00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

הבלוג של אילנה ארד לוין - פסיכולוגית קלינית, סקסולוגית ויועצת נישואין

מבצע חם לסוכות!

כוונה עליונה מסובבת את העולם – חלק שני

 

הדגשנו שבעולמנו הנראה לעין שלושה כוחות מוכרים לנו מסובבים ומניעים את העולם: את בני האדם כפרטים, את האומות, השלטון, הכלכלה העולמית, היחסים הבינאישיים, בקצרה, את כלל האינטרס האנושי.

כסף-כח-מין

מין-כסף-כח

כח-מין-כסף

 

כל אחד מהם מבטא עוצמה והשפעה פיזית מסוג אחר והרי הם תומכים ומשפיעים זה על זה.

 

כוונות מתרחשות בתוך האדם, בליבו, (ברגשותיו ובמחשבותיו) הן מעצבות את רצונותיו. אין הן נראות לעין המתבונן. רק המעשים הם הנראים כלפי חוץ. הטענה הרוחנית גורסת, כי ביסוד בריאת העולם עמדה כוונת הבורא לבוראו. לשם כך (לפי קבלת האר"י) צמצם עצמו ופינה מקום להשתלשלות העולמות. ואם ביסוד הבריאה כוונת הבורא, הרי לא כל שכן חל הדבר על האדם. כוונה היא אפוא הכח האלוהי הראשון ביקום ולפיכך היא חלה גם על האדם. נוסיף כי כוונה היא הכח הרביעי החשוב מכל המניע את העולם כולו ונמצא בתשתית שלושת הכוחות האנושיים הפיזיים הגלויים לעין.

כדי ליצור שינוי חיובי באנושות יש ליצור באנושות את האינטרס הרוחני של כוונה למען העלאה של רמת התודעה. בתכל'ס פירוש הדבר קבלה עצמית ולהיטיב לזולת ללא מניע אנוכי.

טיפול פסיכולוגי לדוגמא הוא אחת הדרכים להעלאת רמת התודעה של המטופל, בכך בין היתר משתפר גורלו ומצבם הרגשיים של הבאים איתו בקשר. דרך אחרת להעלאת התודעה היא התבוננות עמוקה עד כדי התלכדות התודעה עם כל מה שלא יהיה: חפץ, אדם, תהליך, מה שקרוי "שיווי צורה". תהליך זה מעלה את רמת המודעות, שכן אז מתלכדים מנטלית והכרתית עם הדבר בו מתבוננים, יודעים אותו מבפנים וזוהי תוספת לרמת מודעותנו. עלית תודעה מתבטאת תמיד בשלושה רכיבים: עליה ביכולת הידיעה, עלית כח האהבה, הגברת עונג ההוויה והנוכחות (being). יש המוסיפים, כי ללא חסד עליון הדבר אינו יכול להתרחש.

להלן שלושת עקרונות התפיסה הרוחנית:

  1. השתלשלות תדרים עליונים. מ"עולם אדם קדמון" דרך ארבעת העולמות הרוחניים אצילות-ביראיה-יצירה-עשייה (לפי הקבלה). אין אירוע קטן ופעוט ככל שיהיה ואין אירוע שלילי המתרחש באקראי במקרה או לא בכוונה. בחלקו כוונת האדם המודעת גורמת להתרחשות התופעות ובחלקו כוונה של תודעת על שאיננו מחוברים אליה מפעילה את ההתרחשויות.
  2. דטרמניזם קוסמי. לא פשוט לקבל את הרעיון. הדבר מציב סימן שאלה מאד גדול על רעיון הבחירה החופשית החילונית המערבית הרציונלית. על פי תפיסת הקבלה, עולם אדם קדמון הוא המחשב הקוסמי לפיו תוכנתו ונבראו ונבראים וייבראו כל אירועי היקום עד אחרית הימים (העתיד נמצא כבר בצנרת). לפיכך נשאלת השאלה אודות המשפט "הכל צפוי והרשות נתונה" (רשות למה?) או המשפט "הכל בידי שמים חוץ מיראת שמים". לפי זה מונחים גורל או מזל. משמעותם הינה רצף האירועים אשר אליהם כיוון התכנות האלוהי מראש ואין אנו מודעים לו כלל. הרשות ויראת שמים משני הגורל, יש להניח שכוונתם היא היכולת לשנות את התדר הרוחני ולעלות לתדר גבוה יותר המשנה את מהלך העניינים.
  3. אחדות - דיאלוג בזמן ובמרחב (לכל הכיוונים, עולה יורד ומתפשט במרחב ובזמן). בדברנו על אחדות ההוייה האלהית הנוכחת בכל היש, הרי שמתקיים דיאלוג בין הכל להכל. לכל אירוע ותהליך יש מעגלי השפעה הולכים ומתפשטים ומאבדים עם הזמן והמרחק עוצמה. אלא אם כן בתהליך ההתפשטות נכנסת תוספת של עוצמה. מאחר ויש מאגר אירועי עבר ומאחר ויש צנרת אירועי עתיד במחשב הקוסמי עד אחרית הימים, משמעו כי העבר והעתיד נוכחים אף הם בצורה פעילה בהווה. השם המפורש כידוע כולל את שלושת הזמנים – היה הווה יהיה בשם אחד, כלומר כל הזמנים נוכחים בכל זמן נתון. "שמע ישראל אדוני אלוהינו ה' אחד" (דברים ו 4).

