77
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

זרה באפלה

20 חלקים בגוף שהם חסרי תועלת

12/10/2012
ישנם כמה חלקים בגוף האדם שיש להם שימוש יחסי, והרוב ישאל מדוע. חלק מאזורים אלה עלולים להיות בעייתיים, חלקים אחרים נעלמים מעיניינו, אך לכולם דבר משותף: הם מיותרים בגופינו.
לכן, שיער הגוף, עצם הזנב ושיני הבינה הם לא יותר מאשר שרידים אבולוציוניים. במילים אחרות, צלו של העבר.
 
 
 
1. שיני בינה
 
 
הן כבר לא נחוצות לסוג המזון הנצרך היום. אלא אם כן מישהו לועס דשא באופן קבוע. רק ל-5% מהאוכלוסייה יש טוחנות שלישיות אלו בריאות. שיניים אלו יכולות לגרום לבעיות רציניות בלסת ועקירתן לעתים קרובות בעיתיות בגלל נטיתן לצמוח באופן עקום בחניכיים. האוץץ כואב!
 
 
 
2. השרירים החיצוניים של האוזן
 
 
אלה הם השרירים המאפשרים לאנשים מסויימים להזיז את האוזניים. בימי קדם, כאשר נזקקנו לחושים מאוד מחודדים, הטיית ללא תזוזת הגוף עזרה לקדמונים שלנו לגלות את כיוון הרעש ולהשמר מהפתעות לא נעימות דאז. היום אין לו שום שימוש, אלא כאטרקציה למעשה ליצנות :)
 
 
 
3. איבר יעקובסון
 
 
נקב קטן בכל צד של מחיצת האף שמצטרף לקולטנים כימיים לא פונקציונליים. אפשר לומר שאיבר זה מתנוון בעובר במהלך ההריון.  זה כל מה שנשאר לנו מהיכולת הגדולה שלנו להרחת פרומונים. (כן, כן, זה קשור לסקס). יחד עם זאת, לחלק מבעלי החיים יש את איבר יעקובסון, למשל, לנחשים, חתולים (פחות מפותח), ועוד.
 
 
 
4. צלעות הצוואר
 
 
קבוצת צלעות בצוואר, סביר להניח שרידים מתקופת הזוחלים, עדיין מופיעות אצל 1% מהאוכלוסייה ולעתים קרובות גורמות לבעיות בעצבים ועורקים.
 
 
 
 
5. עפעף שלישי
 
 
לאב קדמון משותף של ציפורים ויונקים היה קרום מיוחד כדי להגן על העין ולטאטא פסולת חיצונית. בני האדם משמרים רק קיפול קטן בזווית העין.
 
 
 
6. נקודת דרווין (או פקעת)
 
 
מדובר בקטע קטן של עור בחלק העליון של האוזן, שלעתים מופיע בבן האדם המודרני. זה שריד של יכולת מצוינת שעזרה לנו להתמקד בצלילים רחוקים.
 
 
 
7. השריר התת בריחי
 
 
שריר קטן זה הממוקם מתחת לכתף, אשר מתחיל מהצלע הראשונה ונמשך עד עצם הבריח, יכל להביא לנו תועלת אילו היינו מתהלכים על 4. יש אנשים שיש להם שריר אחד, לחלק אין בכלל ולבודדים יש את שתי השרירים. כמובן שמדובר בשריד קדמוני כאשר התהלכנו כמו הקופים.
 
 
 
8. שריר הכף הארוך
 
 
שריר ארוך וצר זה, משתרע לאורך המרפק עד שורש כף היד וכבר לא קיים ב-11% מבני האדם המודרניים. שריר זה היה מאוד חשוב לתלייה וטיפוס. המנתחים מנצלים שריר זה בניתוחי שחזור.
 
 
 
 
9. הפטמות הזכריות
 
 
צנוריות החלב נוצרות לפני שהטסטוסטרון יגרום לבידול בין המינים בעובר. לגברים יש רקמת שד שיכולה להיות מגורה כדי לייצר חלב וגם לשמש להנקה, כפי שכתבתי בעבר בבלוג הזה.
 
