00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

טיול בעיר

העברת המידע לבלוג חדש
הרשאה לשימוש במידע
המידע והתמונות שבאתר מיועדים לשימושם של כל אוהבי ידיעת ארץ ישראל ותולדותיה

המידע והתמונות שבאתר נועדו להנאתם של אוהבי ידיעת ארץ ישראל ותולדותיה. קוראים המעוניינים בכך רשאים לשכפל את המידע ולעשות בו שימוש (לא מסחרי) כאוות נפשם.

 

כל שאני מבקש בתמורה הוא להוסיף, בצמוד לתמונה או למאמר, הפניה אל הרשומה בבלוג ממנה נלקחו הדברים, וזאת על מנת להפיץ ברבים את הידיעה על דבר קיומו.

קיבוצי ההכשרה באזור ראשון לציון

בתחילת שנות השלושים של המאה ה-20 החלו לקום סביב היישוב ראשון לציון מחנות הכשרה של התנועה הקיבוצית. במחנות אלו התגוררו באופן זמני חברי קיבוצים בתקופה שקדמה למועד העלייה לקרקע בנקודת הקבע. במהלך תקופת ההכשרה עסקו החברים במגוון של עבודות, הן בעבודות חקלאיות והן בעבודות חוץ ביישובי הסביבה ובמחנות הצבא הבריטי.

 

האתרים בהם שכנו קיבוצי ההכשרה שימשו את ארגון ההגנה למגוון מטרות ביטחוניות, כולל אתרים לאימון והדרכה, סליקים להטמנת נשק ומאגר זמין של כוח אדם מיומן לתפקידי שמירה ואבטחה.

 

 

 

 

 

בתקופה שמאז תחילת שנות ה-30 ועד למועד הקמת המדינה הוקמו באזור ראשון לציון חמישה קיבוצי הכשרה. (אתרים אלו נודעו בשמות שונים לאורך הזמן, ובכותרת נבחר השם שזכה לפרסום הגדול ביותר):

 

1 – קיבוץ השדה (קישור אל תיאור האתר)

הוקם במזרח ראשון לציון, בקצה רחוב ירושלים, מול בית ברנשטיין. באתר זה הוכשרו חברי הקבוצה שהקימה את קיבוץ שדה נחום וחברי הקבוצה שהקימה את קיבוץ רביבים.

 

2 – קיבוץ עין הקורא (קישור אל תיאור האתר)

הוקם בצידה המערבי של ראשון לציון, במקום בו שוכן כיום בניין מועצת פועלי ראשון לציון. באתר זה הוכשרו חברי הקבוצה שהקימה את קיבוץ שער הגולן וחברי הקבוצה שהקימה את קיבוץ חצור.

 

3 – קיבוץ ו` (קישור אל תיאור האתר)

הוקם בצפון ראשון לציון, בצדו הצפוני של מושב נחלת יהודה. באתר זה הוכשרו חברי הקבוצה שהקימה את קיבוץ נגבה, חברי הקבוצה שהקימה את קיבוץ מענית וחברי הקבוצה שהקימה את קיבוץ עין דור.

 

4 – קיבוץ אמונים (קישור אל תיאור האתר)

הוקם בצפון מערב ראשון לציון, בצדו המערבי של מושב נחלת יהודה, במקום בו נמצא כיום כפר הנוער שדה חמד. באתר זה הוכשרו חברי הקבוצה שהקימה את קיבוץ עין גב, חברי הקבוצה שהקימה את קיבוץ עין הנציב וחברי הקבוצה שהקימה את קיבוץ נצר סרני.

 

5 – קיבוץ עקיבא   

הוקם בדרום מזרח ראשון לציון, במקום בו נמצא כיום כפר הנוער יוהנה ז`בוטינסקי (בשטח השיפוט של המועצה המקומית באר יעקב). באתר זה הוכשרו חברי הקבוצה שהקימה את קיבוץ נירים.

 

ראשי העיר ראשון לציון הקימו, סמוך לאתר בו שכן קיבוץ השדה, אנדרטה מרכזית לכבוד חברי ההכשרות שהקימו 11 קיבוצים חדשים ברחבי הארץ (קישור אל תיאור האתר).  

 

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

הצעה לקריאה נוספת
הנצפות ביותר
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל משה רימר אלא אם צויין אחרת