00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

הבלוג של אופיר

על מחאת הטאבלטים ועל בדיחה ששמה חוק חינוך חינם חובה

29/08/2012

" הלימודים באמצעות מחשב הטאבלט אינם רק שינוי טכני בחיי הבנים והבנות שלכם. ילדיכם מקבלים הזדמנות טובה יותר מזו של כל אחד אחר להיכנס מוקדם לחיים המודרניים. אנחנו מאמינים שהלימודים עם הטאבלט יהיו מעניינים יותר, יקדמו את ההישגים, והם מתאימים לצעירים שעולמם הוא דיגטאלי...תכנית הלמידה באמצעות טאבלט נתמכת בחום על ידי משרד החינוך ואנו מאמינים שהיא תהפוך את הלימוד לידידותי יותר וישפר את הישגי התלמידים"

מתוך איגרת להורים שהפיצה עיריית בת ים

חינוך הוא המפתח לכל. וללא ספק, חינוך הוא מצרך חובה במרשם החיים שלכם. ודאי שמעתם, בין אם אתם הורים, תלמידים או תלמידים לשעבר על חוק חינוך חינם חובה - שזו בדיחה אחת גדולה - חה, חה, חה, חה או בקיצור: חחח"ח. מצחיק כמה שזה לא נכון ורחוק מהמציאות.

בכיתה א' ו-ב', מורשה בית הספר להורות להורים לשלם 541 שקלים. הסכום עולה ומטפס בכל כיתה ובכל שנת לימודים, והמשפט "חינם" הופך מצחיק יותר ויותר: סכום התקרה שבתי הספר יכולים לגבות מהורי תלמידים בכיתה י"ב הוא 1373. 

אל נא תחשבו שהסכומים הללו הם הסכומים המינימליים שההורים מתבקשים לשלם: במהלך השנה בית הספר משנורר מהורי התלמידים כספים נוספים, בין אם לאירועים ומסיבות, ליוזמות של בית הספר או סתם כי הגולה שבאמצעותה מתפעלים את עכבר המחשב לא עובדת.

זהו מנגנון של סחיטה, שאליו נאלצים להיכנע מאות אלפי הורים, שכמו כולם, טובת הילד עומדת בראש מעיינם וכמו כולם, גם הם לא נולדו למשפחת עופר, אריסון או תשובה.

עד עכשיו הכל יפה, ברור ומובן לכל ההורים, אבל הפעם אדבר על מקרה אחד, של עיר אחת, מקרה שמבטל לחלוטין את מודל החינוך החינמי.

לפני כשנה, עיריית בת ים הכריזה בראש חוצות על מהפכת הטאבלטים, פיילוט שבמסגרתו היו אמורים בני נוער מכיתות ז' מבתי הספר בעיר ללמוד באמצעות טאבלט. ההורים נאלצו לשלם 740 שקל עבור טאבלט שיכלול את ספרי הלימוד לשנה זו ובו ישתמשו התלמידים, אם הניסוי יצליח, בשלוש השנים הקרובות. 

השנה שעברה הייתה רוויה בתקלות טכניות, בעיות בשימוש במכשיר שיצרו פערים לימודיים, ותלמידים שהשכילו להבין את השימוש המתאים לטאבלטים - הנאה. הנאה על חשבון השיעורים, הנאה על חשבון ההפסקות, הנאה על חשבון החברים???

מתוך כתבה בעיתון זמן בת ים: "בהפסקות" מוסיפה א', מורה מחטיבת ביניים בעיר, "הם לא מדברים בכלל אחד עם השני, לא משחקים, לא צוחקים, רק משחקים בטאבלט, משחקי מלחמה, אש ועוד דברים לא חינוכיים בעליל".

איזה יופי. הילדים שכחו את החברים שלהם והתמכרו לחבר אחד, שמתיימר להיות חכם, שעושה הרבה רעש וצלצולים אבל בתכל'ס - לא עושה כלום.

