11
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

יוסי רגב

ויקיפדיה והשקר המהימן: (ב) מחבר הספר אינו מקור מהימן לסיפרו

בקיצור: השערוריה של פיליפ רות, הערך שלו וההתקפה שלו על ויקיפדיה. $$$ [2402]

X קטן בפינה השמאלית למטה –

כדי לסגור פירסומת מעצבנת שמסתירה את הבלוג הזה.

כדי לראות את רשימת התגיות (מילות המפתח) שלי, רדו למטה, אל מתחת לתגובות, ועשו קליק על מילת המפתח שמעניינת אותכם. קליק על "הצג הכל" יפתח לכם רשימה של עוד (המון) תגיות.

אל רשימת הנושאים שלי ( <- קליק על)

אל רשימת המאמרים הכי נצפים שלי ( <- קליק על)

זה הסיפור להיום. אם זה מוצא חן בעיניכם, תבואו גם מחר. אם לא יקרה משהו בלתי צפוי, יחכה לכם סיפור חדש.

 

       זהו המשך של הסיפור  שהופיע בבלוג הזה בכתובת:

http://www.tapuz.co.il/blog/net/ViewEntry.aspx?EntryId=2124573

באותו קטע סיפרתי לכם כי הוויקיפדיה, האנציקלופדיה הפופולרית, בעיקרון אינה מכוונת ואינה מעוניינת למסור את האמת, אלא אך ורק מידע מהימן, שניתן לציין את מקורו בספרים, עיתונים ועיתונים מדעיים. מידע שמתבסס על ידע אישי – יימחק מן הוויקיפדיה ברגע שאחד מעשרות אלפי העורכים (המתנדבים) יגלה שאין לו מקור מהימן. ויקיפדיה תעדיף "שקר מהימן", כלומר טעות שהופיעה באחד העיתונים, או באחד הספרים – על האמת, שלא הופיעה בשום ספר ובשום עיתון.

הסיפור של פיליפ רות

       דוגמה טובה לשגיאה העקרונית של הוויקיפדיה מהווה הסיפור הבא: הסופר פיליפ רות (Phillip Roth) גילה שבערך שמישהו כתב עליו בוויקיפדיה מופיעה שטות, שאין לה כל בסיס במציאות. פיליפ רות הוא סופר מפורסם, שספריו "מה עובר על פורטנוי" ו"היה שלום, קולומבוס" היו רבי מכר מצליחים (גם בארץ). אחד מספריו הוא "הכתם האנושי" (The Human Stain), על מרצה באוניברסיטה, שעובר מסע של ציד מכשפות בשל התבטאות לא מוצלחת שלו. הספר זכה לפרסים וגם עובד לסרט. לפיליפ רות יש כמובן ערך בוויקיפדיה, וכשניכנס רות לערך הזה הוא גילה כי נאמר שם שהוא כתב את הספר בהשראת חייו של הסופר אנטול ברויארד (Anatole Broyard), דבר שהוא שטות מוחלטת. האמת היא שהוא כתב את הספר לאור הסיפור של חברו מלווין טומין (Melvin Tumin).

הסיפור של מלווין טומין

       פרופסור מלווין טומין, יהודי, חברו של רות, עבר תקופה קשה של סבל. טומין, פרופסור לסוציולוגיה באוניברסיטת פרינסטון, שעסק בנושא הגיזענות, נכנס פעם לאולם ההרצאות, בדק נוכחות, וגילה שברשימה מופיעים שמות של שני סטודנטים שמעולם לא הופיעו להרצאה. בבדיחות הדעת הוא שאל אם הם קיימים או שהם spooks, ביטוי שמשמעותו רוחות רפאים, שאין רואים אותן. אבל המילה הזאת משמשת גם ככינוי גנאי לשחורים באמריקה. מה שטומין לא ידע זה ששני הסטודנטים, שאותם לא ראה מעולם, היו שחורים, ולכן החליטו כמה סטודנטים כי הוא גזען, שמעליב את השחורים. כך מצא טומין את עצמו כמושא של מאבק ציבורי אדיר נגדו. הפגנות סטודנטים, חרם, עלבונות, ועדות בדיקה, נסיון של הנהלת אוניברסיטת פרינסטון להתנער ממנו – חייו הפכו לגיהינום, על לא עוול בכפו, דווקא הוא שהיה לוחם בגזענות.

המלחמה נגד ויקיפדיה

       פיליפ רות ניכנס מייד למצב עריכה בוויקיפדיה, תיקן את השגיאה, וציין שהוא המחבר של הספר, והוא יודע מה הביא אותו לכתיבת הספר. למחרת הוא גילה שהעורך של הוויקיפדיה החזיר את הערך למצבו הקודם. הוא ניסה להתכתב עם העורך האנונימי, דרך אדם שלישי, ולהסביר לו שהוא המחבר, הוא המקור המדוייק ביותר לומר מאיפה הוא לקח את הרעיון. העורך ענה לו, דרך אותו אדם שלישי, שזה ידע אישי - וידע אישי אינו קביל בוויקיפדיה, גם כשהוא בא מן המחבר עצמו. "אני מבין את הנקודה שהסופר הוא הסמכות הגדולה ביותר על עבודתו, אך אנו דורשים מקור שני", התעקש העורך.

