00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

SilentMike ניוז

הבעיה עם מדענים.

01/08/2012

יש בעיה עם מדענים. מדענים טועים. הם טועים כל הזמן, ומכל מיני סיבות. לפעמים הם לא מרוכזים, ולפעמים הם חושבים לא כמו שצריך. הרבה פעמים הם נעולים על תאוריה לא נכונה, ונוהגים ממש בחוסר הגיון בהגינם עליה. לפעמים מדענים פשוט מדברים שטויות.

וזה לא הכי גרוע. לפעמים מדענים הם פשוט לא בסדר. יש מדענים שמתעלמים מראיות, יש מדענים שמשחקים בנתונים, ויש גם כאלה שממציאים אותם. כן, לפעמים מדענים פשוט משקרים ומרמים. יש מדענים לא מעטים (אף כי הם מהווים מיעוט זערורי באחוזים מכלל המדענים) שהתברר בדיעבד שהם היו נוכלים.

זו טעות שעושים רבים, לבלבל את הפרטים המדענים עם המדע. אם אני מהלל את המדע, אז יביאו לי בויכוח דוגמא למדען שזייף, או שקנתה אותו חברת תרופות, או שפישל, ובזה ברי פלוגתי חושבים שהם בנו קייס לתלפיות. זה לא ככה. מדענים הם בני אדם. יש להם מגרעות ושנאות ואובססיות ואזורים עיוורים, וחלקם פשוט לא ישרים. כמו בכל קבוצה של בעלי מקצוע שתבחרו גם בין המדענים יש תפוחים רקובים. הטיעון בעד המדע כדרך העדיפה לחקור את העולם האמיתי ולהפריד אמת מבדיה לא תלוי בזה שכל המדענים יהיו מושלמים וישרים ללא רבב. המדע הוא דרך בה גם אנשים לא מושלמים יכולים ביחד לגלות דברים על העולם שלא היו יכולים לגלות לבד.

הסיבה שהמדע כל-כך מוצלח בלגלות לנו איך העולם עובד היא הצורה שבה הוא בנוי. לפעמים כשמתארים את המדע אוהבים להפריד אותו מההגיון הפשוט (קומון סנס), כי המדע מוביל אותנו למסקנות רבות שהן מנוגדות למסקנות שנובעות מההגיון הפשוט. ההגיון הפשוט אמר לנו בעבר שהארץ שטוחה ושהשמש מקיפה אותה פעם ביום. המדע גילה לנו שהיא כדורית בקירוב ושהיא מקיפה את עצמה פעם ביום. היום העובדות האסטרונומיות האלה כל-כך מוכרות שמעטים יתכחשו להן. כולנו כבר יודעים שהארץ כדורית וסובבת על צירה. למעשה היום "ההגיון הפשוט" של רובנו כבר מזמן לא מתקומם על זה.

אני חולק על ההפרדה המוחלטת שעושים בין מדע להגיון פשוט. לדעתי יש דמיון רב בין השיטות. ההגיון הפשוט הוא לטעמי כמו מדע עצל. בהגיון הפשוט במקום לחקור ביסודיות, אנחנו מסתכלים על הראיות שכבר עומדות מול העיניים, ומאלתרים איזה סיפור פשוט שנראה לנו שמחבר אותן ביחד. גם בהגיון פשוט, כמו במדע, יש התיחסות לראיות. זה בטבע האדם להסתכל על ראיות ולבנות בשבילן סיפור. הבעיה היא שזה לא תמיד בטבע האדם להתאמץ יותר מדי כדי לוודא שהסיפור נכון.

אז מהצד השני כביכול יש את המדע. אבל המדע, כמו שאני רואה את זה, הוא הגיון פשוט יסודי ושקדני שמובל למסקנתו הסופית. במדע "נכון" מתקיימת עריצות של הראיות. אנחנו לא מסתפקים בראיה ורבע שאנחנו שמים אליה לב במקרה, אלא מחפשים אקטיבית ראיות, מודדים, מבצעים ניסויים ותצפיות, ומנסים להשיג את כל הראיות הרלוונטיות. ואז אנחנו שוב, כמו בפיסקה הקודמת, בונים סיפור שמחבר את הראיות, אלא שהפעם יש לנו יותר עובדות ואנחנו בטוחים יותר באיכות שלהן. בנוסף הסיפור הזה צריך לחזות ראיות עתידיות שטרם נמצאו. הסיפור שהמדע בונה נקרא היפותזה, ומדענים שיש להם היפותזה מפרסמים אותה ואת הראיות שהובילו אליה ואת התחזיות שלה. כשגענו להיפותזה הכיף רק מתחיל, כי אז התפקיד של כל החוקרים האחרים בכל המעבדות האחרות זה להתחיל להתקיף את ההיפותזה, ולראות אם היא עומדת בביקורת, ואם ראיות חדשות מתאימות לה. כשהיפותזה שורדת בהצלחה הרבה נסיונות הפרכה היא הופכת לתאוריה, ותאוריות ותיקות ומבוססות מוכרות ע"י העולם המדעי כעובדות לכל דבר (אם כי לא פורמלית. בעיקרון כל תאוריה עשויה להיות מופרכת יום אחד).

אז המדע הוא קומון סנס שלא מתעצל, והוא פעילות קהילתית שבה משתתפים רבים שואפים ביחד להגיע להבנה של המציאות. וזו הסיבה שהוא עובד כל-כך טוב גם כשהעוסקים בו אינם מושלמים. האינטרסים האישיים, השנאות, הרמאויות נוטות להתקזז או להתישן. חאפריות לא מתקבלת בברכה במדע כאשר היא מתגלה. תהליך הביקורת המתמיד דוחף את העוסקים במדע להיות יסודיים, והענישה החמורה על חוסר יושר (רמאות היא עילה לחיסול קריירה) דוחפת אותם להיות ישרים יותר.

למרות שמדענים אינם מושלמים ואף-פעם לא יהיו. השיטה המדעית והנסיון המדעי כן דוחפים אותם בדרך-כלל לכיוון של יסודיות ויושר. יש פאשלונרים ורמאים אבל הם מעטים יחסית. אין לי ביד ולדעתי אין גם אפשרות להשיג סטטיסטיקות מאושרות (כי אי-אפשר לדעת על כל אלה שלא נתפסו) אבל מהיכרות אישית עם התהליך המדעי ועם העוסקים במלאכה אני חושב שממוצע המדענים הם כן יותר שקדנים יסודיים וישרים מכלל האנושות, פשוט כי הם עוסקים בתהליך שיטתי לחקר המציאות, וזה מה שהתהליך דוחף אליו. לעיתים יש כאלה שטבעם או תאוות ההצלחה בטווח הקצר מעבירים אותם על דעתם, אבל אני סבור שהם מעטים מאוד. ומה שיפה במדע זה שהוא בנוי להתגבר גם על כאלה. כעבור שנה ושנתיים מתפרסמים מאמרים חדשים שמתקנים את טעויות הרשלנים והנוכלים. את האמת הרבה יותר קל להראות ולשחזר ולהדגים בלי קנוניות, ולכן היא מנצחת.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

6 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל SilentMike אלא אם צויין אחרת