00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

כלבה זקנה לומדת טריקים חדשים

פר טו

 


אבא ופריצי עמדו בתור בתחנת האוטובוס בעיר, כדי לנסוע הביתה למעברה שלנו. שניהם עבדו כחייטים שכירים בעיר, לא אצל אותו המעסיק, וגמרו לעבוד באותה השעה. כך נפגשו יום יום בתחנה. לא ברור מה גרם להם להבין ששניהם הונגרים, אבל משהבינו – הם דבקו זה בזה ושוחחו להם בנעימות. למעשה, לפני שבוע הם שתו "פר-טו". אם אינכם הונגרים או רומנים, אינכם מבינים מה זה פר- טו. אבל למזלכם, אני אסביר לחסרי התרבות שביניכם בהמשך.

יש לדעת שההונגרים מדברים בקול רם מטבעם, מה גם שברור להם ששפתם כל כך ייחודית שאף אחד לא דובר אותה חוץ מהם עצמם. פריצי גם קצת מגמגם. והנה הוא מבחין באשה שעומדת לפניהם בתור והיא מושכת את תשומת ליבו. הוא אומר לאבא: “טיבי, תי תי תי תיראה את התתתחת של האישה שלפנינו, הוא נמוך כל כך שהוא הוא הוא מממגרד את המממדרכה". אז פונה האישה לאחור ואומרת לפריצי בהונגרית נקיה: :אם אדוני רוצה לנשק אותו, אני מוכנה לעלות על כיסא". פריצי מסמיק לגמרי ואומר "לא לא לא צריך, תותותודה לך, וסססליחה,” אבא לא מתאפק ומתחיל לצחקק. פריצי פורץ פתאום בדהרה ותוך שניות גבו נעלם בין האנשים שברחוב. בעוד אבא תוהה אם לרוץ אחרי פריצי, פונה אליו האשה וצוחקת: החבר שלך הגשים את חלום חיי". ? , כך אבא. האשה מציגה עצמה כ"ברקוביץ", כי במחזותינו יש נימוסים והליכות, והיא מספרת כי תמיד סבלה מהערות פוגעניות סביב התחת שלה, אבל בפעם האחרונה שזה קרה היתה טראומתית במיוחד. לפני כשלוש שנים, היא נכנסה לקפה "העוגה" לאכול סברינה. בעוד היא מחזיקה את הכפית הקטנה כדי לחפור בהר הקצפת המפתה, איזה גבר ואשתו פונים לשבת ליד שולחן הסמוך לה. ופתאום היא שומעת את הגבר אומר לאשתו בהונגרית: “ תראי את השג, שזה תחת, של האשה הזו, הוא מנקה פה את הריצפה”. סופי מחליטה להתעלם כאילו לא הבינה, אבל הסברינה נתקעת לה בוושט, בעוד הגבר ואשתו בולסים להם לתיאבון את העוגה שלהם. היא מתרתחת יותר ויותר. אחרי חמש דקות היא ניגשת לשולחנם של השניים, מנסה להגיד משהו, אבל משתנקת, ואז בפאניקה היא סוטרת על לחיו של האיש ובורחת מהקפה. כמובן שכל יושבי הקפה, שרואים כי אשה זרה סוטרת בלי סיבה לגבר נבהלים, וחלקם עושים תנועות של סיבובי אצבע ליד הרקה.

עכשיו סופי המומה ממה שעשתה, ובוכה ברחוב. "מה עשיתי, התנהגתי כמו מטורפת".כמו תמיד, מבריקה לה תשובה מצויינת לעלבון הנ"ל אבל לאחר מעשה, בעוד שבזמן אמת היא רק גימגמה כמו פריצי. מאז הארוע היא רק מחכה להערה הזאת. מעשה שטן, וכמו להכעיס אנשים חדלו לדבר לשג שלה. עד פריצי וההמשך ידוע.

