11
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

יוסי רגב

ויקיפדיה, זה לא יכול להיות - אבל זה קורה

בקיצור: מה שעובד ומה שלא. $$$ [2300]

X קטן בפינה השמאלית למטה –

כדי לסגור פירסומת מעצבנת שמסתירה את הבלוג הזה.

כדי לראות את רשימת התגיות (מילות המפתח) שלי, רדו למטה, אל מתחת לתגובות, ועשו קליק על מילת המפתח שמעניינת אותכם. קליק על "הצג הכל" יפתח לכם רשימה של עוד (המון) תגיות.

אל רשימת הנושאים שלי ( <- קליק על)

אל רשימת המאמרים הכי נצפים שלי ( <- קליק על)

זה הסיפור להיום. אם זה מוצא חן בעיניכם, תבואו גם מחר. אם לא יקרה משהו בלתי צפוי, יחכה לכם סיפור חדש.

 

ויקיפדיה

       בתיאוריה ויקיפדיה אינה יכולה לעבוד, אבל במציאות ויקיפדיה עובדת, ועוד איך. בכל יום ישנן 550 מליון צפיות בערכים של הוויקיפדיה, ב-280 שפות. 8 מיליארד מילים מכילה הוויקיפדיה (בכל השפות גם יחד) ואילו היינו מנסים להדפיס אותה, היינו מקבלים ספריה שלמה ובה 6,423 כרכים. מיליוני אנשים תרמו לוויקיפדיה, מי בהוספת פרט קטן ומי בכתיבת ערך מפורט, שווה ערך לעבודת תואר שני. מליון וחצי אנשים, בכל רחבי העולם, עוסקים במלאכת הוויקיפדיה באופן סדיר, חלקם מפעם לפעם וכמה מהם במסירות עד כדי שלוש עריכות ביום. ויקיפדיה, כפי שכתבתי בעבר, היא מקור המידע הראשון (ולפעמים גם האחרון) לרוב משתמשי האינטרנט.

אינה יכולה לעבוד

       הוויקיפדיה עובדת, ועוד איך. אבל בתיאוריה זה לא יכול לעבוד. האינטרנט, כפי שכתבתי במאמרי "סוקרטס והאינטרנט" זוכה להצלחה בשל רצונם של בני אדם, בני אדם רבים, לפרסם את עצמם, את דבריהם, את חוכמתם, ואת המוצרים שהם רוצים למכור. גם כשאדם משתמש בכינוי, ואינו מזדהה בשמו האמיתי, גם אז הוא מנסה לקדם את האווטאר שלו, את הדמות הדמיונית שהוא יצר. הוויקיפדיה בנויה על כך שאנשים תורמים לאוסף קטעי המידע הזה בלי להזדהות, וכמובן בלי לקבל שכר על עבודתם. לא סביר לצפות מבני אדם שישקיעו מאמץ מבלי לקבל איזשהו תגמול, אפילו לא הופעת שמם, אפילו לא קרדיט והכרת התודה של האנשים המשתמשים במידע שתרמו. מלכתחילה כל המומחים התנבאו בסגנון אחד – הוויקיפדיה לא תמריא. ואעפ"כ העסק הזה עובד בהצלחה אדירה. כפי שאמרתי, בתיאוריה ויקיפדיה אינה יכולה לעבוד, אבל במציאות ויקיפדיה עובדת, ועוד איך.

לא באמת מעודכנת

       הצלחת הוויקיפדיה, גורמת לכך שהוויקיפדיה הפכה להיות חלק חשוב מהידע של האנושות. מה שכתוב בוויקיפדיה – כל הסיכויים שזה מה שבני אדם ידעו. מה שאינו כתוב בוויקיפדיה, וגם לא במקורות שהויקיפדיה מציינת – יש לו סיכויים מועטים להגיע לתודעה של בני האדם הרגילים, שאינם מדענים ואינם חוקרים. עד כמה שידוע לי, רוב המומחים, אלה שיודעים באמת, אינם טורחים לידע את הוויקיפדיה. כאמור, שמו של הכותב אינו מופיע ומי שכותב – אין לו קרדיט, אז למה למומחה לטרוח ולבזבז את זמנו היקר על הוספת מידע לויקיפדיה? ומי שטורח, יגלה לרוב כי כתיבה בויקיפדיה נעשית בשפה משונה, שפה מיושנת, שאיננה WYSIWYG, כלומר שאין רואים בזמן הכתיבה מה תהא התוצאה וכיצד היא תיראה. רוב הכותבים בויקיפדיה הם חובבנים, שיש להם גישה אל מקורות המידע. ברוב המקרים הם עושים עבודה די טובה, אבל לא ברמה של המידע העדכני, זה שמצוי עדיין בפורומים, בבלוגים ובידע האישי של החוקרים. לוקח שנתיים ויותר מהרגע שמדען שולח מאמר לפרסום בעיתון מדעי ועד הרגע שהמאמר יגיע לספריות, שם ימצאו אותו הויקיפדים.

       מה שכן, כל פרט שולי, שקשור לדמות בחדשות, שמופיע בעיתונות – בד"כ מעודכן מייד.