נדון להלן בשני נושאים שציינו: כוונה ואחדות – השפעת הכל על הכל.

  1. כוונה היא הכח התודעתי החזק ביותר ביקום. זוהי הזרמה מסיבית של אנרגית תודעה: אצל היקום מתבטא הדבר במפץ הגדול ואצל האדם זוהי הזרמה של אנרגית תודעה המתבטאת בחשיבה מסוימת, רעיונות ורגשות מסוימים המכוונים אותו לעשייה. עקב השתלשלות התודעות מתודעת על עד לתודעת אדם, הרי כל תופעה מתרחשת אצל האדם ועם האדם מהווה ייצוג או סמל לתודעות עליונות. כי אלמלא כן לא הייתה מתרחשת. כל מחלה בגוף, לדוגמא (טוב, זה כבר פרויד הבין בפסיכולוגיה שלו) משקפת תהליכי נפש ברמת המודע או תת המודע. כל תאונה, תקלה, המילה "לא בכוונה", "במקרה", משקפים כוונה של תדרי על עליונים שמעבר לתפיסה, ידיעה והבנה של האדם. מאחורי כל אירוע טוב או רע קיימת כוונה גבוהה יותר מזו שאנו מחוברים אליה והיא מכונה תדר או בחירת נשמה או גורל (המחשב הקוסמי).  לסיכום, כוונת הספקטרום האדיר של כל רמות התודעה הרוחניות היא המניעה ומפעילה את היקום, שכן היא המנוע והזרז והמשנע של כל התרחשות. זוהי אמירה מאד קשה שכן כל אירוע טראומטי שאירע לאדם פירושו כי באיזשהו מקום למעלה האירוע התרחש. מאחר ובמודע אין אף אדם הבוחר להיות קורבן מתייסר, משמעות הדבר כי בתדרי העל של הנשמה כן נועדה כוונה זו עבורו. יש אנשים דתיים שהדבר משמש עבורם לנחמה בהתנחמם שהאירוע הקשה או אסון ביטא את "רצון השמים" ויש להיכנע ולקבלו (ישנם קשיים ותקלות המתרחשים לאדם בניגוד לרצונו המודע, לדוגמא קשיי עיבור המתרחשים בשל היתקעות בתדר תת מודע כלשהו המציין אמביוולנטיות של מניעים, התכוונות חלשה או התנגדות רגשית מסוג כלשהו. במקרים אלו, פסיכולוגיית מעמקים המגיעה לתת מודע ובוחנת באמצעות חקירה פסיכולוגית מסייעת רבות להסרת המכשלה).
  2. אחדות – השפעת הכל על הכל, תקשורת רב מערכתית ועל זמנית. השאלה המורכבת שנותרה רובצת לפתחנו היא, כיצד נוצרת השפעת הכל על הכל. האינטרנט של תקופתנו לדוגמא הינו דגם תקשורת גלובלית המייצג בקטנה את תקשורת הכל עם הכל ביקום. מה עובר ביקום שאנו איננו תופסים אותו בחושינו והוא המעביר את התקשורת מהכל אל הכל? לצניעות הבנתי, קיימים לפחות שני חושים של על מודע, שלחלקם בלבד מודעים חלק מבני האדם ולרובם אין מודעות אנוש זמינה ("ומבשרי אחזה אלוה" איוב יט 26). חוש הידיעה: אנו קוראים לכך אינטואיציה, יש אנשים שיש להם הרבה מכך ויש שפחות. אין ספק כי קיימת הברקה של ידיעה או זרם תהליכי של ידיעה יש מאין להכרת האדם. לעתים הדבר מתבטא בצורת חשיבה והבנה, לעתים בצורת ידיעה שאין עליה עוררין. לעתים כיצירתיות ולעתים בצורת ראיה פנימית. חוש קליטת תדרים: לכל חפץ או אירוע בעולם יש תדר משלו. בעולמנו הפיזי מדובר על תדרים של קול, של אור ושל אלקטרו מגנטיות. אינני יודעת להגדיר את התדרים