אצל בני עדתנו הנאורים, מדברים אל זרים וגם אל מכרים בלשון רבים של נימוס. גם לא קוראים בשמות פרטיים, אלא בשם המשפחה. כמובן שלאחר שאבא הכיר את פריצי מהתחנה האוטובוס, הוא הזמין אותו ואת אשתו למשחק רמי ביום ששי. חשמל לא היה בצריף, אבל לעומת זאת החום היה בלתי נסבל. מכל הצריפים נהרו הדיירים החוצה. חלק הדליקו פנס לוקס, שזרה אור חזק ולבן. אבל אנחנו, אם לא רמזתי בעבר, היינו עניים, שעל כן השתמשנו בעששיות, שאורן קלוש וצהוב, והן מאירות בקוטר של כעשרים ס"מ סביב עצמן. אמא הכינה סנדוויצים, והיה גם בקבוק סיפון שהוציא סודה אם לחצת בידית המתאימה. ביום ששי הבא, אבא ואמא הוזמנו לפריצים, שלהם היה כמובן פנס לוקס (לא שהם התרברבו בעושרם, אנשים צנועים היו). וכך הלכו והתיידדו. בשלב שבו התחילו לספר בדיחות גסות, והונגרים בלי בדיחות גסות אינם הונגרים, הם הרגישו צורך לשדרג את רמת הידידות בפר-טו. לימים הבנתי שמשמעות "פר טו" בצרפתית היא "עבור את/ה" כלומר נשתה כוסית ביחד בטקס קטן ומשם ואילך נקרא זה לזה בשמות פרטיים ובלשון יחיד. אם אבא יפגוש מחר את פריצי בנט, הוא יוכל לומר לו "מה שלומך פריצי"? במקום "מה שלומכם בנט?” שזה יתרון גדול וחסכון וגם אפשר לדבר הרבה יותר גס.

בקשת פר טו לא סורבה מעולם. כי המציע ידע בחושיו מתי בשל הזמן לבדיחות הגסות באמת. אבא הציע פר טו לכן הטקס היה עליו. וכך היה הטקס: אבא קנה קוניאק משובח, ממש את הקוניאק הכי יקר ומשובח. לא איזה חיקוי 888, אלא את הקוניאק 777, שלא היה טוב ממנו לידיעתנו. האנשים שהשתתפו בטקס עמדו על רגליהם, כל שני אנשים שעד כה דיברו ברבים, שילבו ידיים ,אחד יד שמאל והשני יד ימין, במרפק, ואז כל אחד הביא בידו שלו את כוסית הקוניאק אל פיו. לפני השתיה הוכרז "פר טו, ולחיים.” ומיד אחרי זה, הפלא ופלא, שמות פרטיים, “אתה" “את" וסט בדיחות שאוזניים תיצלנה.

אחרי שאבא התיידד עם סופי ברקוביץ, גם היא ובעלה נהיו חלק מהחבורה, וגם איתם אבא ואמא שתו פר-טו. יש לי חשד שבמקרה זה אבא קצת הקדים את המועד המתאים לפר-טו, מאחר שבבקבוק הקוניאק המשובח נותרה מספיק שתיה מעולה ומכובדת, והיה חבל לבזבז אותה על מציצות ביתיות.

כמובן שגם פריצי וסופי התיידדו, וכל החבורה דיברה חופשי על התחת הנמוך של סופי בואריאציות שונות, כאשר הנהנה העיקרי הוא בעלה אגון, שצחק בקול דקיק של סריס.

