00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

הבלוג של אילנה ארד לוין - פסיכולוגית קלינית, סקסולוגית ויועצת נישואין

מבצע חם לסוכות!

מהות החיים- זרימה (כתבה פסיכולוגית פילוסופית)

1. זרימה

"הכל זורם" אמר הרקליטוס הפילוסוף היווני איש אפסוס בן המאות החמישית והשישית לפנה"ס. להרחבת רעיונו חזר וביטא זאת באמרתו הידועה: "אין אדם יכול לטבול באותו נהר פעמיים", משום שהן הנהר של הרגע הנוכחי והן האדם הטובל בו משתנים או נמצאים בהליך מתמיד, כך שברגע הבא זהו נהר שעבר תהליך מסוים והשתנה וכך גם האדם הטובל בו. התפיסה הפסיכולוגית והרוחנית, כמו גם תפיסות פילוסופיות שונות, מודעות לכך שמשמעות החיים היא זרימה מתמדת של תהליכים לכל הכיוונים וכל הזמן: ניתן אפוא לומר כי משמעות החיים היא שהתודעה של האדם (הפרט) החווה ושל תודעת כל היש נמצאת כל הזמן בזרימה, כלומר בנביעה מתמדת של תהליכי תודעה המפלסים דרכם למאגר תודעה כללי משותף של כל היש (תיאוריית השדה המאוחד) המתבטאת כיום בתחום הפיזיקה כביטוי פיזיקאלי למציאות תודעתית שמעבר לעולם הפיזי.

התהליכים מתרחשים בכל היש, בכל מימדי המרחב זמן ולכל הכיוונים. בו בזמן לכל תהליך מתקיים התהליך הנגדי שלו (שאף הוא נביעה מתמדת של תודעה) כמו שניסח זאת ויליהלם הגל 1770-1831 בדיאלקטיקה שלו של תזה, אנטיתזה וסינתזה , משמעות הדבר כי לכל תהליך יש תהליך נגדי ומשילובם נוצרת סינתזה המשמשת כפלטפורמה לנביעת תהליכים נוספים של תזה ואנטיתזה וכך הלאה וכך הלאה (ההתבוננות של הגל שימשה נקודת התייחסות מרכזית לפרויד וקרל מרקס, כל אחד בתחום שונה ואחר). להבנתו של הגל את ההיסטוריה האנושית וניתן אף להוסיף, אם נעז ונכליל, לכלל ההיסטוריה האבולוציונית של כלל הפלנטה והיקום ניתן להציגה כהתקדמות שבה כל תנועה מהווה פתרון (זמני ויחסי) לסתירות שהיו בתנועה הקודמת. דוגמא: באביב העמים הערבי הפילו המצרים את מה שכינו "מובארק הדיקטאטור", ערכו בחירות דמוקרטיות בהם זכה מורסי איש האחים המוסלמים שעל פניו היה אנטי מובארק והוא ניכס לעצמו את זכויות שלוש הרשויות באופן שהוא הפך לפרעה של מצרים הנוכחית, כלומר חזר בדיוק לנקודת המוצא נגדה יצאה המהפכה- אותה גברת בשינוי אדרת מבחינה דמוקרטית. גם קביעה זו מחייבת כמובן ליישם כלפיה את הרעיון של דבר והיפוכו כך שניתן לומר שההיסטוריה האנושית נעה בתנועות של התקדמות תוך כדי תנועות של נסיגה כתגובה לכל מצב ומצב. לעובדה שלכל תהליך של תנועה תודעתית יש את תהליך תנועת הנגד התודעתית עלול בהחלט להסביר, ואכן כך מנסים להסביר את המהפכות הרעיוניות בתחומי המדע, הפוליטיקה, האמנות, החברה, הרוח ובקצרה לכל חומר יש אנטי חומר תודעתי בין אם הוא אידיאי ורוחני, בין אם הוא חברתי ופוליטי ובין אם הוא פיזיקאלי (היום אנחנו בתקופה של אנטי פוסט מודרניזם- לך תבין מה זה, שהוא לאחר תקופת המודרניזם שהיווה תגובה לאנטי מודרניזם שהוא ספיראלה מעגלית של תהליכים החוזרים על עצמם כל פעם עם שינויי גוון מסוימים) לכן כדאי לזכור כי בצד כל תהליך של מחלה מתקיים תהליך תודעה של ריפוי עצמי או בצד כל תהליך של קריסה ואובדן מתקיים תהליך של חיפוש חיוניות וצמיחה חדשה, כמו עונות השנה.