וריאציות

       חלק מהמידע הרלבנטי בויקיפדיה נמצא, לא בערכים הסופיים שמופיעים בויקיפדיה, אלא בשיחות, שבהן מתווכחים הויקיפדים על המידע שהם רוצים להכניס לערך, או לסלק ממנו. רוב האנשים אינם מתעניינים בויכוחים הללו, ואינם טורחים לעשות קליק על "שיחות", למרות שזה רצוי מאד.

       רוב הויקיפדיות שבכל הארצות נוהגות בדיוק כפי שקבע ג`ימבו וויילס, אבי הויקיפדיה. לעיתים יש הבדלים קלים. בגרמניה הויקיפדיה היא תחת פיקוח של מודרטור, מנהל הדיון. כל שינוי וכל תוספת, אינם נכנסים לוויקיפדיה - עד שלא יינתן להם האישור של המודרטור. זה מונע גם מעשי ליצנות, גם השחתות של ערכים וגם מצב של מחלוקת, כאשר שתי קבוצות מנסות להתאים את התוכן של ערך בויקיפדיה למה שכל אחת מהקבוצות מאמינה בו.

       בספרד הייתה כוונה לבסס את הוויקיפדיה הספרדית על פרסומת. הדבר הכעיס את הוויקיפדים הספרדים והם פרשו והקימו Enciclopedia Libre, הנאמנה לעקרונות המקוריים של ויקיפדיה. לבסוף לא נתקבל רעיון הפרסומת, הוויקיפדים חזרו אל הוויקיפדיה עצמה, והאנציקלופדיה המתחרה הפכה להיות עיר רפאים.

כוחה הפוליטי

       על כוחה של ויקיפדיה ניתן ללמוד מן הפרשה הבאה. הקונגרס האמריקאי החליט על חוק, שנקרא חוק SOPA, שהרגיז מאד את רוב משתמשי האינטרנט בארה"ב. כל המחאות של הארגונים השונים לא הועילו. הקונגרס המשיך בשלו. ואז הציע וויילס לעשות צעד מחאה ולהחשיב את הויקיפדיה למשך 24 שעות. ההצעה נדונה תוך ויכוחים מרובים, ולבסוף התקבלה. בתאריך מסוים הוחשכה הויקיפדיה וכל מי שניסה להיכנס לתוכה קיבל מסך שחור ועליו דברי המחאה כנגד SOPA. כל מי שכעס – שלח מסר לחבר הקונגרס שלו. אלפי מכתבים זועמים הציפו את תיבות הדואר האלקטרוני של חברי הקונגרס, שלא יכלו להשתמש בדוא"ל שלהם. מה שלא עשו מחאות הארגונים – עשתה החשכת הויקיפדיה. הקונגרס האמריקאי נכנע ונמנע מאישור החוק!

עוד

       אם לא קראתם עדיין, או שאינכם זוכרים את מה שקראתם מזמן, אני ממליץ בפניכם לשוב ולקרוא את "סוקרטס והאינטרנט" בכתובת:

http://www.daat.ac.il/daat/kitveyet/machshev/regev.htm

 

     האם אני צודק? אל תסכימו אתי.

       מה אתם חושבים? מה אתם מרגישים?

יוסף רגב

-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-

   המונה היומי: עד היום היו 436,088 כניסות לבלוג שלי, וזאת מאז שהתחלתי ב-22.2.2006

 

   אם בהמשך הקטע (הפוסט) הזה יש תגובות, קיראו גם אותן. כשאנשים מתווכחים אתי, עולות נקודות חשובות, שלא נכנסו למסמך המקורי שכתבתי.

   אם הדברים שכתבתי פה מעוררים אצלכם מחשבות, והרי לשם כך אני כותב אותם, אנא, הגיבו לדברי בבלוג עצמו, ע"י קליק על "הוספת תגובה", כדי שאדע שקראתם וחשבתם עליהם.

אם התגובות שלכם מתייחסות לנקודה מסוימת במה שכתבתי, סמנו אותה בשדה "נושא" ע"י מספר בסוגריים מרובעים כפולים, לדוגמה [[1]], ואני אכניס את המספר הזה בתוך הטקסט שלי.

כיתבו תגובות. אל תהססו. אין צורך להיות בלוגר רשום. אין חובה לתת כתובת דוא"ל. כל אחד יכול לכתוב את שמו – ולהגיב (עד 17 שורות).

       את רשימת הנושאים בבלוג שלי וגם את הוראות השימוש, ניתן לראות בכתובת:

http://www.tapuz.co.il/blog/ViewEntry.asp?EntryId=897416

 

                                       דרגו אותי באינדקס הבלוגים

                                         עשו קליק כאן

 

תגיות: מחשבים וטכנולוגיה, מחשבים, ויקיפדיה, מדע, מידע, תובנות, ג`ימבו וויילס, הקונגרס האמריקאי

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

3 תגובות

סטטיסטיקה
מספר כניסות לבלוג מה - 02/2006
992,583
תגיות
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל יוסי רגב אלא אם צויין אחרת