באחד הימים סופי באה הביתה מהעיר כולה נרגשת: היא גילתה שההונגרי שסטרה לו הוא ירקן שמחזיק דוכן בשוק הקטן בהדר, בין רח' החלוץ לרח' הרצל. היא החליטה שהיא תוציא ממנו שוב תגובה על התחת שלה. היא הקפידה לגשת לדוכן רק כשראתה שעומד איתו חבר מהשוק, או אשתו, ואז השתדלה לעמוד עם גבה לכיוונו. האיש לא התבונן בה כלל. הם גם דיברו ביניהם עברית, עובדה תמוהה כשלעצמה. כי כשאחד מזהה את המבטא המיוחד "מהבית" מיד הוא עובר להונגרית. בקיצור, האיש לא זוכר אותה, לא מכיר אותה ואין לה שום סיכוי להוציא ממנו את המשפט המעליב, על מנת שהיא תחזיר לו מנה אחת אפיים.היא אפילו מתחילה לתהות אם זהו אכן אותו האיש.

עכשיו היא פונה לעזרת אבא ופריצי: בואו איתי לדוכן, נשחק שאנו זרים, ואז פריצי ישחזר את הסצינה המקורית מתחנת האוטובוס. היא תגיד את משפט המחץ שלה, ואז הירקן המתעלם יזהה אותה וגם יבין שהיא אינה מטורפת. ברור שאבא ופריצי לא רוצים לקחת שום חלק בפאסאדה, אבל סופי מבקשת, מתחננת, בסוף קצת מאיימת וגם בוכה.
הבעיה היא שסופי רוצה את הדיאלוגים בעברית, ושני הקנדידטים בקושי יודעים כמה מילים בשפה הגרונית. אז סופי מלמדת אותם את הטקסט. סופי קצת דואגת שמא פריצי יגמגם יותר מתמיד עקב ההתרגשות. אבל פריצי אומר לה: “ אאאני קקקראתי כי שחקנים שממממגמגמים בחיים לא ממממגמגמים על ההההבמה. זה תתתפקיד, אז אני לא אאאאגמגם".

ולדרך הם יוצאים. הכל מתקתק כמו שצריך. סופי מגיעה לדוכן, עומדת עם ישבנה כלפי הירקן. אחרי מספר דקות אבא ופריצי מגיעים יחדיו, ומתחילים לבחון ולמשש את הירקות, כקונים פוטנציאליים. הם גם מדברים ביניהם בשקט מבהונגרית. פריצי רועד כולו ולא מתחיל את הסצינה. סופי תוקעת בו מבט רצחני. אז פריצי, שעומד עם שזיף בידו, פותח ואומר: “טיטיטיטיטיטיט... אבא משלים לו "טיבי", “כן" אומר פריצי וממשיך " אאאאאתה רררראיתי שששמה היה לאישששה ת,תת, תת”. כנראה פריצי איננו שחקן דגול כפי שקיווה.
אבא אומר לפריצי "שתוק כבר", ברוב מבוכתו פריצי תוקע את השזיף לפיו ומשתתק.. אבא רומז לפריצי ולסופי שהוא נוטל עליו את התפקיד הראשי. אז פונה אבא לפריצי, שעכשיו מלעלע את השזיף על גלעינו, ואומר לו: "תראה, תראה, תגיד, לאשה זה יש תחת כל כך גדול". אבא לא מבחין שהוא שגה במילת המפתח, אבל לא אלמן ישראל, כי אז פריצי פותח שוב את פיו ואומר: “ללללא גגגדול, אבל בבבריצפה" והגלעין של השזיף נורה מפיו ישר לפניה של סופי.
סופי פונה אליהם וצועקת "בחיים לא ראיתי שני אידיוטים כמותכם", ובצעד חפוז היא מסתלקת מהמקום.
אבא ופריצי עומדים נבוכים. אז פונה אליהם הירקן בהונגרית, ואומר להם: “תודו לאלוהים, היה לכם מזל גדול. יצאתם בזול. האשה הזו בולונד שזה משוגעת. לי יצא פעם להגיד משהו דומה והיא נתנה לי פופון שזה סטירה, עד שהראש עף לי.”ולפריצי: “תרצה קילו שזיפים?”.

 

 

מזל טוב לאחי אהוב לבי, “טומי'קה", להולדת נכדו הראשון.

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

88 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל המיזנטרופית אלא אם צויין אחרת