוטריוני למשכנתא עולה לעיתים גם במקרים של העברת דירה עקב גירושין, כאשר עקב השינוי בלווים דורש הבנק מבן הזוג שמקבל את הזכויות על הנכס לחתום מחדש על המסמך.

נוסח בסיסי

קל להבין את החשיבות של יפוי כוח נוטריוני למשכנתא בעזרת דוגמא לנוסח. האישור נפתח בהצהרה של הנוטריון, כולל כתובת מדויקת, תואר ותאריך. לאחר מכן מצהיר הנוטריון כי ביצע אימות של זהות העומד מולו, כותב את פרטיו המלאים כולל מספר תעודת זהות ומוסיף כי הוא חתם מרצונו על המסמך. המסמך מסתיים בחתימה נוספת של הנוטריון ושל המיפה, כולל ציון שכר הנוטריון.
 
*מידע נוסף ראה: נוטריון תל אביב

*מידע נוסף ראה: שכר ראוי של נוטריון

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל karmititu אלא אם צויין אחרת