 
 
10. תוספתן
 
 
צנורית שרירית צרה זו שמחוברת למעי הגס שמשה בעבר כאזור מיוחד לעיכול התאית כאשר התזונה האנושית היתה מורכבת ביותר חלבון צמחוני מאשר מהחי. התוספתן מייצר חלק מהכדוריות הלבנות, אך בעיקר היום הוא קיים כדי לתת עבודה למנתחים!
 
 
 
11. שיער גופני
 
 
הגבות מונעות מהזיעה לנזול לתוך העיניים והזקן הזכרי, יתכן שיש לו תפקיד בברירה המינית. לקדמונים שלנו היה הרבה יותר שיער על הגוף וזה שימש כהגנה מפני מפגעי מזג האוויר, גם בחום וגם בקור. כיום הוא שריד מיותר שאין לו שום תפקיד בגוף האדם והשיער הזה מעשיר בעיקר את המכונים להרחקת שיער לצמיתות.
 
 
 
12. שריר פלנטריס
 
 
סטודנטים מתחילים לרפואה מבלבלים עצב עם שריר זה אשר היה מועיל לקופים אחרים, שנהגו להשתמש בו לתפיסת דברים עם הרגל. הוא כבר נעלם מ-9% מהאוכלוסייה האנושית.
 
 
 
 
13. הצלע ה-13
 
 
קרובי משפחתינו, השימפנזות והגורילות, יש להם זוג צלעות נוסף. לרובנו יש 12 צלעות, אך ל-8% מהאוכלוסייה הבוגרת יש זוג צלעות נוסף.. ממ.. טוב, לא רמזתי כלום! :)
 
 
 
14. רחם זכרי
 
 
הוא קיים בתוך הערמונית וזו בלוטת רבייה לא מפותחת, זיכרון של הרגע בו העובר עדיין היה ללא הבחנת מין.
 
 
 
 
15. אצבעות הרגליים, מלבד האגודל
 
 
בני האדם משתמשים באגודל הרגל כדי לשם איזון. שאר האצבעות משמשים אותנו לגרימת כאב כאשר רגלינו נתקלת בפינת הארון
 
 
 
16. ספינאה שיער
 
קבוצה של סיבי שריר חלק המאפשרים לבעלי חיים סמירת שיער כדי לשפר את יכולת הבידוד שלהם מפגעי מזג האוויר וגם משמש כהפחדת בעלי חיים אחרים. בני האדם שימרו יכולת זו (עור ברווז), אך ברור שאיבדנו את רוב הפרווה
 
 
 
17. עצם הזנב
 
 
האבות ההומינידים איבדו את הזנב לפני שהתחילו ללכת. מה שנותר הוא עצמם הזנב, קבוצה של שלוש עד חמש חוליותשהתמזגו בסוף עמוד השדרה. התפקיד היחיד שלו הוא לעזור לשמור על השרירים של המבנה, אבל הסרתו אינה פוגעת בחולה. כיום, כמו אצבעות הרגליים, הוא משמש כדי להכאיב לנו בצורה נוראית כאשר אנו נופלים על התחת.
 
 
 
18. הסינוסים
 
 
הסינוסים, או בעברית מערות האף של אבותנו הקדומים עשויים להיות קשורים לקולטני הריח, שתרמו להם תחושה מוגברת של ריח אשר עזר להם לשרוד. אף אחד לא יודע למה אנו משמרים חללים אלו (לעתים בעייתיים) הקשורים לריר, פרט אולי כדי להקל את משקל הראש ולחמם וללחלח את האוויר שאנו נושמים.
 
 
 
 
19. צינור זרע נשי
 
 
מה שיכול היה להפוך לצינור זרע אצל זכרים, הופך למבוא לשחלות אצל הנקבות, קבוצה של צינורות שמסתיימים במבוי סתום, בסמוך לשחלות.
 
 
 
20. השריר האגסי
 
 
יותר מ-20% מבני האדם חסרים משריר זעיר זה בצורת משולש שמתחבר לעצם הערווה. יתכן שמדובר בשריד של כיס של חיות כיס.
 
 
 
 
 
 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

50 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל רודפת מכנסיים אלא אם צויין אחרת