החיים מהותם ומשמעותם היא בקיומם של תהליכים בתוך הפרט, במשפחה, בחברה וברמה הקיומית. המיתולוגיה ההודית מדגימה זאת יפה בתפיסת שלושת הכוחות הקיימים ביקום אשר להם ניתנים שמות של אלים בהתאם לרוח המסורת ההודית כלהלן: ברהמה- הוא הבורא והיוצר, כלומר יש כאן התייחסות לתהליך  של תודעה זורמת קדימה. וישנו- המשמר, יש כאן התייחסות לתודעה של איזון, סינתזה ומתינות, כלומר שמירה על הקיים, לפעמים הדבר מתפרש כשמרנות והתנגדות לשינויים לפעמים כדרך האמצע. ובקצרה שמירת הסינתזה. שיווה- האל ההורס, כלומר תהליך תודעתי היוצר זרימת תודעה הנוגדת לקיים ומנוגדת ליש. ניתן לראות בכל הרס הקיים, שינויו, ביטולו, מחיקתו על מנת שבהמשך התהליך המעגלי תיכנס שוב תודעת הברהמה המזרים את התודעה קדימה וכך הלאה במעגליות אינסופית. מאחר והיקום כולו הוא התפתחות ונביעה של תהליכים פירוש הדבר כי לכל גילוי מדעי יהיו גם גילויי נגד וגם התנגדויות (הדבר הוא בלתי נמנע עיין מחקר של פרופ` דן שכטמן- חתן פרס נובל לכימיה 2011 אשר קרוב לשלושים שנה הקהילייה המדעית התנגדה נחרצות לתגליותיו) ובו בזמן ינבעו ממנו תהליכי חקר וגילוי חדשים באופן שלעולם לא ידע המדע "הכל" מאחר ונביעת הידיעה הינה אינסופית. במובן זה המדע לא יגיע לעולם להבנת מהות החיים והיקום כי הם נמצאים כל הזמן בנביעה מתמדת של תהליכים חדשים, תמיד יהיה מה לחקור. כך ברמת המקרו קוסמוס, כך ברמת המיקרו קוסמוס ביקום כולו, כמו בתא הבודד של הגוף או כמו באטום בודד או חלקיקיו, לעולם תהיה התפרטות נוספת וגילויים נוספים אודות תדרי תודעה נוספים המתבטאים בגילויים וחידושים. האבולוציה של תודעת האנוש ותודעת כל היש מתקיימת ללא הרף ובמקביל לה קיימת רגרסיה מתמדת של התודעה על ידי תנועות שוחרות הרס התרבות ורגרסיה לתודעות עבר החל מרעיונות של שיבה לטבע ואנטי תעשייתיות דרך תנועות דתיות קיצוניות המבקשות לחזור לשורשי המסורת השמרנית, כמו גם הרס של תרבויות העוברות היכחדות עם הזמן כמו בני המאיה, האצטקים, תרבויות באפריקה, כל שנה נכחדות בעולם 6000 שפות כי מספר הדוברים בהן חדל להתקיים. חשוב להדגיש כי כל אדם משפחה, חברה או תרבות בהם נביעת התהליכים המתחדשים היא איטית שרוי בסטגנציה: קיפאון, דיכאון, שממון ומוות. ככל שיש יותר נביעת תהליכי חידוש כך האדם או החברה נמצאים בחיוניות גבוהה יותר. המוות משמעותו הפסקת כל נביעת תהליכי החיים בתוך הגוף הפיזי עד להפסקתם המוחלטת ברמת הגוף כולו כמערכת הוליסטית, ברמת האיברים ובכל תא ותא. זוג שאין בו התחדשות ונביעה של תהליכי תודעה (רגש וסקרנות הינם סוגים של תודעה) יהיה זוג משמים ומרוחק: מבחינה רגשית וחווייתית, מבחינה מינית ומבחינת הרגשות הבינאישיים ומבחינת רוטינה קבועה של התנהגות. בלי תנועה פיזית ותודעתית ובלי נביעת תהליכים והתחדשותם אין חיים פיזיים מספקים ותהליכי תודעה מספקים. הסיפוק האנושי במהותו נובע מההתעצמות וההתגברות של תהליכי זרימת התודעה ונביעתה. התודעה היא האור של האדם ושל התרבות כך שהיא המקור לאושר החווייתי שלנו. ככל שבתהליך כלשהו מושקעת עוצמת תודעה גבוהה יותר (התכוונות, ידע, זמן, מאמץ, התלהבות רגשית) ובעצמת אנרגיה רבה יותר כך יגדל העומק החוויתי והסיפוק שלנו ממנו, בשפה פשוטה אתה קוצר מה ואיך שאתה זורע.

א.1. התרחשותם של אירועים.