כמו כן, חלק מהספרים בגרסתן הדיגיטלית הגיעו רק בחודש דצמבר. ארבעה חודשים נאלצו המורים לאלתר דפי עבודה וחומרים שאיתם יעבדו וילמדו התלמידים. וגם לאחר מכן, בעיות טכניות ובעיות הסתגלות עם המכשיר הפריעו למהלך תקין של השיעורים.

עיריית בת ים הבינה שהכל יופי ושכדאי להמשיך עם אותו הפרויקט לשנה נוספת. הפעם יצטרפו לניסוי, או למחדל, תלמידי כיתות ז' החדשים ותלמידי ח' החדשים ימשיכו עם פרויקט זה בשנה הנוכחית.

 

 Samsung Galaxy Tab 2, המכשיר שבו ישתמשו התלמידים השנה

אממה, על שולחנם של ההורים נחתה הפתעה: הם ייאלצו לשלם 1700 שקלים על טאבלט חדש, 600 שקלים על ביטוח שנתי, 40 שקלים על מגן מסך. ובמידה ויינזק המכשיר (מה שבוודאי יקרה), ייאלצו ההורים לשלם 300 שקלים בפעם הראשונה, ו-400 שקלים בפעם השנייה. ומה יקרה אם המכשיר ייאבד או ייגנב? זאת כבר הבעיה שלכם, אומרת העירייה.

העירייה גם "עושה חסד" עם ההורים ומקזזת סכום קטן, יחסית, של 500 שקל מהתשלום הכולל, למי שיביא את הטאבלט הישן. ההורים מציינים שההחזר קטן ב-900 שקלים מהמחיר בו רכשו את המכשיר.

על פי חישובי ההורים, המחיר עשוי להגיע ל-3,040 שקל, לא כולל הקיזוז. ותוסיפו לזה סכום של כ-1,000 שקלים שבית הספר גובה (בכיתות ז'-ח' בתי הספר מורשים לגבות עד 1,057 שקלים ובדרך כלל, הם מתקרבים לסכום המקסימום) וכמה מאות שקלים על הוצאות בלתי צפויות, ומקבלים סכום שרחוק מאוד מהבדיחה ששמה חוק חינוך חובה.

אין שום דרך להתחמק ממלכודת ההוצאות הללו: העירייה לא מאפשרת להורים להישאר עם הטאבלטים הישנים, והאפשרות לא ללמוד באמצעות הטאבלטים לא קיימת עבור העירייה.

אז ברור שחוק חינוך חובה לא יהיה פה, אבל מהפכת הטאבלטים של עיריית בת ים שינתה לגמרי גם את מה שהיה מוכר לנו בתור חוק חינוך חובה. מה שעיריית בת ים דורשת מתלמידיה ומהוריהם הוא מעל ומעבר.

חשוב לציין שלא רק ההורים והמורים מתגדים לשימוש בטאבלטים, יש רבים שמתנגדים להם גם מקרב התלמידים עצמם. תארו לעצמכם עד כמה קשה להתרכז במסך במשך 8 שעות ביום, עד כמה שהמכשירים הללו בעייתיים ללימוד... ועד כמה בלתי נסבל זה לשלם כל כך הרבה כסף ולקבל תמורה ושירות כל כך גרוע מעירייה שעושה הכל בשביל להציג תדמית של עיר טכנולוגית ומתפתחת... הרי מה לא עושים בשביל הילדים?

עצוב לומר, אבל אלו פני החינוך שלנו. עזבו את הכסף, עזבו את כל הבעיות, ותזכרו שמי שנפגע מטאבלטים הוא דור העתיד. הילדים שלנו.

שנת לימודים מוצלחת ופורייה לכל התלמידים שחוזרים מחר לספסל הלימודים, שחוזרים אל המחברות והספרים, ובעיקר לילדי בת ים.

להצטרפות לעצומת הורים נגד הטאבלטים: http://www.atzuma.co.il/tablet4batyam

עמוד מחאת בני הנוער בפייסבוק: http://www.facebook.com/groups/305596372871371/

לפניות - ofirh99@walla.com

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

3 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל אופיר הלל אלא אם צויין אחרת