ברמות תקשורת אחרות. יש אנשים המסוגלים לחוות תדרים של אירוע עברי שהתרחש במקום מסוים בעבר די ניכר או תדרים של אדם המוטבעים על כל חפציו. הם מקבלים את התבנית האנרגטית של האדם או האירוע בראייה פנימית או ידיעה פנימית או דרך תחושות הגוף ומסוגלים בהתאם לזהות את אירועי העבר שהתרחשו באותו המקום או מידע על האדם שבחפציו הם נוגעים. אם אנו מקבלים את הרעיון של הטבעת תדרים אוטומטית של כל היש על כל היש, משמעותו כי הכל מטביע את תדריו על הכל, הכל משפיע ומושפע על הכל וזהו עולמנו ההולוגרפי. דוגמא קטנה: הטבעת התדרים של אברי הגוף השונים על כף הרגל היא התשתית לטיפול הרפלקסולוגי. הפסיכולוגיה המודרנית מאשרת כמובן כי קיימות השפעות בין אישיות והדבר מכונה בשמות שונים כגון השפעות החינוך, השפעות של חיקוי ואילוף, השפעות של חיזוקים חיוביים או שליליים, תהליכי הפנמה והזדהות וכן תהליכים לא מודעים המכונים הזדהות השלכתית. בדיאלוג הרוחני מדברים באותה קלות על הטבעה אנרגטית של תדרים של כל אדם בכל אדם בכל חיה, צומח ודומם, (אם אוהבים את הצמח הוא יגדל היטב) ובכל אירוע בו לוקח האדם חלק. (עניין הטבעת אנרגית התדרים של האדם הנמשכת גם לאחר מותו היא המביאה את חסידי חב"ד לבקר בבית הרבי מליובביץ' בניו יורק שנים לאחר פטירתו. לדבריהם, הבית ספוג בהטבעת האנרגיה שלו, כלומר הויברציות של נוכחותו). עקרון הטבעת התדרים הוא גם הסיבה שאנשים עולים לקברי צדיקים כסגולה למימוש משאלות וריפוי. יש המאמינים שסביב הקבר קימת נוכחות של הטבעת תדרי האנרגיה של הצדיק. מאחר והכל משפיע על הכל וכוונה מסובבת עולם, הרי התכוונות המאמינים רק מחזקת את הטבעת התדרים ומוסיפה אל האנרגיה המקורית של הצדיק. האמונה יוצרת אמונה. התנ"ך מעמיד בפנינו את עקרון הבחירה (דברים כד 16 "ראה נתתי לפניך היום את החיים ואת הטוב, את המוות ואת הרע...הברכה והקללה") הוא מייעץ לנו לבחור בברכה ובחיים. יוצא כי הדרך היחידה בה תהיה לנו אפשרות בחירה על התכנות הדטרמיניסטי היא באמצעות העלאות רמת התודעה האישית. רק באמצעות שינוי התודעה עשוי האדם לשנות את גורלו ואת כל תכנת הצנרת במחשב הקוסמי, העוברת אז שינוי והתאמה לגבי כל אירועי העתיד והשפעותיו על שאר האנושות.

רוחניות נתפסת במהותה כפעילות למען אהבה ושלום.

פעילות זו הינה אפקטיבית רק אם עומדת מאחוריה הוויה של עונג, אהבה, הכלה, קבלה וסובלנות. הטפה אגרסיבית ומתלהמת למען אהבה ושלום מוחקת תדר זה לחלוטין. המצב הנפשי של שלווה, קבלה ועונג הוויה הוא זה המעלה את תדר התודעה. ריקודי החסידים המיועדים להשגת שמחה ואחדות מתוך כוונה עמוקה ומתוך ריגוש הלב בהחלט מסייעים אף הם ולו לזמן קצר להשגת יעד זה.

אמן כן יהי רצון.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל אילנה ארד לוין אלא אם צויין אחרת