       פיליפ רות המתוסכל פירסם (בתאריך 7.9.2012) מאמר בעיתון החשוב "ניו יורקר", מאמר ארוך, שהוא מכתב פומבי לוויקיפדיה, ובו הוא מסביר את האיוולת שבקישור הספר אל חייו של ברויארד ולא אל חייו של טומין. רות מוכיח שאין דימיון בין חייו של ברויארד, שנירדף בשל היותו "אוקטורון", כלומר שמינית שחור,  לבין הסיפור בספר של רות, ומי שכתב זאת לוקה באי-הבנה בסיסית של הניקרא. רות הדגיש באריכות יתירה, שמעולם לא בילה עם ברויארד, או עם מישהו שקשור אליו, ולא הכיר כלל את חייו, מלבד פגישה אחת במשחק פוטבול, כשהיו שניהם בראשית דרכם ועוד פגישה אקראית בחנות נעליים בניו יורק. בשלב זה כבר היה לעורך הוויקיפדיה מקור שני, מקור מהימן – המכתב שפורסם בניו יורקר. באי-רצון תיקן העורך את הכתוב בערך של האנציקלפדיה, אבל השאיר את המשפט "מבקרים ראו דימיון בין עלילת הספר לבין חייו של אנטול ברויארד". מה זה חשוב שיש רכילאים קשקשנים, שרות הוכיח את איוולתם, שראו דימיון בין עלילת הספר שנכתב על מלווין טומין, לבין חייו של ברויארד, שלא היה מקור ההשראה לספר, ולא היו דומים כלל לעלילת הספר? זה חשוב, כי לוויקיפדיה "השקר המהימן" הוא החשוב – ולא האמת.

       אגב, כעת הפסוק התמוה הזה, על הקשר לברויארד, כבר אינו מופיע בערך בוויקיפדיה. אחרי שהסיפור התפרסם בכל העולם והפך את הוויקיפדיה למושא של לעג, הפסוק הזה נמחק ממנה.

עוד

       את המאמר/המכתב המפורט של פיליפ רות ב"ניו יורקר" תוכלו לקרוא (באנגלית) בכתובת:

http://www.newyorker.com/online/blogs/books/2012/09/an-open-letter-to-wikipedia.html

הערך של ויקיפדיה שעליו מדובר הוא:

http://en.wikipedia.org/wiki/Philip_Roth

רשימת השינויים בערך הזה:

http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Philip_Roth&action=history

 

המלצה

       אם לא קראתם עדיין, או שאינכם זוכרים את מה שקראתם מזמן, אני ממליץ בפניכם לשוב ולקרוא את בן גוריון והעלייה הגדולה מארצות האיסלם, בכתובת:

http://www.tapuz.co.il/blog/ViewEntry.asp?EntryId=1490487

 

     האם אני צודק? אל תסכימו אתי.

       מה אתם חושבים? מה אתם מרגישים?

יוסף רגב

-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-

   המונה היומי: עד היום היו 451,513 כניסות לבלוג שלי, וזאת מאז שהתחלתי ב-22.2.2006

 

   אם בהמשך הקטע (הפוסט) הזה יש תגובות, קיראו גם אותן. כשאנשים מתווכחים אתי, עולות נקודות חשובות, שלא נכנסו למסמך המקורי שכתבתי.

   אם הדברים שכתבתי פה מעוררים אצלכם מחשבות, והרי לשם כך אני כותב אותם, אנא, הגיבו לדברי בבלוג עצמו, ע"י קליק על "הוספת תגובה", כדי שאדע שקראתם וחשבתם עליהם.

אם התגובות שלכם מתייחסות לנקודה מסוימת במה שכתבתי, סמנו אותה בשדה "נושא" ע"י מספר בסוגריים מרובעים כפולים, לדוגמה [[1]], ואני אכניס את המספר הזה בתוך הטקסט שלי.

כיתבו תגובות. אל תהססו. אין צורך להיות בלוגר רשום. אין חובה לתת כתובת דוא"ל. כל אחד יכול לכתוב את שמו – ולהגיב (עד 17 שורות).

       את רשימת הנושאים בבלוג שלי וגם את הוראות השימוש, ניתן לראות בכתובת:

http://www.tapuz.co.il/blog/ViewEntry.asp?EntryId=897416

 

                                       דרגו אותי באינדקס הבלוגים

                                         עשו קליק כאן

 

תגיות: מחשבים וטכנולוגיה, ויקיפדיה, אמת, מהימנות, סיפרות, מידע, מחשבים, פיליפ רות, ניו יורקר, גזענות, פרינסטון, אפרו-אמריקאים

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

סטטיסטיקה
מספר כניסות לבלוג מה - 02/2006
992,788
תגיות
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל יוסי רגב אלא אם צויין אחרת