00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

No Radiation

לבלוג החדש

דוח בדיקה בריטי של ה HPA - קרינה מ WIFI

http://www.hpa.org.uk/Topics/Radiation/UnderstandingRadiation/UnderstandingRadiationTopics/ElectromagneticFields/RadioWaves/WiFi/WiFiprojectreportonresultsSeptember2011/

הסבר על הניסויים והבדיקות - http://www.hpa.org.uk/webc/HPAwebFile/HPAweb_C/1254510618866

כמו במקרה של הדוח הקנדי, גם מדוח זה אי אפשר להסיק כי השימוש במחשבים ניידים בבתי הספר הוא בטוח. זאת בגלל שכותבי הדוח משתמשים בתקן ה ICNIRP  הלא מגן כרפרנס. מהתוצאות עצמן עולה כי רמות הקרינה שנמצאו במרחק של חצי מטר ואפילו מטר מהמחשבים והנתבים הן גבוהות ביחס לרמות שנראו שגורמות לנזקים ביולוגיים וכן ביחס להופעת תסמינים אצל רגישים לקרינה.

 

עבודת הניסוי והבדיקה בוצעה לראשונה על ידי הHPA  עוד בשנת 2007 כאשר נדרש הגוף להעריך את הסיכון של ילדים משימוש במחשבים אלחוטיים בבתי ספר.

במסגרת העבודה בוצעו:

  • ·         חישוב ובדיקה של רמות הקרינה סביב מקורות קרינה
  • ·         מידול וחישוב רמת החשיפה של ילדים המשתמשים בציוד על פי תקן SAR
  • ·         מדידה של זמן השידור של מחשבים ונתבים אופייניים בזמן השיעור.

כ15 מחשבים ניידים וכ12 נתבים מהפופולאריים ביותר ברשת החינוך בבריטניה נבדקו (גם בתחום התדר של GHZ2.4 וגם סביב 5GHZ).

התוצאות הראו על כמה דפוסי קרינה. הראשון פונה אל המשתמש היושב מול המחשב. הדפוס השני מעל המסך והמקלדת.

מדידות הקרינה מהמחשבים הניידים בוצעו במרחק של מטר אחד ממחשבים ששידרו סביב תדר של 2.4 GHZ ומטר וחצי ממחשבים ששידרו סביב תדר של 5GHZ.

 

מדידות הקרינה מהנתבים בוצעו במרחק של חצי מטר מהם.

רמות הקרינה המקסימאלית שנמדדה ממחשבים אלחוטיים במרחק של חצי מטר הייתה רמה גבוהה מאוד של   (2.2uW/cm2  )  22mW/m2 . במרחק של מטר מהמחשב הנייד הרמה ירדה "רק" ל 4mW/m שהם 0.4uW/cm2 . 

רמת הקרינה המקסימאלית שנמדדה מנתב אלחוטי הייתה גבוה מאוד של  mW/m287  כלומר 8.7uW/cm2  . במרחק של מטר מהנתב רמת הקרינה הייתה "רק 18mW/m2      שהם 1.8uW/cm2  . בנוסף לכך בוצעו מדידות וחישובים של רמת הSAR. מכיוון שאיני מחשיב מדד ה SAR  לרלוונטי לא אתייחס לתוצאות.

הדוח מציין כי רמות קרינה אלו הם הרבה מתחת לתקני הבטיחות לחשיפה לקרינה של ICNIRP. כאמור תקנים אלו מבוססים על אפקט חום בלבד ואינם לוקחים בחשבון שום חשיפה ערוכת זמן או השפעות ביולוגיות. התקן של ICNIRPאינו מגן. ICNIRP  הינה ועדה לכאורה בלתי תלויה שמורכבת, בין השאר, על ידי מומחים העובדים או שעבדו עבור תעשיית החשמל ואלקטרוניקה. תקן ה ICNIRP  כאמור אינו רלוונטי.

רמות הקרינה שנמדדו ומופיעות בדוח גבוהות מאוד. יש לציין כי רמות אלו נבדקו ממחשב בודד ונתב בודד בכל בדיקה ולא בכיתה עם כ 20 מחשבים לפחות ונתב אחד לפחות.לכן גם תוצאות אלה הן נמוכות ביחס למה שעתיד להתקבל בכיתה.

בהמשך מתייחס הדוח לזמן השידור בפעול הנגזר מ" DUTY CYCLE " של המחשבים והנתבים. מהבדיקות עלה כי נתון זה שווה ל 1% במחשבים ול 12% בנתבים בשיעור נורמאלי. תוצאות נוספות חישובים ומדידות במסמך נפרד- http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21856328

יש לציין כי התייחסות זו לזמן השידור ול DUTY CYCLE, כאילו המחשבים והניידים לא משדרים כל הזמן ולכן החשיפה על פני ציר הזמן קטנה היא לדעתי שגויה. הגוף האנושי אינו מגיב כמו מכשיר אלקטרוני מדויק להפעלה ולכיבוי של הקרינה. לוקח לגוף כמה שניות או דקות "לחזור לשגרה" אחרי חשיפה לקרינה, וכאשר ההקרנה ה"קצרה" באה במחזוריות הגוף לא באמת נח בין קרינה לקרינה. מחקרים הראו כי בחלק מהמייקרים ההשפעה של קרינה בפולסים מחזוריים גדולה וקשה מההשפעה של קרינה רציפה. בדרך כלל משתמשים בנתון ה DUTY CYCLE  כדי לטעון לזמן הקרנה קצר. כך נעשה למשל במונים חכמים בארה"ב וקנדה כאשר חברות החשמל הצהירו כי מדובר בשידור של כמה שניות ביממה. מה שהם שכחו לציין כי יש שידור כל 30 שניות (בפעולה רגילה ממונה יחיד ללא TXR - מצב קליטה ושידור הלאה ) כלומר יותר מ 2880 פולסים ביממה (במציעות יותר בגלל קליטה של אותות ממונים רחוקים ושידורם הלאה וכן העברת תקשורות ופיקוד למונים המרוחקים).

אין לקדם פוסט זה

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

קוביית אלבום
קוביית FACEBOOK LIKE
מבקרים מה 20-10-2009
free counters
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל no rad אלא אם צויין אחרת