00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

Tax Price

תכנון מס חכם – חסכון לטווח הארוך

תכנון מס חכם בעסק, תאפשר לנישום לבחון את מסלולי המס העומדים בפניו בעסק ולבחור מתווה של מינימום תשלומי מיסים תוך ניצול מכסימלי של ההטבות הקבועות בחוק.

 

עסקים רבים משלמים מיסים שוטפים על דרך השגרה ומדי חודש ובמהלך שנים נפרדים מסכומי כסף גבוהים, אשר ייתכן והיו נחסכים מהם באם היו מבצעים בחינה, של תכנון מס למינימום תשלומים לרשויות המיסים בארץ.

 

חשוב לציין שתכנון מס לגיטימי הוא אינו דבר שלילי או פלילי וכל עוד הוא נעשה במסגרת הוראות פקודת המיסים הרי שהינו לגיטימי במלוא מובן המילה.

אין מדובר על העלמת הכנסות או על אי תשלום מיסים, אשר הנישום מחויב לשלם אותם אך בוחר לא לעשות כן, אלא בבחירת מיבנה עסקי מסוים שיאפשר לו למזער את תשלומי המס שלו.

 

אלו סוגי תכנוני מס קיימים?

בין תכנוני המס הקיימים ניתן להצביע על כמה סוגי תכנונים הנמצאים בשימוש יומיומי ובכללם:

תכנון מס פנסיה, תכנון מס ניירות ערך, תכנון מס לזוג נשוי בחישוב נפרד או מאוחד, תכנון מס שבח, תכנון מס למשפחה במסגרת התאגדות כ"חברה משפחתית", תכנון למיסוי הכנסות משכר דירה למגורים ועוד.

 

מתי יש לבצע תכנון מס?

אם אני כבר מנהל פעילות כמה שנים, האם תכנון כזה רלוונטי עבורי?

פעילות נכונה המושתת על תכנון מס נכון פרושה חיסכון.

נהוג לבצע תכנון מס עוד בשלבי הקמת העסק. תכנון כזה כדאי שיעשה, על ידי איש מקצוע מתאים ובכללו רואה חשבון או יועץ מס, אשר בקיאים בהוראות פקודת מס הכנסה, ביטוח לאומי והתקנות מכוחן.

תכנון כזה יקבע את אופי פעילות העסק (עצמאי, חברה, חברה משפחתית) ואת מתווה הפעילות (עסק אחד, כמה עסקים, מיקום גאוגרפי של העסקים ועוד) והכול במטרה למזער את חבות המס במגבלת הוראות החוק, ניתן לבצע גם בדיקת החזר מס באותו שלב.

 

גם אם עסק מתנהל בצורה מסוימת, כבר תקופת זמן מה, תמיד אפשר ואפילו כדאי לבחון את תכנון המס הרלוונטי בעבור אותו עסק.

לדוגמא: ייתכן והעסק צבר הפסדים עסקיים או הוניים ובחירת מתווה מס חדש ושונה, עשויה לאפשר ניצול מכסימלי של הטבות המס הגלומות באותו הפסד מועבר לשנים הבאות.

 

מה כולל תכנון מס?

תכנון מס מתבצע בשיתוף עם בעלי העסק בכדי לאפשר להגיע להחלטות מהותיות נכונות, בדבר תשלום מס מינימאלי תוך ניצול הקלות המס המקסימליות האפשריות.

תכנון זה הינו בגבולות החוק ואין בו תכנון מס פלילי או הונאת רשויות המס, אבחנה דקה ככל שתהיה יש בה בכדי למנוע מנישום (אשר אם היה פועל על דעת עצמו) מהאפשרות להיקלע לתחום פלילי.

בין ההקלות האפשריות במס, ניתן לציין הקלות הנוגעות לאופן חישוב המס (חישוב נפרד או חישוב מאוחד) ומתן נקודות הזיכוי המכסימליות בכל אחד מדרכי החישוב, הקלות הנוגעות לאופן ניצול הפסדים מועברים בעסק (המלצה לפעילות כחברה משפחתית בה ניתן יהיה לקזז הפסדים מהכנסות הנישום המייצג), הקלות במס המושגות על דרך הפקדות לקופות פנסיה וקרנות השתלמות, הקלות הנובעות מבחירת מסלול מיסוי מועדף לנישום (במקרה של מיסוי השכרת דירות למגורים) ועוד, הקלות הנוגעות להקטנת המס שבח על נכסי מקרקעין, תחום מיסוי שבו נטל המס הינו מהגבוהים ביותר.

 

חשוב לציין שתכנון מס המיטיב עם הלקוח, נישען גם על צפי הפעילות העתידית של העסק.

כך לדוגמא, כוונת הנהלת העסק למכור נכסים המשמשים, בעסק יוכל להשפיע על תיזמון ניצול הפסדים מועברים או הפסדים שוטפים בעסק ובכך להקטין למינימום את חבות המס על רווחי ההון בעסק.

 

סיכום המאמר.

 

לתכנון מס נכון יש השלכה מהותית על הפעילות העסקית והוא יכול לסייע לעסק בהקטנת תשלומי מס מיותרים, מזומן שנחסך ויושקע בפעילות הכלכלית לקידום הצמיחה בו.

תכנון מס נכון מותאם לעסק והוא שונה מעסק אחד למשנהו, בהתחשב במכלול של גורמים בסביבה בה העסק פועל ושיש בהם לנצל הקלות מס הקבועות בחוק.

כמו כן תכנון מס יכול להשתנות על ציר הזמן באותו העסק, ובהתאם לכוונות ותחזיות של הנהלת העסק.

ללא ספק שתכנון מס נכון, יכול לחסוך "כאב ראש גדול" לעסק קטן כגדול, בבחינת "אילו הייתי יודע, הייתי פועל אחרת" או "לו רק היה איש מקצוע לכוון אותי, אז הייתי במקום אחר".

למידע נוסף בקרו באתר Taxprice.co.il

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

תגיות
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל harel1970 אלא אם צויין אחרת