שום אירוע ביקום, בכל תחומי החיים (פיזי, ביולוגי, אנושי, חברתי, תרבותי, אישי), אינו מתרחש פתאום או בצורה מקרית. (זו אמירה קשה מאוד כי מה נאמר לגבי אותו חייל תותחנים צעיר שכדור פילח את מצחו בשנייה והוא מת על רקע התקלות עם חוליית מחבלים, התארגנות החוליה לא הייתה מקרית אלא תהליכית אך מה לגבי החייל הבודד שחטף את הכדור במצחו, היכן הוא היה בתהליך. בשל הקושי לענות על דוגמא זו חייבים להעלות ברמת תודעת האנוש לרמת הנשמה שאינה גלויה לעין בעולם הזה). כל אירוע הינו צומת או מפגש של כל הכיוונים שזרמו כלפיו מכל התחומים ובכל רמות התודעה. כלומר אירוע הוא למעשה הצטלבות של ריבוי קווים שכל אחד מייצג תהליך. לפיכך הריני מסתייגת מן המאמינים בסוגי מיסטיקה שונים כגון.: נומרולוגיה, אסטרולוגיה, שינוי שמות ועוד. קטונתי מלחלוק על מידת האמת היחסית אשר יש בשיטות אלה אך ברור שגם אם כל שיטה היא אמת לאמיתה הרי שברור שכל אירוע במציאות נובע מהצטברות של שלל תהליכים ולא רק השפעה של תהליך אחד בודד כפי שמשתקף בכל אחד מן התחומים שהוזכרו, אי אפשר להסתמך על שיטת ניבוי אחת לניבוי אירועי עתיד מאחר וכל אירוע מייצג אוסף כמעט אינסופי של הצטברות תהליכים באותה נקודת זמן ומקום, ואין שום יכולת לחזות מראש את אוסף כל התהליכים שהתרחשו בנקודת הזמן הספציפית של אותו אירוע. הבה ניתן דוגמאות לאירועים: מפגש בינאישי, התאהבות, גילוי מדעי, מהפכה חברתי, סגנון מוזיקלי חדש ועוד. בכל אחד מהאירועים המתרחשים ביקום קיימת מסה קריטית של אנרגיה ושל זרימת תהליכי תודעה המצטברים בזמן ובמקום מסוים ביוצרם נסיבות סביבתיות המוליכות להתרחשותו של כל אירוע ואירוע. האירוע עצמו שהוא כאמור צומת מפגש של תהליכים מהווה לכשעצמו נקודת מוצא לתהליכי תודעה ואנרגיה חדשים הנובעים ממנו לכל הכיוונים ובהתאם להקשרם משפיעים מרחבית על כל תחומי החיים (יריית המחבלים במצח חייל התותחנים ועוד האירוע של פיגוע של ג`יפ שנסע לאורך הגדר ועוד מספר אירועים של ירי על יישובי הדרום הצטברו למסה קריטית של היות מותקפים בישראל אשר הביאה יחד עם תהליכים נוספים להתפרצות הריגתו של מוחמד ג`עאפרי- ראש הכוחות המזוינים בעזה ולהתחלת מבצע "עמוד ענן". דוגמא אחרת: תגלית מדעית אשר לאורך הזמן יש לה השפעה סביבתית על התפתחות תרבותית, טכנולוגית, מוסרית ואידיאית מסוימת כמו לדוגמא תגליות מדעיות בתחום המחשבים שהוליכו להיווצרות האינטרנט ממנו להיווצרות הפייסבוק וכל תהליכי החברה, תרבות, פסיכולוגיה נובעים ממנו והלאה. כל אירוע וכל תהליך יוצרים ומנביטים מתוכם תהליכים נוספים לכל הכיוונים. התרבות היא המצע ממנו צומחות התגליות המדעיות והאומנותיות וההגותיות שכן זהו הקונטקסט ובה הן נטמעות. נסכם מכל אירוע והתרחשות נובעים תהליכי תודעה חדשים המוליכים ויוצרים התחדשות והשפעה לכל הכיוונים ולכל תחומי החיים האנושיים, פיזיים, ביולוגיים ופלאנטריים. פרופ` ישעיהו לייבוביץ` ז"ל אמר פעם בהרצאה שהצתה של גפרור אחד יש לה בודד יש לה השפעה על כל היקום במרחב ובזמן, כלומר שום דבר לא הולך לאיבוד והשפעתו איננה פוסקת.

אם נסכם הכל על רגל אחת נאמר שמטרת החיים היא להימצא בתנועה מתמדת ועלינו להבין שכל אירוע בחיינו הופיע כמפגש של ריבוי זרמים, תודעות רצון של אנשים ומצבים שונים כולל אותם שבאו מצידנו. לנו כבני אדם יש השפעה, לעיתים רבה ולעיתים מועטה, על אירועים בחיינו. גורל או מזל מתייחס אפוא למידה בה האירועים אותם פגשנו לא נשלטו באופן מודע על ידי רצוננו אלא הגיחו אלינו והשפיעו על רצוננו.

 

וכמו  ששרה אחינועם ניני האגדתית וכבר צוטטנו זאת בכתבה אחרת של לנוע לנוע- להיות בעניינים: "בוא אהובי נשים איזה דיסק, העיקר שננוע... בוא נארוז וניסע ליפן לשנה או מספיק לשבוע, או במקום, נפתח החלון שחסר את הרוח, וננוע ננוע... בוא למיטה הגדולה, נקפל כביסה, נדבר זה לזה, שטויות החלום והפחד, וננוע ננוע..."

 

אין לקדם פוסט זה

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל אילנה ארד לוין אלא אם צויין אחרת